Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 14 Dec 2017 1:47 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 168 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Sa nu te increzi in greci, nici cand ...isi dau acordul?
MesajScris: Dum, 27 Noi 2011 10:21 pm 
GIN scrie:
Intelesesem de mult dorinta UE de-a face fata competitiv USA si Japoniei, insa, acum, fac o constatare:

chiar am vrea in UE sa avem un sistem medical si social al USA de ex ? :snif:

A fi competitiv nu inseamna a copia. (Parca ai fi chinezoaica cu aparatul foto ca o prelungire naturala a mainii! :p )

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sa nu te increzi in greci, nici cand ...isi dau acordul?
MesajScris: Lun, 28 Noi 2011 12:30 pm 
GIN scrie:
chiar am vrea in UE sa avem un sistem medical si social al USA de ex ? :snif:

Mai sunt si alte neplaceri, dar acum am ales varianta care chiar....doare!

Gin, din punctul meu de vedere U.S.A. este un imperiu in decadere, asa ca pregateste-te pt. un sistem social a la Chinoise.. . ;))

P.S. Scrisesem mai multe....dar..tot am senzatia ca "we keep people entertained" (habar n-ai la ce cote ajunge snobismul si ingamfarea unora), suntem cativa care dialogam (sau monologam, dupa caz) pe-aici. Restul ori nu au nicio opinie, ori nu indraznesc sa o exprime, ori nu ii intereseaza niciun subiect de pe forum, ori viziteaza forumul "sa se mai distreze" (ai vazut ce comentarii smart sunt pe chat), ari, ari...io o las balta, nu din suparare pe cineva..ci din..saturatie. =:)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 28 Noi 2011 1:33 pm 
lemon_cake scrie:
P.S. Scrisesem mai multe....dar..tot am senzatia ca "we keep people entertained" (habar n-ai la ce cote ajunge snobismul si ingamfarea unora), suntem cativa care dialogam (sau monologam, dupa caz) pe-aici. Restul ori nu au nicio opinie, ori nu indraznesc sa o exprime, ori nu ii intereseaza niciun subiect de pe forum, ori viziteaza forumul "sa se mai distreze" (ai vazut ce comentarii smart sunt pe chat), ari, ari...io o las balta, nu din suparare pe cineva..ci din..saturatie. =:)

Subscriu! Din pacate sau... din fericire, eu nu reusesc sa acced la chat!

PS Distractie placuta fericitilor care au chat! si la mai mare! :D

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 28 Noi 2011 1:37 pm 
Neconectat
membru de bază

Lemon, la ce Chat si ce discutii va referiti voi? Pe CR eu nu vad decat acel chat pe care poti scrie daca esti on pe FB . Altceva nu e. Sau ce circ pierd ?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 28 Noi 2011 1:44 pm 
Neconectat
membru de bază

lemon_cake scrie:
P.S. Scrisesem mai multe....dar..tot am senzatia ca "we keep people entertained" (habar n-ai la ce cote ajunge snobismul si ingamfarea unora), suntem cativa care dialogam (sau monologam, dupa caz) pe-aici. Restul ori nu au nicio opinie, ori nu indraznesc sa o exprime, ori nu ii intereseaza niciun subiect de pe forum, ori viziteaza forumul "sa se mai distreze" (ai vazut ce comentarii smart sunt pe chat), ari, ari...io o las balta, nu din suparare pe cineva..ci din..saturatie.

Lemon asculta la mine :D

"Apa trece, pietrele raman" :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 28 Noi 2011 2:53 pm 
Nici nu trebuie sa ai (tu personal) acces la chat (apropos, cand puteai intra de pe forum...vazut-ai vreodata comentariile?), totul e la vedere. :D
Citat:
Intri, citesti, iesi, cand ti se pare ceva interesant sau care merita discutat te bagi, in general mai bine nu (ii lasi pe cei 5-6 participanti activi si vivace sa se desfasoare).
;) Nu are absolut nicio importanta cine a scris asta, am copiat citatul asta pt. ca se intampla ca in el e sintetizata...esenta (pe care o banuiam oricum)! Forumul exista pana la urma si pt. ca sunt 5-6 "participanti vivace". :) Unii i-au apreciat existenta, dar nu s-au grabit sa contribuie cu ceva.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 28 Noi 2011 3:05 pm 
Neconectat
membru de bază

Lemon, chat-ul vechi, unde erau postate comentarii, unele din ele le-am citit, m-am crucit de idiotenia unora, m-am crucit iar cand mi-am mai vazut si numele, asa incat, raman "la mana adminilor" care vad IP-ul deci nu mai m-am enervat. O intentie buna, realizata la cererea "publicului", vrem-vrem-vrem chat a ajuns disfunctional prin postarea de jigniri si etc...

