Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 12 Dec 2017 5:19 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 130 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Primavara româneasca?
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 1:00 pm 
Neconectat
nou venit

salutare tuturor, nu vreau sa supar pe nimeni, aceasta este o parere personala si poate nici nu este in adevaratul sens al subiect care se discuta sau m-ai bine s-a discutat aici.
eu vad romania ca pe un tren ce are vagoane de inter-city (pentru oameni de afaceri), vagoane restaurant (pentru smecheri si manelisti), vagoane de dormit (pentru politicieni) putine vagoane de accelerat (pentru clasa muncitoare) si in spate sunt multe vagoane de personal (pentru pentru pensionari si someri, dar sunt strecurati printre ei si multi de genu' -hai cu nasu'-), care merge serpuit pe o linie de cale ferata dezafectata si care duce spre un tunel, tunel care la randu-i a fost dezafectat si nu se stie daca are vreo iesire sau e blocat, iar mecanicul de locomotiva ba e prin primele vagoane discutand, ba e prin ultimele vagoane strangand mainile "plebei".
Imi cer scuze din nou daca am suparat pe cineva, dar asa vad eu viitorul Romaniei.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 1:21 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

sacacipri scrie:
salutare tuturor, nu vreau sa supar pe nimeni, aceasta este o parere personala si poate nici nu este in adevaratul sens al subiect care se discuta sau m-ai bine s-a discutat aici.
eu vad romania ca pe un tren ce are vagoane de inter-city (pentru oameni de afaceri), vagoane restaurant (pentru smecheri si manelisti), vagoane de dormit (pentru politicieni) putine vagoane de accelerat (pentru clasa muncitoare) si in spate sunt multe vagoane de personal (pentru pentru pensionari si someri, dar sunt strecurati printre ei si multi de genu' -hai cu nasu'-), care merge serpuit pe o linie de cale ferata dezafectata si care duce spre un tunel, tunel care la randu-i a fost dezafectat si nu se stie daca are vreo iesire sau e blocat, iar mecanicul de locomotiva ba e prin primele vagoane discutand, ba e prin ultimele vagoane strangand mainile "plebei".
Imi cer scuze din nou daca am suparat pe cineva, dar asa vad eu viitorul Romaniei.

Faina imagine! Cam pesimista ...(nu pentru ca nu io n'as avea "simtiri" asemanatoare...)

...Da' de serviciul Siguranta Circulatiei la CFR ai auzit? Io da! Si-am avut si un coleg de apartament care lucra prin zona....

Hai sa fim putin mai increzatori. Si poate si ceva mai...activi.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 1:34 pm 
Neconectat
membru de bază

luminita scrie:
...Da' de serviciul Siguranta Circulatiei la CFR ai auzit? Io da! Si-am avut si un coleg de apartament care lucra prin zona....

uite-l aici daca tot pomenesti de el :)) :)) =)) =))

http://www.casa-romanilor.ch/die-notbremse-ziehen-2011

luminita scrie:

Te-a molipsit Basescu cu eseul ala..."cum va fi Romania in 2031 ? " ?? :P

Sunt activa: GATA ! Ce propunem ? :ymcowboy:

sacacipri scrie:
lutare tuturor, nu vreau sa supar pe nimeni, aceasta este o parere personala si poate nici nu este in adevaratul sens al subiect care se discuta sau m-ai bine s-a discutat aici.

De ce ai supara pe cineva prin cele scrise de tine ? Pe mine nu, si e semn bun :))

Frumos scris :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 2:15 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

GIN scrie:
luminita scrie:

Te-a molipsit Basescu cu eseul ala..."cum va fi Romania in 2031 ? " ?? :P.

Io te rog sa nu te superi pe mine, da' habar n-am despre ce vorbesti.. :D Nu l-am prea urmarit pe d. Basescu de-a lungu' carierei. La inceput da; imi parea un "smecher" caruia ...totusi...ii pasa.

GIN scrie:
Sunt activa: GATA ! Ce propunem ? :ymcowboy:

O platforma..., un ziar...habar n-am. O chestie prin care sa comunicam celor din tara cum merg trebile pe-aici: începând cu gunoiu' si terminând cu mersu' propunerilor, pâna devin legi.
...Un fel de "feisbook" cu "target" ("targetu'" fiind: "asa-i pe-afara, cum facem sa fie (si) mai "cool" acasa?)

PS Poate ca ar fi mai bine sa nu ma luati in seama.... Ai mei mi-au spus mai mereu ca sunt prea plecata dupa "cai verzi pe pereti."

