Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 12 Dec 2017 5:16 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 168 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sa nu te increzi in greci, nici cand ...isi dau acordul?
MesajScris: Mie, 02 Noi 2011 3:05 pm 
Cum vedeti situatia asta, care poate avea influente cat se poate de urate asupra UE si zonei euro, lasand la o parte Grecia ?
Se fac ca sunt de acordul cu planul de "salvare a Greciei", bat palma si se declara multumiti cu stergerea a jumatate din datorii, apoi ne servesc lovitura de teatru.
S-au gandit ca, de fapt, ar fi mai "misto" sa isi declare falimentul, atunci nu ar avea nimic de platit deocamdata si vor scapa de dobanzi. Oare cat va valora drahma greceasca, atunci cand o vor reintroduce..

http://economie.hotnews.ro/stiri-finant ... reciei.htm
http://www.nytimes.com/2011/11/03/world ... is.html?hp
http://www.spiegel.de/international/eur ... 26,00.html

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sa nu te increzi in greci, nici cand ...isi dau acordul?
MesajScris: Mie, 02 Noi 2011 4:55 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Cred c-as face avere daca as avea imortalizate fetele lui Merkel si-al lui Sarkozy la aflarea vestii.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sa nu te increzi in greci, nici cand ...isi dau acordul?
MesajScris: Mie, 02 Noi 2011 5:16 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Cred ca este o masuta disperata si parlamentul era 50-50 %, el detinea o majoritate cu ceva de ordinul 2 persoane... Pina la urma grecii trebuie sa fie de acord sa duca la indeplinire un program de austeritate ingrozitor, nu e mai bine sa-si spuna cuvintul si cei care trebuie sa sufere aceste masuri? :-\
Inteleg ca pentru ceilalti in Europa este un soc, dar pina la urma nu este destul sa li se dea permanent bani, ei trebuie sa fie de acord sa-si schimbe modul de viata si asta este enorm de greu. Acum vor hotari singuri ce vor.

Un coleg mi-a spus ca a citit undeva ca, in istoria lor, grecii au fost mai multa vreme "falimentari" decit peste linia de plutire cu finantele, se pare ca ce li se intimpla acum nu este de loc nou. un motiv in plus sa-si decida singuri viitorul.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 02 Noi 2011 8:40 pm 
Grecii nu sunt singuri vinovati de situatia in care se afla. Problema se afla in sistem si e nu neaparat in lenea grecilor.

La finalul articolului de mai jos (in germana) se exemplifica cele sustinute :
http://www.contexo.net/index.php?option ... Itemid=111

In zona Euro vor fi intotdeuana probleme daca reguluile jocului nu se vor schimba. O uniune pe hartie dar fara actiuni reale nu are sanse.
Interesant mi se pare ca nu au fost comentarii din partea ‘locomotivelor’ UE (Franta, Germania) in primii ani cand au profitat de deschiderea de noi piete.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 03 Noi 2011 7:03 am 
conny scrie:
Cred ca este o masuta disperata si parlamentul era 50-50 %, el detinea o majoritate cu ceva de ordinul 2 persoane... Pina la urma grecii trebuie sa fie de acord sa duca la indeplinire un program de austeritate ingrozitor, nu e mai bine sa-si spuna cuvintul si cei care trebuie sa sufere aceste masuri? :-\
Inteleg ca pentru ceilalti in Europa este un soc, dar pina la urma nu este destul sa li se dea permanent bani, ei trebuie sa fie de acord sa-si schimbe modul de viata si asta este enorm de greu. Acum vor hotari singuri ce vor.

Un coleg mi-a spus ca a citit undeva ca, in istoria lor, grecii au fost mai multa vreme "falimentari" decit peste linia de plutire cu finantele, se pare ca ce li se intimpla acum nu este de loc nou. un motiv in plus sa-si decida singuri viitorul.

