Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 21 Oct 2017 8:32 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 168 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Sa nu te increzi in greci, nici cand ...isi dau acordul?
MesajScris: Vin, 25 Noi 2011 7:01 pm 
Neconectat
membru de bază

Lemon uite ma gandeam la tine cand am postat aici:

viewtopic.php?f=20&t=2922&p=24070#p24070

Imi pare rau ca nu pot traduce si pt Luminita si Dac :( , LeDix intelege .
In discursurile astea se vorbeste exact despre ce vorbim si noi. Doar ceva mai...elevat ;)
Poate vii la Plesu :)

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sa nu te increzi in greci, nici cand ...isi dau acordul?
MesajScris: Vin, 25 Noi 2011 8:46 pm 
lemon_cake scrie:
dac68 scrie:
Faptul ca femeile sint platite mai putin decit barbatii e adevarat (ma refer la nenumarate statistici difusate in presa, internet ecc)
Iar faptul ca nu se face nimic ptr. a se evita acest lucru nu inseamna oare ca "am acceptat toti" aceasta situatie si ca ni se pare "normal"?
Eu insami, la inceput eram incredula, cu timpul "m-am obisnuit".

Din pacate e asa.
A.C.

Mai putin in statele scandinave unde lucrurile astea sunt foarte serioase, desi sunt convinsa ca si acolo sunt inegalitati, pe ici pe colo, in punctele esentiale. Oricum problemele cu care se confrunta femeile sunt solutionate intr-un mod mult mai onorabil. (cu taxe cam de 50% :mrgreen: ) Pana la urma taxele sunt un motiv pt. care iubim Elvetia..nu?

Ca fapt divers: Femeile au drept de vot din:
-1913 in Norvegia
-1919 in Suedia
Ca tot suntem prin zona: 1915-Islanda si 1913 (!) Tarile de Jos. O:-)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 25 Noi 2011 8:50 pm 
GIN scrie:
luminita scrie:
Din pacate ideea de apartenenta la o natie, la un neam, la o familie se dizolva si ea, incet, incet, dar mult mai repede decat ne imaginam in "mareea acida a globalizarii".

Si oare ce-i mai bine? Dizolvarea sau pastrarea? :(

Pentru mine "pastrarea". Ca frumusetea vine din ...diversitate. :D
Dar ma tem ca-i prea târziu. Uita-te si tu in jur : politica a pierdut teren peste tot. Vocea ei e ca cea a unui greier pe o pajiste pe care sunt vreo 50 de vaci intepatede tauni si care mugesc in cor. Bleah..

Oamenii fug spre promitatorul, bogatul Vest de parca ar vrea cu totii sa … intinereasca, macar cu câteva ore. (Apropo, ai bagat de seama ca in ultimele secole emigratia a fost mai cu seama spre Vestul planetei?) .

Acum, intreprinderile fug spre Est…

Eu ma intreb cum va fi atunci cand cei care ajung se vor gasi in fata unui desert populat doar cu cladiri care odata erau uzine infloritoare, iar acum sunt magazine, maine –cine stie? .
Ce se va intampla atunci? Vor gasi cu totii slujbe in servicii? Ma indoiesc: “masinile” vor efectua serviciile, singure-singurele. :?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 25 Noi 2011 9:06 pm 
Neconectat
membru de bază

luminita scrie:
Oamenii fug spre promitatorul, bogatul Vest de parca ar vrea cu totii sa … intinereasca, macar cu câteva ore. (Apropo, ai bagat de seama ca in ultimele secole emigratia a fost mai cu seama spre Vestul planetei?) .

Acum, intreprinderile fug spre Est…

Pe vremuri vremuri, se fugea spre est, spre Constantinopol, spre Atena chiar si spre Moscova.
Dar asta era de mult de mult de tot. Dupa revolutiunea industriala, se fugea incotr-o duceau sinele :)) Si uite asa, usor usor, furnicile bipede s-au adaptat unei noi "ere"

Unii insa, cei din vest, dai cu masini, dai cu topoare, dai cu furci sisape ceva mai avansate si hop, au reusit ce in est, brusc, de la "religia comunista" a stagnat. Pe langa manariile financiare care tot cu industria si tehnologia are de-a face.

