Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 14 Dec 2017 3:29 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ce sanse are o femeie la functia de Presedinte in Romania ?
MesajScris: Vin, 09 Sep 2011 7:43 am 
Neconectat
membru de bază

Dupa ce am citit acest text din care scot un paragraf:

"Dacă sperăm la mai mult, intrăm sigur în conflict cu un bărbat care-şi doreşte respectiva funcţie. Şi, cum ei sunt mai mulţi, acesta are câştig de cauză. De aceea, mulţi spun că o femeie nu poate câştiga Preşedinţia, pentru că bărbaţii nu votează femei. Tot de aceea, o femeie nu poate deveni Prim-ministru sau preşedinte de partid, pentru că bărbaţilor politici nu le place să fie conduşi de femei. Iarăşi stereotipuri sociale."

si acest comentariu:

diaconu Eusebiu a scris pe 08 Septembrie 2011, 04:52 pm
1. cum ajunge o femeie într-o funcţie înaltă?
Prin intelegenţă, prin carismă, prin loialitate şi prin afurisenie!
Doar femeile intelegente, frumoase şi afurisite pot lupta cu hoarda de pantalonari misogini!
Fac o remarcă: Nu mă refer la frumuseţea fizică! Este trecătoare! Mă refer la frumuseţea spiritului! Este veşnică!

Ma intreb si eu retoric: "Oare chiar asa de limitata sa fie societatea secolului XXI ?!"
Societatea in general, nu doar a Romaniei, problema (co)-participarii femeilor in/la politica fiind una globala, chiar daca exista si exceptii, una din ele fiind Elvetia care anul trecut avea 3 femei "presedinte"...

Dar revenind la RO, ar putea fi Elena Udrea presedinte ? :-\ :-\

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ce sanse are o femeie la functia de Presedinte in Romani
MesajScris: Vin, 09 Sep 2011 8:02 am 
Neconectat
membru de bază

nu pot sa nu pun si acest comentariu ( la celasi text ) e mortal :))

,,Pe cale logică, şansele ca o femeie să atingă funcţii politice importante, fără să fie susţinute de bărbaţi, sunt destul de mici.”
Iar eu vă spun : ,șansele ca o femeie să atingă funcții politice importante, fără să fie susținute de …FEMEI, sunt destul de mici.
Vă întrebați, probabil, cum motivez această afirmație.
Simplu, doamnă…dacă privim lucrurile, istoricește vorbind, putem constata următoarea evidență : femeia este…lucrul dracului. Mai precis, este creația Domnului, în care , dracul, și-a băgat coada.
Prin urmare, o femeie care , prin excepție, este și frumoasă și deșteaptă, va fi privită de către…. celelalte femei, cu priviri chiorâșe, neîncrezătoare, aș spune, de-a dreptul …criminale. Vă imaginați , oare, ce-și spun suratele domniei voastre ? Eu îmi imaginez, și cred că ar gândi cam așa :
,,- cum a a ajuns , asta, să ne dea lecții, NOUĂ, femeilor dă bine, noi, cele care creștem copii și nepoți, tăiem zarzavat , dăm cu mătura prin curte și facem un oloi de borș la berbanți, cu claponi umflați (verba dementului ) ?? …. În mod sigur, are pe unul care îi dă euroi pentru toalete (adică, vestimentație) , iar în schimb, ea dă cu ……din dotare și în stânga și în dreapta, și pe față și pe dos .”
Din păcate, stimată doamnă, feministele nației suportă orice, chiar și reduceri de pensii și salarii, în afara…succesurilor altor femei.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ce sanse are o femeie la functia de Presedinte in Romani
MesajScris: Vin, 09 Sep 2011 12:11 pm 
0. (raspuns la intrebarea initiala) Pt. inca vreo 100 de ani, cel putin, judecand dupa actuala mentalitate romaneasca.
Si nu numai din cauza barbatilor, care vor sa fie stalpii societatii. Nici din cauza femeilor care poarta sort, fac bors de casa si taie zarvat, ele probabil nici nu merg la vot. Mai degraba din cauza celor care cred ca sunt,
Citat:
prin exceptie, si frumoase si destepte
Pt. ca pana sa se remarce vreuna, intr-un partid, va fi "sapata" si "mancata" de suratele ei frumoase si destepte. :lol:

