Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 24 Oct 2017 10:22 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cine e astia si ce vrea muschii lor...
MesajScris: Sâm, 14 Ian 2012 1:21 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

S&P, Moody's si Fitch taie si spânzura pe piata de capital mondiala. S&P tocmai a mai executat aseara ceva declasari prin frumoasa Europa, fapt care a dus la un raport de 1 euro = 1.2677 dolari.

•Austria, Franta, Malta, Slovacia si Slovenia au fost retrogradate cu o treapta, in timp ce Italia, Cipru, Portugalia si Spania au pierdut doua trepte. Asa cum era de asteptat, ratingul Frantei a fost redus la AA+. Perspectiva este negativa, ceea ce inseamna ca tara ar putea suferi mai multe taieri.
Motivatia: "masurile de austeritate nu sunt suficiente pentru a rezolva problemele financiare ale Europei. "

(http://economie.hotnews.ro/stiri-finant ... oor-39.htm)

...Io marturisesc ca nu ma pricep la chestiile astea cu finante si etc, da' tare am impresia ca faimoasele agentii nu' s tocmai arbitri (asa cum s-ar presupune sa fie) ci arbitri-jucatori. @-) @-) @-)
Si nush de ce am senzatia ca scopul este disparitia monedei europene, prin urmare a Uniunii Europene (care fie vorba intre noi nu a prea stiut sau nu a fost motivata sa-si creeze institutii politice solide iar o criza "fabricata" de interesele celor din spatele agentiilor mentionate o va ...spulbera, ca si cand nu ar fi fost. ). :ymsigh:

Deci, "cine e astia si ce vrea muschii lor"???

Moody's este o societate americana cotata si independenta, detinuta in proportie de 13% de miliardarul Warren Buffett. Fitch apartine in majoritate societatii franceze Fimalac, fondata de Marc Ladreit de Lacharriere si in proportie de 20% de grupul Hearst. Standard & Poor's este detinuta de editorul american McGraw-Hill Companies.
Moody's mizeaza pe o marja operationala (rezultatul operational raportat la cifra de afaceri) cuprins intre 38% si 40% in 2011. Standard & Poor's tinteste 43% pentru primul trimestru din 2011 iar Fitch mizeaza pe 58% in exercitiul financiar 2010/2011.

Frumos, nu-i asa? $-) $-) $-) $-) $-) $-) $-) $-)

Teoretic, sarcina lor este sa evalueze total independent riscul de faliment sau de neplata a unui actor economic care se imprumuta, cum este cazul emiterii de obligatiuni. Mai exact, ele informeaza investitorii asupra riscului pe care si-l asuma daca imprumuta o astfel de societate sau un stat. Fiecare are o scala de notare, care merge de la AAA (triplu A) la CCC.
Ratingul este acordat dupa analiza cifrelor economice si financiare, printr-o decizie colegiala a analistilor agentiei. Este vorba despre o opinie, subliniaza agentiile, si nu de o recomandare de a cumpara sa vinde un titlu sau o actiune a unei societati

Si totusi, "opiniile" astea zguduie lumea capitalului, schimba guverne si imping oameni din cele mai diverse categorii la suicid... 8-}

Si totusi, opiniile astea nu-s intotdeauna "obiective" (asa cum ar trebui sa fie in teorie) :-? :

Un fost analist al agentiei Moody's, Mark Froeba, a lansat critici virulente impotriva angajatorului, in fata Comisiei de anceheta asupra crizei financiare a Senatului american. "Cand am parasit Moody's (in 2008, n.r.), cea mai mare temere a unui analist era sa nu faca ceva ce ar putea pune in pericol cota de piata a Moody's, sa cauzeze pierderi cifrei de afaceri (...) si sa-si piarda locul de munca in consecinta", a spus el.
(Pe principiul "Decât sa moara mama, mai bine sa moara ma-ta" b-( b-( b-( )

http://economie.hotnews.ro/stiri-finant ... notele.htm
http://economie.hotnews.ro/stiri-finant ... rating.htm