Acum, asa e, firmele din vest nu mai au cui vinde, si fug in est. Acolo, "pamanturi pustiite. Dar cumva nu-mi fac griji, estul, adevaratul est.....de abea acum vine din urma :))

Romachinia iti spune ceva ? :))

Nu am apucat sa ascult toate prelegerile care le-am pus in topicul de vis-avis dar se pare ca una din problemele Europei este si ramane China. Apoi, acum o saptamana am vazut un reportaj despre "razboiul" ce sta sa vina, din zona Pachistan, India etc , razboi pe resursele de apa. N-as fi crezut ca e adevarat pana nu am vazut acest documentar. De atunci insa, inteleg "turbarea " UE de-si asigura tari in Uniune ce au o "bogatie" ce va deveni candva "aurul ce se bea". Romania am spus-o si-o repet, parerea mea, a intrat in UE pe un principiu strategic, militar, si nu economic. Asa ca, UE sa accepte :D sa inghita :D daca in vreo 50 ani vrea sa bea apa :))

Ultima oară modificat de Giorgia pe Vin, 25 Noi 2011 9:14 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 25 Noi 2011 9:12 pm 
lemon_cake scrie:
... mai bine dati-mi mie o reteta "minune" sa scap de gripa, ca de la doftor am primit o frectie la piciorul de lemn. Si neaparat trebuie sa fiu apta pt. ca fiu-meu are concert pe 27, ca e si muzicant. :)

In caz de urgenta, io fac asa:
1) Baie calda cu 1 kil de sare la cada
2) Sosete udate cu otet, peste care pun altele uscate si (eventual pungi) .
3) Dupa asta ma bag in pat si beau 2-3 ceaiuri de tei cu lamaie, indulcite cu miere.

Obs: De avut la indemana pijamale de schimb (eventual si cersafuri) intrucât transpiri ca un cal.

Daca ma doare si capul, incerc sa individualizez pe pielea craniului cele mai dureroase puncte si ma "ocup" de ele (presiuni pe puncte pt 7-8 secunde, pauza 3-4 secunde si reiau presiunile pana cand durerea in puncte s-a atenuat).
Aceeasi tehnica pentru punctul care se gaseste la pliurile dintre police si indice (il gasesti usor, ca doare ca naiba!).
In caz de tuse, aceeasi tehnica in punctul aflat la baza V-ului de la baza gâtului, in varful sternului.

Daca tusea nu cedeaza, pun la fiert in 2/3 litri de apa doua cepe cu foi cu tot (chiar foi si de la alte cepe), fierb pana cand apa scade la 1/4 din cantitatea initiala, filtrez, pun 1-2 linguri de miere. Din siropul obtinut, iau câte 2 linguri din 2 in 2 ore. Rezultat garantat (chit ca incetezi sa tusesti, doar ca sa nu mai iei "licoarea "respectiva :D :D :D )

Multa sanatate! :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 25 Noi 2011 9:20 pm 
GIN scrie:
Acum, asa e, firmele din vest nu mai au cui vinde, si fug in est. :))

Fals! Firmele din vest au clienti, nu-i asta baiul! Pleaca pentru ca in est mana de lucru e mai ieftina iar ele devin mult mai competitive pe piata, intrucât pot vinde la preturi mai mici.

GIN scrie:
Romachinia iti spune ceva ? :))

Nu.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 25 Noi 2011 9:33 pm 
Neconectat
membru de bază

luminita scrie:
Fals! Firmele din vest au clienti, nu-i asta baiul! Pleaca pentru ca in est mana de lucru e mai ieftina iar ele devin mult mai competitive pe piata, intrucât pot vinde la preturi mai mici.

Gen Nokia ?? Care a fugit in est pt producite ? De ce a fugit, nu doar ca sa produca ieftin ci pt ca in vest deja avea prea multa concurenta, deja, prea multe firme cu servicii mai bune ca a lor, firme tot din zona vestica :)

- mai intai nu mai ai aici vanzari, abea apoi te orientezi spre est pt mana de lucru ieftina ca macar prin reducerea costurilor de productie sa poti oferii mai ieftin. E strategia celui ce se ineaca la mal. Alte firme, s-au salvat prin alte metode de marketing, dar evident ca nu reuseste tuturor.