Acel chat a fost inlocuit cu varianta FB, pe care doar o data am fost logata, adica am scris un hallo, la care n-am primit raspuns. De atunci, nu am mai vazut nimic :(

Daca altii nu au ce discuta, decat "porcarii" inseamna ca se simt bine asa :)

Iar referitor la citatul pus de tine, stiu de unde e, stiu cine la pus si nu pot spune decat: sa fie sanatos ! Cui nu-i place ce se scrie, ori sa intervina pozitiv, ori sa plece pe alte forumuri. Dar se pare ca nici ei nu se pot abtine sa nu intre sa citeasca. In rest da, uneori e frustrant, ai senzatia ca esti la circ, pe podium, in lumina reflectoarelor.

Experienta mea e insa alta, datorita faptului cca am cunoscut o gramada de oameni si life - din cei de pe forum- am concluzionat: forumul este totusi util! Nu este doar, dialog virtual, ci are multi cititori reali :)

Nu mai fi suparata, iti trece ;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 28 Noi 2011 3:12 pm 
Neconectat
membru de bază

Si uite ca sa-ti indulcesc amaraciunea:
- textele de la stiri pe CR, sunt ca cele din NZZ :) - importante, utile, dar dupa 2 zile, arhivate. Macar pe net le mai regasesti, stirile citite pe hartie, in NZZ, maine nu le mai ai, daca arunci ziarul .
-clipurile, pozele, intalnirile sunt ca emisiunile scurte de la TV despre VIP-uri :P le urmarim chiar daca nu ne intereseaza realmente.

- iar forumul, forumul il compar cu Blick am Abend, nimeni nu-l plateste dar toti il vor, asa incat in 20 minute boxele sunt goale ;)

Orice informatie scrisa, fie pe pagina de stiri a CR fie in forum, daca este utila va fi candva cuiva de folos, fie si informativ.

Avantajul netului este: oamenii vin si pleaca, informatia ramane :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 28 Noi 2011 3:53 pm 
Deci suntem un fel de Blick am Abend, foarte tare! =)) Ei vezi, stiam eu ce stiam. :ymparty:

Later edit:
E mai greu sa dialoghezi, fie si intr-un mediu virtual, sau...mai ales intr-un mediu virtual! Toti parca am prefera sa monologam, sa scriem chestii "destepte" pe bloguri, sa nu ne submineze nimeni "autoritatea". Si unde ar mai fi provocarea? ;)
Gin, poate ca voi mai reveni pe forum, ca cititor, numai ca deocamdata am ajuns la o faza de..asa, mi s-a pus pata. (asta-s eu!)
P.S. Dupa mica mea "revolta" (repet, nu e suparare pe nimeni, ar fi ridicol, e o saturatie!..Forumul are peste 2000 de utilizatori, se vor mai gasi cateva persoane "active si comunicative") cred ca e totusi corect sa iau aceeasi decizie ca si Luminita. Asa mi se pare "fair".

Va doresc tuturor mult noroc, numai bine!

Ultima oară modificat de lemon_cake pe Mar, 29 Noi 2011 10:53 am, modificat de 2 ori în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 28 Noi 2011 5:50 pm 
GIN scrie:
Lemon asculta la mine :D

"Apa trece, pietrele raman" :)

Scuze, mi-am permis sa imi insusesc frumosul proverb, chiar daca GIN nu mi l-a adresat mie, si propun o serie de proverbe si zicatori din frumosul folclor romanesc :D :D :D :

