Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 11 Dec 2017 6:12 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 158 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Penibil...
MesajScris: Dum, 24 Iun 2012 7:56 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

N-au reusit toti infractorii "made in Ro" si toti tiganii "exported from Ro", in 23 de ani de activitate, sa stâlceasca imaginea României asa cum au reusit acesti doi USLamici fundamentalist-isterici intr-o luna!!! X( X( X(
Ma refer la Victoras-doctoras si la Crin-parfum de smârc...

Cinstea, Onoarea sunt chestii care nu se mai poarta demult! Nu mai sunt "cool" !

Ce ma deranjeaza e ca nici Constitutia României nu mai e la moda! Nu e cool s-o respecti! Sau poate ca Victoras-doctoras n-are treaba cu ea, ca doar el e cu dreptu' penal international, nu cu ala constitutional! La cursu' ala a chiulit. N-are el treaba cu art.80 sau cu art.107 !!!
Acum are treaba cu programarea plecarii la Bruxelles la summit (chestie care nu este in atributiile lui, ci ale presedintelui ). Si-n timp ce-si face valizele , impreuna cu Crin-parfum de smârc flutura spre Cotroceni steagul cu Suspendarea...

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Penibil...
MesajScris: Dum, 24 Iun 2012 8:35 pm 
Neconectat
membru de bază

Luminita acest punct de vedere putea fi scris la topicul deschis de Tibi ca doar e vorba de unul si acelasi...doctoras nu ?! :)
Mi au trecut multe idei prin cap: o demonstratie in Berna in ziua de 28 macar sa vada lumea ca nu l dorim pe falsul doctor sa ne reprezinte in afara tarii.
Apoi am mai avut ideea unei scrisorii deschise catre basescu...dar e plin netul de asa ceva.
In urma indignarii mi au trecut multe nazbatii prin cap insa nu as face decat sa intru in hora lor...hora ielelor.

Si pt ca azi sunt sanzienele ma rog sa dea romanului mintea cea de pe urma sa foloseasca singira arma democratica pe care o mai au anume VOTUL.

Sa stii ca eu va voi..f*** pe toti la cap sa mergeti in noiembrie la vot. indiferent ce votati folositi va de singura sansa ce a mai ramas.

Iar daca dupa vot poporul decide majoritate USL atunci....vointa lor trebuie respectata. asta vor asta au...si BASTA.

P.s scuze daca am scris cu greseli n am net si pe tel nu prea vad tastatura :(

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 24 Iun 2012 9:50 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

GIN scrie:
Sa stii ca eu va voi..f*** pe toti la cap sa mergeti in noiembrie la vot. indiferent ce votati folositi va de singura sansa ce a mai ramas.

...Astora nu le pasa de Constitutie, neaga evidenta! Lui Crin-parfum de smârc i-au curs balele dupa putere de-aproape a dat in galbinare ; Victoras-doctoras speculeaza pana si pseudo-tragediile din Zambaccian....

Tu chiar crezi ca le va pasa de votul românilor din strainezia?!? Eu personal cred ca li se va rupe'n paishpe. Drept pentru care banuiesc ca voi avea alte activitati in noiembrie.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 24 Iun 2012 10:14 pm 
Neconectat
membru de bază

Atunci la ce foloseste toata vanzoleala asta pe forum ??

Eu da cred ca votul tuturor romanilor va conta. Se tot vorbeste de datorie. Nu votul nu este o datorie este un privilegiu ce ar trebui fructificat de fiecare dupa constiinta sa.

Nu vad rostul indignarilor sau dezbaterilor pe teme politice daca se rezuma doar la constatat.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 25 Iun 2012 10:03 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

GIN scrie:
Nu vad rostul indignarilor sau dezbaterilor pe teme politice daca se rezuma doar la constatat.

Bine zis! :ymapplause:
Si eu cred ca cei care nu participa la la vot nu au dreptul sa se plinga. Sorry, Luminita!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 25 Iun 2012 4:03 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

...Am cumparat un cos cu mere frumoase. M-a costat scump, foarte scump! Vreo doua erau usor lovite, dar le-am lasat, pentru ca, chiar lovite erau destul de...promitatoare. Mare greseala! Merele "lovite" le-au imbolnavit si pe celelalte. Pe toate celelalte. O scursoare putreda se prelinge printre "zabrelele" cosului, pe masa, au venit musculite, iar mirosul este pestilential....

Daca nu va suparati ca va intreb, "GIN" si "conny" ce anume ar trebui sa fac cu merele? sau cu ansamblul "mere-cos"?