China vine puternic din urma, nu doar demografic....:) De altfel nici nu e in urma :)

So, o seara placuta tuturor :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 25 Noi 2011 9:39 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

luminita scrie:
lemon_cake scrie:
Mai putin in statele scandinave unde lucrurile astea sunt foarte serioase, desi sunt convinsa ca si acolo sunt inegalitati, pe ici pe colo, in punctele esentiale. Oricum problemele cu care se confrunta femeile sunt solutionate intr-un mod mult mai onorabil. (cu taxe cam de 50% :mrgreen: ) Pana la urma taxele sunt un motiv pt. care iubim Elvetia..nu?

Ca fapt divers: Femeile au drept de vot din:
-1913 in Norvegia
-1919 in Suedia
Ca tot suntem prin zona: 1915-Islanda si 1913 (!) Tarile de Jos. O:-)

iar dupa Elvetia, numai tari musulmane http://de.wikipedia.org/wiki/Zeittafel_Frauenwahlrecht Coada cozilor... :niak:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 25 Noi 2011 9:44 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

GIN scrie:
luminita scrie:

Gen Nokia ??

Sau Novartis? Care, desi a facut un castig substantial, vrea sa taie 1.000 (o mie!!!) de locuri de munca aici, pentru a produce mult mai ieftin in Asia. Eu m-am hotarat pentru boicot: intreb la farmacie daca e un produs Novartis. Daca da, cer de la alta firma.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 25 Noi 2011 10:47 pm 
LeDix scrie:
Sau Novartis? Care, desi a facut un castig substantial, vrea sa taie 1.000 (o mie!!!) de locuri de munca aici, pentru a produce mult mai ieftin in Asia. Eu m-am hotarat pentru boicot: intreb la farmacie daca e un produs Novartis. Daca da, cer de la alta firma.
:))
Sau Kraft Foods Romania la finalul anului 2009 a inchis fabrica de la Brașov(aia de ciocolata) pe motivul lipsei de spațiu. Kraft a anuntat că pe piață se vor găsi aceleași produse, însă acestea vor fi produse in Bulgaria ?

Sau Winterthur Technology Group , in top 3 la productia de pietre abrazive pentru industrie, care acum cativa ani a concediat aproape toti muncitorii, pastrand 11 in total (inclusiv directorul si femeia de servici)si care preia pietrele facute in Austria, face CTC-ul, le impacheteaza, pune stampila si le expediaza la export sub sigla sa? asta da "strategia celui care se ineaca la mal". Si aaa, uitam: de cateva luni Winterthur Technology Group are alt ..."nick-name" (a se citi "proprietar") : 3M.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 26 Noi 2011 12:35 am 
Neconectat
tânără speranţă

luminita scrie:
Soterro scrie:
Asta nu stiu de unde ai auzit-o.
Nu stiu cât de normal e considerat, insa e cât se poate de real. Dezbateri pe diverse posturi TV occidentale au demonstrat cu cifre si cu exemple.

http://www.bfs.admin.ch/bfs/portal/fr/i ... lecht.html

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 26 Noi 2011 9:34 am 
luminita scrie:
In caz de urgenta, io fac asa:
1) Baie calda cu 1 kil de sare la cada
2) Sosete udate cu otet, peste care pun altele uscate si (eventual pungi) .
3) Dupa asta ma bag in pat si beau 2-3 ceaiuri de tei cu lamaie, indulcite cu miere.

Obs: De avut la indemana pijamale de schimb (eventual si cersafuri) intrucât transpiri ca un cal.

Daca ma doare si capul, incerc sa individualizez pe pielea craniului cele mai dureroase puncte si ma "ocup" de ele (presiuni pe puncte pt 7-8 secunde, pauza 3-4 secunde si reiau presiunile pana cand durerea in puncte s-a atenuat).
Aceeasi tehnica pentru punctul care se gaseste la pliurile dintre police si indice (il gasesti usor, ca doare ca naiba!).
In caz de tuse, aceeasi tehnica in punctul aflat la baza V-ului de la baza gâtului, in varful sternului.

Daca tusea nu cedeaza, pun la fiert in 2/3 litri de apa doua cepe cu foi cu tot (chiar foi si de la alte cepe), fierb pana cand apa scade la 1/4 din cantitatea initiala, filtrez, pun 1-2 linguri de miere. Din siropul obtinut, iau câte 2 linguri din 2 in 2 ore. Rezultat garantat (chit ca incetezi sa tusesti, doar ca sa nu mai iei "licoarea "respectiva :D :D :D )

Multa sanatate! :)

Multumesc mult, Lumi. Executat baie cu sare, inhalatii dupa o reteta proprie - cu ceai de musetel si galbenele, presopunctura cat m-am priceput, limonada si ceaiuri, dar pt. chestia asta cu ceapa...imi trebuie curaj, incerc azi. 8-} Merci!

