Forumul românilor din Elveţia

Acum este Dum, 22 Oct 2017 9:14 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Senatul Romaniei aproba legi care contravin Constitutiei :D
MesajScris: Joi, 19 Apr 2012 1:02 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

"Un proiect de lege care prevede ca "votul este obligatoriu pentru toti cetatenii romani cu drept de vot", depus in 2011 de deputatii Tudor Ciuhodaru (UNPR, fost PSD si PC) si Mircia Giurgiu (independent, fost PDL), a fost aprobat tacit de Senat, informeaza ziarul Gandul. Potrivit proiectului legislativ, cei care nu isi exercita dreptul de vot vor fi amendati cu 1.000 de lei, sanctiunile ulterioare mergand pana la retragerea acestui drept." :D :D :D
(http://revistapresei.hotnews.ro/stiri-s ... pa-vot.htm)

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Senatul Romaniei aproba legi care contravin Constitutiei
MesajScris: Joi, 19 Apr 2012 3:50 pm 
Neconectat
Admin

...si ce contravine aici Constitutiei?
Constitutia Romaniei scrie:
CAPITOLUL II
Drepturile şi libertăţile fundamentale

ARTICOLUL 36

Dreptul de vot

(1) Cetăţenii au drept de vot de la vârsta de 18 ani, împliniţi până în ziua alegerilor inclusiv.

(2) Nu au drept de vot debilii sau alienaţii mintal, puşi sub interdicţie, şi nici persoanele condamnate, prin hotărâre judecătorească definitivă, la pierderea drepturilor electorale.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Senatul Romaniei aproba legi care contravin Constitutiei
MesajScris: Joi, 19 Apr 2012 4:16 pm 
Soterro scrie:
...si ce contravine aici Constitutiei?

Votul este un drept dobândit pe care îl exerciţi sau nu. Votul nu este o obligaţie.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Apr 2012 4:57 pm 
Neconectat
Admin

tible scrie:
Votul este un drept dobândit pe care îl exerciţi sau nu. Votul nu este o obligaţie.

Constitutia Romaniei nu specifica nicaieri asa ceva, iar ce nu specifica poate fi reglementat prin lege. Ceea ce tocmai se intampla acum.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Apr 2012 5:31 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Buna seara,
Deci un drept devine o obligatie.
O fii din cauza afluentei mici la votare datorita pierderii increderii in politicieni ?
Dar eu ma intreb: cum votez daca nu mai am pasaport roman ?
Am cetatenie, dar pasaportul nu l-am mai refacut de o gramada de ani....si n-am nici o necesitate sa-l fac, n-am de gand sa ma duc in America ecc.
Asta inseamna ca sint obligata sa-mi refac pasaportul (timp pierdut, bani cheltuiti) doar ca sa votez ?
O seara buna
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Apr 2012 8:19 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
tible scrie:

Constitutia Romaniei nu specifica nicaieri asa ceva, iar ce nu specifica poate fi reglementat prin lege. Ceea ce tocmai se intampla acum.

:-? :-? :-?
...poate ca n-ar fi o idee atât de rea pâna la urma.

DOAR CA: pe buletinele de vot ar trebui sa existe SI patratele pe care sa poti pune stampila , in care sa scrie NICIUN PARTID POLITIC si NICIUN CANDIDAT.

P.S. Evident, cu "modificarea schimbarii" de la CAPITOLUL II la CAPITOLUL III . :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Apr 2012 11:53 pm 
Neconectat
Admin

Exista si candidati independenti, Luminita, si nu ma refer la smecherii demisionari din partidele mari cu cateva luni inainte de alegeri.
Cat despre lege, e o prostie mare cu sanse zero de a fi pusa in aplicare - deci are sanse serioase sa fie aprobata.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Apr 2012 9:00 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
Exista si candidati independenti, Luminita, si nu ma refer la smecherii demisionari din partidele mari cu cateva luni inainte de alegeri.