Călătorului îi șade bine cu drumul.
Câinele/Călătorul moare de cale lungă, prostul de grija altora.
Când doi îți spun că ești beat, du-te de te culcă.
Când omul cade, îi piere și umbra.
Când râde prostul, înțeleptul suspină.
Ce am avut și ce am pierdut!
Cine are/face carte are patru ochi.
Cine are prieten nărod ajunge din pod în glod.
Cine-i harnic și muncește ori e prost, ori nu gândește. (proverb recent) ;)) ;))
Cui îi dai pe datorie nu-ți mai intră-n prăvălie / nu-l mai vezi în prăvălie.
Cine aleargă după doi iepuri, nu prinde niciunul.
Cum tu mie, așa eu ție.
Dacă doi îți spun că ești beat ar fi bine să mergi acasă
Dacă tăceai, filosof rămâneai. (Si tacuisses, philosophus mansisses.)
De ce e mai râioasă capra, de aia stă cu coada mai sus.
Din talpa casei nu poți face doage, nici din coadă de câne sită de mătase
În boul care trage, în ăla dă cu biciul
Maimuța în aur și purpură, tot maimuță rămâne
Nu se sperie curva bătrână de vorba groasă
Prost să fii, noroc ca esti! :)
Scump la tărâțe, ieftin la făină.
Vede paiul din ochiul altuia și nu vede parul/bârna din ochiul său. (Matei 7:3)
Va urez tuturor numai "succesuri"!

Si nu uitati:

"Ferește-te de câinele mut și de omul tăcut." :D :D :D

PS: "Gerul nu vine niciodată singur" ;;)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 28 Noi 2011 7:03 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Buna seara tuturor,
discutia aceasta vad ca a starnit mult interes.
Si considerind situatia politica si economica a UE, ma intreb care è viitorul monedei unice ?
E adevarat ca nemtii tiparesc deja noua marca (in Elvetia ) ?
E cazul sa ne lepadam de euro pe care-i avem ?
In internet sint mii de zvonuri; de exemplu: Germania renunta la euro, trece la noua marca, iar euro se devalorizeaza de circa 30%....
Ptr. expertii de finante: e posibil ?
Si devalorizarea monedei unice ce influenta are asupra RON ?
Cu stima
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 28 Noi 2011 9:16 pm 
Neconectat
tânără speranţă

dac68 scrie:
Si considerind situatia politica si economica a UE, ma intreb care è viitorul monedei unice ?

Din ce se intelege, fara masuri draconice de strans cureaua in toate tarile membre, moneda unica va avea de suferit. Cum unele din tarile membre au o disciplina bugetara OK, dificil de crezut ca vor fi dispuse sa plateasca datoriile tarilor cu evaziune fiscala mare si productivitate mica, indisciplinate. In plus, nu exista organism care sa oblige tarile ''slabe'' sa se disciplineze, mentalitatea populatiilor e foarte diferita si nu poti sa-i aduci pe toti la un numitor comun.
Pararea mea.

dac68 scrie:
E cazul sa ne lepadam de euro pe care-i avem ?

Asta depinde de nivelul de risc pe care si-l asuma fiecare. Poti sa vinzi acum, cum foarte bine poti sa vinzi cand va cadea/se va deprecia la procentul pe care l-ai avansat (caci vei afla printre ultimii). Daca ai ''maruntis'' n-ai de ce-ti face griji. Daca in schimb iti tii economiile in euro, eu zic sa diversifici investitia.

dac68 scrie:
In internet sint mii de zvonuri; de exemplu: Germania renunta la euro, trece la noua marca, iar euro se devalorizeaza de circa 30%....

Nu-s expert insa trebuie sa citesti printre randurile zvonurilor. Treaba cu noua marca e deja veche, isi pot imprima banii pentru orice eventualitate, urmand sa depoziteze hartiile alea in bunkere. In opinia mea revenirea la moneda nationala trebuie facuta cu mult mai multe masuri economice de siguranta caci altfel risca sa creeze haos in tranzactiile comerciale si bursiere (pe langa faptul ca va fi necesara o perioada in care pietele financiare vor stabili un curs al monedei bazat doar pe cerere si oferta, nu si pe specula). Specula cu euro si noile monede nationale, fara masuri de siguranta va fi suficienta pentru a crea haos in lumea financiara, in special in ceea ce priveste monedele europene. In opinia mea, daca te numesti Germania e primejdios rau sa iesi din euro, nu s-a gandit nimeni la efectele iesirii unuia din ''greii'' monedei unice.

dac68 scrie:
Si devalorizarea monedei unice ce influenta are asupra RON ?