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cine e astia si ce vrea muschii lor...
MesajScris: Dum, 15 Ian 2012 1:59 am 
Nu sunt doar opinii, daca tu ca guvern al Frantei vrei sa-ti tranzactionezi obligatiunile pe bursele americane ai nevoie (legal) de auditul asta, ei analizeaza bonitatea unui stat. Parerea mea este ca nici nu pot fi obiectivi pt. ca nu pot avea toate datele (a se vedea cazul Grecia, care a ascuns porcarelele) si oricum "opinia" este ceva de genul - la momentul t cunoscand informatiile astea, preconizam riscul n pana la scadenta cu conditia ca datele sa ramana aceleasi. Intre timp tara respectiva poate sa isi imbunatateasca ratingul sau sa se afunde si mai tare in categoria junk.
Da, e o lovitura pt. planul Merkozy, dar moneda euro nu o sa dispara prea curand. Daca ar fi putut ei sa retrogradeze Germania ar fi facut-o, dar cum sa fisurezi un munte de granit. Sa ne amintim ca inainte de euro, marca germana era moneda de rezerva, iar francul francez - nu.
In fine, si eu sunt de acord ca asistam la desfasurarea unui plan atins punct cu punct.. :-? :?:
Vom trai si vom mai vedea.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 15 Ian 2012 11:04 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

lemon_cake scrie:
Nu sunt doar opinii, daca tu ca guvern al Frantei vrei sa-ti tranzactionezi obligatiunile pe bursele americane ai nevoie (legal) de auditul asta, ei analizeaza bonitatea unui stat. Parerea mea este ca nici nu pot fi obiectivi pt. ca nu pot avea toate datele (a se vedea cazul Grecia, care a ascuns porcarelele) si oricum "opinia" este ceva de genul - la momentul t cunoscand informatiile astea, preconizam riscul n pana la scadenta cu conditia ca datele sa ramana aceleasi. Intre timp tara respectiva poate sa isi imbunatateasca ratingul sau sa se afunde si mai tare in categoria junk...

Eu cred ca aceste agentii, pana la urma sunt "sforicele de manipulare" si ...de presiune.Cine- i "Papusarul" ? si mai cu seama "DE CE"?

lemon_cake scrie:
Da, e o lovitura pt. planul Merkozy, dar moneda euro nu o sa dispara prea curand. Daca ar fi putut ei sa retrogradeze Germania ar fi facut-o, dar cum sa fisurezi un munte de granit. Sa ne amintim ca inainte de euro, marca germana era moneda de rezerva, iar francul francez - nu. .
....Mah !Muntele asta de granit pare a fi singurul caruia i-a priit criza din zona euro.(crestere de 3% cand toti ailalti is in recesiune).

lemon_cake scrie:
In fine, si eu sunt de acord ca asistam la desfasurarea unui plan atins punct cu punct.. :-? :?:
Vom trai si vom mai vedea.

Vreo idee de raspuns la intrebarea DE CE ?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 15 Ian 2012 11:27 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
Vreo idee de raspuns la intrebarea DE CE ?

Fac si ei pe nebunii, asa iute iute pana nu vine sfarsitul lumii.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Ian 2012 6:52 am 
Luminita draga, cred ca fiecare avem banuielile noastre pt. "de ce?". Bine-nteles ca americanilor nu le-ar conveni o alternativa la dolar, ca moneda de rezerva. Ca o paranteza, nu numai Germaniei, dar si altor tari din zona euro care sunt si exportatoare le-a priit deprecierea monedei euro, dar ce sa facem, ai dracu' nemti - sunt mult mai disciplinati la capitolul cheltuieli bugetare, imprumuturi de stat etc. Imi amintesc ca citisem undeva ca guvernul bavarez, avand ceva probleme cu obligatiunile emise (curs in scadere) decide sa le rascumpere pt. a trimite pe piata semnalul ca "are cu ce", sunt bani la buget. Cam asta e stilul nemtilor care doar "profita", ba chiar au si provocat criza asta (dupa unii). Deprecierea euro a fost buna pe la inceputul recesiunii, acum nu le mai foloseste o moneda controversata.
Fapt si nu doar speculatie : nici nu era greu sa scazi ratingul Frantei, sa recunoastem. Consecinte - o va costa mai mult sa obtina bani; (consecinte - revigorarea economica va fi amanata..)
Dar, in gluma bine-nteles, o sa-i dau dreptate si lui Soterro: vine sfarsitul lumii si fac si ei pe nebunii. :D Parerea mea este ca bataliile care se dau sunt la un nivel mult prea mare si sunt mult prea complexe ca sa putem noi pretinde ca am deslusit toate itzele.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Ian 2012 10:33 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Citat:
Se mai reproseaza insa CRA-urilor americane ca actioneaza in cadrul unui conflict de interese. Ca firme private, finantarea acestora se face prin contractele de audit cu emitentii hartiilor de valoare lansate pe piata de capital. Iar pentru ca activitatea agentiilor este conditionata de obtinerea de contracte si banii proveniti din acestea, riscul „infrumusetarii“ unor ratinguri pentru anumiti clienti nu poate fi exclus".