...Poate ca sunt eu o ...risipitoare, dar zau ca nu mai vreau sa tin cosul cu mere in casa, in speranta ca poate unu' mai putin lovit le va insanatosi pe celelalte si recipientu' n-o sa mai "baleasca" pe masa mea.
Ce anume ar trebui sa aleg? Voi ce anume ati face? Multumesc.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 25 Iun 2012 4:08 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

In alta ordine de idei,.. ma bucur ca voi doua aveti ideile clare. :)
Din pacate, in ADN-ul meu, "claritatea" este un optional cu utilizari bine definite, cu totul altele decât "a confectiona ceva cu merele usor lovite, usor viermanoase".
Ce stiu eu, banuiesc ca se poate executa vreun compot cu termen de scadenta mai... redus, dar destul de multumitor pentru "alegatoru' de serviciu".
Fara suparare, poate ca-s io prea batrâna: experimentele pentru "compot de mere cu scadenta nedefinita" nu ma mai intereseaza! Fac rau la colita!

PS:
conny scrie:
GIN scrie:

Bine zis! :ymapplause:
Si eu cred ca cei care nu participa la la vot nu au dreptul sa se plinga.

Aveti dreptate! Dar pot face ...antipolitica dâmboviteana?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 25 Iun 2012 4:28 pm 
Neconectat
membru de bază

Sigur ca poti face folosind stampila de vot....:P

p.s ref la mere eu as schimba vanzatorul :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 25 Iun 2012 5:00 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

GIN scrie:
Sigur ca poti face folosind stampila de vot....:P

Mentionez ca "stampila de vot" trebe pusa pe aceleasi mere (putrede, sau , in cel mai bun caz bolnave). Nu cred ca este solutia salvatoare, nu de alta da' merele ies si mai faultate iar "consumatorii" si mai in pericol.

GIN scrie:
p.s ref la mere eu as schimba vanzatorul :)

Din pacate nu am cum sa-l mai schimb. A trait doar câteva zile, in decembrie '89... :(
Iar restu' vânzatorilor sunt de tipu' alora care merg in piata zicând ca rosiile de Spania sunt 100% românesti , de la Patàrlagele de Jos,iar ei sunt tarani DOC cu french manicure si pielea mâinilor care ma determina sa le ascund urgent pe ale mele in buzunare.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 25 Iun 2012 5:14 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
Mentionez ca "stampila de vot" trebe pusa pe aceleasi mere (putrede, sau , in cel mai bun caz bolnave). Nu cred ca este solutia salvatoare, nu de alta da' merele ies si mai faultate iar "consumatorii" si mai in pericol.

Ba sa am pardon, nu este deloc asa. Chiar daca pentru multi este mai convenabil sa generalizeze aruncand copilul cu tot cu apa din copaie. Exemplu concret? Uite alegerile la primaria generala Bucuresti. Candidatul caruia nu i s-a dat nici o sansa a obtinut spre 10% din voturi. Dar daca il votau si atotstiutorii aia care nu i-au dat nici o sansa, cum ar fi fost?

PS: nu conteaza ca candidatul X nu este perfect, cata vreme ESTE mai bun decat candidatul "cu sanse". Altceva nu conteaza, sau ma rog nu ar trebui sa conteze. Dar daca democratia pentru multi inseamna numai sa dea din gura...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 25 Iun 2012 7:23 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
PS: nu conteaza ca candidatul X nu este perfect, cata vreme ESTE mai bun decat candidatul "cu sanse". Altceva nu conteaza, sau ma rog nu ar trebui sa conteze.

Mai precis, aleg maru' cel mai putin "faultat" din cosul meu cu mere??? :-?
Da' stii care-i chestia? ca acel mar ramâne in continuare (vrem nu vrem) in acelasi cos(infestat). Urmarea?...
Chiar mai conteaza daca io mi-am facut datoria? (Mai precis am ales "raul cel mai mic").

PS Chestia cu "paharul jumate gol , jumate plin", NU TINE!!! Adica nu MAI tine! (ori poate am ramas io in '89...)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 25 Iun 2012 7:25 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
Dar daca democratia pentru multi inseamna numai sa dea din gura...