Teoretic da, ar fi bine ca ei sa fie intrebati, insa cine le va plati datoriile. Mie mi s-ar parea corect sa-si respecte acordurile si promisiunile. Pe de alta parte, e clar ca nu au ce cauta in zona euro. Referendumul asta mai este si o chestie cu miza electorala, sa nu fim naivi, nu cred ca de dragul democratiei e facut.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 03 Noi 2011 10:02 am 
Neconectat
Admin

lemon_cake scrie:
Teoretic da, ar fi bine ca ei sa fie intrebati, insa cine le va plati datoriile.

Si ce optiuni ar putea sa puna pe buletinul de vot? Imi si imaginez intrebarea:
Citat:
Cine ne va plati datoriile:
- Germania
- Mos Craciun
- Nu-mi pasa, numai noi nu
Pun pariu pe optiunea 3.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 03 Noi 2011 12:00 pm 
Soterro, este clar ca nu vor vota "planul de salvare". Unii insa vad referendumul asta ca pe o chestiune de democratie. (din punctul de vedere al grecilor sigur este :mrgreen: )

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 03 Noi 2011 12:11 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Parerea mea e ca vor sa declare faliment, asa nu pot plati datoriile, Merkozy se zbat ca pestele pe uscat iar Rusia si China vor investi in refacerea Greciei. Si uite asa, grecul joaca sirtaki, EU iese cu buza umflata. Si toata Europa e in criza din cauza grecilor.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 03 Noi 2011 5:36 pm 
Imi amintesc ca prin '97-'98 mama mea a fost in Grecia, pt. un schimb de experienta. "Colegii" greci aveau oricum pauza intre orele 14.00 si 16.00, plus ca dimineata, cand delegatia romaneasca se infiinta cu arme si bagaje ( pixuri si caiete ca sa ia notite) la institutia respectiva, nu gaseau pe nimeni. Le mai spuneau romanashilor cum la sfarsitul saptamanii se retrag pe nu stiu ce insula, din cauza stresului. Maica-mea se gandea cum da ea cu sapa, incet incetisor, la tzara, pentru relaxare. :mrgreen:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 04 Noi 2011 12:16 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Intre timp orice alta idee a grecilor sau stranut al altora scufunda si mai rau bursele.
Ma minunez in schimb ca pe Berlusconi l-au credut ca o sa faca si o sa dreaga... N-a facut in atitia ani si acum rezolva totul in citeva luni !?!
Problema e ca sint prea multe probleme: Grecia, Italia, Spania....iese apa de peste tot.
Intre timp Rusia vad ca sta f. bine cu datoriile; de fapt aproape nu are ...
A.C

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 05 Noi 2011 12:16 am 
dac68 scrie:
Intre timp orice alta idee a grecilor sau stranut al altora scufunda si mai rau bursele.
Ma minunez in schimb ca pe Berlusconi l-au credut ca o sa faca si o sa dreaga... N-a facut in atitia ani si acum rezolva totul in citeva luni !?!
Problema e ca sint prea multe probleme: Grecia, Italia, Spania....iese apa de peste tot.

...si-o sa mai iasa apa si de la cine nu te astepti. :hum:
dac68 scrie:
Intre timp Rusia vad ca sta f. bine cu datoriile; de fapt aproape nu are ...
A.C

Rusia este un ciolan prea gros(deocamdata) si pentru ai mai tare agentie finaciara. :hehe:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 05 Noi 2011 8:51 am 
Neconectat
tânără speranţă

conny scrie:

Mi se pare extrem de pertinent articolul. Insa si cei ce traiesc permanent in deficite au o vina, ca folosesc finantarea externa pentru consum si nu pentru investitii in economie. Daca erau harnici si seriosi poate aveau si ei un "Seat" al lor, niste uzine de montaj macar. Poate erau priviti si ca tara de productie mai ieftina pentru UE. E absurd sa-ti bazezi majoritatea din PIB pe turism si productie de masline si portocale.
Si Ro se indreapta vertiginos in aceeasi directie, cu un ritm al imprumuturilor de 20 mld $/an (parca are peste 80 mld in momentul de fata). In afara de investitiile in infrastructura (de departe superioare ca si cost, comparativ cu alte tari ce au acelasi tip de investitii), si acelea cu aport majoritar UE, restul e consum. Si romanilor le lipseste o strategie de dezvoltare economica pe termen lung, au falimentat toate sectoarele economice (inclusiv agricultura). De distrus e usor, va dura o eternitate sa recladesti si sa-ti formezi know-how-ul necesar intr-un anumit domeniu (scuzati paralela cu Ro, nu m-am putut abtine).