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 3:10 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
O platforma..., un ziar...habar n-am. O chestie prin care sa comunicam celor din tara cum merg trebile pe-aici: începând cu gunoiu' si terminând cu mersu' propunerilor, pâna devin legi.

Daca citesti presa, hotnews si blogurile, o sa observi ca romanii sunt foarte constienti ca merge prost si de ce merge prost. O sa vezi si ca au deja multe propuneri de masuri pantru schimbare, platforme si dezbateri cat cuprinde. Problema este ca toate astea raman la stadiul de idei si propuneri, adica nu este nimeni care sa incerce sa le si aplice. Nu exista (inca?) nici un partid credibil care sa ia aceste propuneri si sa le promoveze, nici o miscare de promovare a unor initiative legislative, nimic nimic nimic concret. Poate ca intr-o zi (cat de curand?) va fi mai mult, dar pana una alta NU. Exista pe ici pe colo cate un candidat independent promitator, cel mai cunoscut fiind Nicusor Dan la primaria capitalei (seful asociatiei Salvati Bucurestiul, aia care castiga procese in fata abuzurilor primariei Bucuresti), dar acestea sunt initiative singulare, cu zero sustinere mediatica si zero suport financiar (pai care mogul ar vrea sa-si sape singur groapa?)

PS: de ce nu ma bazez pe actualele "partide noi": "Miscarea Verzilor Democrati Agrarieni" e in tratative cu PSD, "Impreuna 2012" e facuta de fostul sef PNL-aripa tanara, "Noua Republica" il sprijina oficial pe Basescu... la vremuri noi, tot noi.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 3:28 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
luminita scrie:

Daca citesti presa, hotnews si blogurile, o sa observi ca romanii sunt foarte constienti ca merge prost si de ce merge prost. O sa vezi si ca au deja multe propuneri de masuri pantru schimbare, platforme si dezbateri cat cuprinde. Problema este ca toate astea raman la stadiul de idei si propuneri, adica nu este nimeni care sa incerce sa le si aplice.

...Io cred ca majoritatea (românilor) "stie" ca trebile merg nashpa. Mai cred de asemenea ca NU AU (inca) un termen FOARTE CLAR de ceea ce inseamna ALTCEVA. Se aude des refrenu' "Vreau o tara ca afara". Perfect! Acum stim ce vrem. Dar stim cu adevarat ceea ce implica "Vreau o tara ca afara?"...De aici propunerea mea. Eu cred ca cei din tara tre' sa stie ceea ce implica " Vreau o tara ca afara".

In momentul in care vor fi constienti de ceea ce vor cu adevarat si ceea ce implica asta in viata fiecaruia, vor reusi sa dea incredere celor care vor reusi sa gaseasca "drumurile", caile care duc spre acest obiectiv.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 3:30 pm 
Neconectat
Admin

daca era pe FB aveai un +1 de la mine :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 4:22 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Luminita, regret insa cred ca de multi ani ceea ce stiu romanii este ca trebuie sa faca sacrificii, sa accepte lipsa protectiei sociale, lipsa unui sistem de sanatate modern, lipsa locurilor de munca, lipsa de lideri care sa stimuleze activitati economice, etc, etc.
Nu sunt chiar atat de convins ca drumul catre "o tara ca afara" e pe directia cea buna.
Pana acum s-a stabilizat degringolada prin reduceri de pensii si salarii, marire de TVA, reduceri de personal bugetar. Astea-s masuri disperate. Vreau sa vad ca sunt stimulate investitiile straine (caci de unde din intern?), ca se creaza locuri noi de munca (adica mai putini oameni fara ocupatie, venituri mai mari la buget, consum mai ridicat). Din ce aud acum sunt o gramada de taxe pe umerii oricarui om ce are o afacere, se sta la coada sa platesti impozitele si taxele (cred ca-i unicat in tarile ce au aderat la CE), ca birocratia din sistem ajunge sa blocheze functionarea lui.
Asa, sa dai vina pe plebe ca nu intelege "drumul" (parca Stolojan avea mesaje de genul ca inainte sa-ti faci casa stai in camp) mi se pare simplist.

OK, s-a stabilizat bugetul. Acum sunt curios care-s pasii urmatori (caci s-au cam pierdut anii in care situatia economica mondiala nu era in recesiune, indirect erau bani ce cautau oportunitati), cum vor reusi sa creasca nivelul activitatii economice si pe cel al productivitatii. Pana nu ai activitate economica decenta (si asta nu depinde neaparat de cetateanul de rand) n-ai cum sa ai pretentia ca esti pe un drum, ramai sa te zbati sa gasesti imprumuturi ieftine care sa-ti finanteze pensiile, plata imprumuturilor scadente, salariile bugetarilor si deficitul pe anul in curs.

