Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 23 Oct 2017 12:01 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 94 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Între fals şi adevăr despre diplome/plagiat
MesajScris: Vin, 20 Iul 2012 12:07 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

...Mda! "L'ataque c'est la meilleure defense"...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Iul 2012 1:05 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Citat:

Potrivit Legii educaţiei fãcută de domnul Funeriu, singura decizie recunoscută este cea a Autorităţii Naţionale de Cercetare Ştiinţifică, ANCS. Acea comisie s-a pronunţat definitiv, ieri, şi decizia ei arată că nu există plagiat. Facultatea de Drept a refuzat să încalce legea, iar ce se decide azi este o decizie politică, dovadă că nu am fost chemat niciodată să-mi exprim un punct de vedere. Atenţie! Este singura dată când nu am fost chemat, iar această comisie nu a funcţionat până acum niciodată. Este o comisie ad-hoc făcută special pentru mine

"Ramâne cum am vorbit!"

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Iul 2012 7:37 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

...Io chiar credeam ca-si va anunta demisia la ora 14.oo. :hum:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Iul 2012 7:58 pm 
Neconectat
membru de bază

luminita scrie:
...Io chiar credeam ca-si va anunta demisia la ora 14.oo. :hum:

Tu chiar vorbesti serios sau...faci glume ?? :hum: :hum:

Pt ca daca vorbesti serios, poate ma crezi acum de ce e bine sa se mearga la vot in ciuda campaniei "boicot" promovata pe net :)

In stilul deja bine cunoscut, deci cum a procedat pana acum, daca la vot oamenii care nu-s de acord cu demiterea presedintelui nu participa, ii ofera LUI optiunea de a declara voturile acumulate (evident acele DA-uri) ca fiind valide in ciuda lipsei procentului necesar :)

A nu-i constitutional ? =)) =)) Cand i-a pasat lui de ...LEGI si Comisii ?? :ymdevil:
Si apoi vine cu argumentul forte:

Nu e corect ca un presedinte sa fie ales de aprox 5 mil de oameni si sa nu poata fi demis de sa zic 6 sau 7 mil prezente la vot ( evident o parte din acele milioane fiind false, dar na asta-i ceva normal :)) )

Deci, bum, ca va convine sau nu, DA-urile vor fi validate! - la fel cum ii este validat si plagiatul!

TREZITI_VA ! E vorba de Ponta si Antonescu nu de Zorba grecul....

Gresesc ? Sa dea Dumnezeu! :snif:

p.s Iar daca UE indrazneste sa "sufle" va riposta:"EU i-am chemat la vot sa decida, ei insa ( aia pro-base) au boicotat deci...EU (adica Ponta) am fost corect ! Incorectii, mincinosii, coruptii, ( si cum a mai numit azi?! ) sunt ei sustinatorii lui Base nu EU. (adica Ponta) =))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Iul 2012 8:56 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia, sa merg la vot ar insemna ca DA, accept ca ciumetii veniti la furat (de care vorbeam in celalalt topic) au dreptul sa fie in casa mea si sa negocieze pe obiectele mele!!!

In situatia de-acum, trebuie (cred eu) sa aparam principii. Personajele nu mai au absolut nici o importanta in momentul de fata. Principiile DA.

...Eu, cetateana românca si europeana, ma simt intr-o capcana. Mai cu seama azi, când orice speranta intr-o urma de onoare in cel care este primul ministru al tarii mele, s-a dus dracului.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Iul 2012 9:15 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

"Legea Educatiei Nationale 1/2011 spune urmatoarele:
Art. 170. - (1) In cazul nerespectarii standardelor de calitate sau de etica profesionala, Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, pe baza unor rapoarte externe de evaluare, intocmite, dupa caz, de CNATDCU, de CNCS, de Consiliul de etica si management universitar sau de Consiliul National de Etica a Cercetarii Stiintifice, Dezvoltarii Tehnologice si Inovarii, poate lua urmatoarele masuri, alternativ sau simultan:
a) retragerea calitatii de conducator de doctorat;
b) retragerea titlului de doctor;
c) retragerea acreditarii scolii doctorale, ceea ce implica retragerea dreptului scolii doctorale de a organiza concurs de admitere pentru selectarea de noi studenti-doctoranzi."
(http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12 ... curest.htm)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 21 Iul 2012 12:21 am 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
"Legea Educatiei Nationale 1/2011 spune urmatoarele:
Art. 170. - (1) In cazul nerespectarii standardelor de calitate sau de etica profesionala, Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, pe baza unor rapoarte externe de evaluare, intocmite, dupa caz, de CNATDCU, de CNCS, de Consiliul de etica si management universitar sau de Consiliul National de Etica a Cercetarii Stiintifice, Dezvoltarii Tehnologice si Inovarii, poate lua urmatoarele masuri, alternativ sau simultan:
a) retragerea calitatii de conducator de doctorat;
b) retragerea titlului de doctor;
c) retragerea acreditarii scolii doctorale, ceea ce implica retragerea dreptului scolii doctorale de a organiza concurs de admitere pentru selectarea de noi studenti-doctoranzi."
(http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12 ... curest.htm)

