Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 23 Oct 2017 12:07 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 130 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Primavara româneasca?
MesajScris: Joi, 12 Ian 2012 3:29 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

...Ghiocei de "primavara româneasca"? :-?
Copy-past de pe "feisbuc". Scuzati limbajul cam ...buruienos

Djeeckx Black
Cul plm toata Romania asta sustine 1000 de cauze si miscari de rezistenta doar din spatele unei tastaturi?Vreti sa protestati sclavilor, iesiti in strada ca la pupat moaste si popi in cur sunteti primii. Ma fut in toate cauzele voastre pe care considerati ca e moral sa le trimiteti!..

Mircea Surugiu ‎\m/
Marian Ion Raule :)
Salagean Andrei Corect!
Adi Voicu adica asa: http://www.facebook.com/events/206837692742716/
Bel-Merodakh Nibiru faza e ca multi dau share sau dau click fara sa se uite ca trimit la toti din lista. apasa asa ca idiotii. scuzati cuvantul apasa. appppaaassaa-l
Alexandra Gavrilă Corect! :)

Djeeckx Black Se merge pe principiul Macar atat sa fac daca altceva nu pot pt ca sunt la munca.I se rupe lu base de cauzele voastre si de arafat si de caini si de tot la fel cum mi se rupe si mie.dar continuati, ca in rai o sa-l pupati in cur pe Cristi daca sunteti cuminti acum

Alexandra Gavrilă Eu amblocat cauzele de mult.. acum traiesc linistita.. :D :)))

Chris Jazz pe mine ???
Djeeckx Black Si pe tine
Chris Jazz ok... treaca de la mine
Chris Jazz ‎:))))))))))
Chris Jazz in alta ordine de idei mi se pare corect ceea ce ai spus!
Richard Bathory Am si eu o cauza, primiti cu Sorcova?
Daisy Deea Relax!
Djeeckx Black ia baga Richard sa auzim

Djeeckx Black in fiecare dintre noi exista o ramasitza de crestin...acum depinde in ce parte anatomica o localizezi.Spre exp, la mine cred ca fix in varf.

Tica Losu' in Sfantul varf
Stefan Ferastraeru Auzi bai Gixule...daca igti dau like la status...inseamna ca iti sustin cauza? ma uit la compatriotii mei de aici din Nemtia: frate...pai astia daca vor ceva...ies in strada, demonstreaza ca vor iar daca nu se poate nici asa...se bat cu politia pana nu mai ramane unul in picioare! asta inseamna sa iti sustii cauza!

Djeeckx Black cam da.Pt mine e floc la pula cate laicuri primesc pe mizeria asta de socializare.Ideea este ca tot melteanu' de la noi behaie ca n-are, ca i s-au pus taxe pe masina, ca il mananca cainii pe strada in mizeriile alea de orase din sudul tarii, ca ii iau tiganii odraslele la pula in plina strada si nimeni nu face nimic...si in continuare NIMENI NU FACE NIMIC decat sa trimita tot felul de labe pe feisbuc ca asa e bine.Aia ies in strada pt ca stiu ca numai asa poate schimba ceva.Diferenta intre ei si noi este ca sorgintea lor germanica se vede pana si acum comparativ cu mizeria combinata de la noi (latino-labo-slavono-orientalo-floci ca sloboz de dac nu cred ca mai are prea multa lume in ea).Asa ca ne resemnam ca ciobanul mioritic si asteptam ca un grup te tembeli si isi ia niste gloante in cur cum sa intamplat in 89 si noi sa culegem laurii si sa devenim pt a mia oara in istoria noastra PetreIspiresciana martiri.