...sau al "urâtirii" unor rating-uri pentru alti clienti, cu care au incheiat contracte de audit mai putin avantajoase.
Sau nu? :?

Citat:
"In general, o agentie de rating este platita de entitatile care doresc sa primeasca o nota sau de cele care utilizeaza aceasta nota, sub forma de abonament, explica Standard & Poor's. Potrivit baremului din 2009 pentru Statele Unite, o mare intreprindere trebuie sa plateasca minim 70.000 de dolari la inceputul procesului de notare, urmata de un abonament de "supraveghere", care se ridica la aproximativ jumatate din suma initiala. De fiecare data cand emite titluri pe piata, ea va achita in plus un comision de 0,045% din tranzactie. Sumele sunt aproximativ aceleasi in Europa."

Citat:
Criza 'subprime', creditele imobiliare riscante, a adus in lumina limitele actualului sistem al agentiilor. Platite de societatile care doresc sa fie notate, agentiile sunt uneori tentate sa atribuie o nota mai bun decat cea reala pentru a nu pierde un contract in favoarea concurentilor

Prin urmare, "obiectivitatea" este un concept...rasuflat(ca sa nu zic "strain") al acestor arbitri.
Cum spuneam mai sus, sunt "arbitri-jucatori".

...Nush de ce mi-au venit in minte diverse scandaluri fotbalistice din Ro si de aiurea. :-??

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Ian 2012 2:29 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

http://www.politicaromaneasca.ro/standa ... _euro-7427
...da' pe Standards & Poors cine pisicii ma-sii ii evalueaza? macar asa, la capitolul "obiectivitate"?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 18 Ian 2012 10:54 am 
:X-/:
luminita scrie:
http://www.politicaromaneasca.ro/standard_and_poors_sanctioneaza_economia_tarilor_din_zona_euro-7427
...da' pe Standards & Poors cine pisicii ma-sii ii evalueaza? macar asa, la capitolul "obiectivitate"?

Dupa modestele mele cunostinte, exista o lege care reglementeaza activitatea acestor auditori, un supra-audit daca vrei.
http://en.wikipedia.org/wiki/Sarbanes%E2%80%93Oxley_Act
Legea Sarbanes-Oxley, imi pare rau ca momentan nu se poate accesa pagina wiki. (legea asta a aparut dupa scandalul Enron)
Deci nu, personal nu cred ca pot face absolut tot ce le trece prin cap, exista legi, comisii (plus ca persoanele care lucreaza pt. agentiile astea de rating au un trecut si prezent foarte la vedere, foarte expus, responsabilitatea individuala e urmarita..) etc.

L.E. Da' astia cine mai "e"? :X-/: Potoliti-va ca va descalificam. L-)
http://economie.hotnews.ro/stiri-finant ... maniei.htm
http://www.coface.com/CofacePortal/COM_ ... re/History

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Ian 2012 8:08 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Moody's cine sunt? http://www.bluewin.ch/de/index.php/24,5 ... a-Rating_für_die_Schweiz_nicht_rütteln/de/news/wirtschaft/sda/
in italiano http://www.bluewin.ch/it/index.php/563, ... nomia/sda/
E de bine sau de rau, ca Elvetia are nota AAA, in timp ce partenerii de afaceri au fost declasati?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Ian 2012 9:46 am 
Daca partenerii sunt declasati vor obtine imprumuturi la un cost mai mare, asa ca le va fi afectata si relansarea economica...nu e bine nici pt. Elvetia, evident. Traim intr-o lume interconectata, nu in economii autarhice.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 6:12 pm 
Neconectat
tânără speranţă

luminita scrie:
Si totusi, "opiniile" astea zguduie lumea capitalului, schimba guverne si imping oameni din cele mai diverse categorii la suicid... 8-}

Lumea financiara plateste aceste agentii pentru a evalua riscul unui client. Cat sunt ele de obiective... este un razboi care nu va avea nici un rezultat.
Europenii se straduiesc acum sa creeze o agentie europeana de evaluare. Acum nu stiu cat de departe vor bate evaluarile europene de cele NA, pana la urma criteriile ar trebui sa fie standard. Iar bancile vor putea alege evaluarea mai pesimista pentru a cere conditii mai avantajoase pentru ele (dpdv financiar, desigur).
Si inca o parere: majoritatea capitalului investit in Europa provine din afara ei, un pic dificil deci sa ceri unui fond de investitii chinezesc sau NA sa tina cont numai de agentia care-ti da cel mai bun rating.
Suntem la cheremul sistemului financiar si a speculantilor.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]