Revin, articolul e interesant, multumesc!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 05 Noi 2011 12:44 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Se pare ca ideea referendumului a fost o "Eintagsfliege" (musculita care traieste doar o singura zi..) :ymdevil: Turbulentele pe care grecii le produc sint enorme. Combinate cu Berlusconi in Italia, criza financiara in Irlanda, Portugalia...probabil ca ne asteapta o perioada de recesiune. In Elvetia parca s-a corectat de curind in minus prognoza de crestere economica, daca nu ma insel.
Fondul monetar international nu mai ajuta Togo, Romania si Bulgaria ci state din Europa "cu traditie". Destul de trist, dar sa speram ca supravietuim si de data asta...(poate mai si invatam ceva de pe urma ei...cine stie :) )
Am citit ieri in ziar o comparatie a datoriilor tarilor dezvoltate. Japonia are o datorie de 220% x_x x_x a produsului brut. Europa are cam 70%, America 80%. (cifre din memorie...)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 05 Noi 2011 3:21 pm 
Neconectat
tânără speranţă

225% din PIB e datoria lor publica (inclusiv cea a municipalitatilor - ei prezinta in bugetul consoliat toata datoria publica, spre deosebire de multe alte state, care nu consolideaza datoriile bugetelor locale). Dar au si rezerve in devize totalizand 1 140 mld$. Tocmai sunt disperati de caderea fondurilor europene, cam 20% din rezerve provin de aici.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 05 Noi 2011 4:58 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Dumnezeule, cum se ajunge sa ai 225% datorii ??? Acum dau vina pa politicieni ca i-au adus in situatia asta. Pe de alta parte, cine ar fi votat un partid care la propunea un buget de austeritate, mai multa munca si mai putini bani?
Elvetia, care nu are datorii dupa cite stiu eu, este intr-adevar un caz unic! (*)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 06 Noi 2011 11:10 am 
conny scrie:
Dumnezeule, cum se ajunge sa ai 225% datorii ??? Acum dau vina pa politicieni ca i-au adus in situatia asta. Pe de alta parte, cine ar fi votat un partid care la propunea un buget de austeritate, mai multa munca si mai putini bani?
Elvetia, care nu are datorii dupa cite stiu eu, este intr-adevar un caz unic! (*)

In wikipedia exista o un articol referitor la datoria publica, mai jos linkul pentru versiunea in limba germana:
http://de.wikipedia.org/wiki/Staatsverschuldung
Nu cred ca se poate face compartie intre datoria publica a unui stat si datoria unei persoane private. La nivelul unui stat a face economii nu insemana ca efectul va fi pozitiv (citat wiki):

Die Beurteilung der Bekämpfung der Staatsverschuldung durch Sparmaßnahmen unterliegt häufig einer sogenannten Rationalitätenfalle. Was auf den ersten Blick plausibel klingt und jedem Privathaushalt einleuchtet („Ich habe zu hohe Schulden, also muss ich sparen.“), kann für die Volkswirtschaft unerwartete Folgen haben: Wenn der Staat seine Ausgaben kürzt, indem er beispielsweise Transferzahlungen an die Industrie und Haushalte in Form von Förderungen und Subventionen kürzt, hat dies zwar zwangsläufig Auswirkungen auf die Ausgabenseite des Staatshaushaltes: Auf die tatsächliche und/oder wahrgenommene Einkommensminderung der Haushalte können diese mit einer Verminderung des Konsums und einer Erhöhung der Sparneigung reagieren. Dies hat zur Folge, dass die aggregierte oder gesamtwirtschaftliche Nachfrage sinkt und zu einem sinkenden oder negativen Wirtschaftswachstum führt, wodurch sich gleichzeitig die Steuereinnahmen des Staates vermindern, was effektiv zu einem negativen Spareffekt führen kann. Die Individualrationalität (Sparen vermindert Schulden) steht somit im Konflikt zur Kollektivrationalität (Wenn alle sparen kann dies keine oder negative Auswirkungen auf den Staatshaushalt haben).

