Forumul românilor din Elveţia

Acum este Dum, 22 Oct 2017 2:42 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 105 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: ...Cum va veti petrece ziua de 9 decembrie?
MesajScris: Joi, 29 Noi 2012 5:30 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Va urez "buna seara"!
...Si va intreb: "NOI ce facem?"

Imi iubesc tara si ma doare sa vad ce se intâmpla acolo.

...Peste doua zile va fi Ziua Romaniei. Diverse orgolii xenofobe vor iesi la suprafata ( de altfel "ies" deja).

...Vrem schimbare (in bine!). Nu cred ca vom avea parte de asa ceva.
..Este trist ceea ce se intâmpla in Romania . Este trist sa vezi ca un hot (plagiatorul Ponta) are asentimentu' marei mase a alegatorilor. Este trist sa vezi ca oamenii sunt "fermecati" de struto-camila numita USL. (Spun "struto-camila" pentru ca eu nu am fost niciodata capabila sa inteleg "fuzionarea" a doua ideologii atât de diverse).
Imi cer scuze... nu vreau sa jignesc pe nimeni si inteleg "non -suportarea" unor conationali in legatura cu "Basescu si ce zice el" (eu am fost una din primii care s-au manifestat impotriva presedintelui acu' vreo doi ani când s-au luat diverse masuri de austeritate ; ulterior am inteles ca era o chestie necesara- dureroasa dar necesara).
Io inteleg ca Basescu e ..rau, e...daunator.
Totusi ceea ce "arata" USL este mult mai grav, mult mai ..daunator.

Io cred ca a vota "struto-camila" ne trimite la mama dracului in evul mediu al istoriei contemporane..., inseamna ca toti cei care am ales "calea pribegiei" din motive ...superflue , am avut dreptate. Si ca dorinta de a ..renunta la frumoasa calitate de "cetatean român" este perfect motivata.

...Am spus intr-un alt post ca incep "sa-l iubesc pe presedinte". Declar acum ca-l iubesc din ce in ce mai mult.
...Nush de ce: pentru ca nu suport plagiatorii, "cataratorii"? Ca nu-l suport pe Crin Antonescu (pe care l-am cunoscut la restaurantul Delta di Tulcea - ...aveam intâlnire, un grup de "stagiari" iar el s-a prezentat o ora jumate "dupa" cu ochii cârpiti de somn- chiar daca el mai avea oarece timp ca sa devina "stagiar"...)

...Poate ca eu sunt prea ...subiectiva.
Conny si Giorgia mi-au dat peste nas acu' vreun an sau doi: "daca nu votezi, nu ai de ce sa te plângi sau sa judeci" (ma rog, cam asta era ideea).

...Acu' intreb si eu: Votam sau cerem renuntarea la cetatenie?

Daca in iulie eram ferm convinsa ca cea mai buna solutie este de a NU ne prezenta la referendum (in felu' asta refuzând sa participam la o lovitura de stat "de drept"), acu' nu mai stiu...
"Fiecare natiune isi merita guvernul pe care il are"..

Intr-un post precedent am spus ca nu ma voi prezenta la alegeri.

...Ceea ce va "rezulta de la urne" este clar. Iar eu, neprezentându-ma as fi "de acord".

Voi? Cum va veti petrece ziua de 9 decembrie?

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ...Cum va veti petrece ziua de 9 decembrie?
MesajScris: Vin, 30 Noi 2012 8:42 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

"Românii ar trebui să fie atenți la un singur animal, până în 9 decembrie 2012. Unul cu multe tentacule, care mai are nevoie doar de votul popular pentru a-și satisface instinctul criminal."