Stefan Ferastraeru inseamna ca ma intelegi de ce plm am plecat din mizeria aia! ma intreaba colegii pe aici...daca in tara mea, era atat de rau de trait de am plecat de acolo! Daca chiar atat de putin castigam! Dar...cand le spun cat castigam si ce faceam in romania...se uita ciudat la mine! Numai ca...nu stiu cum sa le explic temenul de "cocalar obosit" ca sa inteleaga cu adevarat motivul! Gixule...iti promit ca incalzesc putin locul aici si...te chem la mine, definitiv! ;)

Djeeckx Black hahaha.merci Fane...normal ca nu inteleg ba ca au si ei cocalari dar din regnul nostru

Stefan Ferastraeru L-ai vazut pe Jeff cat de relaxat vine din Germania? :D Si cand pleaca inapoi, cum e?

Djeeckx Black vanat la ochi :)

Stefan Ferastraeru ‎=))))))) ce naiba a patit?

Djeeckx Black era o metafora...n-a patit nimic

Stefan Ferastraeru ‎:))))) credeam ca a avut probleme cu romanii! :D

[-x

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Primavara româneasca?
MesajScris: Sâm, 14 Ian 2012 11:09 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

....sau da?
:?
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-11 ... pubele.htm

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitat ... rafat.html

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 15 Ian 2012 8:52 am 
Neconectat
membru de bază

luminita scrie:

Le-am vizionat dar la o fraza mi-a cazut tavanul in cap :"se cerea executivului sa renunte la taxa auto"

Cata nesimtire e pe ei?? In RO nu ar plati-o dar cum trec la unguri o platesc!! Cum ies pe alte autostrazi o PLATESC pt ca asa sunt OBLIGATI !

Una e sa-ti exprimi nemultumirile asupra unei guvernari si alta e sa fi IPOCRIT !!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 15 Ian 2012 9:24 am 
Neconectat
membru de bază

Acum ar trebui sa aiba toti dovada deplina ce "se poate face prin facebook" !!!

In timp ce politicienii se scarpina la creierase cum sa-si adune simpatizantii, in timp ce sociologii si analistii vin cu teorii ca FB si internetul nu are un impact asa cum il vede media, FB dovedeste ca SE POATE sa mobilizezi: fie la bine fie la rau!

Pt ce or avea unii studii inalte....habar nu am :(

"Actiunea pentru sustinerea lui Raed Arafat, initiata pe reteaua de socializare Facebook, continua cu un apel catre bucuresteni sa se solidarizeze cu cei din Mures si Cluj si sa vina, sambata, la ora 14.00, in Piata Universitatii pentru a-si exprima solidaritatea fata de fostul subsecretar de stat."

http://stirileprotv.ro/stiri/sanatate/r ... litic.html

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 15 Ian 2012 9:41 am 
Dar de cand studiile inalte sunt o dovada infailibila a inteligentei? :p
Deci, nu vreau sa intru in polemica pe tema Basescu sau ailalti; nici macar nu vreau sa merg la vot, iar daca merg o sa votez aiurea, doar de dragul de a nu-mi fura astia votul.
Mah dar nu ma pot abtine sa nu observ si eu ceva , cum o poveste de succes si un model! nu din Romania, ci din zona, si anume SMURD-ul trebuie sa pice...Arafat a avut puterea sa creeze ceva fantastic, eu personal sustin meetingurile pro SMURD si Arafat si impotriva proiectului de lege a sanatatii. Din pacate, adunarile astea pot degenera. Dar ma mir ca romanii au iesit din pasivitatea lor ancestrala, in strada, pt. ceva, si fara sa fie organizati de sindicate...=:)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 15 Ian 2012 10:22 am 
Neconectat
membru de bază

lemon_cake scrie:
Dar de cand studiile inalte sunt o dovada infailibila a inteligentei? :p
Deci, nu vreau sa intru in polemica pe tema Basescu sau ailalti; nici macar nu vreau sa merg la vot, iar daca merg o sa votez aiurea, doar de dragul de a nu-mi fura astia votul.
Mah dar nu ma pot abtine sa nu observ si eu ceva , cum o poveste de succes si un model! nu din Romania, ci din zona, si anume SMURD-ul trebuie sa pice...Arafat a avut puterea sa creeze ceva fantastic, eu personal sustin meetingurile pro SMURD si Arafat si impotriva proiectului de lege a sanatatii. Din pacate, adunarile astea pot degenera. Dar ma mir ca romanii au iesit din pasivitatea lor ancestrala, in strada, pt. ceva, si fara sa fie organizati de sindicate...=:)

Lemon, da, nu titlu este dovada de inteligenta dar macar de logica ar trebui sa fie...

