Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 13 Dec 2017 3:47 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Lectia de istorie
MesajScris: Dum, 16 Oct 2011 6:02 pm 
D.C. Giurescu: Am sentimentul ca sunt in 1940, in preajma prabusirii hotarelor noastre. E de spus numai ca fiecare om trebuie sa-si dea seama ca soarta lui personala, afara de beneficiarii regimului, depinde de ce se joaca acuma. Se joaca integritatea teritoriala a Romaniei, se joaca stabilitatea ei, se joaca identitatea, sentimentul ca esti roman, se joaca apararea tarii. Statul de astazi nu mai apara Romania. Statul de astazi apara pe altcineva, dar nu obstea romaneasca. De aceea fiecare dintre noi, cu mijloacele pe care le are, trebuie sa spuna NU. “Nu!” – la ceea ce se pregateste in momentul de fata, si sa revenim la traditiile noastre, sa revenim la puterea noastra din totdeauna.

Video-ul si transcrierea integrala a emisiunii aici: http://www.razbointrucuvant.ro/recomand ... i-fiecare/

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Lectia de istorie
MesajScris: Lun, 17 Oct 2011 10:50 am 
Nu am inteles de ce este nevoie de regionalizare, si mie mi se pare absurd pretextul ca vor intra banii europeni mai usor (ca veni vorba de ei...care bani? Ca sunt pe duca, trebuie platite datoriile Greciei, Italiei, Spaniei si Portugaliei pana una alta..), in schimb sunt de acord cu o autonomie locala mai mare, in toate judetele. Proiecte locale - scoli, drumuri, canalizare etc. fara o mie de aprobari de la Bucuresti, mai putini bani catre bugetul central, si poate astfel vom termina odata cu suspiciunile si ingamfarea (unora si altora). :((

Oare nu ar trebui facut un referendum national pe tema asta?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 17 Oct 2011 11:40 am 
lemon_cake scrie:

Buna idee, dar cu cine-l faci ? =))

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 17 Oct 2011 11:54 am 
lemon_cake scrie:

Ar trebui:
Legea nr. 3/2000 privind organizarea si desfasurarea referendumului

Art. 13 (3) Proiectele de lege sau propunerile legislative privind modificarea limitelor teritoriale ale comunelor, oraselor si judetelor se inainteaza Paralamentului spre adoptare numai dupa consultarea prealabila a cetatenilor din unitatile administrativ-teritoriale respective, prin referendum. In acest caz organizarea refrendumului este obligatorie.

Art. 52 (1) Impiedicarea prin orice mijloace a liberului exercitiu al dreptului de a participa la referendum se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani si interzicerea unor drepturi.

(publicata in Monitorul Oficial , nr. 84 din 24 februaire 2000)

Doar ca: "o fac prin asumare de Guvern".

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 18 Oct 2011 8:04 am 
O fac prin "asumare de Guvern", dar isi asuma oare si incalcarea legii? Nici nu vreau sa ma gandesc ce harababura o sa iasa si cum pt. orice hartiuta cetateanu' va trebui sa mearga nu in vechea resedinta de judet, ci in alt judet, poate si la cateva sute de km. departare. Si apoi, toate modificarile astea costa!..are Romania bani pt. asta, in special cand nu se intrevad beneficii? Hai sa facem de dragu' de a face si la presiunile nu-se-stie-cui. Si pun pariu ca se gasesc destui bizoni care sa aplaude initiativa asta "dasteapta", cu gandu' ca urmeaza federalizarea.

LE> am mai gasit un articol pe tema asta
http://www.observatorcultural.ro/Region ... tails.html

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]