Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 13 Dec 2017 10:13 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 94 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Între fals şi adevăr despre diplome/plagiat
MesajScris: Vin, 29 Iun 2012 5:18 pm 
Neconectat
Admin

tible scrie:
Problema mea este când hoţii ţipă "Hoţii!" şi lumea subit începe a dispera ("că uite cine ne conduce") şi a trimite în eter scrisori/petiţii/etc.

Pai si atunci care-i problema? Hotii astia care striga "hotii" chiar au intamplator dreptate: tocmai se fura. Ar trebui sa stea lumea linistita ca si pana acum si sa inghita in sec? Daca au trebuit 22 de ani sa se trezeasca o bruma de constiinta civica si in Romania, ce? Asta e, bine ca a aparut astazi, sper sa creasca zgomotul si mai mult si nu numai pe net.

Daca vrei sa scapi de hoti, de UNDEVA tot trebuie sa incepi. DNA-ul si DIICOT-ul au deschis actiuni gramada, cu senatori si deputati si baroni PSD si PDL si PNL fara osebire. Acum incep sa se dea si sentinte definitive, care-i problema? Daca nu era arestat nici unul ne plangeam ca nu se face nimic, daca se dau primele sentinte ne plangem ca nu se dau toate buluc dintr-o data... paharul va avea intotdeauna si o parte goala, dar hai sa ne uitam un pic si la aia plina, ok?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 29 Iun 2012 6:56 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Ati vazut Jurnalul TVR plus ( pe tvr international)?
Ministrul invatamântului (interimar cica- adica atât cât a "dizolvat" organismul de etica si Evaluarea 2012) + E. Andronescu (ministrul adevarat cica) au spus ca "sentinta de plagiat" data azi dimineata de organismul de etica este nula, intrucât respectivul organism nu mai exista de azi-noapte iar V. Ponta nu a plagiat. @-)

Eu ma intreb: nu cumva aia trei l-au plagiat pe Ponta acu' jde ani? :-B I-au copiat de pe undeva "gandurili" privitoare la teza... :-?

PS "Sotia isi surprinde sotul facând sex cu o alta femeie in patul conjugal. Sotul : "Draga, ceea ce vezi NU este adevarat!!!"
.....cam asa face guvernul asta cu românii. 8-|

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 29 Iun 2012 10:32 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
PS "Sotia isi surprinde sotul facând sex cu o alta femeie in patul conjugal. Sotul : "Draga, ceea ce vezi NU este adevarat!!!"
.....cam asa face guvernul asta cu românii. 8-|

Si daca cumva romanii deschid gura, iau papusa cu Basescu si le-o flutura in fata "buhuhuhuuuu" si gata, a disparut problema.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 29 Iun 2012 11:10 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Ce rusine...

http://www.romandie.com/news/n/_Une_com ... 121721.asp

http://www.ilmondo.it/esteri/2012-06-29 ... 4941.shtml

http://www2.wsls.com/news/2012/jun/29/a ... r-2023149/

http://www.ilmessaggero.it/primopiano/e ... 3354.shtml

http://www.lepoint.fr/monde/le-premier- ... 829_24.php

http://www.bloomberg.com/news/2012-06-2 ... hesis.html

http://www.elmundo.es/elmundo/2012/06/1 ... 45245.html

http://www.guardian.co.uk/world/2012/ju ... plagiarism

http://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/a ... 90951.html

http://www.eurotribune.eu/index.default ... 0&idioma=2

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 03 Iul 2012 4:54 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Ia ascultati aici, cum Primul Plagiator spune ca daca plagiatul va fi dovedit isi va da demisia:
http://www.hotnews.ro/stiri-politic-126 ... lagiat.htm

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 03 Iul 2012 9:14 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Romanian politics
"My name is Paste. Copy Paste". B-) B-) B-)
http://www.economist.com/blogs/easterna ... n-politics
:-l

"Ponta catre Guvern: "Pana diseara sa treceti The Economist si Nature in subordinea Guvernului! Sunt publicatii controlate de Basescu si opozitie!"