Deci e FANTASTIC cum un prim ministru isi permite sa minta oamenii IN FATA. Adica asa, sa-si bata joc de lege, sa-i ia pe toti de tampiti, ca altfel nu pot sa zic. Ma scuzati si ca scriu cu atatea majuscule, chiar m-am enervat. Deci la ce sa ma duc la referendum, ca sa-i fac jocul? Scuze Giorgia, dar nu am cazut inca in cap sa ma joc de-a democratia in nisip - aici NU este democratie, este mafia la volan. Cand o sa avem votari pe bune (nb: la locale au fost pe bune), cu placere. Asa e bataie de joc, noi ne facem ca votam si ei se fac ca ne baga in seama.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 21 Iul 2012 12:19 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

50 % nu sunt in stare nici macar sa ia bacu', ce sa le mai ceri sa priceapa legea.... Bineinteles ca incearca sa ne prsteasca pe fata....ca stie ca la multi chiar merge!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 22 Iul 2012 10:59 pm 
Neconectat
membru de bază

:-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\

"În aceste condiţii, prezenţa lui Liiceanu, Pleşu şi Pora în fruntea listei care vrea să condamne un plagiat, fie el cel comis de premierul României, duce în ridicol acest demers şi dă impresia unui oportunism maxim. Asta, desigur, dacă nu cumva semnatarii acestei scrisori-protest nu au avut un alt scop, acela de a-i da o mână de ajutor lui Traian Băsescu, în slujba căruia şi-au pus în aceşti ani toată energia şi de la care au primit frumoase şi numeroase stipendii. Toţi aceştia au strigat în ultimele săptămâni: „Ponta, demisia!”. Cum sună acum aceste cuvinte, când ar fi fost mai potrivit să şi le adreseze chiar lor?"

http://www.cotidianul.ro/plagiatorii-ga ... at-188288/

"Acest plagiat al lui Liiceanu a fost motivul pentru care „filosoful” a fost dat afară din Institutul de filosofie, după cum singur recunoaşte, în revista „22”, într-un drept la replică la articolul nostru „Liicheanu”, apărut în 2007 în „Ziua”: „ Îmi mai amintesc că fragmente din teza despre tragic, publicate înainte de susţinere în « Revista de filozofie », mi-au atras plecarea din Institutul de Filozofie şi amânarea susţinerii tezei cu un an”."

http://www.cotidianul.ro/liiceanu-l-a-p ... os-188128/

Scoala romaneasca un dezastru complet ???

:-\ :-\ :-\ :-\

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 23 Iul 2012 2:17 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Plagiat bis repetita:

Citat:
"Cărţile vizate de noua sesizare de „serioase suspiciuni de plagiat” sunt: „Răspunderea în dreptul internaţional umanitar”, din 2010, semnată de D. Coman şi V. Ponta, şi „Curtea penală instituţională”, din 2004, sub semnătura lui Victor Ponta, informează HotNews"

Citat:
"În particular, în cazul lucrării publicate în 2010, este remarcabilă prezenţa unor pasaje în care se analizează cazul fostului dictator chilian Augusto Pinochet, la timpul prezent şi chiar la viitor. Este clar că pasajele sunt preluate din opere scrise elaborate înainte de moartea lui Pinochet în decembrie 2006"

Ramâne cum am vorbit!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 12 Sep 2012 5:07 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

"...Există prevederi ale Consiliului Naţional de Etică care se aplică doar în cazul demnitarilor."(http://www.gandul.info/news/senatul-uni ... e-10059269)

in sensu' ca : "toti suntem egali in fata legii, unii chiar mai egali!" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 25 Sep 2012 9:02 am 
Neconectat
Admin

Romanii din Elvetia iau atitudine, inca o data:

<<Peste 200 de cercetători din ţară şi din străinătate cer boicotarea conferinței “Diaspora în Cercetarea Științifică”, care se va desfăşura între 25 şi 28 septembrie “sub înaltul patronaj al Primulu-Ministru, domnul Victor Ponta”.
Cea de-a treia ediţie a conferinţei “Diaspora in Cercetarea Științifică”, organizată de către Unitatea Executivă pentru Finanţarea Învăţământului Superior, a Cercetării Dezvoltării şi Inovării (UEFISCDI), ar putea fi boicotată.