(http://www.evz.ro/detalii/stiri/caracat ... 13594.html)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 03 Dec 2012 12:40 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

http://www.evz.ro/detalii/stiri/penibil ... rii/3.html

"NARCOLEPSIA este o tulburare cronica a somnului caracterizata prin somnolenta diurna greu de stapanit si atacuri paroxistice de somn"
....
"Pot aparea un tip particular de halucinatii, numite halucinatii hipnagogice, atunci cand o persoana cu narcolepsie intra rapid intr-o perioada de somn de tip REM. Intrucat atunci cand incepe visul persoana poate fi semitreaza, VISUL SE CONFUNDA CU REALITATEA ceea ce poate fi deosebit de infricosator in anumite cazuri." (de aici : http://www.sfatulmedicului.ro/Insomnia- ... epsia_6317 )

:-? :-? :-?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 04 Dec 2012 5:04 pm 
Neconectat
membru de bază

Cum imi petrec ziua de 9 decembrie? Daca nu voi fi mahmura dupa petrecerea de la Cotabita, prefer sa dau banii pe tren directia Winterthur la un eveniment ce imbina utilul cu placutul, decat pe un bilet spre Berna, unde voi fi nevoita sa aleg intre balega de cal sau balega de vaca!

Si tie iti recomand acest eveniment mai ales ca e langa tine:

"Restaurantul "zur Post" din Winterthur organizează duminică, 9 decembrie 2012, o masă cu scop caritabil pentru pentru strangerea de fonduri pentru copiii abandonaţi din spitalul "Louis Ţurcanu" din Timişoara."

http://www.casa-romanilor.ch/s%C4%83-fa ... rthur-3207

In rest ca sa nu zici ca nu-s democrata, daca asa de mult il iubesti pe Basescu si marionetele lui, uite aici optiunile pe care le ai:

Duminică, 9 decembrie 2012, vor avea loc alegerile pentru desemnarea Camerei Deputaţilor şi Senatului din România. Cetăţenii români aflaţi în străinătate îşi pot exercita dreptul de vot, între orele 07:00 şi 21:00, la:

Detalii aici

http://www.casa-romanilor.ch/alegeri-pa ... mbrie-3210

In rest, ca o concluzie:

Romania NU are nevoie de votul nostru. Doar de banii pe care-i trimitem acasa la rude.
Romania NU se lupta pentru consolidarea democratiei, ci isi sustine sistemul neo-securisto-comunist.
Romania ca stat sta precum eunucul in genunchi slujind matahala europeana.
Romania nu-si respecta cetatenii, altfel ar fi reactionat cu totul altfel dupa evenimentele din vara.
In Romania nu se promoveaza valoarea, ci CV-urile umflate pe orizontala sau mai nou....verticala.
In Romania bunul-simt este considerat slabiciune de caracter, deci smecheria predomina.

Si cine mai are tupeul sa-mi dea lectii cu cine sau cum trebuie sa votez?!

In 89 au murit tineri nevinovati pentru valori pe care nu le cunosteau dar doreau sa le cunoasca, sa le traiasca LIBER! Doreau sa puna Romania pe picioare. Si unde s-a ajuns?!

S-a ajuns la o halucinanta auto-distrugere! La ea EU nu vreau sa particip! Jurnalismul din Romania este unul de stanga sau dreapta! Inadmisibil pentru o tara membra UE! Institutiile sunt extrem-politizate. Si lista poate continua. Se vorbeste de caracatita USL ? Da ? Lasa ca nici ARD nu e altfel! Aceasi caracatita!

Si sa nu mai vad vreun securist neo-comunist ca-mi trece calea ca-l fac piftie! PUNCT!

P.S Si sa nu-mi mai vina nimeni cu teorii conspirative ca unii sau altii vor sa distruga Romania! Nimeni nu te poate distruge daca TU nu lasi sa se infaptuiasca acest plan, de distrugere! Romania si romanii se auto-distrug! Fara ajutor din exterior. Pentru ca se complac in slugarnicie, minciuna, si munca pro-forma. Pacat insa ca printre multime mai sunt si omameni de valoare. EI insa...SUNT PREA PUTINI. Au ramas mult prea putini oameni de valoare....:(

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 04 Dec 2012 6:51 pm 
Neconectat
Admin

Giorgia scrie:

La asta se lucreaza intens. Schimbam curand matahala :mrgreen:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 04 Dec 2012 8:05 pm 
Neconectat
nou venit

:ymcowboy: e musai

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 05 Dec 2012 11:01 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia scrie:
Romania NU are nevoie de votul nostru. Doar de banii pe care-i trimitem acasa la rude.
Romania NU se lupta pentru consolidarea democratiei, ci isi sustine sistemul neo-securisto-comunist.
Romania nu-si respecta cetatenii, altfel ar fi reactionat cu totul altfel dupa evenimentele din vara.
In Romania nu se promoveaza valoarea, ci CV-urile umflate pe orizontala sau mai nou....verticala.
In Romania bunul-simt este considerat slabiciune de caracter, deci smecheria predomina.
.....

