Switch to full style
Discuţii despre politica din România, Elveţia şi nu numai. Vă rugăm nu postaţi articole din ziare.
Răspunde

Eşti de acord cu votul uninominal ?

Da, este o idee foarte bună
15
88%
Nu, este o idee proastă
2
12%
Nu mă interesează ce se întâmplă în ţară
0
Niciun vot

Voturi totale : 17

Vot uninominal în România

Joi, 15 Feb 2007 11:37 pm

Preşedintele României, Traian Băsescu, a declanşat procedurile de introducere a votului uninominal.

Majoritatea oamenilor politici români sunt, aşa cum e de aşteptat, împotriva acestei acţiuni. "Este o diversiune", a fost replica vicepreşedintelui PNL Crin Antonescu. "Populistă şi anacronică", a reacţionat vehement şi UDMR-istul Marko Bela. "O prostie şi o gaselniţă", a apreciat V.C. Tudor.

Motivele nu sunt greu de ghicit, ar putea urma, pentru mulţi dintre ei, pierderea privilegiilor politice şi economice.

Tu ce părere ai ?

Vin, 23 Feb 2007 3:05 am

cred ca e o inititiva nascuta moarta...toti parlamentarii vor dezavua asa ceva din motive lesne de ghicit, plus ca eu ca o fire critica si carcotasa intreb: oare pe baza votului uninominal ai putea strange macar 50 de persoane ce s-ar bucura de sprijinul popular? asta din partea celor cu acces la informatie...si hai sa nu ne restrangem la intelectuali, ca Rom. se afla in situatia de acum se datoreaza si faptului ca mai mult de jumatate din populatie crede ca Internet e un jucator de fotbal la Steaua, ce asteptari poti avea de la un vot uninominal in astfel de conditii? Crezi ca a auzit cineva in mediul rural de Liiceanu? ma indoiesc...dar ia sa-i vezi daca intrebi de Guta...

Dum, 25 Feb 2007 7:52 pm

Plus o intrebare: ce fel de sistem de vot uninominal? In doua etape ca la presedintie? Sau care dintre cele alte 10+ modele posibile?

In rest, omul de rand tot listele partidului le va vota, deoarece partidul o sa aiba grija sa zica in publicitatea electorala ca ala si alalalt sunt din partidul nostru. Nu mi se pare o deosebire majora deci.

Anunt

Mie, 21 Noi 2007 9:05 am

Duminica, 25 noiembrie 07, are loc un Referendum privind votul uninominal si alegeri pentru parlamentul european.
Romanii din Elvetia pot vota la Ambasada Romaniei la Berna sau la Geneva in sediul Misiunii Permanente a României. -

Re: Vot uninominal în România

Lun, 01 Dec 2008 1:01 pm

Important votul asta uninominal, s-a vazut asta. Cred ca la Berna au votat vreo 120 de persoane. :D
Răspunde