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Iul 2012 2:38 pm 
Neconectat
Admin

Si inca ceva:

"Referitor la solicitarea dumneavoastră, pot să vă confirm că Victor Ponta nu a fost niciodată masterand la Universitatea noastră", este răspunsul trimis de Antonino Recca, preşedintele Universităţii din Catania, Italia, la solicitarea ziarului "Adevărul".

de aici

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Iul 2012 4:19 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Cosmin scrie:
Si inca ceva:

"Referitor la solicitarea dumneavoastră, pot să vă confirm că Victor Ponta nu a fost niciodată masterand la Universitatea noastră", este răspunsul trimis de Antonino Recca, preşedintele Universităţii din Catania, Italia, la solicitarea ziarului "Adevărul".

de aici

Si-a inventat si un masterat ! A scris minciuni in CV.....Pai unde "merge mia, merge si suta", nu?
Pe blog a publicat si o diploma azi, asa, ca "sa inceteze atacurile murdare" impotriva lui.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Iul 2012 12:19 pm 
Neconectat
Admin

Şi un nou plagiat care trece neobservat:

"Un nou scandal ar putea arunca o imagine negativă asupra premierului Victor Ponta! Conform unui articol publicat de prestigioasa revistă Nature, documentul prin care prim-ministrul cere suspendarea lui Traian Băsescu este copiat după o cerere similară mai veche, din 2007. Sar în ochi exprimările de tipul “Traian Băsescu vrea să încalce Constituţia”, “Abuz de putere”, “Nu poate colabora cu Guvernul”, "Subminarea statului de drept" care sunt luate mot-a-mot din vechea cerere de suspendare” "

De aici

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Iul 2012 12:25 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Cosmin scrie:
Si inca ceva:

de aici

Ce nesimtit!!! :ymsick: :ymsick: :ymsick:
Acum demonstreaza "cu demnitate" pe diverse posturi tv ca el a fost la Universitatea Din Italia. O fi fost, dar nu ca masterand asa cum era scris pe CV-ul sau de pe site-ul Guvernului pana acum 8 zile.(am vazut cu ochii mei)

Perdele de fumigene...
"Ce vezi, draga, nu-i adevarat".

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Iul 2012 12:29 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Cosmin scrie:
Şi un nou plagiat care trece neobservat:

"Un nou scandal ar putea arunca o imagine negativă asupra premierului Victor Ponta! Conform unui articol publicat de prestigioasa revistă Nature, documentul prin care prim-ministrul cere suspendarea lui Traian Băsescu este copiat după o cerere similară mai veche, din 2007. Sar în ochi exprimările de tipul “Traian Băsescu vrea să încalce Constituţia”, “Abuz de putere”, “Nu poate colabora cu Guvernul”, "Subminarea statului de drept" care sunt luate mot-a-mot din vechea cerere de suspendare” "

De aici

"În replică, Ponta a declarat că totul nu este decât un atac orchestrat din umbră chiar de Traian Băsescu. “Practic machiavelicul de Băsescu şi-a înscenat propria suspendare doar ca să mă compromită de mine”. ][Premierul a mai adăugat că, dacă prin absurd se va dovedi că a plagiat, îşi va da demisia. "

HA ?!?

IO CRED CA M-AM TEMBELIT COMPLET !!! Nu mai inteleg limba româna?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Iul 2012 1:03 pm 
presa supusa si platita de basescu, risca sa ramana fara fonduri... astfel, sunt in stare sa scrie ORICE sa-si salveze painea. Inca o dovada ca se prolifereaza minciuna si coruptia pana si in presa.
Imagine
Am f multe cunostinte in romania care lucreaza la stat.De la spitale, transporturi, invatamant, etc., CANCERUL INFLUIENTEI POLITICE a ajuns la un nivel de nesuportat. Numirea sefilor si sefutilor analfabeti din pdl e infecta si a ajuns pana in cal mai de jos nivel al aparatului de stat.... si base vine si imi spune ca se incalca constitutia? Abia astept sa-l vad la puscarie pe nemerniul asta.
mai intrebati-va si voi cunostintele din Romania ce se intampla acolo...
ups.. am zis ca ma opresc.. si am sa o fac...

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Iul 2012 2:21 pm 
Neconectat
Admin

Conform imaginii din Adevarul (mai jos), primul ministru roman a avut in CV un master si nu un curs de perfectionare. O mica diferenta :).