No, scuze de deranj, e doar o opinie.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 4:49 pm 
Neconectat
Admin

haihui scrie:
Din ce aud acum sunt o gramada de taxe pe umerii oricarui om ce are o afacere, se sta la coada sa platesti impozitele si taxele

Dar unde se duc toti acesti bani? Plus cei imprumutati dinafara? Se duc cumva in proiecte de dezvoltare a economiei, sau in buzunarele partidului care este la momentul respectiv la putere? Orice idee economica, orice program de dezvoltare, ORICE a fost atins pana acum de PSD/PDL/PNL/UDMR/PC a ajuns in principal in buzunarele clientelei proprii si abia apoi, cateva faramituri, si la beneficiari. Si crede-ma nu am DELOC impresia ca de acum incolo ar face vreunul dintre ei altfel, daca nu-i obliga nimeni la nimic. Se cearta intre ei care-i la ciolan si atat, iar de tine platitorul de taxe ii doare exact... cum se zice la voi la Romania...
Solutia nu e in alte programe economice in care se va fura exact la fel - solutia e inlocuirea EXECUTANTILOR acestor programe economice. Atat ca pana una alta te uiti cu lupa dupa alternative.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 4:56 pm 
Neconectat
nou venit

haihui, sa stii ca in mare ai dreptate, lipsa unui lider credibil sau a unui partid credibil este o mare problema. Dupa cum spuneam am facut sport de mare performanta si din cauza unui accident am renuntat, acum fac doar de placere si ca inca sangele nu-i curatat de microbul asta, numit sport. :) In perioada cat am fost accidentat (un an de zile) am incercat sa ajut clubul la care am activat, mai bine spus m-am dus cu cersitul bani pentru echipa, drept urmare am luat legatura cu multi oameni influienti, atat in mediul afacerilor, cat si in mediul politic. Ce vreau sa spun este in legatura cu partidele noastre aflate la putere, PD-L,PSD si PNL, chiar si UDMR, de ce toate cand ajung acolo incep sa nu se mai tina de unele promisiuni pe care le aveau inainte, deoarece banii de campania electorala vin din mediul afacerilor private, iar ca sa-l multumesti pe cel ce in campanie te-a ajutat il sau ii ajuti si tu la randu-i cand esti la putere. Multi oameni de afacere din orasul respectiv atunci cand aveam in sfarsit ocazia sa vorbesc cu ei si sa le explic ce vreau, toti imi spuneau acelasi lucru, ca sa traiesti si sa mentii firma pe picioare trebuie sa cotizezi la partide, ca altfel e cu minus, daca vor ei (ma refer la firme mari si care au afaceri care implica si statul, gen firma de constructii, hoteluri-restaurante ). Asa ca m-am reorientat spre politic, adica spre conducatorii orasului si a judetului. Spre stupoarea mea au fost mai deschisi decat imi imaginam, doar ca trebuia sa-i duc un tabel cu toti jucatori in care sa fie trecut numele, prenumele si CNP, dar toti mi-au cerut asta indiferent de partid, ceva de genul "vrei sa te sustin?, si tu trebuie sa sustii partidul". Si uite asa trebuia sa-i fac pe toti din echipa membri de partid.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 5:09 pm 
Neconectat
nou venit

posibilitati sunt multe, doar trebuie ca cei din executiv, aici implic si parlamentul, sa se gandeasca sa mai reduca si ei cheltuielile lor, sa fie si ei cu 20% taiati la salar, sa reduca bugetul de achizitii de masini, de curent ( ca oricum dormi mai bine pe intuneric), cheltuielile cu diurna si bani pentru deplasari in strainatate si in tara, sa reduci bugetul de achizitii la ministere, si aici ma refer la achizitii care nu-si au rostul, astea sunt doar unele dintre lucrurile care le stau lor la indemana si care daca ei le-au fi facut poate si pentru omul de rand era mai usor de digerat ceea ce oricum, vrei nu vrei tot digeri.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 5:23 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Soterro scrie:
haihui scrie:
Din ce aud acum sunt o gramada de taxe pe umerii oricarui om ce are o afacere, se sta la coada sa platesti impozitele si taxele

Dar unde se duc toti acesti bani? Plus cei imprumutati dinafara? Se duc cumva in proiecte de dezvoltare a economiei, sau in buzunarele partidului care este la momentul respectiv la putere?