Apoi, recunosc, nu am citit proiectul modificat deci u asta-mi este "supararea" Cum am spus, eu de acici acum, nu stiu exact unde este asa zisa "dreptate". As spune doar, asistenta medicala de urgenta oferita de SMURD e doar o parte din tot sistemul. O sa incerc sa ma informez zilele astea mai concret.

Supararea mea vine din alta directie, exact cum spui, romanii au iesit di letargie, in acelasi timp insa nu vor sa vada ca de fapt sunt MANIPULATI ! Nu faptul ca protesteaza, ci faptul ca nu GANDESC exact ce sta in spatele acestei mobilizari ce vrea sa para "spontana".

Si nu in ultimul rand, nu pot admite cum in RO anumite responsabilitati de baza nu vor sa le ia in seama, in schimb, cum se urca in avion, masina, tren sau autobuz si trec granita se fac mielusei ( nu si smecherii ) si RESPECTA legiile tarii pe care o au ca destiantie !

De cate ori nu am avut de a face cu oamenii care in RO se comporta exact pe invers ca de ex in ELvetia ? In RO in sens negativ. S-a discutat destul pe tema asta pe forum de aia nu mai continui. Ideea e doar , unii vor sa revina la acel sistem in care totul e asa zis pe GRATIS ! - adica pare a fi pe GRATIS...( gen nu ai obligatii decat drepturi!!!)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 15 Ian 2012 10:40 am 
Neconectat
membru de bază

M-a distrat comentariul asta:

"Aron Deleanu Intr-0 zi sa manifeste stelistii,pe urma dinamovistii,rapidistii,rezervistii,manelistii,revolutionaristii,arafatistii etc.Daca se intilnesc toti odata s-ar putea sa se bata intre ei si dea vina pe politie.
15 ianuarie 2012 5:48"

de aici:

http://ziarero.antena3.ro/article/view/id/10994

Si inca unul:

"andrei scenariul... pare sa se repete ! sau aceeasi varza reincalzita pentru romanasi ! nemultumirea publica fata de nedreptatea facuta unui lider al unei organizatii negurvenamentale, care a fost mazilit ! ieri la timisoara, lazlo tokes,pastor al bisericii reformate, azi la bucuresti, seful said arafat, directorul smurd, ambii nu sunt etnici romani, ci adoptati ! de ce ? poate e inca valabila zicala, printre romani nu se nasc lideri demni sa mobilizeze poporul de mamaligari, au gasit si solutia, , bun de pus la presedentie ! dupa vadim, becali, dan diaconescu, acum arafat, cine mai urmeaza !? ganditi-va pe cine alegeti cand sunteti in fata urnei ( daca a vota are vreo noima, sau e hotarat deja dinainte cine o sa iasa ! )
15 ianuarie 2012 8:39"

E ceva adevar in aceea idee de..scenariu :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 15 Ian 2012 6:58 pm 
Neconectat
tânără speranţă

[quote="GIN"
Le-am vizionat dar la o fraza mi-a cazut tavanul in cap :"se cerea executivului sa renunte la taxa auto"

Cata nesimtire e pe ei?? In RO nu ar plati-o dar cum trec la unguri o platesc!! Cum ies pe alte autostrazi o PLATESC pt ca asa sunt OBLIGATI !

/quote]

GIN, ceva ganduri practice la rovigneta- banuiesc din contextul tau ca asta e 'taxa auto' la care te referi: la noi taxa e neindreptatita privind calitatea soselelor, cum iesi in strainezia macar vezi 'aici e banii dumneavoastra'.