Hai hui,

Am deschis linkul postat de tine, ai observat ca pt. segmentul de varsta 20-29 ani nu sunt diferente semnificative? Cele mai mari sunt incepand cu 30 de ani, si se mentin in crestere pana catre sfarsitul activitatii, ceea ce imi confirma teoria: barbatii sunt ca vinul, devin mai buni odata cu trecerea anilor... :))

O alta explicatie este ca, dupa 30 de ani orice femeie e vazuta ca un potential angajat problema- familie si copii pe primul plan, randament si loialitate catre companie mai mici. Sau pur si simplu media e mai mare pt. ca barbatii promoveaza mai repede si intr-o masura mai mare. Cum zicea cantecul ala.."This is a man's world", nu stiu de ce pe alte gagici le mai enerveaza, ce rost are, asta nu se va schimba niciodata. :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 26 Noi 2011 11:04 am 
GIN scrie:
Lemon uite ma gandeam la tine cand am postat aici:

viewtopic.php?f=20&t=2922&p=24070#p24070

Imi pare rau ca nu pot traduce si pt Luminita si Dac :( , LeDix intelege .
In discursurile astea se vorbeste exact despre ce vorbim si noi. Doar ceva mai...elevat ;)
Poate vii la Plesu :)

Gin, multumesc pt. invitatie. Plesu in lb. germana? Avand in vedere tematica, nu sunt asa sigura ca nu voi intampina dificultati in a intelege tot ce se discuta. Oricum trebuie sa verific data si ora, sa vad daca as putea. :(
Dar poate vine sotul meu daca poate, el vorbeste fluent (de vrut sunt convinsa), nu stiu. Nu zic nici nu, nici da, momentan. Oricum, multumesc. :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 26 Noi 2011 2:00 pm 
Neconectat
tânără speranţă

lemon_cake scrie:
Am deschis linkul postat de tine, ai observat ca pt. segmentul de varsta 20-29 ani nu sunt diferente semnificative? Cele mai mari sunt incepand cu 30 de ani, si se mentin in crestere pana catre sfarsitul activitatii, ceea ce imi confirma teoria: barbatii sunt ca vinul, devin mai buni odata cu trecerea anilor... :))

Sincer? Nu m-ar deranja daca doamna mea ar primi in + o diferenta lunara nesemnificativa, de 400 franci :)
Barbatii sa devina mai buni? Depinde...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 26 Noi 2011 8:37 pm 
Normal ca nu te-ar deranja, pe cine ar deranja :lol: dar ia gandeste-te ca diferenta asta, cf. graficului, ar putea fi candva si de 1600 franci.. :hoo: Nu e drept, dar nu prea vad schimbari in viitorul apropiat. Acu' eu ma gandesc ce fac femeile cand ajung in functii de conducere, oare se lupta ca angajatele lor sa fie corect remunerate? :roll: Aici e pe "scapa cine poate".. :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 27 Noi 2011 10:49 am 
Neconectat
membru de bază

Inapoi la Grecia, am si eu o nedumerire, poate par tampa, dar, imi poate explica cineva, de ce este atat de importanta moneda unica? Inteleg implicarea politica, nu pricep insa conexiunile monetare-financiare, asta ca sa pot pricepe masurile astea:

"Acestea sunt cele trei trepte ale măsurilor anti-criză. Prima poate fi ridicată în cinci minute, a doua într-o săptămână şi a treia în trei luni. Dar construcţia tuturor trei trebuie începută simultan. În caz contrar, ne vom îndrepta spre catastrofă", a avertizat el.La rândul său, parlamentarul european Derk Yan Eppink susține ca ieșirea Greciei din zona euro ar putea reprezenta o soluție pentru criza datoriilor din Europa. Dacă această măsură nu va fi luată, Yan Eppink crede că poate să urmeze colapsul monedei unice"

De aici:

http://www.capital.ro/detalii-articole/ ... 57141.html

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 27 Noi 2011 11:11 am 
http://www.capital.ro/detalii-articole/ ... i-eur.html

PS "Divide ed impera".

