Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 18 Dec 2017 3:59 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 130 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Primavara româneasca?
MesajScris: Joi, 19 Ian 2012 1:52 pm 
kopex1977 scrie:
asa e nu sunt intelectual am doar 12 clase iar ideeile tale politice ma lasa rece... da ma uit la antene cum se uita multi vezi si tu ce rating are te deranjaza???? te deranjez????vrei argumente???? vezi ultima realizare a minunatului guvern boc o pista de ski pe la brasov..o investitie care a creeat cate locuri de munca???toti spun ca romanii tre sa munceasca mai mult unde????te indoiesti ??? vezi sa nu ramai asa =)) =)) =)) =)) =)) pe drumul pe care pleci acum prietene eu ma intorc obosit.....sunt sigur ca voi fi interzis aici cat de curand.....

Amice, nu e important cate clase ai, am cunoscut oameni cu 4 clase care stiau sa vorbeasca cum trebuie, sa isi expuna coerent niste idei.
Te certi nici tu nu stii pt. ce si de ce. Ai citit pe-aici ca lauda cineva realizarile guvernului Boc? Trebuie sa cada, asa si, cine vine in locul lor? Ecologistii tai "verzi"?
Intoarce-te de unde ai venit, sa nu ne scrii. Sper ca siguranta ta sa se transforme in certitudine si pt. ceilalti.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Ian 2012 2:14 pm 
Neconectat
nou venit

lemon_cake scrie:
kopex1977 scrie:
asa e nu sunt intelectual am doar 12 clase iar ideeile tale politice ma lasa rece... da ma uit la antene cum se uita multi vezi si tu ce rating are te deranjaza???? te deranjez????vrei argumente???? vezi ultima realizare a minunatului guvern boc o pista de ski pe la brasov..o investitie care a creeat cate locuri de munca???toti spun ca romanii tre sa munceasca mai mult unde????te indoiesti ??? vezi sa nu ramai asa =)) =)) =)) =)) =)) pe drumul pe care pleci acum prietene eu ma intorc obosit.....sunt sigur ca voi fi interzis aici cat de curand.....

Amice, nu e important cate clase ai, am cunoscut oameni cu 4 clase care stiau sa vorbeasca cum trebuie, sa isi expuna coerent niste idei.
Te certi nici tu nu stii pt. ce si de ce. Ai citit pe-aici ca lauda cineva realizarile guvernului Boc? Trebuie sa cada, asa si, cine vine in locul lor? Ecologistii tai "verzi"?
Intoarce-te de unde ai venit, sa nu ne scrii. Sper ca siguranta ta sa se transforme in certitudine si pt. ceilalti.

oooooooooooo suntem nervosi........prietene cine o sa vina la putere depinde de popor nu de mine.nu stiu ceea ce intelegi tu prin idee coerenta pote poti fi mai specific faptul ca vorbesc pe intelesul tuturor te deranjeaza ??trebuie sa va umplu cu neologisme sa fiu si eu in cercul tau vicios.te supara ecologistii au fost la putere? au furat ceva??

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Ian 2012 2:54 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

kopex1977 scrie:
...faptul ca vorbesc pe intelesul tuturor te deranjeaza ????

Pai tocmai asta-i!!! ca nu prea vorbesti (mai precis nu scrii )pe intelesu' tuturor.
kopex1977 scrie:
trebuie sa va umplu cu neologisme sa fiu si eu in cercul tau vicios.te supara ecologistii au fost la putere? au furat ceva??

Nu trebuie sa ne "umpli cu neologisme", dar o virgula din când in când, n-ar strica... :D
Eu de pilda am inteles ca ecologistii au fost la putere, si tocmai ma intrebam cum de-am pierdut momentu'... :-?

kopex1977 scrie:
...au furat ceva??

Pai nu, ca n-au avut inca ocazia! Da' nu te preocupa: vine si momentu' lor odata si-odata. :o)

kopex1977 scrie:
........prietene cine o sa vina la putere depinde de popor nu de mine.