Incepem la granita- acolo esti obligat sa iei rovigneta, dar... desi esti la granita romana, nu accepta RON ci numai EUR. Pe ce lume suntem?! Ca sa juleasca respectivii la schimb valutar, sa pice inca o leaca. Si de aici incepe gandu' ca rovigneta si orice legat de taxe de drumuri nu sunt deloc indreptatite.
Sa mai continuam? sosesele sunt facute asa de mantuiala de cei care au 'gastigat licitatiunea' asa incat imediat dupa iesirea muncii prestate din 'garantie' (citeste gropile care apar epidemic muuuult mai devreme sunt anuntate dupa ce acest termen a trecut), sunt din nou 'carpite' de bunii castigatori ai licitatiei- pe bani proaspeti se intelege de la sine. C'asa-i in sport.
GIN, bag sama ca tu nu conduci nici spre RO, nici in RO- am dreptate? Daca da, ia incearca sportu' asta, si te vei informa direct de la miezu' problemei (de preferat inainte sa continuam pe tema rovignetei ;) ).
Vorbind de alte taxe- cum se numeste taxa aia care cred ca exista numai la romani- taxa pe ne-venit, adica tre' sa platesti statului chiar daca nu castigi nimic :)
Aceeasi Marie cu alta palarie ca apa 'calda' din comunism. Ai platit-o, dar n-ai simtit-o.
La sfarsit, in 21 de anisori dupa revolutiune cati km au fost in stare 'aia' sa construiasca? din cate am citit, doar fro 40 si-un pic de km. in 21 de anisori! Vezi ca taxa aia se 'intoarce' in reparatiile drumurilor actuale, sa nu vorbim de sosele noi, si nici sa nu pomenim de autostrazi?...
Asa ca sa coboram de pe calu' ala inalt si sa ne uitam cu adevarat ce ni se ofera pt. o anumita 'taxa'.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 15 Ian 2012 7:24 pm 
Neconectat
membru de bază

Kit3surf3r scrie:
GIN, bag sama ca tu nu conduci nici spre RO, nici in RO- am dreptate? Daca da, ia incearca sportu' asta, si te vei informa direct de la miezu' problemei (de preferat inainte sa continuam pe tema rovignetei ).

Foarte gresita bagare de seama ! Mana mea prelungita circula mai des in RO ca tine :P
De la Arad la Ruse si...cum se face ca nu i-a trecut nicicand prin cap sa tipe la unii si altii de ce plateste vigneta, ar fi indreptatit nu crezi ? Ba exact de pe calul ala mare, se vad gropile si lipsurile strazilor mai bine ca la cei calare pe magarusi !!

Zici de 21 ani si 40 km ? Ok ai dreptate , dar de ce nu pui...40 x 2 ? Daca si aia mari si tari dinainte faceau macar 40 erau acum 80 km , nu ?!

Asa vor fi mereu discutii:
pt ce sa platim impozite tot nu aveam ce au aia din afara!
pt ce sa platim asigurari, tot nu avem conditii in spitale !
pt ce sa platim vignete, strazile sunt ...lipsa!
ETC ETC.

Asa nu va exista niciodata un inceput ci mereu o mare VAICAREALA tipica romanului!

Pana la urma fiecare cum isi asterne asa doarme si deja incep sa ma bucur, deja nu mai am ...empatie!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 15 Ian 2012 7:37 pm 
GIN, serviciile pe care le face acum SMURD (ca parte din Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta ) vor fi facute de niste firme particulare, ca cica (,) concurenta e buna. Dar noi nu suntem naivi si stim ca solutia asta va degenera de fapt (ca si in cazul bordurilor, rondurilor de flori etc etc etc) in firme capusa care vor fi bune in special sa suga bani de la buget, sa umfle preturile, sa faca intelegeri, carteluri.
Eu vad ca pana acum politrucii din ambele directii dau numai legi pe baza carora sa faca ei niste afaceri ceva. Cam asta e, nu se gandesc sa se inventeze ceva, sa se creeze ceva in tara asta.
Nu stiu de ce e mirarea sau indignarea asta ca au loc niste proteste, gandeste-te ca in democratii mai vechi sunt mai mereu din astea, iese lumea in strada mult mai des, ai nostri au avut viata muuult prea usoara pana acum pt. ca romanasii dormeau. (-|