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 27 Noi 2011 11:45 am 
O explicatie privind aparitia crizelor financiar bancare :

Hyman Minsky: ipoteza instabilitatii financiare sau paradigma Wall Street –o „interpretare a Teoriei Generale a lui Keynes”
Doua componente:
-Mecanismul psihologic de formare a unor valuri periodice de „exuberanta irationala” ce împinge pretul activelor investitionale dincolo de randamentul lor pe termen lung; creste numarul pozitiilor speculative.
-Sistemul financiar-bancar ce permite alimentarea si amplificarea dincolo de masura a unor „baloane”pe pietele activelor investitionale.
Expunerea bancilor la unitati speculative creste.

Criza este inevitabila când se produc modificari în conditiile pietelor care fac ca unitatile speculative sa nu-si mai poatã îndeplini obligatiile de rambursare a datoriilor; vânzarile precipitate de active financiare duc la prabusirea preturilor acestora
.
(de aici: http://www.enciclopedia-economica.ro/up ... rpoint.pdf)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 27 Noi 2011 4:14 pm 
Neconectat
membru de bază

Luminita, am citit da dilema mea tot n-am laurit-o :( mai ales paragraful asta:

"Liderii europeni s-au declarat în această săptămână mai hotărâţi ca oricând să menţină moneda unică în viaţă, mai ales în perspectiva alegerilor celor mai importante, în Franţa în 2012 şi în Germania în 2013."

De ce le este de folos bancilor o moneda unica imi este -oarecum- clar, de ce insa, politicienii vor cu tot diandisnul s-o aiba, mai ales ca AS in maneca pt aleggeri, asta nu pricep. De ce nu vor sa revina fiecare la moneda lui care o avea, cu atat mai mult cu cat un produs intern brut al Italiei de ex, nu se va putea egaliza cu unul al Austirie sau Germaniei, iar acum al Frantei sau Sapniei nici atat.

Deci care-i....spilul ? :((

Hilfeeeee !

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 27 Noi 2011 6:05 pm 
GIN scrie:
"Liderii europeni s-au declarat în această săptămână mai hotărâţi ca oricând să menţină moneda unică în viaţă, mai ales în perspectiva alegerilor celor mai importante, în Franţa în 2012 şi în Germania în 2013."

De ce le este de folos bancilor o moneda unica imi este -oarecum- clar, de ce insa, politicienii vor cu tot diandisnul s-o aiba, mai ales ca AS in maneca pt aleggeri, asta nu pricep.

Nu prea stiu care e programul politic a lui Merkel, dar daca-l consulti pe cel al lui Sarkozy, la punctul 6 subiectul Europa este foarte important: practic, din punctul lui de vedere, Europa trebuie sa protejeze popoarele sale in procesul de globalizare. (programul aici: http://royal.sarkozy.free.fr/projet-pol ... arkozy.php )

Ori, zic io, desfiintarea zonei euro ar insemna o infrângere pentru ceea ce inseamna Uniunea Europeana- ca proiect politic si economic, o consecinta putând fi desfiintarea ei.
Din pacate, pe plan politic Europa s-a dovedit a fi testoasa din “Intrecerea dintre iepure si testoasa”, intre timp, iepurele devenind “ tigrul lui Barber” de care pomeneam ceva mai sus.

GIN scrie:
De ce nu vor sa revina fiecare la moneda lui care o avea, cu atat mai mult cu cat un produs intern brut al Italiei de ex, nu se va putea egaliza cu unul al Austirie sau Germaniei, iar acum al Frantei sau Sapniei nici atat.!

Facem prinsoare ca in 2 saptamani se vor apropia sensibil de cel al Italiei? E suficient un mic anunt de la “Standard’s and Poor’s” sau Fitch sau Moody’s. ;;)

GIN scrie:
Deci care-i....spilul ?

Spilul e ca de cand e el pe lumea asta (el=capitalismul ), a mers mana’n mana cu fenomenul CRIZA . Ca dupa o perioada de mare dezvoltare, a urmat o recesiune la fel de mare. S-a lasat cu razboaie, cu saracie, cu falimente,cu someri…
Spilul e ca acest sistem e putred si ar trebui inlocuit cu altul … Iar mentinerea Europei ca entitate politica si economica ar putea fi calea..!