S-a ajuns la o halucinanta auto-distrugere! La ea EU nu vreau sa particip! Jurnalismul din Romania este unul de stanga sau dreapta! Inadmisibil pentru o tara membra UE! Institutiile sunt extrem-politizate. Si lista poate continua. Se vorbeste de caracatita USL ? Da ? Lasa ca nici ARD nu e altfel! Aceasi caracatita!
......

P.S Si sa nu-mi mai vina nimeni cu teorii conspirative ca unii sau altii vor sa distruga Romania! Nimeni nu te poate distruge daca TU nu lasi sa se infaptuiasca acest plan, de distrugere! Romania si romanii se auto-distrug! Fara ajutor din exterior. Pentru ca se complac in slugarnicie, minciuna, si munca pro-forma. Pacat insa ca printre multime mai sunt si omameni de valoare. EI insa...SUNT PREA PUTINI. Au ramas mult prea putini oameni de valoare....:(

".… și pălmuirea normalității ar putea continua. Cam asta vom primi în schimbul tăcerii și pasivității noastre." (http://www.contributors.ro/editorial/%c ... gasa/?cfcc)

:-\ :? :hum: :hum: :hum:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 05 Dec 2012 1:06 pm 
Neconectat
membru de bază

Asa arata un divort in Elvetia :)

Nu pot să te scot din suflet, Românie!

Cu puţin înainte de alegerile parlamentare din România, imi folosesc raţiunea, întrebându-mă:

-Ce schimbări concrete au avut loc în ultimii 4 ani în societatea românească?
-Au devenit românii mai conştienţi de drepturile şi responsbilităţiile ce le revin ca cetăţeni ai României dar şi ca membrii activi ai UE?
-Au contribuit pozitiv din 2007 la dezvoltarea structurii socio-politice a UE?
-Au implementat valorile vest-europene acasă la ei dar şi în diasporele în care activează?
-S-au izolat sau au participat la integrarea socială, economică, politică şi culturală a valorilor?
-Cine sunt grupările, partidele, alianţele, asociaţiile care susţin valori reale, sunt ele prezente pe listele electorale puse la dispoziţie la 9. decembrie?

Eu nu mai dau răspunsuri.Nu le mai am şi nici nu le mai caut. Ideea ca uniţi am putea schimba ceva în societatea românească este o utopie. Dacă în mijlocul unei diaspore de 4000 de oameni nu este posibil să avem idei comune, cum se poate realiza aşa ceva într-o societate cu 19 milioane de oameni?! IMPOSIBIL.

Cum să schimbi o mentalitate stătută, neo-comunistă, când a fi lider la oi e mai simplu decât a te confrunta zilnic cu concepte şi idei noi, puse sub semnul întrebării? Stereotipurile înrădăcinate nu lasă loc unei dezvoltări.

Ce simt acum pentru România? O parte din mine o va iubi mereu. Şi poate chiar mă voi întoarce să locuiesc acolo, dar ca individ disociat de lumea care o reprezintă. Da, România este ţara ideală pentru individualişti. Pentru oameni ce gândesc şi acţionează în scop propriu, în interes personal, dar cam atât. Toţi cei care caută o implicare în şi pentru interes public sunt loviţi, înlăturaţi, cenzuraţi. "Mor" zilnic, spiritual. Aduşi ca jertfe pe altarul unui ideal ipotetic, unui ideal neîmplinit, al unei Românii ce ar fi putut deveni una din acele ţări respectate pentru talentele, inima, şi bunătatea transmise prin sângele străbunilor mei şi ai tăi. În venele mele curge un sânge ce-ţi aparţine, dar pe care nu-l meriţi să-l mai jertfesc....

... şi totuşi te iubesc Românie în ciuda faptului că TU te-ai disociat de mine.