Ultima oară modificat de lemon_cake pe Dum, 15 Ian 2012 7:46 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 15 Ian 2012 7:43 pm 
Neconectat
tânără speranţă

GIN scrie:
Kit3surf3r scrie:
GIN, bag sama ca tu nu conduci nici spre RO, nici in RO- am dreptate? Daca da, ia incearca sportu' asta, si te vei informa direct de la miezu' problemei (de preferat inainte sa continuam pe tema rovignetei ).

Foarte gresita bagare de seama ! Mana mea prelungita circula mai des in RO ca tine :P

Eu am scris ca tu nu conduci inspre si in RO... ceea ce confirmi.Momentan scrii din optica 'stiu pe cineva care mere des incolo si asta e parerea mea pentru ca e parerea mainii prelungite' :D asa ca o lasam balta. Am banuit ca asta vine, de aia am si scris in mesajul precedent sa te informezi din sursa proprie inainte sa continuam pe tema asta.
Si da, si asta-i tipic romanesc- stiu pe cineva care e expert in domeniu si asta-i parerea sa si e foarte adevarat caci gandeste-te aia si aialalta si (etc, urmeaza numai motivele care subliniaza teoria de aparat, nicidecum o privire diferentiata).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 15 Ian 2012 7:49 pm 
Neconectat
membru de bază

Kit3surf3r scrie:
Eu am scris ca tu nu conduci inspre si in RO... ceea ce confirmi.Momentan scrii din optica 'stiu pe cineva care mere des incolo si asta e parerea mea pentru ca e parerea mainii prelungite' asa ca o lasam balta. Am banuit ca asta vine, de aia am si scris in mesajul precedent sa te informezi din sursa proprie inainte sa continuam pe tema asta.

Credeam ca sesizezi despre cine e vorba dar na....se pare ca nu. Deci fie ca tine :)

lemon_cake scrie:
Nu stiu de ce e mirarea sau indignarea asta ca au loc niste proteste, gandeste-te ca in democratii mai vechi sunt mai mereu din astea, iese lumea in strada mult mai des, ai nostri au avut viata muuult prea usoara pana acum pt. ca romanasii dormeau

Nu e nici o mirare cum de astfel am spus aici:

GIN scrie:
Una e sa-ti exprimi nemultumirile asupra unei guvernari si alta e sa fi IPOCRIT !!

Ipocrizia apare nu referitorla SMURD ci la oportunitatea pe care "protestatarii" o vad in a cere chestii absurde. ATAT.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 15 Ian 2012 10:10 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Rezumat la primul episod din "Primavara româneasca?... " 8-x :
http://www.ziare.com/stiri/proteste/a-t ... tter_54774

Si, ca sa nu vorbim de pe pereti, iata "marul discordiei" dintre Basescu si Arafat, mar pe care vor sa-l "stoarca" pana la ultima picatura baietii veseli si obraznici, doar-doar le-o da forta sa se catere la puterea dupa care le curg balele de atata timp, uitand ca reteta infailibila este...spanacul :D :
http://reformasanatate.info/proiect-leg ... -partea-1/