:)) :)) :)) Tare!
Si pâna acu' cum a fost? :ymsmug: :ymsmug: :ymsmug:

@kopex1977: :-t

@lemon-cake:
kopex1977 scrie:
oooooooooooo suntem nervosi.......??

Vai de mine, Prajiturico! Ai uitat ca altcineva detine monopolul de "a fi nervos"?!? [-(
:-$

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Ian 2012 3:09 pm 
kopex1977 scrie:
trebuie sa va umplu cu neologisme sa fiu si eu in cercul tau vicios.?

In cercul meu vicios? =)) Adica...viciat ? E multi viciosi p'aci... =))
Hai ca esti simpatic. :lol:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Ian 2012 3:12 pm 
Neconectat
nou venit

luminita scrie:
kopex1977 scrie:
...faptul ca vorbesc pe intelesul tuturor te deranjeaza ????

Pai tocmai asta-i!!! ca nu prea vorbesti (mai precis nu scrii )pe intelesu' tuturor.
kopex1977 scrie:
trebuie sa va umplu cu neologisme sa fiu si eu in cercul tau vicios.te supara ecologistii au fost la putere? au furat ceva??

Nu trebuie sa ne "umpli cu neologisme", dar o virgula din când in când, n-ar strica... :D
Eu de pilda am inteles ca ecologistii au fost la putere, si tocmai ma intrebam cum de-am pierdut momentu'... :-?

kopex1977 scrie:
...au furat ceva??

Pai nu, ca n-au avut inca ocazia! Da' nu te preocupa: vine si momentu' lor odata si-odata. :o)

kopex1977 scrie:
........prietene cine o sa vina la putere depinde de popor nu de mine.

:)) :)) :)) Tare!
Si pâna acu' cum a fost? :ymsmug: :ymsmug: :ymsmug:

@kopex1977: :-t

@lemon-cake:
kopex1977 scrie:
oooooooooooo suntem nervosi.......??

Vai de mine, Prajiturico! Ai uitat ca altcineva detine monopolul de "a fi nervos"?!? [-(
:-$

dar eu nu am gonit pe nimeni..........vino si pune mi tu virgula.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Ian 2012 4:16 pm 
kopex1977 scrie:

Mda, din pacate nici noi, viciosii astia........... :ymdevil:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Ian 2012 4:29 pm 
Neconectat
nou venit

lemon_cake scrie:
kopex1977 scrie:

scuze m am grabit am gresti la postul anterior ...ai dreptate.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Ian 2012 4:33 pm 
Neconectat
nou venit

kopex1977 scrie:
lemon_cake scrie:
kopex1977 scrie:

scuze m am grabit am gresti la postul anterior ...ai dreptate.

sunt la munca si scriu de pe telefon imi cer scuze .

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Ian 2012 7:29 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Ian 2012 9:44 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

/:) /:) /:)
:-? :-? :-? :-? :-?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Ian 2012 10:08 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

AHA! ....prin urmare hackerii vor schimba lumea. :hoo:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Ian 2012 10:33 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Nu cred, ca si ei stiu ca vine sfarsitul lumii, si nu merita efortul.
:ymparty: :ympray:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Ian 2012 10:56 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Marian Badut scrie:
Nu cred, ca si ei stiu ca vine sfarsitul lumii, si nu merita efortul.
:ymparty: :ympray:

@-) ...crezi? Pacat! :( Era o idee frumoasa :ymdaydream:

;)) ;)) ;))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Ian 2012 9:50 am 
Neconectat
Admin

Imagine

De aici

Editat: Si, da, se pare ca guvernul roman a fost luat cu asalt

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Ian 2012 2:18 pm 
Neconectat
membru de bază

Cosmin scrie:
Editat: Si, da, se pare ca guvernul roman a fost luat cu asalt

Si cine-i noul presedinte ? cumva..... :-B

comentariul asta mi-a placut :)