Cat despre Elena Udrea, nu vad de ce ar fi mai rea decat Basescu. :) La cate gafe si declaratii socante a facut domnu' presedinte, cred ca "Nutzi" ar fi fost...parfum!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Sep 2011 12:49 pm 
Neconectat
membru de bază

GIN scrie:
Dar revenind la RO, ar putea fi Elena Udrea presedinte ?

lemon_cake scrie:
Pt. ca pana sa se remarce vreuna, intr-un partid, va fi "sapata" si "mancata" de suratele ei frumoase si destepte

"Gelozia" e o geana in plus a femeii, asa ca, nu-i chiar atat de grav , dimpotriva...

Obiectiv insa, eu nu o vad presedinte din 2 motive clare:

1- nu este om politic, are insa initiativa, tenacitate si "priza" la public - o vad insa in functie de prim ministru.

2-o cheama Elena. Din pacate, "ranile" psihice ale romanilor sunt inca vii, iar concurenta va gasi mereu o comparatie intre Elena Ceausescu si....Elena Udrea. Chiar daca nu e corecta.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Sep 2011 12:59 pm 
Ei da, cu ranile "psihice" sau fara ranile psihice, romanii sunt misogini. Punct. (si din cate imi amintesc eu, nu Elena Ceausescu a condus Romania, fireste ca a avut si ea un rol nefast, dar nu mai mare decat al nomenclaturistilor apropiati lui Ceasca)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Sep 2011 1:10 pm 
Neconectat
membru de bază

lemon_cake scrie:
Ei da, cu ranile "psihice" sau fara ranile psihice, romanii sunt misogini.

Parerea mea: nu romanii sunt misogini, ci (unii) barbati(i) in general ...( de aia din africa nu mai pomenesc :D )

lemon_cake scrie:
(si din cate imi amintesc eu, nu Elena Ceausescu a condus Romania, fireste ca a avut si ea un rol nefast, dar nu mai mare decat al nomenclaturistilor apropiati lui Ceasca)

Memoria mea, e mai voalata...

imi "reproduce" o impresie generalizata- de la persoanele mai in varsta- care au trait toti anii de "glorie a raposatului" si care spun: el era om bun maica, ea ( elena ceausescu) dupa ce si-a primit "diplomele" de mare academician, concucea totul din umbra, in sens negativ evident !

Oare nu asa se spune si acum...ca Udrea ii suceste "mintea" in umbra lui Base ?? :))

Indiferent care-i realitatea, gura lumii e sloboda, si de la gura pana la mana nu-i mult: mana= vot.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Sep 2011 1:19 pm 
Prostii. (la ce zice lumea, ma refer) Au fost vinovati de mocirla in care a ajuns Romania o intreaga clica (si sa nu credem noi ca clica e dusa, nuuuu...clica se transforma), nu numai cei doi, si cu atat mai putin doar ea. Bine-nteles ca babele de la tara au romantat totul, ca de' muica, asa e cand fomeia canta la casa OMULUI...in loc sa mearga cu trei pasi in urma lui.
A nu se uita zona de provenienta a celor doi, Oltenia, o regiune pe cat de interesanta si frumoasa, pe atat de conservatoare si traditionalista.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Sep 2011 1:58 pm 
Neconectat
Admin

GIN scrie:
el era om bun
E plin de ramoliti din astia uituci sau nesimtiti, care au drept de vot si pe deasupra il si folosesc.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 19 Oct 2011 12:56 am 
Neconectat
nou venit

Ce sanse are o femeie la functia de Presedinte in Romania ?
Practic nici una ,..in Romania, barbatii au facut din misoginism ,....o arta.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Apr 2012 11:06 pm 
Romania nu va fi cu adevarat un stat democratic, deschis si tolerant pana cand romanii nu aleg in fruntea statului o femeie tiganca, lesbiana si atee.

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]