Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 23 Oct 2017 3:29 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Noua Republica
MesajScris: Mie, 25 Apr 2012 2:15 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Let’s talk about „Noua Republica“, nu de alta dar ne-a fost pusa sub nas exact pe pagina principala a site-ului.

No, voi ce parere aveti?

Io m-am pus constiincios pe citit: “Crezul politic”, “Manualul de lupta”…

Dupa lecturarea primului, mi-am spus : “când aveam noua ani si eram comandant de detasament pionieresc scriam discursuri mai inteligente”… (apropo: acum Crezu’ e usor “cosmetizat”).

In timpul lecturarii “Manualului de lupta” mi-a venit un gând: “Tipii au luat ca model a doua carte de capatâi a Martorilor lui Iehova” – ca tre’ sa existe un manual de lupta si-acolo. Tactica de lupta propusa e practic identica. Acum nush’ daca l-au mai “cosmetizat” si pe asta din 19 aprilie incoace, ca nu m-am obosit sa-l mai parcurg o data.
De semnalat ca de la 19 aprilie incoace a mai aparut si Manualul de identitate. Mahhh.., io una nu am rabdare si pentru asta.

…Apoi m-am pus pe vizionat diverse interviuri, talk show-uri si interventii la adunarile din tara ale domnului Mihail Neamtu. Am intrat si pe site-ul lor, cam peste tot pe unde m-au lasat sa intru fara ca sa ma inscriu.

Ceea ce mi s-a parut notabil, este faptul ca cineva de la ei face destul de des curatenie generala pe net, in asa fel incât, atunci când porumbeii domnului Neamtu se dovedesc a fi ciori, sa dispara. (nu degeaba si-a luat in echipa IT-isti :D ).
De pilda, era un interviu al domnului respectiv de 1ora si 20 de minute, la postul B1Tv care pur si simplu a disparut: “Stream-ul nu se gaseste pe nici un server”.
Eu am vizionat cam 15 minute , ca dupa aia mi-am spus ca ar trebui sa-i acord toata atentia si ca ma uit in ziua urmatoare.

...Imi aduc aminte ca in acele 15 minute de vizionare, domnul Neamtu a facut diverse afirmatii : “Eu sunt de meserie intelectual” (!!!), “De când m-am nascut am stiut ca trebuie sa conduc, sa fac ceva grandios”, “Masele vor asa, asa sa facem”. …In general a povestit cam cum s-a trezit el “pe val”…

La un moment dat aparuse o stire publicata de nush ce ziar de Iasi, cum ca duminica trecuta a fost adunarea generala, la nush ce hotel, intrarea 100 de lei. A disparut si aia.

Cum cred ca am contribuit destul de mult la fondurile respectivei organizatii (fiecare clicareala pe subiectu’ Noua Republica, duce pare-se la 5 centi in contu’ ei) o las moarta.
Si ca sa nu va mai plictisesc cu discursuri lungi va trimit la un articol (sper sa mai existe inca pe net) care ilustreaza perfect impresia pe care o am in acest moment cu privire la subiectul “Noua Republica”:
http://www.catavencii.ro/Repulica-lui-n ... _1280.html

PS: Oricum felicitari "aparatului de propaganda" sau cum s-o mai numi azi... "responsabil de imagine"?

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Noua Republica
MesajScris: Mie, 25 Apr 2012 2:41 pm 
Neconectat
membru de bază

Luminita este de apreciat interesul tau :). Am intentionat sa procedez exact ca tine, sa ascult, sa citesc, sa vad. Din pacate am avut alte prioritati asa ca-ti multumesc tie pt timpul acordat "Noii Republici"

Ai cumva idee, din ce ai citit deja, daca exista o louzinca sau o idee gen: aia nu au fost buni, trebuie schimbati, noi vom face aceasta schimbare ?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Apr 2012 3:08 pm 
Neconectat
membru de bază

p.s Luminita am citit acum cateva articole si nu ma pot abtine din ras :D. E pt a nu stiu cata oara cand trebuie sa spun "jos palaria Base !" Nu mai explic de ce, dar ar trebui sa fie evident care-i jocul Baconschi- Neamtu !!

http://www.evz.ro/detalii/stiri/baconsc ... 64326.html

http://www.evz.ro/detalii/stiri/mihail- ... 52491.html

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Apr 2012 9:06 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

GIN scrie:
Ai cumva idee, din ce ai citit deja, daca exista o louzinca sau o idee gen: aia nu au fost buni, trebuie schimbati, noi vom face aceasta schimbare ?

Pai cam da, exista. De fapt exista ideea ca NICIUNUL de la '89 incoace n-a fost bun(cam asta ar rezulta din ceea ce se "respira" din manual si de pe site).
Doar ca dl Neamtu a spus in interviu: "Traian Băsescu este un om politic remarcabil, cu multe slăbiciuni, cu multe defecte. Ion Iliescu s-a născut ca om politic în 1952 sau poate chiar în 1947. Din păcate un om politic s-a născut prea devreme sau prea târziu, Ion Rațiu".
..Ceea ce ma face sa banuiesc ca dl Neamtu se crede "delfinul" d-lui Basescu. :) Na ca si lui ii plac "baile de multime":

