Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 16 Dec 2017 7:48 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: alegeri 2012
MesajScris: Dum, 18 Noi 2012 8:30 pm 
Neconectat
nou venit

Stie cineva cum pot sa participi anul acesta ca observator la alegerile din decembrie?Pe site-ul ambasadei nu apare nimic.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: alegeri 2012
MesajScris: Lun, 19 Noi 2012 11:42 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

kopex1977 scrie:
Stie cineva cum pot sa participi anul acesta ca observator la alegerile din decembrie?Pe site-ul ambasadei nu apare nimic.

Eu una habar n-am!
Dar stiu ce voi face pe 9 decembrie: NU voi merge sa "aleg neghina de neghina".
Din punctul meu de vedere toata clasa politica româneasca merita din plin un VOT DE BLAM! .
....Iar cum asta nu-i pe buletinele de vot, voi face in asa fel incât "sa fiu bine" cu constiinta din dotare.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 21 Noi 2012 6:25 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Pentru Luminita

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 21 Noi 2012 7:27 pm 
Neconectat
membru de bază

kopex1977 scrie:

Ai incercat sa-i suni sa-i intrebi? :)

Offtopic:

Cum maine se fac exact 3 ani de la primul meu vot si drum la Berna (22.11.2009 - pt presedinte) mi-au trecut zilele astea multe prin minte. Multe amintiri, momente, ganduri ce le-am avut atunci dar mai ales pe parcursul celor 3 ani. A fost greseala mea ca am mers la Berna? (votandu-l pe Basescu!) A fost greseala mea ca nu m-am documentat suficient de bine inainte sau ca nu am luat anumite detalii in considerare astfel putand evita o sumedenie de neintelegeri?

Cat de mult imi pot atribui DOAR mie neintelegerea creata?! Sau era de datoria mea sa fiu circumspecta? A fost acel drum....inutil? De-ar fi sa mai merg odata la vot, in aceleasi conditii ca data trecuta, as mai merge?! Trei ani am avut un "crez". trei ani am considerat decizia din 22.11.2009 ca fiind una corecta. Chiar daca situatia politica actuala m-a adus in pragul "nebuniei", sunt convinsa ca atunci, in urma cu trei ani, am procedat asa cum constiinta mi-a dictat, adica corect.

Am avut incredere in alegerea mea din acea zi. Am avut incredere in omul pe care l-am votat. Acum nu mai am incredere in nimeni si nimic. Si da, e doar ratiunea mea, care-mi pune bariere in calea drumului ce as putea sa-l fac in 9.12. 2012. Acest drum eu nu-l mai fac. L-am facut atunci si apoi inca de cateva ori. Acum, a venit timpul ca ei, politicienii, sa vina la noi, la votanti, daca intr-adevar le pasa. Si daca vor cu adevarat sa fie ei cei ...alesi.

Altfel:

Cand efortul devine inutil nici drumul la vot nu-si are sensul.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 21 Noi 2012 8:43 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Merci, LeDix! :D Excelenta melodia, trist de realist textul...

...Ia uite ce vor hipopotamii mioritici dupa 9 decembrie:

"să modifice Constituţia până în iunie 2013, reglementând inclusiv atribuţiile preşedintelui şi posibilitatea schimbării în Parlament a deciziilor Curţii Constituţionale, iar în 2014 să organizeze alegeri regionale pentru regiuni de dezvoltare, păstrând judeţele actuale".
(http://www.gandul.info/politica/ponta-p ... e-10340282)

Io zic sa nu se mai oboseasca sa faca o alta Constitutie: o ard pur si simplu pe cea existenta si desfiinteaza si Curtea Constitutionala.
Cât despre "regiunile de dezvoltare" (asa cum le doresc domniile lor), teama mi-e ca ciolanele regionale vor fi cam...albe daca UE va continua sa strânga cureaua iar valul pribegilor care "credeau in Romania" devine din ce in ce mai inalt.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]