"Nu te-am uitat, am învăţat doar să trăiesc fără tine. Da! Am învăţat, dar nu ai idee cât de greu a fost. Câte lupte s-au dat în mine, de câte ori m-am uitat în oglindă spunându-mi că nu meriţi nimic şi cel mai bine ar fi să te uit! Dar nu, nu pot să te scot din suflet. O parte din mine mereu va fi îndrăgostită de tine. Dar partea aceea e mică şi am învăţat să mă prefac, şi să nu-ţi mai arăt ce simt, e ultima dată când scriu despre tine. Sper să fii fericită oriunde ai fi şi cu oricine vrei tu. Şi sper ca atunci când o să te revăd să-ţi pot zâmbi, dar să nu mai simt că o parte din mine îţi aparţine!"

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 05 Dec 2012 5:03 pm 
Neconectat
membru de bază

Ascultati versurile :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 05 Dec 2012 11:33 pm 
Neconectat
Admin

Giorgia scrie:

Eu nu ma lepad de Romania, ci ea se leapada de mine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 06 Dec 2012 9:34 am 
Neconectat
membru de bază

Soterro scrie:
Giorgia scrie:

Eu nu ma lepad de Romania, ci ea se leapada de mine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 06 Dec 2012 11:18 am 
Neconectat
Admin

Cine doreşte să meargă să voteze, atenţie la noul regulament:
- se votează cu paşaportul românesc cu menţiunea clară: domiciliul în Elveţia
- se votează cu paşaport românesc sau buletin însoţit de un act elveţian care dovedeşte domiciliul în Elveţia
- documentele nu au voie sa fie expirate

Persoanele care nu deţin un paşaport românesc valabil pot să întreprindă demersurile necesare la Sectia Consulară în vederea obţinerii unui paşaport temporar (care se eliberează în regim de urgenţă şi costă 104 CHF). Trebuie prezentate toate documentele necesare obţinerii unui astfel de paşaport temporar.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 06 Dec 2012 11:33 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Cosmin scrie:
Cine doreşte să meargă să voteze, atenţie la noul regulament:
- se votează cu paşaportul românesc cu menţiunea clară: domiciliul în Elveţia
- se votează cu paşaport românesc sau buletin însoţit de un act elveţian care dovedeşte domiciliul în Elveţia
- documentele nu au voie sa fie expirate

Persoanele care nu deţin un paşaport românesc valabil pot să întreprindă demersurile necesare la Sectia Consulară în vederea obţinerii unui paşaport temporar (care se eliberează în regim de urgenţă şi costă 104 CHF). Trebuie prezentate toate documentele necesare obţinerii unui astfel de paşaport temporar.

Si NU UITATI: daca va aflati in vizita sau in tranzit pe teritoriul elvetian nu va obositi sa faceti drumul la ambasada in data de 9 decembrie intrucât NU aveti dreptul sa votati iar celelalte servicii consulare sunt inchise . :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 06 Dec 2012 11:52 am 
Neconectat
tânără speranţă

Asta este pe bune? Nu am mentiunea in pasaport si inca am buletinul.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 06 Dec 2012 12:20 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Connex scrie:
Asta este pe bune? Nu am mentiunea in pasaport si inca am buletinul.

Cosmin scrie:

Poti vota cu pasaport sau buletin + PERMISUL DE SEDERE.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 06 Dec 2012 4:01 pm 
Neconectat
membru de bază

Luminita, "manca-te-ar" mama, na ca m-a convins Paun sa merg la vot :D

Abea azi am citit cu atentie lista candidatilor si vezi minune, avem un Nicolae Paun de la Asociatia Partida romilor "Pro-Europa". Ia uite-l ce frumusel e, pt el ma duc soro pana la Berna. Sunt convinsa ca nici Asociatiei lui nu-i place ce fac romii lui prin Europa.

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 06 Dec 2012 6:04 pm 
,,Asociatia Partida romilor "Pro-Europa"...m-a amuzat denumirea asta...romi pro-Europa... :)) :)) :))

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 06 Dec 2012 10:20 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

...Am ajuns la concluzia ca acestea nu sunt "alegeri electorale", ci fatzete ale unui razboi pe viata si pe moarte intre Traian Basescu si Voiculescu.

Momentul nu este prielnic presedintelui in exercitiu: popor secatuit de atâta austeritate, popor neinformat sau prea putin informat in legatura cu situatia europeana si mondiala si cu pozitionarea actiunilor guvernelor precedente in acest complicat puzzle.Plus mizerii ale unor coechipieri care au ajuns la butoiul cu miere.

