Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 17 Oct 2017 1:06 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ma duc sau nu ma duc, asta-i intrebarea.
MesajScris: Mie, 25 Iul 2012 1:23 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Calcul de eficienta (partea I si probabil ultima):

Varianta I: - merg la vot

Motivatie:
ma duc sa aleg intre dracu si masa sau mai bine zis fiind doar referendum sa dau dreptate unuia sau altuia,
eu cetatean roman cu drept de vot care traiesc de ani de zile in Elvetia,
eu care cheltui pe zi mai mult decat salarul sau pensia unora de acasa pe luna,
eu care sunt rupt de realitatea romaneasca dar "hranit" la greu cu informatii online sau tv - toate foarte "obiective, credibile si nepartinitoare",
eu care in nemernicia mea de emigrant cred ca mai am dreptul sa decid de la caldurica "strainatatii" cum trebuie sa o duca aia de acasa cu toate ca nu ma bate nici un gand sa ma intorc vreodata acolo (decat in vizita si cu portofelul plin),
eu care ...

Cheltuieli:
tren dus - intors, 2 pers. - 100 Fr,
cheltuieli auxiliare - 50 Fr,
timp pierdut - minim 5 ore din viata

Rezultat referendum:
pe plan intern dracu sau masa in functie de castigator vor topai de bucurie, vor trai bine in continuare, vor fura si vor juca in picioare poporul in continuare fara nici o jena, etc
pe plan extern vom fi aceiasi rromi care fac si desfac prin tari civilizate, aceeasi mana de lucru pana de curand ieftina, aceiasi est-europeni salbatici, necivilizati si periculosi, aceiasi scoliti in scoli de de mana a doua sau de plagiatori, acei"asi" ...

Rezultat personal:
o voi duce ca si pana acum

Rezultat pe plan familial:
cei dragi mie o vor duce la fel ca si pana acum cu aceasi/sau alta Marie cu aceasi palarie.

Varianta II: - nu merg la vot

Motivatie:
mi-e scarba de toti in egala masura si nu cred ca exista vreun "om politic de bine" in tara aia,
circul cu paine nu ma mai intereseaza,
nu cred ca sunt in masura eu care stau la caldurica pe francuti si trai bun sa decid ce e bine pentru nefericitul care e platit in roni mai ales ca oricum nu imi dau seama cum reuseste sa supravietuiasca de la o zi la alta,
diplomele mele au fost considerate de lumea a treia inainte de plagiatul personajului iar prin scoala romaneasca am trecut si o cunosc prea bine ca sa stiu cum a functionat si cum inca mai functioneaza,
s.a.m.d

Chetiueli:
0, 0, 0.

Rezultat referendum:
dracu sau masa in functie de castigator vor topai de bucurie, vor trai bine in continuare, vor fura si vor juca poporul in continuare fara nici o jena, etc
pe plan extern vom fi aceiasi rromi care fac si desfac prin tari civilizate, aceeasi mana de lucru pana de curand ieftina, aceiasi est-europeni salbatici, necivilizati si periculosi, aceiasi scoliti in scoli de de mana a doua sau de plagiatori, acei"asi" ...

Rezultat personal:
o voi duce ca si pana acum

Rezultat familial:
le trimit alor mei cei 150 Fr. (pensia unuia pe o luna) si o vor duce macar o luna bine, imi raman 5 ore sa vorbesc cu ei, sa ma dau cu bicicleta, sa fac orice alta activitate mult mai practica.

Tras linie si total: castiga matematic varianta II.