Stiu. Inclusiv acestia.
Parerea mea este ca ar trebui sa existe aceasta posibilitate de a SPUNE CLAR PRIN VOT oamenilor politici români din ziua de azi ca NU sunt dezirabili, ca trebuie intr-adevar sa schimbe fundamental mentalitatea si sa nu mai profite de banul public.
Apropo, aveti idee cum sunt finantate partidele politice si independentii in România? Iata legea (care evident este facuta pentru a fi "fentata"): http://legislatie.resurse-pentru-democr ... 3_2003.php

...Urla de la tribunele din piete o data la 4 ani, promit marea cu sarea(dar tu tre' sa te multumesti cu micii, berea si sacosele din campania electorala), iti flutura sub nas "idealuri", "solutii miraculoase de salvare a Patriei-Muma"(iar tu patriot fiind, chiar crezi ca se gândeste si la tine sau la cei ca tine), dupa care traiesc bine mersi din banii de la bugetul de stat, din cotizatiile "oilor pe care le pastoreste", actionând in favoarea intereselor personale si ale celor care au "donat" mai mult.

Hai sa fim seriosi!
"Partidul politic reprezintă o grupare de oameni constituită pe baza liberului consimțământ, ce acționează programatic, conștient și organizat pentru a servi intereselor unor clase, grupuri sociale, comunități umane, pentru dobândirea și menținerea puterii politice, în vederea organizării și conducerii societății, conform cu idealurile proclamate în platforma program" (http://ro.wikipedia.org/wiki/Partid_politic)

Hai sa nu ne iluzionam ca traim intr-o societate fara clase sociale, ca respectivu' care papa din banii intregii populatii chiar se gândeste la binele tuturor (la amarâtu' de pensionar, de ex).
....Va continua sa sa puna biruri in spinarea celor "controlabili" (prapaditilor salariati si pensionarilor), va taia cât de mult va putea din cheltuielile pentru educatie si sanatate (ca deh: "e criza, dom'le, e criza!"), in vreme ce el, familia lui si "donatorii importanti" isi petrec vacante de vis pe plaje exotice pe banii "evadati" din inchisoarea bugetului de stat.

...Eu una m-am saturat sa ma aflu in situatia de "a alege raul cel mai mic". Eu una doresc ca politrucii sa fie penalizati. Absenteismul de la urne se pare ca nu este solutia, nici votul anulat (ca au gasit metoda sa le imparta si pe astea).
De aceea , cred ca daca pe buletinele de vot ar fi si patratele cu niciun partid politic si nici un candidat, prezenta la vot ar fi masiva si semnalul clar.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Apr 2012 10:56 am 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
Parerea mea este ca ar trebui sa existe aceasta posibilitate de a SPUNE CLAR PRIN VOT oamenilor politici români din ziua de azi ca NU sunt dezirabili, ca trebuie intr-adevar sa schimbe fundamental mentalitatea si sa nu mai profite de banul public.

Se poate si acum: www.contributors.ro/idei-si-solutii/lupta-pentru-‘locale‘-despre-independenti

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Apr 2012 11:30 am 
Neconectat
nou venit

daca ei ne amendeaza fiindca nu-i votam(sesizez o disperare),mai ales ca mecanismul de vot e bine ticluit undeva acolo de maniera sa dreneze votul ,optiunea fiecaruia cat ma rentabil nu putem decat sa nu votam. Sa ne amendeze pe toti,poate se reface bugetul si se indeplinesc planurile guvernului ungureanu,s-ar strange bani cu care putem sa ajutam europa,grecia,chiar si elvetia. Poate ca asta se doreste. Platim amenda daca asta e pretul ptr a penaliza clasa politruca. desi pare un santaj,asta ar fi legea santajului electoral.
deci noi cu cine nu votam Caragiale? :o3
:o3

Poate ar trebui sa ne schimbam noi ,ei nu se vor schimba

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Apr 2012 4:28 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Luminita spune :"Hai sa nu ne iluzionam ca traim intr-o societate fara clase sociale"
Mai e cineva care crede ca traim intr-o societate fara clase sociale ?
Pai intre cel care are Porsche si cel care are Fiat Panda e un abis...
Poate ai dreptate Luminita: probabil mai exista naivii care cred ca toti sintem egali ....
Vedeam acest lucru in Italia (dar cred ca e valabil peste tot) cind un instalator (mic patron care se considera mare patron)vota Berlusconi ptr. ca credea ca face interesele patronilor. Pe urma si-a dat seama ca a marit taxele ptr. cei saraci, ptr. cei mai putin saraci, ptr. cei cei care stateau binisor si le-a micsorat ptr. cei f.f.f. bogati.
Dar de cind un "domn al politicii" cu Porsche si zeci de vile a declarat ca dupa el nu e drept ca fiul unui notar sa fie egal cu fiul unui muncitor.....sper ca naivii sa se fii desteptat.
Luminita: ai dreptate, f. bune ideile tale.
Dar cum sa ne dobindim dreptul unor patratele goale unde sa scriem ceea ce dorim ?
Politica era plictisitoare pe timpul raposatului, acum a devenit "interesanta" ptr. ca de fiecare data cind deschizi ziarul vezi mereu cite un politic (nu ma refer la Elvetia ci la Italia sau Romania) prins cu mina in sac. (ex. Lega Nord in Italia care urla Roma ladrona -Roma furacioasa si care se autodefineau ultimii ramasi in viata cinstiti. Uite ca si ei faceau ceea ce au facut altii: adica furau. Si cind esti asa de ocupat cu furatul cum mai poti avea timp sa te ocupi si de nevoile poporului ?
O zi buna.
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Apr 2012 10:45 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
luminita scrie:

Se poate si acum: www.contributors.ro/idei-si-solutii/lupta-pentru-‘locale‘-despre-independenti

..Nush de ce, citind articolul de la link-ul indicat mi-a venit o intrebare tembela in minte: "Soterro, ai pregatit vreodata spaghetti con le vongole ? " :D :D :D

Deci,arunci in tigaia incinsa frumoasele vongole- un tip de scoici-(spalate rapid sub jet de apa si "alese"- mai precis: nu trebuie sa fie printre ele vreuna deschisa pt ca poate fi toxica); zgâltâi bine tigaia pe foc,iar dupa câteva minute, dupa ce incep sa se deschida adaugi restul ingredientelor, si bla,bla.

Magaria incepe la masa,când constati cu parere de rau ca printre spaghettele tale sunt câteva vongole "nedeschise", de regula alea mai frumoase. Si tre' sa le arunci. :(
Si te intrebi: "De ce mama naibii nu s-au deschis TOCMAI alea ?!? Nu le-a ajuns caldura focului ? A fost prea... aglomerat in tigaie ? :-??

Cam asa o sa fie si cu "independentii la locale".
Unde:
vongolele nedeschise = candidatii independenti
caldura focului= fonduri pentru campanie electorala
aglomeratia din tigaie= opozitia consilierilor, in cazul in care ar castiga alegerile.

Pofta buna! :p

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Apr 2012 11:08 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

cristian. scrie:
. Sa ne amendeze pe toti,poate se reface bugetul si se indeplinesc planurile guvernului ungureanu,s-ar strange bani cu care putem sa ajutam europa,grecia,chiar si elvetia. Poate ca asta se doreste.

Ma indoiesc ca asta se doreste. :D In articol nu se pomeneste care va fi destinatia banilor recoltati din amenzile alea; ceea ce ma face sa cred ca au deja o destinatie foarte precisa, top-secret pentru muritorii de rând. :-l

dac68 scrie:
Dar cum sa ne dobindim dreptul unor patratele goale unde sa scriem ceea ce dorim ?

Dac-as sti... :-?
Tre' sa ne gândim.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 21 Apr 2012 9:27 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

incaodata scrie:
E plina tara de plingaciosi mioritici care sufera de acreala strugurilor,de destinul tragic al poporului roman,de alinierea planetelor sau de te miri ce.

Chiar asa? :-o E plina? :-o
...Si eu care credeam ca e pe jumate', cam asa cum a ramas azi-dimineata cafeaua mea uitata pe foc. [-(

incaodata scrie:
Eu zic ca acesti oameni au in ziua de astazi exact conducerea pe care o merita.

@-) @-) @-)

OFFTOPIC
Daca nu va suparati ca va intreb, frumosu' nickname CE sorginte are?
Cumva "incaodata tipul ala de acu' vreo 200 de ani,ala de-o zis Toute nation a le gouvernement qu'elle mérite a avut rezon, bine ca-i mort savoyardu' si nu poate cere drepturi de autor, ca mde, cu ACTA asta, nu se stie niciodata... :-?
Sau poate vine din heirupismu' de tip nou (gen "Noua Republica")? Sau ala de tip vechi? :-? -oricum, nu conteaza deoarece converg spre un acelasi punct.
Sau mai degraba din intelepciunea populara "updatata": Omu'si schimba nicku' da' naravu' ba! :D :D :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 22 Apr 2012 10:51 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
Pofta buna! :p

Ce vrei sa spui cu metafora asta?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 23 Apr 2012 11:53 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
Ce vrei sa spui cu metafora asta?