? N-am inteles deloc legatura. Ori m-am exprimat eu aiurea, ceea ce-i f posibil.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 5:25 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

haihui scrie:
Asa, sa dai vina pe plebe ca nu intelege "drumul" (parca Stolojan avea mesaje de genul ca inainte sa-ti faci casa stai in camp) mi se pare simplist.

Imi pare rau, cred ca nu m-ai inteles. In nici un moment nu am vrut sa dau un mesaj de genu' asta.

...Pot sa dau exemple personale: stiam ca in Ch se face "raccolta diferenziata": sticla la sticla, plasticu' la plastic, resturi vegetale la "verde", uleiuri, baterii etc.

Dar când am vazut ca la gunoi exista camere de luat vederi, si ca sticlele verzi trebe aruncate DOAR la sticla verde, alea maro DOAR la sticla maro, alea albe DOAR la sticla alba, si ca aia albastra de prossecco nu aveam unde s-o arunc, am avut o ...usoara exoftalmie. :shock: :shock: :shock:

haihui scrie:
ceea ce stiu romanii este ca trebuie sa faca sacrificii, sa accepte lipsa protectiei sociale, lipsa unui sistem de sanatate modern, lipsa locurilor de munca, lipsa de lideri care sa stimuleze activitati economice, etc, etc..

...io nu stiu cum e in alte tari din UE acum. Stiu doar ca in Grecia, Portugalia si Italia, fraza subliniata mai sus este absolut "a la mode".

...In alta ordine de idei, in Delta am auzit de la un prieten pescar un proverb care, dupa mine, este de mare actualitate (nu numai in Ro): "Pestele de la cap se impute; dar se curata de la coada". De aia ziceam mai sus: cum dracu' sa avem o tara ca afara când nu stim despre ce e vorba in propozitie? :shock: :shock: :shock:

In alta ordine de idei, dar cu o oarecare legatura (din punctu' de vedere al informatiei) , ieri am vazut pe un canal italian o ancheta facuta unor parlamentari italiani: " Abbiamo capito che adesso si parla nel parlamento italiano e quelo europeo della "TOBIN TAX". Cos'é?"
(Tr:Am inteles ca acum se vorbeste in parlamentul italian si in cel european despre Tobin tax. Ce-i aia?)

...Niciunul din reprezentantii poporului italian ( vorbesc de cei intervievati) nu a fost capabil sa dea un raspuns inteligibil. Sunt CONVINSA ca rezultatul ar fi acelasi in cadrul unei anchete in parlamentul Ro. Si totusi asta este o problema de stringenta actualitate in UE.

Prin urmare: cred ca informarea "plebei*, cum zici tu (plebe din care cu onoare fac parte :) ), ar fi o parte importanta in gasirea solutiei.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 5:27 pm 
Neconectat
Admin

haihui scrie:
? N-am inteles deloc legatura. Ori m-am exprimat eu aiurea, ceea ce-i f posibil.

Subiectul discutiei era situatia din Romania, care-s problemele, cauzele lor si eventual solutii...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 5:27 pm 
Neconectat
tânără speranţă

sacacipri scrie:
posibilitati sunt multe, doar trebuie ca cei din executiv, aici implic si parlamentul, sa se gandeasca sa mai reduca si ei cheltuielile lor, sa fie si ei cu 20% taiati la salar, sa reduca bugetul de achizitii de masini, de curent ( ca oricum dormi mai bine pe intuneric), cheltuielile cu diurna si bani pentru deplasari in strainatate si in tara, sa reduci bugetul de achizitii la ministere, si aici ma refer la achizitii care nu-si au rostul, astea sunt doar unele dintre lucrurile care le stau lor la indemana si care daca ei le-au fi facut poate si pentru omul de rand era mai usor de digerat ceea ce oricum, vrei nu vrei tot digeri.

Tot ce spui aici este despre scaderea cheltuielilor. Este cea mai simpla masura. Poate ar fi mai interesant de vazut cum se poate eficientiza o cheltuiala. Si Ceausescu a taiat, si a taiat, si a taiat...
Eu vorbeam de stimularea investitiilor, flexibilitate fiscala, motivarea intreprinzatorilor. Adica despre cresterea resurselor la buget.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 5:35 pm 
Neconectat
Admin

haihui scrie:
Tot ce spui aici este despre scaderea cheltuielilor. Este cea mai simpla masura. Poate ar fi mai interesant de vazut cum se poate eficientiza o cheltuiala. Si Ceausescu a taiat, si a taiat, si a taiat...
Eu vorbeam de stimularea investitiilor, flexibilitate fiscala, motivarea intreprinzatorilor. Adica despre cresterea resurselor la buget.