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 15 Ian 2012 11:49 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Gin, cu parere de rau, esti pe linga subiect total. Taxa auto se refera la taxa de inmatriculare care tocmai ce a intrat in vigoare. Exemplu: ti-ai cumparat un Logan nou nout in 2007 (data limita) Astazi vrei sa il vinzi. Cumparatorul, pe Loganul care real mai valoreaza cam 2000 EUR este obligat sa plateasca taxa de inmatriculare care este de aproximativ 1000 EUR. Poate suna bizar, dar asta este realitatea. Nu se refera doar la masinile importate ci si la cele inmatriculate deja in Romania inainte de 2008. Este o taxa de mediu. Nu mai vorbesc ca la o masina Euro 4 sare binisor de 2000 de Euro taxa iar pentru masini non euro ajunge la peste 10000. Parerea mea este ca masina a incetat demult sa mai fie un lux. Este o necesitate. Taxa asta nu face decat sa loveasca in majoritatea covarsitoare care face imprumut la banca sa isi cumpere o masina de 1500 2000 eur pentru ca atat isi permit.
Legat de rovinieta, ca tot ai adus-o in discutie, este furt pe fata. Benzina pleaca din rafinarie la 1.7 maxim 2 lei litrul. Restul pina la 5.5, 5.7 sunt taxe si accize inclusiv TAXA DE DRUM, pe principiul francez, cat calatoresti, atat platesti. Diferenta, in Franta, este ca nici macar nu platesc impozite pe masina exceptand daca nu ma insel masinile de lux,totul este inclus in benzina, de aceea este mult mai scumpa comparativ cu vecinii lor.
Dreptul la mobilitate este, daca nu ma insel, garantat asa ca pe drumurile nationale rovinieta este un FURT. Pe autostrazi pot pune ce taxe vor, dar nu pe drumurile de acces. Situatia ce mai stupida este ca pentru a iesi si a intra in Dobrogea esti OBLIGAT sa platesti taxele de pod respectiv bac la trecerea Dunarii spre Moldova.
In concluzie, de cate ori am fost in Romania, nu am cumparat niciodata rovinieta si nici nu o sa o cumpar.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Ian 2012 7:16 am 
In concluzie, protestantii nu ar avea niciun motiv sa zbiere in strada, sunt manipulati. Agenturili straine strike again.
In discutia asta nu se putea sa nu se ajunga la ideea asta - PSD-ul. Basescu si PDL-ul au castigat alegerile cu promisiunea ca vor elimina structurile mafiote ale PSD-ului, si au facut-o atat de bine incat chiar le.au si inlocuit. Dar pssh, comunistii nu trebuie sa ajunga iar la putere (lucru cu care sunt de acord), de aceea trebuie sa ne tinem gura (lucru cu care nu sunt de acord).
Dupa cum spuneam si mai sus, in alte tari, politicienii aflati la guvernare au o viata foarte agitatata, trebui sa se lupte pt. o lege nu numai cu opozitia, dar si cu oponentii din randul electoratului, se iese in strada, au loc actiuni civice. Cand romanu' face lucrul asta e clara treaba pt. toata lumea- e manipulat de "ailalti". Tin sa va reamintesc ca sindicatele sau chiar si PSD-ul au mai pus la cale manifestatii unde nu s-au adunat mai mult de cateva sute de participanti.

Legat de asistenta medicala de urgenta, de la care aparent doar au pornit manifestatiile, chiar va suna "kosher" amanuntele astea?
Art. 47

(1) Asistenta medicala de urgenta prespitaliceasca este asigurata de servicii de ambulanta acreditate de ministerul sanatatii , precum si de echipajele integrate ale Serviciilor mobile de urgenta, reanimare si descarcerare (SMURD), aflate in structura inspectoratelor pentru situatii de urgenta, a autoritatilor publice locale si a spitalelor acreditate in acest sens de ministerul sanatatii.

(2) Asistenta medicala de urgenta spitaliceasca din cadrul sistemului national de asistenta medicala de urgenta si de prim ajutor calificat este asigurata in unitati si compartimente de primiri urgente din structura spitalelor. Ministerul sanatatii stabileste si acrediteaza periodic UPU si CPU incluse in structura sistemului national de asistenta medicala de urgenta si de prim ajutor calificat.