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Iul 2012 2:37 pm 
Curs de perfectionare intr-un an academic? (1999-2000)
hihihihi

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Iul 2012 3:06 pm 
Neconectat
tânără speranţă

e din ala fat frumos:))
Invata intrun an cat altii in 7 :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Iul 2012 9:48 pm 
Neconectat
tânără speranţă

@Raduvd Cursul ala de perfectionare in romana se cheama studii aprofundate.Adica, in loc sa ai in jur de 10 examene ca in cazul unui master, ai un proiect pe care il predai la sfarsit si ti-a iesit diploma. Pentru genul asta de curs se fac in jur de doua ore pe saptamana timp de un semestru cu prezenta mai mult sau mai putin obligatorie toata bibliografia si cursul fiind online. Cand scrie in CV ca perioada a fost martie iunie stie ce vorbeste.Atat a durat maretul curs. Nu spun ca este echivalent cu 0 dar pina la master mai este...Depinde si de unde s.a inspirat pentru proiectul examen :ymdevil:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Iul 2012 11:20 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

@ Radu: Credeam ca lamurisem chestia asta deja in postul meu "Scris: Vin, 22 Iun 2012 9:01 pm" la topicul asta, cu trimiterile de rigoare(inclusiv captura de ecran cu CV-ul in forma initiala)

raduvd scrie:
hihihihi

Scuze , n-ai auzit niciodata formularea : "In anul scolar (universitar, academic...)2000-2001, scoala(universitatea,..) X organizeaza cursuri de ....., cu durata de 3 luni. La absolvire se va da si un atestat care dovedeste efectuarea cursului." ? ;))

S-o fi inselat Ponta, saracu'! Na, cuvintele au sonoritati asemanatoare, "atestat"..".masterat".

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 06 Iul 2012 11:03 am 
Neconectat
Admin

Nu cred ca cineva care nu a transpirat cu adevarat pentru niste diplome universitare sau postuniversitare poate sa inteleaga cat de suparatori sunt nesimtitii astia cu CV-uri scoase din burta.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 06 Iul 2012 1:58 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Legea drepturilor de autor – L nr. 8/1996.
......................................................
„Art. 141 – - Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 5 ani sau cu amendă de la 2500 lei la 5000 lei fapta persoanei care îşi însuşeşte, fără drept, calitatea de autor al unei opere […].”
.............................................
„Art. 145 – (1) Constatarea infracţiunilor prevăzute în prezenta lege se face de către structurile specializate ale Inspectoratului General al Poliţiei Române […].”

Aceasta înseamnă că cercetarea penală a infractiunii de plagiat se face de către Poliţie sub supravegherea Parchetului, din oficiu (fără plângere prealabilă), mai ales în cazurile care au o notorietate publică......
Prioritatea cercetării penale este insa, potrivit legii, absolută, urgentă si de neînlăturat, această cale fiind singura obligatorie într-un stat de drept în care ordinea nu se bazează exclusiv pe hărmălaie.
(de aici: http://www.contributors.ro/cultura/mira ... atul/?cfcc )

Si ca sa nu fie loc de afirmatii tip:

Citat:
presa supusa si platita de basescu, risca sa ramana fara fonduri... astfel, sunt in stare sa scrie ORICE sa-si salveze painea. Inca o dovada ca se prolifereaza minciuna si coruptia pana si in presa

aici se poate consulta legea cu pricina: http://www.legi-internet.ro/index.php?id=63

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 06 Iul 2012 3:05 pm 
Neconectat
membru de bază

Soterro scrie:
Nu cred ca cineva care nu a transpirat cu adevarat pentru niste diplome universitare sau postuniversitare poate sa inteleaga cat de suparatori sunt nesimtitii astia cu CV-uri scoase din burta.

Nu nu are, doar ca din pacate multi asa si-au luat licente, mastere, doctorate. Unii pentru ca asa le-a fost mai comod, altii pentru ca asa i-au fortat profesorii - cazuri concrete in care studentul vrea sa propuna tema de licenta si este refuzat pt a i se oferi cd-ul cu lucrarea gata facuta incl taxa -!

Si la fel cum multi nu facem parte din astfel de grupe suportam totusi indignarea statelor europene cand:

http://www.ziare.com/diaspora/romani-st ... to-1177205

Grupul de imigranti era format, in mare parte, din barbati tineri si femei mai in varsta. Dupa ce si-au adunat lucrurile, cei mai multi dintre romani s-au indreptat catre Speaker's Corner, din Hyde Park, loc unde s-au dispersat

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 08 Iul 2012 4:00 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Am formulat o petitie catre Inspectoratul General al Politiei, la "petitii online", astept confirmarea si aparitia pe site (max 48 de ore), dupa care voi posta link-ul aferent.
Invit pe toti acei care sunt de acord cu continutul acesteia sa o semneze pe site-ul respectiv. Va multumesc.