Cristian Dogaru, cercetător ştiinţific la Universitatea din Berna, Institutul de Medicină Socială şi Preventivă, este cel care a lansat apelul la boicotarea conferinţei, printr-o petiţie care a fost semnată până acum de peste 200 de cercetători.

“Ținând cont de dovezile irefutabile privind plagiatul academic comis de dl. Victor Ponta în lucrarea sa de doctorat, publicate inițial de prestigioasa revistă Nature, confirmate de Comisia de Etică a Universității din București și de alte instituții independente, cerem boicotarea conferinței “€œDiaspora în Cercetarea Științifică,” atâta vreme cât ea este patronată oficial de dl. Ponta. Suntem convinși că printre posibilii participanți se află numeroși cercetători de foarte bună calitate. Tocmai de aceea este important să se trimită acest semnal lipsit de orice ambiguitate: nu pactizăm cu minciuna, nu cauționăm frauda”, se arată în petiţie.

De cealaltă parte, reprezentanţii UEFISCDI spun că boicotul a fost cauzat de “o eroare de percepţie”. Conferinţa s-a desfăşurat încă de la înfiinţarea din 2008 sub patronajul primulu-ministru, indiferent de persoana care ocupă vremelnic această funcţie, a explicat Luciana Bratu, şefa serviciului de Relaţii Internaţionale al UEFISCDI, adăugând că la conferinţa care va debuta luni s-au înregistrat în jur de 900 de persoane (în comparaţie, la conferinţa din 2010 au luat parte 700 de persoane).

Science Mag mai arată şi că cercetătorii români din diaspora sunt nemulţumiţi de faptul că în urma scandalului plagiatului lui Victor Ponta a fost schcimbată componenţa CNATDCU (Consiliul Naţional de Atestare a Titlurilor, Diplomelor şi a Certificatelor Universitare), cercetătorii români care îşi desfăşoară activitatea în străinătate fiind eliminaţi din comisia de disciplină a acestei instituţii.

“Nivelul ştiinţific al noilor membri CNATDCU este mult sub nivelul membrilor anteriori”, se plânge Lucian Ancu, cercetător în domeniul fizicii particulelor la Universitatea Berna.>>

Sursa:
http://qmagazine.ro/actual/cercetatorii ... tor-ponta/

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 26 Sep 2012 9:58 am 
Neconectat
membru de bază

Adell scrie:

Unii! Unii romani din Elvetia...:)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Noi 2012 11:50 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, implementeaza o noua metoda pentru atragere de fonduri publice si europene intru promovarea cercetarii românesti: PLAGIATUL (http://www.hotnews.ro/stiri-esential-13 ... lagiat.htm)

"...Pai daca asa a spus sefu' :hum: ?"

Ce tristete... Ce rusine..

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 20 Mar 2013 5:14 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

"Ministerul Educaţiei a decis definitiv că Victor Ponta nu a plagiat în teza de doctorat, cu toate că Universitatea Bucureşti şi Consiliul Naţional de Atestare a Titlurilor, Diplomelor şi Certificatelor Universitare au adus probe consistente că premierul a copiat masiv fără semnele citării. Ministerul a ignorat deciziile celor două instituţii şi a luat în calcul doar concluziile Comisiei Naţionale de Etică, instituţie din subordinea sa, care a constat anul trecut că lucrarea lui Ponta nu conţine elemente de plagiat. Ministerul a respins şi cererea Universităţii Bucureşti de a-i retrage titlul de doctor în drept penal obţinut de Ponta în 2003 cu lucrarea ”Curtea Penală Internaţională” care a fost coordonată de fostul premier Adrian Năstase. "
.....................................................................................................

"Unul din efectele cazului de plagiat al premierului Victor Ponta a fost acela că Parlamentul a decis să modifice Legea Educaţiei Naţionale în sensul că plagiatul să fie constatat de acum înainte doar prin instanţă"

Anterior :"”Rectorul poate anula, cu aprobarea senatului universitar, un certificat sau o diploma de studii atunci când se dovedeşte că s-a obţinut prin mijloace frauduloase sau prin inculcarea prevederilor Codului de etica şi deontologie universitară”.