"Omul politic trebuie să își descopere vocația nu în apartament, ci pe stradă, în emoția întâlnirii cu cei de pe stradă. Eu am sentimentul copleșitor al chemării pentru o cauză mai mare decât mine, decât orice", a adăugat Mihail Neamțu

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Apr 2012 7:36 am 
Neconectat
tânără speranţă

in nemernicia mea, am donat 50 de euro acestui partid...deocamdata din sport...nu fac polemica, nu caut "chichite" ...sunt un resemnat (stiu si data exacta cind m-am resemnat). Scrie acolo ca ei sunt "neresemnatii", ca poporul nostru nu este un popor de lenesi, iresponsabili, corupti, prosti, etc...Asa ca am donat in speranta (care moare ultima, nu-i asa?) ca au dreptate.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Apr 2012 10:04 am 
Neconectat
membru de bază

sorinbun scrie:
in nemernicia mea, am donat 50 de euro acestui partid...deocamdata din sport...nu fac polemica, nu caut "chichite" ...sunt un resemnat (stiu si data exacta cind m-am resemnat). Scrie acolo ca ei sunt "neresemnatii", ca poporul nostru nu este un popor de lenesi, iresponsabili, corupti, prosti, etc...Asa ca am donat in speranta (care moare ultima, nu-i asa?) ca au dreptate.

Sorine nu te judeca asa de aspru pentru cel mai nobil sentiment - sau cum sa numesc ?- al omului, anume SPERANTA ! Speranta in mai bine, evident.

In rest, percepe miscarea asta "noua" politica ca o mutare de sah premergatoare alegerilor,- prezidentiale incl- mutare gandita, de...nu-i mai spun pe nume ca ma enervez, cel mult l-as numi, "cel ce se doreste a fi Winston Churchil al Romaniei " !!

...:)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Apr 2012 10:13 am 
Neconectat
membru de bază

luminita scrie:
..Ceea ce ma face sa banuiesc ca dl Neamtu se crede "delfinul" d-lui Basescu. Na ca si lui ii plac "baile de multime":

Daca-r fi a lui Basescu ar fi bine, ar avea, totusi, ceva de invatat de la el :D
Din pacate se crede al acelui "Churchil de Romania" chiar daca in presa se fac amandoi ca se trag de...urechi :P

Mascarada :-B

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Apr 2012 10:36 am 
Neconectat
tânără speranţă

de cine tot spui acolo, GIN draga?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Apr 2012 1:37 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

sorinbun scrie:
de cine tot spui acolo, GIN draga?

Booo... Cred ca face aluzie la ex-ministrul de externe : Baconski.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Apr 2012 1:59 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

sorinbun scrie:

Nici eu nu vreau sa fac polemica si sa caut "chichite"... Dar am luat-o de atâtea ori in freza pe câmpia electorala din motive de "buna-credinta", incât cred ca m-am imbolnavit de DEDESUBTOLOGIE. :hum:

...Ma deruteaza foarte mult chestia cu "curatenia zilnica pe net", curatenie care trunchiaza si mistifica realitatea. Au disparut prea multe ...detalii suparatoare, "scapari", contradictii.

Am senzatia ca cineva foloseste betzivaneala cu "putere" a junelui pentru a construi repejor-repejor un partid puternic, mizând evident pe nemultumirea populara. AS VREA sa cred ca responsabilii cu "curatenia zilnica" sunt adevaratii "neresemnati" si nu aceeasi Marie cu alta palarie...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Apr 2012 2:15 pm 
Neconectat
tânără speranţă

no, fain si acum? ce sa cred? te-ai sau nu te-ai? resemnat, carevasazica....si eu? cu cine votez? sau tu? sau cei din tara?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Apr 2012 2:58 pm 
Neconectat
membru de bază

Jaja..ER.. :D
sorinbun scrie:
no, fain si acum? ce sa cred? te-ai sau nu te-ai? resemnat, carevasazica....si eu? cu cine votez? sau tu? sau cei din tara?

Mai conteaza cu cine cand toti is o apa si un pamant ?!

...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Apr 2012 5:51 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

........."Propunerea mea pentru un stat minimal este abolirea salariului lunar ca bază de calcul al venitului. Aş pune în loc venitul global anual.
Aş aboli şi salariul minim pe economie (care e exprimat tot lunar). În loc, propun salariul orar regional.

Aşadar, propun înlocuirea unui criteriu cantitativ, ce se vrea universal, prin două, cu rosturi specifice." (http://www.nouarepublica.ro/groups/disc ... -economie/ )
:-? :-? :-?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Iul 2012 7:58 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

L-am vazut aseara pe dl Mihail Neamtu -liderul Noua Republica, pentru cine nu stie- in dreapta d-lui Basescu si alaturi de alti românei politici (românei se numesc locuitorii de la românica? :-\ )
..Era ca un copilas dus pentru prima oara la Disneyland ! Atât de dragalas!!!! :) :) :)
Când a inceput sa aplaude si sa strige "Bravo", m-a inmuiat ca pe-o bucata de unt uitata la soare!
Promit ca ma voi gândi sa-i citesc CV-ul chiar daca lectura cv-urilor româneilor politici nu-mi pare cea mai placuta lectura in ultima vreme. Pe-al d-lui Octavian Iercan(domnul de aici: http://www.casa-romanilor.ch/diaspora-e ... C5%A3-3109) il voi plasa pe agenda ceva mai incolo...

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]