"In virtutea Legii nr. 218/2002 (Actualizata 2009), privind organizarea si functionarea Politiei Romane, Art. 26, alineatul 8 ("desfasoara, potrivit competentei, activitati pentru constatarea faptelor penale si efectueaza cercetari in legatura cu acestea"),
coroborata
cu art.145 (1) din Legea nr 8/1996 actualizata,( “Art. 145(1)Constatarea infractiunilor prevazute in prezenta lege se face de catre structurile specializate ale Inspectoratului General al Politiei Romane[..]"),

in temeiul art. 141 din Legea nr 8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe actualizata pina in Aprilie 2011 (“Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 5 ani sau cu amenda de la 25.000.000 lei la 500.000.000 lei fapta persoanei care isi insuseste, fara drept, calitatea de autor al unei opere sau fapta persoanei care aduce la cunostinta publica o opera sub un alt nume decat acela decis de autor”.)

si

ca urmare a scandalul mediatic international in legatura cu comiterea faptei mentionate la art 141 (Legea nr 8/1996 actualizata)

va solicitam
dispunerea inceperii urmaririi penale a cetateanului Ponta Victor, nascut in data de 20 septembrie 1972, in Mun. Bucuresti.

Mentionam ca noi, semnatarii acestei petitii suntem extrem de ingrijorati de intinarea imaginii Romaniei si a cetatenilor sai, cât si de gravul prejudiciu adus intelectualitatii românesti din tara si din afara hotarelor ei, provocate de aceasta situatie."

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 09 Iul 2012 7:48 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

raduvd scrie:
hihihihi

Radu, eu inteleg ca nu-ti place de dl. Basescu, dar nu te baga in aceeasi mocirla ca tov. Ponta.

Un an academic? Nici macar Ponta n-a avut tupeul sa pretinda ca acel curs a durat un an academic.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 09 Iul 2012 10:49 am 
Neconectat
nou venit

Se pare ca PeSeDeii accepta idea de plagiat:
http://www.rfi.ro/articol/stiri/politic ... t-penibila

Mie personal mi-e scarba de toate lucrurile astea. Deja pe vremea cand eram eu la facultate(97 -02) se vedea ca scade calitatea invatamantului drastic. Care e situatia acum, nu stiu, dar cred ca nu e roza deloc.

Dar, atata vreme cat mediul politic, Guvernul accepta aceste lucruri e ca si cum ai da apa la moara.
Pacat de diplomele noastre si de increderea pierduta in ele.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 09 Iul 2012 12:43 pm 
Neconectat
Admin

klodoma scrie:
Se pare ca PeSeDeii accepta idea de plagiat:

Nu prea o accepta - Croitoru zice ca numai un specialist in drept poate sa aprecieze ca un text este copiat sau nu. Aici are pe de o parte dreptate si pe de o parte ne minte in fata. Anume:
- ce inseamna cuvantul "plagiat" nu lasa loc interpretarii, asa cum ar lasa sa se inteleaga Croitoru.
- o comisie oficiala ar trebui sa fie cea care confirma si ia masuri - atat ca aceste comisii au fost reduse la tacere prin ordonante guvernamentale si ordine de ministru.
Asa ca, nu prea vad acceptarea - ce nu minimizeaza, desfiinteaza.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 09 Iul 2012 4:08 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Ma uit, ma intreb cum oare e posibil, desi nu ar trebui sa ma surprinda. In Germania, cand s-a aflat de plagatul lui Th. zu Guttenberg, insul cu pricina si-a luat talpasita repede repejor, s-a scuzat public.De aia Germaia e top si Romania flop. In Romania, un mincinos da peste cap toata tara, organizeaza impeachment (puci politic pe romaneste?). Are diploma de doctorat de la Catania... Pfui! Daca nu m-as fi uitat la Striscia la notizia (italofonii stiu despre ce vorbesc) nu as fi avut dubii. Diploma de la Strasbourg a lui Funeriu, au zis ca nu-i valabila in Romania, poantele lui Ponta sunt valabile.

Scuzati erori si litere aiurea, dar a scrie de pe o tableta nu e usor...

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 94 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC [ DST ]