...Cum ziceam mai sus: intrebarea mea e tembela, asa cum e si povestioara cu "spaghetti con le vongole". 8-}

Mesajul era ca "independentii la locale" vor deveni dezamagitori pentru noi, muritorii de rând, precum scoicile nedeschise din reteta cu pricina:

-in ipoteza ca ramân "curati ca lacrima" (in sensu' ca NU vor accepta donatii substantiale din partea unor "grupuri de interese"), dupa parerea mea, nu au prea mari sanse in batalia electorala. Din pacate, votantu' de rând reactioneaza mult mai bine la stimuli tip mici, bere, megaspectacol, sacose, etc, decât la platforme electorale singulare, sau la platforme electorale in general

-in ipoteza ca devin ca lacrima unei duduitze care n-a descoperit inca mascara-waterproof, respectiv face neshte compromisuri intre constiinta personala si banutii unui "grup de interese", probabil ca vor fi "alesi", doar ca ii va pali subit amnezia ,mai cu seama la capitolu' "Program propus alegatorilor".

-in ipoteza ca reusesc sa ramana "curati ca lacrima" si sa fie alesi, vor fi cam ...blocati de restul alesilor inregimentati in diverse partide(diversi consilieri etc). Prin urmare nu vor reusi sa faca nici macar 10% din ceea ce au propus electoratului si pentru care au fost alesi.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 23 Apr 2012 1:45 pm 
Neconectat
Admin

1. De aceea alegatorii, ca sa nu ajunga sa fie dezamagiti (e binecunoscut ca alegatorii romani au capacitatea de a prezice viitorul) de acesti independenti, vor vota cu candidatii partidelor care e drept ca sunt infractori nejudecati inca, insa nu te dezamagesc (fiindca na, STIM deja ca sunt infractori).
2. Sau nu se vor duce la vot ceea ce le va prelungi de facto mandatul actualilor infractori, dar va salva imaginea despre sine a alegatorului (si ce daca ma fura, important e ca eu nu i-am votat).

Am inteles bine?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 23 Apr 2012 4:09 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
1. De aceea alegatorii, ca sa nu ajunga sa fie dezamagiti (e binecunoscut ca alegatorii romani au capacitatea de a prezice viitorul) de acesti independenti, vor vota cu candidatii partidelor care e drept ca sunt infractori nejudecati inca, insa nu te dezamagesc (fiindca na, STIM deja ca sunt infractori).

Pai daca aia dau micu' si berica, unde mai pui concertu' ? @-) Cum sa nu-i voteze?!? Ce, sa dea votu' unui potential infractor care nici macar nu iese la interval cu o atentie, o maslina, ceva?!? :-o
Soterro scrie:
Sau nu se vor duce la vot ceea ce le va prelungi de facto mandatul actualilor infractori, dar va salva imaginea despre sine a alegatorului (si ce daca ma fura, important e ca eu nu i-am votat).

Pai, na! Poate ca au ceva mai bun de facut in duminica aia ,sa se relaxeze de pilda. Pentru ca, nu-i asa,"Politica, scumpă doamnă, e o meserie care se practică numai în picioare.", iar omu'i obosit. :D
Si poate DA vrea sa-si salveze imaginea de sine si sa poata arata dupa aia cu deshtu'. B-)
Soterro scrie:
Am inteles bine?

Da. :ymsigh:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 23 Apr 2012 5:03 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
Da. :ymsigh:

Eh. Sperasem ca nu.
Asa de dragul cititului, doua luari de pozitie recente:
Sunteţi vinovaţi! De cum arată oraşul vostru, de primarul vostru şi de ţara voastră! Sunteţi vinovaţi că soarta vă este decisă de un litru de ulei. Voi, toţi cei care nu mergeţi la vot!
sau:
Cine ne salveaza de primarii sau presedintii de judet alesi in 3-4 mandate?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 23 Apr 2012 11:27 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

http://www.contributors.ro/politica-doc ... 4-mandate/ :
"Singura cale de a scapa de acesti primari de profesie , cu armata lor de mafioti de prin sectore si judete si de a face curatenie este interzicerea candidarii la mai mult de doua mandate de primar sau presedinte de judet."

Asta ar fi o treaba buna! \m/

Soterro scrie:

http://www.youtube.com/watch?v=75bgzQr0-uo :ymbringiton:

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]