"Formele degenerate (imperfecte) ale statului:
timocrația — conducerea de către soldați
oligarhia — conducerea exercitată de cei bogați
democrația — conducerea poporului (periculoasă pentru că încurajează ignoranța — înțeleasă de cei ignoranți drept gândire liberă, promovarea scopurilor personale, egalitatea — cu sensul de părăsire a oikeiopragiei, alegerea capricioasă a conducătorilor)
despotismul — cea mai rea formă de corupere a puterii (un individ acaparează puterea și conduce de dragul propriei măriri)"
(http://ro.wikipedia.org/wiki/Platon)

Prefer oikeiopragia.

Din pacate acum imbratisam cu drag debitocratia (fara sa intelegem exact termenul, da' o sa-l intelegem, poate, dupa inchinul la MES, dictatoru' pe care l-am semnalat acu' vreo doua topicuri)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 25 Iun 2012 7:51 pm 
Neconectat
membru de bază

Deci avem doua solutii:
1.bagam capul in nisip
sau
2.ne punem nisip in cap. ( l am parafrazat pe spuki nu pot pune linkul)

Sau ar mai fo a treia varianta descoperim tot raul pe care l fac sau facut altii si acuzam fara a contribuii cu nimic concret la o schimbare. Pai asta face Ponta de cand a deschis ochii politic! acuza acuza acuza s.a.m.d. Eu nu am avut pana acum ocazia sa aid altceva de la el.

Deci de ce am proceda exact ca cel pe care l dispretuim atat pt penibilul pe care l a creat ?!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 25 Iun 2012 8:09 pm 
Neconectat
membru de bază

P.s am vazut la ProTv interviul pe care l a dat la spital ...(la vizita pe care i a facut o lui Nastase). Omul asta are un talent iesit din comun de a inscena orice gest / miscare. Evident ca la Ponta ma refer. Isi tine protector sotia de mana in timp ce se "chinuie" sa treaca de ziaristi, arunca asa c o blandete aparte doua cuvinte unui coleg " te rog ramai tu in spital toata noaptea eu doar ii incurc pe medici cu presa dupa mine. si suna ma te rog mereu sa mi spui care e starea".... De mai aveam putin si ma apuca plansul.... DE NERVI !!!

Cat de naivi pot fi oamenii care cred asemenea telenovele ??
Cat de inculti pot fi sa darami Bucurestiul la juma de an distanta de alegerile cele mai importante ????? Pai ce "arma" mai puternica vrei decat votul la parlamentare ???

Am ajuns sa l visez noaptea pe Ponta deci....e grav.
Mi a scufundat corabia de care se mai agatza o speranta anorexica....(la vise ma refer ).

Ultima oară modificat de Giorgia pe Lun, 25 Iun 2012 8:13 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 25 Iun 2012 8:12 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
Ba sa am pardon, nu este deloc asa. Chiar daca pentru multi este mai convenabil sa generalizeze aruncand copilul cu tot cu apa din copaie. Exemplu concret? Uite alegerile la primaria generala Bucuresti. Candidatul caruia nu i s-a dat nici o sansa a obtinut spre 10% din voturi. Dar daca il votau si atotstiutorii aia care nu i-au dat nici o sansa, cum ar fi fost?

Scuze, am cautat da' n-am reusit sa inteleg despre ce candidat este vorba. Poti da detalii? Multumesc.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 25 Iun 2012 8:17 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

GIN scrie:
Deci avem doua solutii:
1.bagam capul in nisip
sau
2.ne punem nisip in cap. ( l am parafrazat pe spuki nu pot pune linkul)

Sau ar mai fo a treia varianta descoperim tot raul pe care l fac sau facut altii si acuzam fara a contribuii cu nimic concret la o schimbare. Pai asta face Ponta de cand a deschis ochii politic! acuza acuza acuza s.a.m.d. Eu nu am avut pana acum ocazia sa aid altceva de la el.

Deci de ce am proceda exact ca cel pe care l dispretuim atat pt penibilul pe care l a creat ?!

Solutia 4 : Tabula Rasa .

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 25 Iun 2012 8:19 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

GIN scrie:
P.s am vazut la ProTv interviul pe care l a dat la spital ...(la vizita pe care i a facut o lui Nastase). Omul asta are un talent iesit din comun de a inscena orice gest / miscare. Evident ca la Ponta ma refer. Isi tine protector sotia de mana in timp ce se "chinuie" sa treaca de ziaristi, arunca asa c o blandete aparte doua cuvinte unui coleg " te rog ramai tu in spital toata noaptea eu doar ii incurc pe medici cu presa dupa mine. si suna ma te rog mereu sa mi spui care e starea".... De mai aveam putin si ma apuca plansul.... DE NERVI !!!