Ultima oară modificat de Marsh pe Mie, 25 Iul 2012 1:51 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ma duc sau nu ma duc, asta-i intrebarea.
MesajScris: Mie, 25 Iul 2012 1:41 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Buna ziua Marsh,
un eficient calcul matematic care ia in considerare toate necunoscutele si mai ales toate cele foarte bine cunoscute.
Eu vroiam sa votez, dar nu mai am nici un document romanesc valabil si nici timp sa mi-l fac pina pe 29...
Dar citind diferitele mesaje nu pot sa nu-i dau dreptate Luminitei. Am inteles si sint de acord cu logica exprimata de ea si deci faptul ca nu voi vota pe 29 ma linisteste (dar nu situatia care s-a creat in Romania).
In plus ma intreb: un cetatean roman care are resedinta in CH, dar care s-a mutat de curand din alta tara aproape Elvetiei in teorie si in practica ar putea sa voteze in doua locuri. Exista masuri ptr. a se evita acest lucru ?
Exemplu concret: mamei mele cu resedinta in CH (cu permis B) i-au mentinut "fortat" resedinta in Italia timp inca de un an ptr. ca functionarele din primarie de la Milano au avut nevoie de un an ca sa o stearga din anagrafe si a trebuit sa cerem de doua ori stergerea din anagrafe si sa facem 2 reclamatii pina au inteles ca nu mai avea resedinta in Italia. Dar probabil un vot in plus sau un vot in minus nu schimba nimic...
Toate cele bune.
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Iul 2012 2:24 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Ma bucur ca adminii au simtul umorului si introduc smile-uri subtile in mesajele utilizatorilor :), noroc cu functia de edit ca altfel puteau altii sa inteleaga ca nu sunt "om serios" =))

M-ai inteles gresit dac68, eu nu dau dreptate dreptate nimanui, motivele actiunilor fiecaruia sunt strict personale si in functie de constiinta si capacitatea fiecaruia de intelegere.

Eu nu ma duc la vot nu pentru a nu sustine puciul, nu pentru a nu mi se desconsidera diploma pe aici, nu pentru a nu fi pus la colt de big-brother, sau alte motive ezoterice sau idealiste.

Eu nu ma duc la vot pentru ca:
sunt un egoist care se gandeste doar la el si la familia lui (a se intelege cei apropiati)
caruia i se rupe de politica damboviteana,
care in capacitatea lui de intelegere stie si crede ca nimic nu se va schimba in curand in bine in Ro din o mie si o suta de motive plecand de la populatia autohtona inraita, necivilizata, fara minimum de educatie civica sau de "acasa" dar pe care insa o inteleg pe deplin pentru ca e usor sa fi "domn" daca nu iti chioraie burta de foame si nu iti plang copiii sau batranii de necaz, si pana la capul cel hot si imputit, sau mai bine zis la balaurul cu vreo 3-400 de capete care nu are nici cea mai mica urma de bun-simt si te scuipa in fata cu o dexteritate care lasa mut orice conatational de anumita etnie,
care te fura la drumul mare si daca nu il aprobi te face nesimtit si dobitoc, indiferent ca te fura de bani, demnitate sau truda,
si inca vreo 1000 de motive care m-au imunizat si mai facut sa cred ca nu exista nici o sansa in viitorul apropiat pentru tara aia nefericita.

De aia nu ma duc la vot, pentru ca inca mai sper ca intr-o zi nu va functiona mandrul scut anti-racheta a unchiului Sam si va cadea o mica Nuke peste casa poporului sa curete tara aia de toti parvenitii de vechi sau nou rit sau ca poate cu timpul mandrul popor roman se va civiliza incetul cu incetul si va evolua de la stadiul de lumea a treia macar la cel de lumea a 2 1/2.

Restul, fiecare ce ii dicteaza cerebelul sau interesul.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Iul 2012 3:11 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

dac68 scrie:
In plus ma intreb: un cetatean roman care are resedinta in CH, dar care s-a mutat de curand din alta tara aproape Elvetiei in teorie si in practica ar putea sa voteze in doua locuri. Exista masuri ptr. a se evita acest lucru ?

NU.
Dupa cum rezulta din ziare (legea modificata proaspat promulgata inca nu am apucat s-o citesc) orice cetatean "de bine"dotat cu un act de identitate valabil, poate vota cam de câte ori vrea muschii lui, dar in localitati diferite.