Ciprian Popa @ 20.1.2012, 10:01 am

Evenimentele de zilele astea sunt o adevarata tragedie pentru jurnalismul romanesc. Domnisoare care gafaie in microfon mai ceva ca la linia fierbinte, corespondenti de razboi dezamagiti ca nu e razboi, reporteri plasati in trei puncte cardinale ale pietei care vad trei lucruri diferite, mesaje subliminale cu elicoptere care-l scot pe dictator din Bucuresti, fosti lideri de ziare care se daruiesc partidului in fata multimii, scriitori in saramura de crap care trimit jurnaliste sa-l opereze la colon pe Basescu etc. Transmisiunea de aseara a lui Radu Catalin Tanase de la Pro TV, de dupa ce s-a eliberat piata, a fost chiar epocala. A filmat un vanzator de covrigi, a calculat profitul acestuia, a racolat un protestatar care i-a luat chelia la misto si apoi s-a avantat intr-un monolog abrupt despre impotenta romanilor de a face un protest ca lumea. Saracul, privea piata goala si se interoga pe banii lui Sarbu: “ma intreb unde sunt toti oamenii astia?”
Parerea si propunerea mea ar fi urmatoarea. Televiziunile de stiri sa negocieze cu protestatari pentru ca acestia sa-si transmita singuri evenimentele. Bag mana in foc ca vom avea parte de mai putine gafaieli televizate, un limbaj mai putin isteric si mai prietenos cu limba romana, vom intelege mai bine ce se intampla in piata si vom avea chiar, mai multa obiectivitate politica.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 23 Ian 2012 7:49 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

lemon_cake scrie:
Nu stiam ca Baconschi e atat de arogant...Populatia e imbecilizata, ei sunt destupati la minte si apti pt. a reforma sistemul.. =)) . Nice.. :roll:
In conditiile in care li se pare revoltator, inadmisibil sa vada proteste stradale ...eu zic ca nu s-a schimbat nimic in capul lor. :-\ Gin, ce consilieri, ce...cu asa filosofie de partid, le doresc numa' bine si la mai mare.

Na, ca tocmai l-au demis pe Baconschi. /:) . Exact pentru cuvintele pe care le-a rostit cu privire la manifestanti.

Iar piata spune: "Cu un Baconschi nu se face primavara"...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 23 Ian 2012 9:58 pm 
Ei, romanii pot rasufla usurati, telul "revolutiei" a fost atins: demiterea lui Baconschi. Desi cred ca ar fi fost un pic mai bucurosi sa-l exileze pe Videanu pe undeva, de unde sa se intoarca atunci cand l-or chema ei. :lol:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Ian 2012 9:42 am 
asta cu Baconschi

Spunea cineva la TV ca este exact ca replica lui Ceausescu in 89 cand a propus inca 100 de lei la salar....

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Ian 2012 10:37 am 
Executii publice care nu conving pe nimeni.."Vrem capul lui Motoc"

Nimeni nu aminteste de afacerile care se fac in Romania, ei intre ei, de scutirile de TVA si mai stiu eu ce alte taxe si inlesniri pt. diverse combinate, companii care nu sunt rentabile fara ajutorul substantial al statului...pai daca e asa de ce nu le nationalizeaza, eu cred ca si statul, cu reputatia lui de cel mai prost administrator, ar face o treaba ma buna.
...de miliardari de genul lui Ioan Nicolae, de ex.
http://www.businessmagazin.ro/cover-sto ... 83511/?p=2
care sponsorizeaza cand PSDu', cand PDL'u..si altii din aceeasi categorie, care vin apoi (a se vedea personajul Patriciu) pe la tv sa dea lectii de economie de piata si sa spuna ce baieti scoliti, inspirati si destepti au fost ei ca sa faca miliardele alea.
Din pacate, pana cand nu vor termina, ca lacustele, absolut tot ce poate fi terminat in tara aia nu se vor potoli, justitia le apartine, iar "viermii" protesteaza si suporta criza..
De vazut...