Orice devalorizare a monedei unice va afecta RON din cauza dependentei Romaniei de piata europeana. Plus ca neincrederea investitorilor in zona euro va atrage o posibila apreciere a costurilor finantarii deficitelor din zona, ceea ce mai mult va agrava situatia. La ora actuala RON nu prea conteaza pe nici o harta economica.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 28 Noi 2011 9:45 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Haihui, multumesc mult pentru raspunsuri.
O seara placuta
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 29 Noi 2011 3:16 pm 
Neconectat
Admin

dac68 scrie:
de exemplu: Germania renunta la euro, trece la noua marca, iar euro se devalorizeaza de circa 30%....

Nu-s expert insa ma gandesc ca daca iese Germania Euro o sa se devalorizeze cu circa 1000%.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 01 Dec 2011 11:33 am 
Neconectat
tânără speranţă

Soterro scrie:
dac68 scrie:
de exemplu: Germania renunta la euro, trece la noua marca, iar euro se devalorizeaza de circa 30%....

Nu-s expert insa ma gandesc ca daca iese Germania Euro o sa se devalorizeze cu circa 1000%.

Multumesc mult si tie Soterro.
Vad ca esti optimist......
De fapt cine stie daca va fi o devalorizare de 30%, de 50% sau de 1000% ?
Dar cred ca sintem toti de acord ca devalorizare va fi, vazand cum stau lucrurile.
Noi, persoanele normale, vom afla cit si cum numai dupa ce cei mari vor termina de tras sforile (in spate).
Va mai aduceti aminte de painea Dambovita care costa 2,70 lei , painea Bucuresti 3,00 lei, inghetata Polar 1,00 lei, inghetata Doina 1,75 lei....si au ramas preturile acestea tot timpul copilariei mele...
Complicata economia, complicata finanta.
Ce nebunie (ma refer la Italia ca in Elvetia pina acum n-am stat atenta) in fiecare luna (citedata si mai des) crestea pretul la pasta, faina, la tot cu 10 cents, 5 cents, 20 de cents.
In o situatie ca asta, cu inflatia de acum nu stiu daca se merita sa economisesti ceva, sa investesti.

Cu stima
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 02 Dec 2011 11:23 am 
Neconectat
Admin

dac68 scrie:
Va mai aduceti aminte de painea Dambovita care costa 2,70 lei , painea Bucuresti 3,00 lei, inghetata Polar 1,00 lei, inghetata Doina 1,75 lei....si au ramas preturile acestea tot timpul copilariei mele...

De aia ti le amintesti atat de bine fiindca exact 2 feluri de paine erau, si numai 2 de inghetata, nu?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 02 Dec 2011 11:34 am 
Neconectat
tânără speranţă

Si asta e adevarat Soterro...

Dar chiar daca erau numai doua-trei tipuri oricum nu mi-as fi amintit preturile daca ar fi crescut in fiecare luna.

Si vazind ca facem un exercitiu de memorie: mai era si inghetata la pahar(3 lei), parfait (1,50), waffer (2,75).

Asta e memoria de lunga durata, cea care ramane: mi-aduc aminte bine de lucruri de acum 30 de ani, dar citeodata uit cartea citita acum 1 an....

Poate si de asta in vremurile de acum putini isi mai amintesc cit costa painea sau carnea acum 6 luni....in Italia e mai bine sa nu-si aminteasca altfel le vine

un infarct de fiecare data. Nu mai stiu cum e inflatia in Romania, in Elvetia n-am stat atenta pina acum....

Cu stima
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 03 Dec 2011 9:32 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Poate ca ar trebui sa ne amintim si cum erau salariile...primul salariu de inginer stagiar pe care l-am primit in 1987 a fost de 2200 lei. Chirie ptr o garsoniera in Turceni (jud Gorj) 50 de lei pe luna. Nu tu asigurari. Mincare de abia se gasea, haine nici atit, nu exista bilblioteca sau cinematograf asa ca 2200 erau ptr mine o avere :-B . Dolarul era 17 lei, o valoare total nerealista probabil...ceea ce vroiam sa dovedesc este ca generatia mea nu a trait intr-un sistem economic viabil, asa ca preturile de atunci, ca si salariile, sint irelevante intr-o comparatie cu ce este acum...comparam mere cu pere, chiar daca le numim pe ambele "leu" :)

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 168 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Ora este UTC [ DST ]