Art. 48

Finantarea structurilor si serviciilor medicale din cadrul sistemului national de asistenta medicala de urgenta si de prim ajutor calificat se face de la bugetul de stat.

Art. 49

Legea Sistemului national de asistenta medicala de urgenta si de prim ajutor calificat urmeaza a fi pregatita de catre Ministerul Sanatatii si Ministerul Administratiei si Internelor. Organizarea si functionarea a asistentei medicale de urgenta se reglementeaza prin hotarare de guvern, la propunerea Ministerului Sanatatii.

Promulgam legea, apoi mai dam ba o hotarare de guvern (in timp ce sclavii dorm noi lucram spre binele si propasirea neamului), mai cate o ordonanta de urgenta ca..asa-i in tenis!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Ian 2012 7:43 am 
Neconectat
membru de bază

Connex scrie:
Gin, cu parere de rau, esti pe linga subiect total. Taxa auto se refera la taxa de inmatriculare care tocmai ce a intrat in vigoare. Exemplu: ti-ai cumparat un Logan nou nout in 2007 (data limita) Astazi vrei sa il vinzi. Cumparatorul, pe Loganul care real mai valoreaza cam 2000 EUR este obligat sa plateasca taxa de inmatriculare care este de aproximativ 1000 EUR. Poate suna bizar, dar asta este realitatea. Nu se refera doar la masinile importate ci si la cele inmatriculate deja in Romania inainte de 2008. Este o taxa de mediu. Nu mai vorbesc ca la o masina Euro 4 sare binisor de 2000 de Euro taxa iar pentru masini non euro ajunge la peste 10000. Parerea mea este ca masina a incetat demult sa mai fie un lux. Este o necesitate. Taxa asta nu face decat sa loveasca in majoritatea covarsitoare care face imprumut la banca sa isi cumpere o masina de 1500 2000 eur pentru ca atat isi permit.
Legat de rovinieta, ca tot ai adus-o in discutie, este furt pe fata. Benzina pleaca din rafinarie la 1.7 maxim 2 lei litrul. Restul pina la 5.5, 5.7 sunt taxe si accize inclusiv TAXA DE DRUM, pe principiul francez, cat calatoresti, atat platesti. Diferenta, in Franta, este ca nici macar nu platesc impozite pe masina exceptand daca nu ma insel masinile de lux,totul este inclus in benzina, de aceea este mult mai scumpa comparativ cu vecinii lor.
Dreptul la mobilitate este, daca nu ma insel, garantat asa ca pe drumurile nationale rovinieta este un FURT. Pe autostrazi pot pune ce taxe vor, dar nu pe drumurile de acces. Situatia ce mai stupida este ca pentru a iesi si a intra in Dobrogea esti OBLIGAT sa platesti taxele de pod respectiv bac la trecerea Dunarii spre Moldova.
In concluzie, de cate ori am fost in Romania, nu am cumparat niciodata rovinieta si nici nu o sa o cumpar.

Daca explicatiile tale sunt corecte, in ciuda faptului ca aceea suma de 10 000 imi pare a fi incredibila, merci pt clarificari!

Eu tot nu vad insa legatura intre protestul pentru sustinerea lui Arafat, noul proiect de lege si cererea de demitere a Presedintelui! mai ales cand proiectul a fost retras!

Am in schimb o curiozitate Connex:

Cand esti in RO si esti nevoit sa circului cu mijloacele de transport in comun, las aici trenul sau metroul, platesti biletul ? Ma refer la tramvai sau autobuz...

Merci

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Ian 2012 8:39 am 
Neconectat
membru de bază

Mda, m-am lamurit....dar comentariile sunt de prisos, cine si de ce e pe langa subiect.