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Ian 2012 2:02 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

...Stiu ca o sa ziceti ca am luat-o complet razna. Copiez aici o poezie pe care Prajiturica a pus-o acolo unde ...trebuia.
..Eu cred ca , poate ar trebui sa meditam...
Multi dintre noi am plecat din Romania, pentru ca am obosit sa "luptam",sa ne "zbatem". Stiu ca multi am preferat sa "stergem cu buretele " din memorie ceea ce am suportat, pentru ca in mintea noastra NORMALITATEA era si e,ceea ce e afara .
Multidintre noi dorim sa uitam pur si simplu..dar nu prea reusim, pentru ca ne pasa. Pentru ca "acolo" sunt SI dragii nostri. Multi spunem: "ma voi gândi mâine, mâine e o alta zi"...
...Mai stiu ca multi dintre noi suntem ...frustrati, pentru ca ne simtim impotenti sa facem ceva, ca lor sa le fie mai bine. Si "lor" insemnand dragii nostri parinti, frati, prieteni...
...Multi suntem "afara" de foarte mult timp, multi dintre noi ne-am "adaptat", ne-am "integrat"... Preferam sa...nu ne mai gandim.

...Fiind "afara" poate fi un "atout". Vedem lucrurile SI dintr-un alt punct de vedere.

Si-apoi: "Daca vrei, poti!" sau nu ?

Dacă
de Liliana Popescu

Dacă s-ar putea vreodată
Să măsori nemăsuratul,
Să cuprinzi nemărginirea,
Să stai, străbătând neantul,
Să fii nici unul, nici altul.

Dacă s-ar putea vreodată
Neiubind să fii iubirea,
Nesperând să fii speranţa,
Nevorbind să fii vorbirea,
Negândind sa fii gândirea.
Dacă s-ar putea vreodată
Să auzi neauzitul,
Să priveşti în nevăzut
Şi să afli neştiutul,
Ar urma iar începutul?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Ian 2012 5:17 pm 
luminita scrie:
.... Copiez aici o poezie pe care Prajiturica a pus-o acolo unde ...trebuia.

Ca veni vorba, acum nu mai sunt sigura ca am pus-o unde trebuia. Poate Iulia ar fi vrut sa fie un topic dedicat poeziilor ei, si nu unul dedicat poeziei in general, dar se poate rezolva.. :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Ian 2012 5:44 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

lemon_cake scrie:
luminita scrie:
.... Copiez aici o poezie pe care Prajiturica a pus-o acolo unde ...trebuia.

Ca veni vorba, acum nu mai sunt sigura ca am pus-o unde trebuia. Poate Iulia ar fi vrut sa fie un topic dedicat poeziilor ei, si nu unul dedicat poeziei in general, dar se poate rezolva.. :)

...Io cred ca moderatorii ii vor indica faptu' ca-si poate face un fel de "jurnal" pe care il poate publica in partea stânga a paginii site-ului.

Da' poate ca ne inselam, poate ca Iulia vrea o pagina de poezie si-atat. Poate ca vrea doar sa ne "deschidem" spre poezie, spre visare, spre ..., spre... Iar poate ca unii, (eu, de pilda) din varii motive am devenit .."insensibili", imuni.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Ian 2012 7:04 pm 
Neconectat
membru de bază

Pupa-l-ar mama pe chelia lui ca-ncep sa-l iubesc si ma paruieste Udrea :D

"Preşedintele Traian Băsescu a afirmat miercuri seară că nu are nimic de schimbat în comportamentul pe care l-a avut în cele două mandate de şef al statului, cu excepţia unor gafe pe care le-a făcut uneori public, printre care şi intrarea în dispută cu subsecretarul de stat în Ministerul Sănătăţii, dr. Raed Arafat."

Un barbat care stie ce vrea, bravo lui :)

http://www.agerpres.ro/media/index.php/ ... criza.html

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Ian 2012 7:13 pm 
Neconectat
membru de bază

Baconschi schimbat pe baza textului din blogul lui :D Noul ministru de externe:
Cristian Diaconescu

Atentie ce scrieti pe bloguri ;)

http://www.avocatnet.ro/content/article ... terne.html

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Ian 2012 8:07 pm 
Romanii si contractul social... :-?
http://www.contributors.ro/politica-doc ... scutierii/

P.S. Gin, facem cum facem si ajungem nitel si pe la Jean-Jacques Rousseau.. :)

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 130 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC [ DST ]