Prin urmare, cred ca un român care locuieste in Ch sau e simplu turist prin tara lui Heidi, poate sa faca un frumos tur turistic (Berna, Geneva,Torino, Genova, etc - isi ia frumusel lista cu "locuri unde voteaza", merge pe "Via Michelin" si face traseul), imbinând astfel utilul cu placutul.

http://www.adevarul.ro/actualitate/Sapt ... 26074.html

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Iul 2012 3:18 pm 
Neconectat
Admin

Marsh scrie:
Ma bucur ca adminii au simtul umorului si introduc smile-uri subtile in mesajele utilizatorilor :), noroc cu functia de edit ca altfel puteau altii sa inteleaga ca nu sunt "om serios" =))

voodoo poate. @-)
Sa fim seriosi: crezi ca nu avem altceva de facut?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Iul 2012 3:42 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Adell scrie:

Nu vreau iar polemici pe lucruri marunte iar daca o lasai asa nu mai raspundeam si luam totul ca o gluma dar daca insisti atunci explica-mi asta:
Marsh scrie:
Varianta II: - nu merg la vot 8-}
asta imediat dupa postarea mea si inainte de editul meu.

Si smile-ul e foarte inspirat si la obiect trebuie sa recunosc, dar eu sigur nu l-am pus acolo asa ca intreaba-ti colegii care a avut chef de glume (chiar atat stiu si eu sa folosesc tastatura si site-ul incat sa nu il pun singur ca timpitul si apoi sa ma reclam singur) sau poate e doar o eroarea soft, posibil si asta dar cam spirituala eroarea, cred atunci ca site-ul "it's alive".

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Iul 2012 6:38 pm 
Neconectat
nou venit

Marsh scrie:
Adell scrie:

Nu vreau iar polemici pe lucruri marunte iar daca o lasai asa nu mai raspundeam si luam totul ca o gluma dar daca insisti atunci explica-mi asta:
Marsh scrie:
Varianta II: - nu merg la vot 8-}
asta imediat dupa postarea mea si inainte de editul meu.

Si smile-ul e foarte inspirat si la obiect trebuie sa recunosc, dar eu sigur nu l-am pus acolo asa ca intreaba-ti colegii care a avut chef de glume (chiar atat stiu si eu sa folosesc tastatura si site-ul incat sa nu il pun singur ca timpitul si apoi sa ma reclam singur) sau poate e doar o eroarea soft, posibil si asta dar cam spirituala eroarea, cred atunci ca site-ul "it's alive".

Marsh, poate o combinatie de taste. Din cate am vazut impopotonatul postarilor cu emoticoane si editatul de postari nu face parte din activitatea adminilor. Eventual ti se atrage direct atentia sau pur si simplu iti dispare poastarea daca nu e conform cu etica/ regulamentul etc. So eu zis sa te relax.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Iul 2012 7:36 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Nu te supara pe mine Ruxandra dar esti cumva purtatoarea de cuvant a lor? Si in plus contrar parerii tale sunt foarte relax, nu ca as fi avut nevoie de recomandarea ta. No ofense, dar raspunsul tau nu are nici o baza din trei motive:

in primul rand combinatia de taste pentru simbolul respectiv este " 8 - } " imposibil de executat fara intentie, probeaza singura.
In al doilea rand nu am plasat nici un smiley in mesaj, nesimtind nevoia de a exprima nici o stare intr-un calcul simplu, parca pentru asta erau, sau nu?!
Trei la mana am previzualizat mesajul inainte de postare pe site si apoi, dupa ce l-am postat l-am mai verificat odata si nu continea nici un smiley, ala a aparut mai tarziu.

Concluzie: daca Adel nu sarea asa repede cu replica ei "intepatoare - zemflemista" (de om adult care cearta copiii ca nu stiu ce vorbesc si ar trebui sa isi vada de treaba, sa accepte si sa nu comenteze) chiar as fi gustat gluma si nu as mai fi zis nimic - plus ca in postarea urmatoare am facut o constatare tot la modul de gluma si de data asta am imbogatit-o eu cu smile-uri ca sa se inteleaga starea "spirituala".