"În opinia lui Stroe, noua lege înlătură practic fenomenul de favorizare a pieţei interne de maşini autohtone vechi care poluau foarte mult în faţa maşinilor vechi din afara României, dar în acelaşi timp pune o barieră solidă în faţa maşinilor foarte vechi din restul Europei, care, chiar dacă aparţineau unor mărci de prestigiu, duceau la o situaţie de nonsens - pe de o parte România aplica de câţiva ani un program de înnoire a parcului auto naţional, iar pe de altă parte permitea importul, în fiecare an, al unui număr de maşini poluante mai mare decât al celor duse la REMAT."

Connex, cu parere de rau, iti recomand sa citesti toata "clarificarea" de altfel logica de aici:

http://www.capital.ro/detalii-articole/ ... 59600.html

Schmecheria sa traiasca! \m/

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Ian 2012 9:13 am 
Neconectat
tânără speranţă

Doua analize cat de cat neutre fata de evenimentele premergatoare:

http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-1119 ... asescu.htm
http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-1119 ... esului.htm

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Ian 2012 9:22 am 
Neconectat
nou venit

sper sa si o ia basescu ca lumea........ =)) =)) =)) =))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Ian 2012 10:14 am 
kopex1977 scrie:

Mda.. Dar daca tot suntem la "luat", eu as vrea sa nu discriminam pe nimeni si sa incepem cu inceputul: Iliescu, "Matusa Tamara", etc. etc. etc. :wink:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Ian 2012 10:44 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

kopex1977 scrie:

...yeap!!!! :D C-asa-i in fotbal! (Tot "ultra-ul" are idei si solutii si mai cu seama speranta sa "capaceasca" cum trebuie! :ymdevil:)

;)) ;)) ;))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Ian 2012 11:26 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

x_x x_x x_x %-( %-( %-( x_x x_x x_x
http://www.jurnalul.ro/observator/gigi- ... 601492.htm :niak:
...si asta reprezinta Ro in Parlamentul European!!! X( X( X(

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Ian 2012 11:46 am 
Neconectat
nou venit

lemon_cake scrie:
kopex1977 scrie:

Mda.. Dar daca tot suntem la "luat", eu as vrea sa nu discriminam pe nimeni si sa incepem cu inceputul: Iliescu, "Matusa Tamara", etc. etc. etc. :wink:

nimic mai adevarat....continuam cu flota.mihaileanu,ALRO........sa intre toti...APROPO unde sunt intalnirile alea din 3 in 3 luni cu poporul.....eu am satelit si am vazut aseara tot pana la 1 noaptea cam dureros.......insa la timisoara nu s-.a batut nimeni aia tot huligani sunt parerea lor nu conteaza ????cand am zis ca vreau sa si o ia basescu m am referit pe linie de justitie........tot acolo sa intre si nastase,udrea,etc din toate partidele 8-x 8-x 8-x 8-x 8-x

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Ian 2012 11:57 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

kopex1977 scrie:
..cand am zis ca vreau sa si o ia basescu m am referit pe linie de justitie........tot acolo sa intre si nastase,udrea,etc din toate partidele 8-x 8-x 8-x 8-x 8-x

...n-avem noi norocul asta. Asta pentru ca "unii e 'oti, altii e fraieri" iar justitia-i oarba(sau doar chioara? :-?. Nope: mai degraba "fotosensibila" in sensu' ca inchide ochii si se cara cand is prea multe reflectoare prin zona :hehe: ).

Ultima oară modificat de luminita pe Lun, 16 Ian 2012 12:04 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Ian 2012 12:01 pm 
Neconectat
nou venit

luminita scrie:
kopex1977 scrie:
..cand am zis ca vreau sa si o ia basescu m am referit pe linie de justitie........tot acolo sa intre si nastase,udrea,etc din toate partidele 8-x 8-x 8-x 8-x 8-x

...n-avem noi norocul asta. Asta pentru ca "unii e 'oti, iar altii e fraieri".

asa e oamenii din romania o simt zilnic pe pielea lor sper sa nu se opreasca sa iasa in fiecare zi la universitate PASNIC

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 130 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC [ DST ]