Basescu are de partea sa doua partiduletze infricosate (ARD si un PDL vlaguit de dezertari traseistice), câtiva intelectuali de marca, si câtiva indivizi care obisnuiesc sa gândeasca cu creierele din dotare.

Voiculescu si-a confectionat o "strutzo-camila politica" (USL).
Are doua marionete (Ponta&Antonescu) si o gasca de baieti care tre' sa-si apere feudele plus alti "baieti de baieti", flamanzi tare.
Mai are si un cioban cu tot arsenalul de invective (de la stâna) pus pe "foc automat".

(Cineva imi spunea cândva ca "linia orizontului pentru oaie este linia de demarcatie intre iarba pe care o paste si curu' suratei de dinainte"- de aici probabil strania..alegere ).

Are si un trust de presa puternic (suficient de puternic sa "cumpere" deontologia profesionala a unor jurnalisti si temenelele si latraturile unor "ecsi", cazuti sau pretins-cazuti in dizgratie; suficient de puternic sa faca "praf" acolo unde trebuie).
Si cel mai important , are o tona de adrenalina numita: "Tre' sa-mi scap pielea".

Soarta razboiului, cu tot talentul strategic al lui Basescu, pare pecetluita. La naiba, nu poti câstiga partida cu câtiva "pioni" dezorientati si o "regina" picata in dizgratia generala si fugarita de toti( adica justitia), in vreme ce adversarul tau mai are "turnurile", si "caii" si "nebunii" si cam toti "pionii" !

...Drama e insa alta: marele perdant in razboiul asta este România, din pacate.
Cand Voiculescu va captura "regina", se duce naibii toata sandramaua...
E drept, Romania nu va muri. Atât doar ca eu nu cred, nu in momentul acesta, nu pentru tara mea ca "Ceea ce nu ne omoară, ne face mai puternici."

Ce imi doresc eu? Ca duminica, toti conationalii care merg la urne si voteaza cu viscerele sau cu diverse ..madulare pe care le ofera cu atâta generozitate celor care nu le impartasesc convingerile, sa se gândeasca macar o clipa la consecintele pe termen lung ale alegerii pe care o fac pentru neamul lor, pentru tara lor.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 07 Dec 2012 7:13 am 
Neconectat
membru de bază

Luminita asa de frumos ai scris ca mai sa-mi de-a lacrimile :(
Nu stiu de ce dar suna a prohod :((

Eu am insa o singura intrebare, pentru tine, voi, pentru oricine, ce inseamna....ROMANIA atunci cand spui/ spuneti:

luminita scrie:
...Drama e insa alta: marele perdant in razboiul asta este România, din pacate.

Definiti-mi si mie termenul asta de...ROMANIA!

Sunt muntii, dealurile, campiile? Padurile si pesterile? CINE e ROMANIA aia care va avea de suferit?

Vrei sa spui: "marele perdant in razboiul asta sunt oamenii care locuiesc pe acel teritoriu numit Romania"?

DA! Ai dreptate, ei sunt cei ce pierd! De fapt....ce pierd?! :-\ :-\ :-\ :-\

Ceva ce ar fi putut, teoretic, sa aiba si nu au apreciat? Ceva ce li s-a oferit dar au dat cu piciorul? Ceva ce se numeste democratie dar ei nu o suporta? Lise face greata si vomita de prea mult lins in curul neo-comunistilor? Nu pricepi ca Romania are doua categorii sociale: de lingai si de parveniti! Restul oamenilor cu bun simt sau pur si simplu cu altruism si bune intentii au fost inlaturati!

Un exemplu concret il ai la sasii din Romania, care au fugit mancand pamantul spre Germania. Lasandu-si casele in ROMANIA! Si crede-ma cunosc o multime de sasi plecati din RO care nu s-au dus la mai bine in Germania, dimpotriva, la mai rau, au vrut insa sa traiasca intr-o tara civilizata, democrata, libera de influente comuniste. Ca ei majoritatea romanilor plecati.

Ok, o parte au plecat ca sa aiba un beneficiu material, o parte au plecat pentru ca asa le-a fost soarta (casatorie), dar multi au plecat pentru ca au simtit ca ceea ce pot ei sau cu ceea ce ar putea contribui in societate NU este dorit, nu este sustinut, nu este apreciat.