.

A fost cumva concurent la BigBrother, pe undeva?
:D :D :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 25 Iun 2012 8:27 pm 
Neconectat
membru de bază

Recunos ca live nu prea am avut ocazia sa l "observ". Sursa de informare fiind cea scrisa. acum insa dupa observarea unor inregistrari am realizat care e adevarata problema : el chiar crede ce spune. adica e "SINCER" in convingerile lui false.

este de altfel genul cel mai periculos de politician. la fel a fost la inceputuri si ceausescu. convins de nebunia lui.... :(

De aia zic: votul din noiembrie este unica sansa ce a mai ramas romanului care nu mai vrea sa revina la ce a fost...candva.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 25 Iun 2012 9:02 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

GIN scrie:
votul din noiembrie este unica sansa ce a mai ramas romanului care nu mai vrea sa revina la ce a fost...candva.

O paranteza care poate vi se va parea complet aiurea in context, dar eu chiar cred in asta.
Cred ca problema e pusa gresit.
Ex.:
"Nu mai vreau sa fiu nefericit " nu este acelasi lucru cu "Vreau sa fiu fericit".
"Nu mai vreau sa fiu gras" nu este acelasi lucru cu "Vreau sa fiu slab".

"Nu mai vreau sa revin la ce a fost" nu este acelasi lucru cu "Vreau sa fie bine" .

...Cred ca de aia, in momentul de fata, eu, negasind solutii pentru "Vreau sa fie bine", nu pot sa votez.

Pentru "nu mai vreau sa fie ceea ce a fost", sunt solutii (tot atâtea câte optiuni ai pe buletinul de vot)

Din pacate "nu mai vreau sa fie ceea ce a fost" nu este identic egal cu "vreau sa fie bine".
PS: O dorinta care se exprima incepând cu expresia "nu mai vreau" are mai putine sanse de reusita maxima decât una care incepe cu "Vreau" .

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 26 Iun 2012 7:17 am 
Neconectat
membru de bază

Paranteza ta e buna :)

Deci reformulez: vreau sa aiba loc o minune in noiembrie datorita unei participari cat mai mare la vot a cetatenilor Romaniei. Indiferent unde se afla ei :)

uite aici de ce avem nevoie urgent de o MINUNE :

http://m.evz.ro/news/988781

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 26 Iun 2012 8:30 am 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
...Cred ca de aia, in momentul de fata, eu, negasind solutii pentru "Vreau sa fie bine", nu pot sa votez.

Stai linistita: in momentul de fata nu sunt alegeri deci nici nu ai de ce sa votezi.
Pana in noiembrie mai este timp, si nici macar nu stii cine o sa fie atunci pe buletinul de vot (am presupus ca nu esti ghicitoare, sper ca nu te superi). Pana atunci tine doar ochii deschisi.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 26 Iun 2012 4:11 pm 
Neconectat
membru de bază

Soterro scrie:
Pana in noiembrie mai este timp, si nici macar nu stii cine o sa fie atunci pe buletinul de vot (am presupus ca nu esti ghicitoare, sper ca nu te superi).

Io mi-s ghicitoare :D asta va fi sigur pe buletin :))

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 26 Iun 2012 11:22 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

http://www.contributors.ro/politica-doc ... erea/?cfcc

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 27 Iun 2012 7:18 am 
Neconectat
membru de bază

luminita scrie:
http://www.contributors.ro/politica-doctrine/victor-ponta-vrea-ca-traian-basescu-sa-i-cedeze-puterea/?cfcc

"Situația este albastră. Premierul Victor Ponta trăiește în extrarealitate. Un lucru grav, cu consecințe nefaste asupra României. Nu prea există cale de a-l opri. Poate doar conducerile partidelor din USL, dacă ar observa că Victor Ponta îi duce la pierderea sigură a alegerilor"

Un singur om il mai poate opri pe Ponta din frustrarea lui "sexuala" in care a intrat !! evitandu-se astfel un razboi civil ! ( si de data asta chiar ca nu as vrea sa am dreptate :( )

Acel om insa, are la randu-i o sansa de (doar) 50 %. Ca sa-i fie ridicata sansa la 100% ar trebui ca ALTII sa stie sa-l ajute in dialogul cu cel mai periculos persoanj politic: Victor Ponta !

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 27 Iun 2012 9:28 am 
se pare ca sunt ultrasi basisti si pe forum.... ups... :D

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 158 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul

Ora este UTC [ DST ]