PS :
"Cum reactioneaza capitalismul la marile sale crize economice" aici: http://piatza.net/cum-reactioneaza-capi ... economice/
si :
"Criza financiara mondiala un fenomen ciclic" aici: http://gandeste.org/general/criza-finan ... iclic/1875

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 27 Noi 2011 6:08 pm 
GIN scrie:
Luminita, am citit da dilema mea tot n-am laurit-o :( mai ales paragraful asta:

De ce le este de folos bancilor o moneda unica imi este -oarecum- clar, de ce insa, politicienii vor cu tot diandisnul s-o aiba, mai ales ca AS in maneca pt aleggeri, asta nu pricep. De ce nu vor sa revina fiecare la moneda lui care o avea, cu atat mai mult cu cat un produs intern brut al Italiei de ex, nu se va putea egaliza cu unul al Austirie sau Germaniei, iar acum al Frantei sau Sapniei nici atat.

Deci care-i....spilul ? :((

Hilfeeeee !

Pe scurt, aici:
http://www.ecb.de/ecb/educational/facts ... 07.ro.html
Moneda euro e o continuare logica si fireasca pt. o piata comuna. Altfel, ne furam singuri caciula prin tot soiul de manevre de devalorizare a monedei nationale pt. a creste exporturile, de ex.
Cred ca subiectul asta va da frau liber speculatiilor. :)

Ultima oară modificat de lemon_cake pe Dum, 27 Noi 2011 6:30 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 27 Noi 2011 6:29 pm 
Neconectat
membru de bază

Merci, site-ul e excelent, aici chiar nu ajunsesem :hehe:
In sfarsit o limba economica pe gustul meu :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 27 Noi 2011 8:33 pm 
Cu placere. Venind azi spre casa, mi-a atras atentia un panou publicitar, cu dl. Blocher infrumusetat si cu o mustata rosie (artistii astia anonimi :mrgreen: ) si ideea era ceva de genul "Sa nu ne lasam, sa nu cedam U.E.", ma gandeam "Nenea Blocher, cand o sa ai curaj si sa zici - Sa nu cedam Chinei"...Adevarul este, vorba Luminitei, politica nu mai are nici o putere. Si atunci ii dam cu UE, cu grecii cei lenesi si risipitori, cu italienii ineficienti, cu strainii, cu..asta este. Divide et impera.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 27 Noi 2011 8:58 pm 
Neconectat
membru de bază

Rasfoind cu placere link-ul pe care mi l-ai dat, pe langa structurile institutionale politice pe care le-am aprofundat deja anul trecut, faza asta economica nu-mi dadeapace in creierasul meu "imbatranit". Intelesesem de mult dorinta UE de-a face fata competitiv USA si Japoniei, insa, acum, fac o constatare:

chiar am vrea in UE sa avem un sistem medical si social al USA de ex ? :snif:

Mai sunt si alte neplaceri, dar acum am ales varianta care chiar....doare!

Japonia n-o bag in oala pt ca nu se compara cu USA si UE din pct de vdere al omegenitatii sociale. Cu toate ca nici USA nu se prea compara cu UE, dar na, asta avem, asta comparam :mrgreen:

fain desenul asta :)

http://www.ecb.de/ecb/educational/price ... ex.ro.html

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 27 Noi 2011 9:24 pm 
Neconectat
membru de bază

Atat m-a ros intrebare "ce sunt banii" incat daca nu gaseam acum textul asta, chiar ramanean cu un fix :D ( de fel, daca am o nelamurire, nu pot inceta sa caut raspuns :( )

"Acestia inca mai constituie un obiect al disputei între specialişti.”Ce sunt banii?”,„Care este natura lor?”, „Ce rol joacă aceştia în viaţa economică?” sunt intrebari la care, desecole sau chiar de milenii, nu s-a dat încă un răspuns care să exprime un anumit consens aleconomiştilor în problema discutată. Reliefând diversitatea punctelor de vedere privind naturaşi funcţiile banilor, literatura economică atrage atenţia asupra faptului că ori de câte ori se vapune întrebarea -„ Ce sunt banii?”, de fiecare dată vor exista mai multe răspunsuri."

http://www.scribd.com/doc/49709702/5/Ca ... ETAR%C4%82

woau, acum ma pot linistii :))

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 168 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC [ DST ]