Merita mentionat ca marile cheltuieli bugetare se duc in buzunarele firmelor capusa, iar crescand bugetul creste si potentialul pentru firme capusa :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 5:37 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

haihui scrie:
sacacipri scrie:

...Daca-mi permiteti o observatie: vorbiti despre cheltuieli, despre cheltuielile ACELORASI entitati. De ce mama dracului tre' sa acceptam aceleasi sugatoare de maduva româneasca?!?

...Nush de ce mi-am adus aminte de asta: http://www.neamt.ro/cmj/Creanga/Prostia_omeneasca.html

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 5:41 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
daca era pe FB aveai un +1 de la mine :)

eh , ce sa-i faci : "Daca n-ai feisbuc nu esiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiisti...." (Jaga-Jaga :p :p :p )

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 5:54 pm 
Neconectat
tânără speranţă

luminita scrie:
Dar când am vazut ca la gunoi exista camere de luat vederi, si ca sticlele verzi trebe aruncate DOAR la sticla verde, alea maro DOAR la sticla maro, alea albe DOAR la sticla alba, si ca aia albastra de prossecco nu aveam unde s-o arunc, am avut o ...usoara exoftalmie. :shock: :shock: :shock:

Nu cred ca exemplul ales este fericit, caci nu cred ca cineva are intentia sa conteste ca activitati de genul asta nu sunt progresiste. N-am auzit ca cineva sa iasa in strada ca trebuie sa trieze deseurile sau ca e amendata ca nu respecta anumite reguli sociale.

Faptul ca nu sunt de acord cu parerea ta nu inseamna ca este obligatoriu cum zic eu. Este doar o alta opinie. Caci daca visez "o tara ca afara" si-mi doresc sa nu plateasca mai nimeni taxele si amenzile, sa traiasca toata tara (la nivel macroeconomic, nu de individ) cu ce produce doar o parte de-a ei sau ca productivitatea sa fie una din cele mai slabe din comunitatea ce-mi este standard de performanta, atunci am o problema.
Deci depinde ca ce tara vrei sa ajungi, poti sa-ti doresti sa ajungi ca o tara din vest care investeste in recalificare profesionala, iti ofera protectie sociala, sistemul de sanatate functioneaza, etc, etc.

Revin: exista un drum, pana acum functioneaza doar principiul supravietuirii (doar cei dotati, ambitiosi sau norocosi au razbit). Este teoria neoliberala (nu stiu daca se studiaza in Europa, in NA este la moda). Insa daca nu-ti cumperi pacea sociala risti sa ajungi la manifestari total nedorite, care te pot intoarce din vestitul drum. Iar pacea sociala n-o poti cumpara fara a avea resurse (nu poti conditiona servicii publice de posibilitatile financiare individuale, nu poti cere individului sa functioneze corest in colectivitate fara a-i da posibilitatea de a fi valorizat economic si social).

No, gata pe seara asta. Nu vreau sa mai dezvolt opinia mea, sper sa fiu facut inteles.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 6:25 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

haihui scrie:
luminita scrie:

Nu cred ca exemplul ales este fericit, caci nu cred ca cineva are intentia sa conteste ca activitati de genul asta nu sunt progresiste. N-am auzit ca cineva sa iasa in strada ca trebuie sa trieze deseurile sau ca e amendata ca nu respecta anumite reguli sociale.

....Haihui, poate ar fi mai usor sa vorbim frantuzeste...?
Cine mama naibii spune sa contestam sau nu, activitati de genu' ?
"Constiinta sociala" e o chestie care se cucereste in timp! Constiinta sociala nu-i o "velina" 90-60-90, care "dureaza " un sezon, maxim doua.

...Eu cred ca 98% din persoanele care au devenit membri al unui partid sau altu' nu au plecat spre aceste partide pentru ca asa credeau ca ar fi bine pentru tara. Au devenit membri pentru ca "asa se poarta", pentru ca "platforma si 15 cm de toc" e la ordinea zilei (nu conteaza ca asta poate provoca scolioza si etc).
Prin natura lor, partidele apara si promoveaza interesele unei clase sau unei paturi sociale. Chestia e ca in Romania, "paturicile" alea is cam...scurte, cam neadaptate climatului.
"Pestele de la cap se impute dar se curata de la coada"....