Pentru un stat e normal sa aiba datorii, chiar si Elvetia are datorie publica! :)
Cateva grafice interesante:
Datoria publica a statelor europene in 2010 :
Imagine
Datorie publica- international in 2010 :

Imagine

In ambele grafice Romania sta mai bine decat Franta si Italia! Oare sa fie adevarat ? :shock:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 06 Noi 2011 12:53 pm 
Neconectat
tânără speranţă

flower_power scrie:
In ambele grafice Romania sta mai bine decat Franta si Italia! Oare sa fie adevarat ? :shock:

Este o confuzie de intelegere la mijloc: datoria publica e normala . Deficitul este un flux monetar si nu un pasiv. Datoria publica reprezinta emisia de noi obligatiuni si de alte titluri pentru a acoperi rambursarea celor vechi ajunse la scadenta (datorii care se "sting") si acoperirea deficitului anului in curs. Te poti imprumuta de 1 000 de miliarde insa partea care sa acopere deficitul anului in curs sa fie doar de 10%.
E firesc ca Ro sa stea mai bine la capitolul datorie publica: in timp ce ea se imprumuta la un nivel de 20 mld $ anual, Franta se imprumuta cu peste 150 mld euro (din care peste 1/3 o reprezinta deficitul).
Graficele, pentru a putea compara mere cu mere, ar trebui sa prezinte ratia dintre deficit (respectiv datoria publica) si PIB, apoi comparate ratiile obtinute cu cele ale altor state.
De ex. Japonia (pe care am mentionat-o) are ca obiectiv de mai bine de 10 ani realizarea de cresteri economice "zero" (nu deficit, nu excedent). Deci cei 225% din Pib sunt aproape in majoritate datorie publica. Intrarea in incapacitate de plata a unei municipalitati (de ex) va afecta fara doar si poate cotatia Japoniei ca si creantier, insa nu se poate vorbi de posibilitatea intrarii Japoniei in faliment (ca si Grecia sau Islanda, cele mai recente cazuri). De aceea trebuie analizate cifrele bugetelor cu mare atentie, inca nu toate statele s-au adaptat la normele de prezentare contabila.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 06 Noi 2011 1:14 pm 
Revenind la greci si UE :)
Datorile nu le-au facut singuri. Adica toti banii pe care acum trebuie sa-i dea inapoi le-au fost dati sub diferite forme: credite ieftine, leasinguri, etc. Inca de la inceput era de asteptat ca nu vor putea plati, si totusi cineva le-a dat.
Am auzit ca, chiar si cand datoria publica a depasit un anumit nivel, politicienii germani au preferat sa pastreze tacerea pt. ca si Germania depasise nivelul si nu vroiau sa atraga atentia asupra acestui subiect.
Tot ce grecii au pe minus, e pe plus acum undeva in Europa! anumite banci au facut profit in Grecia.
lemon_cake scrie:
Pe de alta parte, e clar ca nu au ce cauta in zona euro

De ce nu mai au ce cauta in zona euro ?
Daca UE decide ca Grecia nu mai are ce cauta in UE, va trebui ca in viitorul nu foarte indeparta sa desprinda si alte state( Irlanda, Spania, Portugalia, …). Intotdeuna unul va si mai slab decat ceilati. In moment UE reprezinta cea mai mare piata de desfacere. Renuntand la anumite state, va pierde curand aceasta pozite.
Situatia Greciei e ‘hot’ pt ca astefel se va crea un precedent!
UE trebuie sa faca anumite corectii in modul si rolurile pe care vrea sa le joace in viitor, poate in directia Statelor Unite ale Americii.

P.S : Nu sunt un aparator al grecilor! :) Sunt pentru combaterea cauzelor si nu a simptomelor !

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 06 Noi 2011 2:02 pm 
Neconectat
Admin

flower_power scrie:
Datorile nu le-au facut singuri.

Argumentul asta suna ca si cel traditional romanesc atunci cand isi bate taranul nevasta: "ea si-a cautat-o".