Au ajuns sa o ia de la ZERO in tari vestice, unde nu le-a fost usor! Iar Basescu acum 2 ani parca declara relaxat, "plecati fratilor, daca nu va place in Romania!"

Asta-i replica de om strateg, inteligent?!

E normal ca oameni cu aptitudini intr-un domeniu sa fie inlaturati de la locul de munca doar pe acel tembel criteriu ca nu au la activ o pleasca de documente care atesta publicare a 1000 de articole, carti, sau alte cacanarii, oricum furate ?! Zici de Ponta ca e plagiator? Pai ca el alti 100.000 !! Plagiatul a ajuns acolo o NORMALITATE!

Treziti-va oameni buni! Si faceti o revolutie SOCIALA nu politica.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 07 Dec 2012 7:55 am 
Neconectat
membru de bază

Ceva trebuie totusi sa recunosc, este de altfel si motivul pentru care l-am apreciat mereu pe Basescu ca persoana nu neaparat ca lider politic, el stie sa-si ceara scuze chiar daca unii nu vor sa vada. Basescu face gafe monumentale, dar dupa un timp stie sa plece capul recunoscandu-si greseala. Stie ca a-ti recunoaste o greseala nu inseamna a te umili ci a accepta o stare de fapt: atitudinea este sau a fost gresita!

Ceea ce lingaii lui comunisti NU sunt in stare sa faca! Deci daca i se trage de undeva toata aceasta mascarada politica, i se trage in primul rand de la asa zisii aliati, prieteni, subalterni si lingai care-i are in echipa. Si nu ma refer doar la echipa din cercul lui inchis ci la toti care-l deservesc. O fac asa de lingusitor incat nu au curajul sa-i mai atraga atentia atunci cand o ia pe aratura.

Iar acum e prea tarziu, o fi el un bun capitan dar cand ai marinari cu tine buni de sters podeaua cu ei....se scufunda si cel mai puternic vas din lume; fie ea si lumea romaneasca.... :niak:

Oamenii lui nu au nici demnitate si nici caracter, asa ca, isi merita soarta in 9. decembrie.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 07 Dec 2012 9:51 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia scrie:
Nu pricepi ca Romania are doua categorii sociale: de lingai si de parveniti!

...Ai uitat "inertii". (Aia care tot spera ca "vin americanii sa ne salveze", sau ma rog, "vine cineva -de-afara - sa ne salveze". Nashpa e ca NIMENI nu ne poate salva de noi insine :ymdevil: ).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 07 Dec 2012 10:52 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia scrie:
Iar Basescu acum 2 ani parca declara relaxat, "plecati fratilor, daca nu va place in Romania!"

Asta-i replica de om strateg, inteligent?!

Eu am o mare nedumerire: chestia asta cu "plecati fratilor din tara" pe care o tot flutura "antenele" si dezamagitii de Basescu, când a spus-o?
Am tot cautat pe net, video, declaratii Basescu, etc. Tot ceea ce am gasit (in afara de "latratorii" de la antene) este:

"In legatura cu romanii care au plecat din tara, seful statului a facut o declaratie care nu mai mira pe nimeni: "Toti ne iubim tara, dar viata nu este doar dragoste de tara, este si viata de zi cu zi. In momentul de fata, Romania nu este in masura sa asigure cetatenilor ei salarii, respectiv un nivel de trai ca in statele care nu au trait in comunism". Aceasta declaratie a fost de fapt un raspuns la intrebarea unui tanar angajat in domeniul IT in SUA, care l-a rugat sa-i enumere trei motive pentru care ar merita sa se intoarca in Romania.(http://www.ziare.com/basescu/presedinte ... ii-1168624)

Iar mie, chestia asta nu-mi suna deloc a "Plecati fratilor din tara". Imi suna a "un exces de sinceritate".
Sau trebuia sa raspunda insirând verzi si uscate despre cât de frumoasa-i tarisoara, cât de civilizati sunt conationalii si cum tânarul care a intrebat va avea salariu triplu fata de cel pe care-l câstiga la compania americana?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 07 Dec 2012 12:26 pm 
Neconectat
Admin