Acum : ”Art. 146 – Rectorul, cu aprobarea senatului universitar, poate solicita instanţei competente anularea unui certificat sau a unei diplome de studii atunci când se dovedeşte, prin acţiuni de control intern, control al Ministerului Educaţiei Naţionale sau o constatare a organelor abilitate ale statului, că s-a obţinut prin mijloace frauduloase sau prin încălcarea prevederilor Codului de etică şi deontologie universitară"(http://www.gandul.info/news/ministerul- ... v-10679614)
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 20 Mar 2013 9:59 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Adell scrie:

<<Peste 200 de cercetători din ţară şi din străinătate cer boicotarea conferinței “Diaspora în Cercetarea Științifică”, care se va desfăşura între 25 şi 28 septembrie “sub înaltul patronaj al Primulu-Ministru, domnul Victor Ponta”.
Cea de-a treia ediţie a conferinţei “Diaspora in Cercetarea Științifică”, organizată de către Unitatea Executivă pentru Finanţarea Învăţământului Superior, a Cercetării Dezvoltării şi Inovării (UEFISCDI), ar putea fi boicotată.

Cristian Dogaru, cercetător ştiinţific la Universitatea din Berna, Institutul de Medicină Socială şi Preventivă, este cel care a lansat apelul la boicotarea conferinţei, printr-o petiţie care a fost semnată până acum de peste 200 de cercetători.

“Ținând cont de dovezile irefutabile privind plagiatul academic comis de dl. Victor Ponta în lucrarea sa de doctorat, publicate inițial de prestigioasa revistă Nature, confirmate de Comisia de Etică a Universității din București și de alte instituții independente, cerem boicotarea conferinței “€œDiaspora în Cercetarea Științifică,” atâta vreme cât ea este patronată oficial de dl. Ponta. Suntem convinși că printre posibilii participanți se află numeroși cercetători de foarte bună calitate. Tocmai de aceea este important să se trimită acest semnal lipsit de orice ambiguitate: nu pactizăm cu minciuna, nu cauționăm frauda”, se arată în petiţie.

De cealaltă parte, reprezentanţii UEFISCDI spun că boicotul a fost cauzat de “o eroare de percepţie”. Conferinţa s-a desfăşurat încă de la înfiinţarea din 2008 sub patronajul primulu-ministru, indiferent de persoana care ocupă vremelnic această funcţie, a explicat Luciana Bratu, şefa serviciului de Relaţii Internaţionale al UEFISCDI, adăugând că la conferinţa care va debuta luni s-au înregistrat în jur de 900 de persoane (în comparaţie, la conferinţa din 2010 au luat parte 700 de persoane).

Science Mag mai arată şi că cercetătorii români din diaspora sunt nemulţumiţi de faptul că în urma scandalului plagiatului lui Victor Ponta a fost schcimbată componenţa CNATDCU (Consiliul Naţional de Atestare a Titlurilor, Diplomelor şi a Certificatelor Universitare), cercetătorii români care îşi desfăşoară activitatea în străinătate fiind eliminaţi din comisia de disciplină a acestei instituţii.

“Nivelul ştiinţific al noilor membri CNATDCU este mult sub nivelul membrilor anteriori”, se plânge Lucian Ancu, cercetător în domeniul fizicii particulelor la Universitatea Berna.>>

Sursa:
http://qmagazine.ro/actual/cercetatorii ... tor-ponta/

si eu am semnat petitia aceea si pe dl dr. cristian dogarul il stiu, este un doctor foarte tare in cercetare. a facut multe valuri (dar se pare in van) cu plagiatul asta categoric al lui Ponta.
de parca le pasa politicienilor din Romania de parerea unor 'specialisti' din afara..

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 21 Mar 2013 10:45 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Dar de site-ul asta http://www.compilatio.net/en/ stiati?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 22 Mar 2013 2:40 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Toate universitatile care se respecta au un soft folosit la analiza unui text pentru identificarea eventualelor similitudini cu alte texte deja existente in acel domeniu. Astia nu fac altceva decat sa-ti treaca textul printr-un astfel de soft si sa-ti spuna in ce masura se aseamana cu ceva existent, adica te ajuta sa cosmetizezi plagiatul.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 06 Iun 2013 2:09 pm 
Neconectat
nou venit

Da, se intampla si aici in Elvetia!

Si, culmea, chiar la nivelul nucleului universitar care trebuie sa vegheze inainte de toate la respectarea principiilor de etica a cercetarii stiintifice.

http://www.lematin.ch/suisse/suisse-rom ... y/17546245

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 94 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC [ DST ]