Oricum dupa ultimele "discutii si incrancenari" de pe forum nu ma mai mira nimic, nici faptul ca se merge pe principiul "cine nu e cu mine e impotriva mea", nici faptul ca se arunca injurii si atacuri la persoana din greu (de ma fac pana si pe mine - regele neincoranat al atacurilor - sa palesc in fata lor =)) ), nici chiar faptul ca adminii nu mai sunt in stare sa se tina deoparte, sa ramana neutrii si impartiali si nici chiar faptul ca subtil si diplomat se instaureaza un pic de "dictatura" chiar si aici pe forum, doar e la moda - nu?! Si cand ma gandesc ca unii ma acuzau pe mine ca sunt agresiv, nepoliticos, etc.

Asa ca inca odata, nu mi-o lua in nume de rau - nu am absolut nimic personal cu tine (asta nu inseamna ca sunt de acord cu stilul tau de a veni si te arunca in mijlocul unei discutii direct cu pumnii inainte doar pentru ca nu iti place stilul altora de a se exprima si aici ma refer la postarile tale din alt topic pe care eu l-am evitat cu indarjire cand am vazut cat sange curge pe acolo :) ) dar m-am saturat sa vad cum diversi ii patroneza pe ceilalti de parca ar fi raspunzatori directi de soarta omenirii iar ceilalti sunt niste biete oite care trebuie indrumate ce sa faca ca singure nu le ajuta capul.

Asa ca fara suparare pentru nimeni, nu am intentia de a-mi pune iar comunitatea in cap, dar poate ca ar fi timpul sa se maturizeze si altii care tineau cu drag predici altora, ca altfel ajung sa fie depasiti de elevi.

Scuze de deranj, ma intorc in gaura mea si mai ies dupa ce imi trec cucuiele, MB

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Iul 2012 7:50 pm 
Neconectat
nou venit

Marsh scrie:
Nu te supara pe mine Ruxandra dar esti cumva purtatoarea de cuvant a lor? Si in plus contrar parerii tale sunt foarte relax, nu ca as fi avut nevoie de recomandarea ta. No ofense, dar raspunsul tau nu are nici o baza din trei motive:

in primul rand combinatia de taste pentru simbolul respectiv este " 8 - } " imposibil de executat fara intentie, probeaza singura.
In al doilea rand nu am plasat nici un smiley in mesaj, nesimtind nevoia de a exprima nici o stare intr-un calcul simplu, parca pentru asta erau, sau nu?!
Trei la mana am previzualizat mesajul inainte de postare pe site si apoi, dupa ce l-am postat l-am mai verificat odata si nu continea nici un smiley, ala a aparut mai tarziu.

Concluzie: daca Adel nu sarea asa repede cu replica ei "intepatoare - zemflemista" (de om adult care cearta copiii ca nu stiu ce vorbesc si ar trebui sa isi vada de treaba, sa accepte si sa nu comenteze) chiar as fi gustat gluma si nu as mai fi zis nimic - plus ca in postarea urmatoare am facut o constatare tot la modul de gluma si de data asta am imbogatit-o eu cu smile-uri ca sa se inteleaga starea "spirituala".

Oricum dupa ultimele "discutii si incrancenari" de pe forum nu ma mai mira nimic, nici faptul ca se merge pe principiul "cine nu e cu mine e impotriva mea", nici faptul ca se arunca injurii si atacuri la persoana din greu (de ma fac pana si pe mine - regele neincoranat al atacurilor - sa palesc in fata lor =)) ), nici chiar faptul ca adminii nu mai sunt in stare sa se tina deoparte, sa ramana neutrii si impartiali si nici chiar faptul ca subtil si diplomat se instaureaza un pic de "dictatura" chiar si aici pe forum, doar e la moda - nu?! Si cand ma gandesc ca unii ma acuzau pe mine ca sunt agresiv, nepoliticos, etc.