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 6:50 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
haihui scrie:

Dar unde se duc toti acesti bani? Plus cei imprumutati dinafara? Se duc cumva in proiecte de dezvoltare a economiei, sau in buzunarele partidului care este la momentul respectiv la putere? Orice idee economica, orice program de dezvoltare, ORICE a fost atins pana acum de PSD/PDL/PNL/UDMR/PC a ajuns in principal in buzunarele clientelei proprii si abia apoi, cateva faramituri, si la beneficiari. Si crede-ma nu am DELOC impresia ca de acum incolo ar face vreunul dintre ei altfel, daca nu-i obliga nimeni la nimic. Se cearta intre ei care-i la ciolan si atat, iar de tine platitorul de taxe ii doare exact... cum se zice la voi la Romania...
Solutia nu e in alte programe economice in care se va fura exact la fel - solutia e inlocuirea EXECUTANTILOR acestor programe economice.Atat ca pana una alta te uiti cu lupa dupa alternative.

..si a schimbarii a ceea ce se cheama "gândire politica româneasca"

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 7:04 pm 
Neconectat
membru de bază

Un prim pas ar fi explicarea termenului "politica" celor care nu-l cunosc sau celor care cred ca-l cunosc.

Pana una alta se pare ca majoritatea persoanelor adulte gandesc ca politica este ceva ce se face sus la nivel de conducere sau grupare politica respectiv sub forma unui partid.

Este o gandire falsa :)

La fel cum Media incearca sa lase de inteles ca ea influenteaza politica; alta concluzie falsa.

Factorii care influenteaza media sau politica nu sunt cei perceputi de....alegatori.

Media provoaca o excitare a lumii politice si invers, dar ele nu se "cupleaza". Nu au cum :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 7:13 pm 
Neconectat
membru de bază

O exemplificare a "falsei fecundari: media-politica":

Stiti cu toti ce val a fost cu Fokushima. Stiti cu toti ce s-a tot scris in ziare, reviste, ce s-a spus in reportaje si....mai ales cum o gramada de politicieni au profitat de "momentul" oportun pt a creea imaginea "noi suntem mai buni". Cu alte cuvinte, au profitat rapid de criza creata pt a-si intarii capitalul politic. Cei ce se aflau in perioade electorale au avut un avantaj, au promis ca vor face schimbari. Acele promisiuni au fost facute la presiunea media pt a parea ca se tine cont.

Concret insa, nu se va face - inca- nimic. Sau doar partial. Vezi Franta- Germania etc ( energie liferanten )

Cu alte cuvinte politica se face ca tine cont de media, media se face ca influenteaza politica la urma urmei insa, amandoua au cu totul alte socoteli. Media sa mediatizeze indiferent ce, important este sa existe reactii; politica sa politizeze cu scopul de-a mentine o anume forma de guvernamant, general acceptata.

Und damit basta :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 9:07 pm 
Neconectat
nou venit

ok, poate eu nu ma pricep cum merg lucrurile intre politica si media, dar ce stiu e ca ajunsi odata la putere toti se manjesc si incearca pe cat se poate sa fure tot ce pot. La noi in tara nu exista bun simt la politicieni, afara daca unul este prins ca a furat sau ca a luat mita, nu are bunul simt sa demisioneze, chiar din contra mai este aparat si de partid, in unele cazuri, ex. severin- euro-parlamentarul nostru.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 9:57 pm 
Neconectat
membru de bază

sacacipri scrie:
ok, poate eu nu ma pricep cum merg lucrurile intre politica si media, dar ce stiu e ca ajunsi odata la putere toti se manjesc si incearca pe cat se poate sa fure tot ce pot. La noi in tara nu exista bun simt la politicieni, afara daca unul este prins ca a furat sau ca a luat mita, nu are bunul simt sa demisioneze, chiar din contra mai este aparat si de partid, in unele cazuri, ex. severin- euro-parlamentarul nostru.

Exact ! De aici perceperea gresita a ceea ce ar trebui sa defineasca politica.

Cand oamenii pun semnul egal intre: a ajunge intr-o pozitie cheie / a avea acces la sume incredibil de mari ce se mai pot strecura si printre degete / a fi mai presus de lege, atunci evident ca oamenii n vor sa aiba de-a face cu "politica". Si nu realizeaza ca prin aceasta atitudine tot o fac, doar....altfel, indirect sustinand exact ceea ce nu vor.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 130 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC [ DST ]