+1 pentru Luminita. :-bd
De ce? Fiindca foarte putini se gandesc sa si VERIFICE argumentele unei dezbateri - ori le inghit ca atare fiindca le convin, ori le resping in bloc fiindca le suna rau. Si sincer sa fiu, asta n-ar fi prima data cand se inventeaza argumente senzationaliste.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 07 Dec 2012 12:42 pm 
Neconectat
membru de bază

cu parere de rau draga Soterro si draga Luminita, va aduc la cunostnta ca aceea fraza cu "plecati din Romania" a fost facuta in alt context si nu acela pe care-l postezi mai sus. Nu mai caut linkul dar l-am auzit cu urechile mele.

La fel cum l-am auzit cerandu-si scuze lui Arafat pt interventia aceea telefonica aroganta. Si la fel, USL-isti nu au vrut sa creada ca Basescu si-a cerut scuze.

Eu una am verificat ce am postat, mai departe, alte informatii nu stau sa le verific. :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 07 Dec 2012 12:59 pm 
Neconectat
membru de bază

Realizez insa din ce in ce mai mult ca se cauta mereu argumentari, fiecare doreste sa se "indreptateasca" intr-un fel sau altul. De parca a gresi e o vina pentru care trebuie sa fi pus la zid, asa cum a fost pus Ceausescu. Se intapla des, inclusiv aici pe forum, cand avem fiecare o opinie, apoi o aparam de parca ne-am pierde reputatia, onoarea, mandria, respectul si ce mai avem prin buzunare.

Nici in politica nici in viata personala nu vom putea face mereu totul perfect. Nici unul din noi, deci nici cei pe care-i alegem sau i-am ales. Toti suntem oameni si toti avem momente de slabiciune sau de tarie. Avem ani in care dam ce e mai bun din noi si ani in care ne rablagim. Viata lasa urme, suparari familiae, private, sau la locul de munca, schimbari in viata personala, totul produce uzura, deci nu putem fi mereu 100% performanti.

Si nu e o rusine sa recunosti, nu "mi-a iesit asa cum mi-am propus". Mai ales daca aceasta afirmatie e sincera. Mai grav este cand o spui pro-forma ca apoi sa-ti bati joc in continuare de lume, de cei care au speranta sau care-ti ofera credibilitate.

Nu stiu daca voua v-a sarit in ochi dar in comparatie cu alte natiuni, romanii accepta foarte greu ca "e posibil" intr-o chestiune sa nu aiba dreptate. Asta nu inseamna ca apoi nu relizeaza, ba da, realizeaza, dar atunci pe moment, se simt "atacati" cand incerci sa sesizezi o "defectiune"

Asta este ceea ce ar fi trebuit schimbat dupa 89 in Romania. Aceea perceptie falsa a criticii. Critica nu e ceva rau, dipotriva, poate fi un semn de apreciere, pentru ca doar cineva care te apreciaza, care te iubeste, iti va atrage atentia ca TU poti mai mult, ca poti da un rezultat mai eficient, deci nu ti-ai epuizat calitatiile, ci, dimpotriva, trebuie doar sa le dezvolti.

Doar oamenii lasi si perversi si lingai si fara caracter te vor lauda atunci cand faci tampenii, sau lucru pe jumatate.

Voi cei din domeniul tehnic, ganditi-va cum s-a ajuns la o dezvoltare asa de rapida in tehnologie. A inventat unul un aparat, altul hop a adaugat ceva care l-a facut si mai competitiv si apoi altu a continuat dezvoltarea asa incat sunteti mereu confruntati cu "nascocirea" unei variante mereu si mereu mai bune ca cele de ieri. Pe de-o pare poate fi frustrant, poate fi obositor, dar doar asa, are loc un progres

Societatea din Romania progreseaza foarte greu, chiar daca mai apar pe ici pe colo unele licariri de lumina. Si asta o vedeti de fiecare data cand va petreceti vacanta acasa. In Romania gasesti un progres individual, adica oameni sau institutii / firme care au reusit sa fie competitivi in domaniul sau in cercul lor, dar nu ca societate.

Societatea n-o schimbi cu cateva flori... Si nici acum cu rezultatul din 9 decembrie, indiferent care va fi el.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 105 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC [ DST ]