Asa ca inca odata, nu mi-o lua in nume de rau - nu am absolut nimic personal cu tine (asta nu inseamna ca sunt de acord cu stilul tau de a veni si te arunca in mijlocul unei discutii direct cu pumnii inainte doar pentru ca nu iti place stilul altora de a se exprima si aici ma refer la postarile tale din alt topic pe care eu l-am evitat cu indarjire cand am vazut cat sange curge pe acolo :) ) dar m-am saturat sa vad cum diversi ii patroneza pe ceilalti de parca ar fi raspunzatori directi de soarta omenirii iar ceilalti sunt niste biete oite care trebuie indrumate ce sa faca ca singure nu le ajuta capul.

Asa ca fara suparare pentru nimeni, nu am intentia de a-mi pune iar comunitatea in cap, dar poate ca ar fi timpul sa se maturizeze si altii care tineau cu drag predici altora, ca altfel ajung sa fie depasiti de elevi.

Scuze de deranj, ma intorc in gaura mea si mai ies dupa ce imi trec cucuiele, MB

Mult zgomot pentru nimic, zau. Ce-o fi domne' cu mania asta a persecutiei...
Baza commentului meu vine din propriile conflicte cu "dictatura" forumista. Eram de partea ta, stai flexat.
Asa o fi cum spui tu, nu te contrazic!

Doar un stil de adresare nu e de nasul meu in toata rubrica aia, asa ca nu generaliza si sari tu in etichetari ca as fi sarit cu pumnii, am raspuns cu aceeasi moneda unei singure persoane. In rest am apreciat ce a avut de spus fiecare, inclusiv postarea ta!

Asa ca nici un deranj, si vindecare rapida!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Iul 2012 8:20 pm 
Neconectat
tânără speranţă

"Unde dai si unde crapa" , comunicarea asta online are intradevar limitele ei, cateodata mai mari decat ne-am dori. :D Cred ca raman la desenat =))

Ruxandra.Balea scrie:
Mult zgomot pentru nimic, zau. Ce-o fi domne' cu mania asta a persecutiei...

Asta ziceam si eu, cat despre mania persecutiei - sa fim seriosi, sunt departe zilele alea :ymalien:

Mult soare ... tuturor ... mai putin romanilor de acasa, ca ei s-or fi saturat de el, lor sa le dorim ploaie, MB

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Iul 2012 10:04 am 
Neconectat
membru de bază

Citat:
Ma duc sau nu ma duc, asta-i intrebarea.

Raspuns:

Citat:
Nu suferi ca Patria ta, aceasta muma comuna tie si concetatenilor sai, sa fie pe nedrept oprimata, caci atunci ea n-ar mai fi pentru tine decat o gheena. Daca Patria ta iti refuza fericirea, daca ea accepta ca tu sa fii oprimat, departeaza-te de ea in tacere, dar nu o tulbura niciodata, suporta adversitatea cu resemnare.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Iul 2012 10:51 am 
Neconectat
tânără speranţă

Luminita spune:
"Dupa cum rezulta din ziare (legea modificata proaspat promulgata inca nu am apucat s-o citesc) orice cetatean "de bine"dotat cu un act de identitate valabil, poate vota cam de câte ori vrea muschii lui, dar in localitati diferite.

Prin urmare, cred ca un român care locuieste in Ch sau e simplu turist prin tara lui Heidi, poate sa faca un frumos tur turistic (Berna, Geneva,Torino, Genova, etc - isi ia frumusel lista cu "locuri unde voteaza", merge pe "Via Michelin" si face traseul), imbinând astfel utilul cu placutul. "

Pai atunci totul ramine la discretia si corectitudinea fiecarui cetatean (si asta nu ma preocupa ptr. ca am o impresie f. buna de concetatenii mei - persoane apolitice, dar poate fii o arma periculoasa in mana celor care se bat ptr. putere).

Toate cele bune.
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]