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 06 Noi 2011 6:45 pm 
Neconectat
tânără speranţă

flower_power scrie:
UE trebuie sa faca anumite corectii in modul si rolurile pe care vrea sa le joace in viitor, poate in directia Statelor Unite ale Americii.

Cam greu daca nu imposibil: BCE n-are aceleasi atributii ca si Federal Reserve (daca vorbim de partea financiara).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 07 Noi 2011 9:30 am 
haihui scrie:
flower_power scrie:

Cam greu daca nu imposibil: BCE n-are aceleasi atributii ca si Federal Reserve (daca vorbim de partea financiara).

Corect, insa se "zvoneste" (nu-mi amintesc unde am citit, sper ca voi avea timp mai tarziu pt. referinte) ca vor sa faca si o uniune fiscala, nu doar monetara, eu insa m-as cam mira ca unele state sa renunte la deplinul control asupra taxelor, pierzandu-si posibilele avantaje competitive. Na, vom trai si vom vedea.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 07 Noi 2011 9:39 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Wow, multumesc pentru informatii, haihui si flower_power @};- . Acum am mai inteles cite ceva in domeniul financiar! Dupa ce am citit de trei ori mesajele voastre #:-s am reusit sa pricep cite ceva :ymdevil:
Nici eu nu cred ca trebuie creat un precedent, excluzind Grecia. Si asta din simplul motiv ca aceasta uniune a fost creata si pentru a ajunta statele in nevoie (la bine si la rau.. :D ). Este un exemplu unic in istorie si cu siguranta situatia se va repeta. Macar sa gaseasca caile de urmat acum!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 17 Noi 2011 12:43 pm 
dac68 scrie:
....iese apa de peste tot.
A.C

....Na ca si Frantei i s-a spart chiuveta. #:-s

"Implozie in curs! Agentii de rating, continuati pana la implozia totala!"

PS: Cui ii e frica de "Europa" si de zona Euro?
Si mai cu seama "de ce"?

:hum:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 17 Noi 2011 7:36 pm 
Putem cauta atat teorii conspirationiste si sa aratam cu degetul bancherii si bancile, fondurile de investitii, dar si explicatii mai banale. E drept ca oricand se gaseste cineva sa se bucure cand iti merge rau (dusmanii astia :mrgreen: ) dar cine e de vina ca niste state semi-socialiste, aka Franta, Italia etc. s-au imprumutat peste masura, au sustinut un aparat birocratic foarte bine salarizat, beneficii sociale generoase, iar productia a ramas mai in urma. Nivelul de viata la care s-a ajuns in Europa pare ca nu mai este sustenabil, s-a cam terminat "golden age"-ul unde toata lumea trebuie sa aiba rata la o casa cu 3-4 dormitoare, 3 masini in garaj, vacante all inclusive in Tenerife si mai putem continua lista. Ma rog, asta era modelul. Am o vaga impresie ca nu se mai poate, nu mai e cu ce. Mutam productia peste mari ca e mai ieftin, cumparam chinezisme ca sunt mai ieftine, si sa zicem ca aici raman inovatiile si tehnologiile de varf, dar mai e oare Europa atat de inovativa? Pai sa vedem ce facem noi atat de special si altii nu, sau ce facem noi la un pret mai bun decat China. Na, e extrem de simpluta "esplicatia", ii las pe altii mai docti si cu mai mult multa rabdare sa ne educe. :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 17 Noi 2011 8:22 pm 
...Io ma intreb cum pisicii ma-sii, "esplicatia" nu a "emers" ceva mai devreme. Adica, chiar nimeni nu a atentionat frumoasele tarisore de consecintele "inexorabile"? Cu atatea capete luminate in libertate? :niak:

Nush de ce dar faptul ca "esplicatia" nu a fost definita (ma rog, cu titlul de informatie macar)inainte, pe mine, ma cam pune pe ganduri..

...Si-apoi (fara legatura) mie mi se pare ca toata constructia europeana am "citit-o "deja, atunci cand ma pregateam pentru examenele de socialism stiintific si de economie politica.

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 168 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul

Ora este UTC [ DST ]