Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 19 Oct 2017 8:41 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 105 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: ...Cum va veti petrece ziua de 9 decembrie?
MesajScris: Lun, 17 Dec 2012 9:19 pm 
Neconectat
membru de bază

robertoluca scrie:
"Ţară de secături, ţară minoră, căzută ruşinos la examenul de capacitate în faţa Europei...
Aici ne-au adus politicienii ordinari, hoţii improvizaţi astăzi în moralişti, miniştrii care s-au vândut o viaţă întreagă, deputaţii contrabandişti...
Nu ne prăbuşim nici de numărul duşmanului, nici de armamentul lui, boala o avem în suflet, e o epidemie înfricoşătoare de meningită morală".

Răspuns:
Octavian Goga, în 1916

Au mai spus-o si altii inainte si dupa Goga, Tutea chiar mai direct si pe sleau...

Partea cea mai grava sau dureroasa este ca astfel de afirmatii au doar valoare de constatare. De fapt asta-i singura diferenta majora intre noi ca popor si alte popoare. Constatam ca ne cade tavanul in cap, plangem, scuipam de trei ori in san sperand ca un dedeochi ne va ajuta, si....asteptam sa se intample ...nenorocirea. Un fel de: "vezi, am stiut, am spus eu, tavanul asta o sa cada!"

Dovada ca nu suntem nici mai prosti nici mai rai nici mai limitati ca altii este procentul destul de mare de romani "evadati" care reusesc sa-si dezvolte capacitatiile intelectuale sau artistice pe alte meleaguri. In timp ce in Romania doar cei consacrati au acces la promovare. Sau acum mai nou trendul este promovarea non-valorii. E si asta un trend chiar daca pe o anumita axa in directia total opusa tarilor civilizate...!

O schimbare reala nu poate avea loc decat atunci cand cei avizati realizeaza singuri necesitatea schimbarii. Unui alcolic sau unui drogat nu i se poate administra un tratament eficace decat daca-si recunoaste singur starea in care afla si....accepta sa fie ajutat.

De 4 ani citesc zilnic forumul, vad zilnic "pulsul" romanilor din Elvetia. Exista persoane care atunci cand au ajuns prima data aici erau revoltate de anumite "restrictii" impuse de elvetieni. Nu ma refer la restrictiile pe piata muncii, ma refer la viata sociala. Duceau lipsa barfelor de la bloc, altfel spus elvetienii nu-s asa de "comunicativi", nu te baga in casa asa cand ai tu chef, sunt prea ingusti la minte si la ...altele. Culmea ironiei, aceleasi persoane dupa vreun an, deja aveau numai cuvinte de lauda pentru sistemul elvetian, care de altfel stim cu totii ca nu-i perfect, dar este unul destul de eficace.

Aceste schimbari ar fi putut faace obiectul unui studiu de natura sociologica, cu premize clare. Extrem de clare. Plus cu o relevanta foarte ridicata. Acel studiu ar fi putut fi apoi inaitat oamenilor din domeniul formarii din Romania. Si chiar daca acolo-s multe creiere "spalate" cativa oameni de valoare ar fi putut sustine un proiect de dezvoltare in domeniul social.

Dar din pacate, chiar si cei talentati, se multumesc cu a face constatari si cu a prelua stirile din ziare tiparite de (mereu) aceiasi jurnalisti, cum spuneam, deja consacrati dar....expirati.

O posibilitate ar fi sa existe o analiza obiectiva chiar neutra asupra mentalitatii si a comportamentului social al romanului. Fara sa fie nimeni frustrat chiar daca e bagat apoi in "oala comuna". Sa existe opinii alternative, interne (de proprie perceptie) si externe (perceptia celor cu care interactioneaza romanii ). Acele analize sa fie apoi acceptate, ca un fapt in sine. Si dupa sa se caute solutii. Daca unii ne cosidera de ex "fara caracter" ok, argumenteaza. Daca argumentele sunt corecte atunci, ok, accept, nu am caracter. Ce pot schimba? Cum pot schimba? Ati accepta slabiciunile, lipsurile nu este o rusine, daca doresti sa schimbi ceva in bine. Ciudat cum aici de ex in Elvetia acceptam mai usor ca nu suntem ceea ce am dori sa fim. Poate pt ca nu urmeaza un hohot ipocrit de ras si batjocura ?! Habar nu am... :(

Sa aveti un an 2013 plin de intelepciune, deci...mai bun! %%-

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 18 Dec 2012 9:49 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia scrie:
robertoluca scrie:
"Ţară de secături, ţară minoră, căzută ruşinos la examenul de capacitate în faţa Europei...
Aici ne-au adus politicienii ordinari, hoţii improvizaţi astăzi în moralişti, miniştrii care s-au vândut o viaţă întreagă, deputaţii contrabandişti...
Nu ne prăbuşim nici de numărul duşmanului, nici de armamentul lui, boala o avem în suflet, e o epidemie înfricoşătoare de meningită morală".

Răspuns:
Octavian Goga, în 1916

Au mai spus-o si altii inainte si dupa Goga, Tutea chiar mai direct si pe sleau...

Partea cea mai grava sau dureroasa este ca astfel de afirmatii au doar valoare de constatare. De fapt asta-i singura diferenta majora intre noi ca popor si alte popoare. Constatam ca ne cade tavanul in cap, plangem, scuipam de trei ori in san sperand ca un dedeochi ne va ajuta, si....asteptam sa se intample ...nenorocirea. Un fel de: "vezi, am stiut, am spus eu, tavanul asta o sa cada!"

Pai ce vrei de la noi , cei cu ADN mioritic? Solutiile noastre sunt(NUMAI) doua:
1)"actiune"- pe principiul "ciobanei conspirationisti", recte: *sa moara capra vecinului*
2)"fatalism" - pe principiul "Ciobanas victima constienta" recte "Ce naiba vrei sa fac, oricum drobul de sare va omorâ copilu' ! "

..Chestia ..dureroasa e ca aia cu "actiunea" ("solutia" care in 9 decembrie a fost aleasa de douazeci si ceva la suta dintre noi) au stabilit viitoru' natiunii (si deci si al nostru) pentru urmatorii 4 ani cu consecinte pentru urmatorii 50.

So: tu, io, si toti aialalti loviti de cumplitul sindrom al "ciobanasului-victima constienta" (mai precis cei care NU am votat), am ...decis viitorul urmatoarelor(cel putin) doua generatii din doua motive:
- criza existentiala mai mult sau mai putin personala
-LIPSA unui patratel pe buletinele de vot: tip "nu ma regasesc in nici o optiune propusa"

cu observatia ca nici unul din motive NU este valid si ca atare NU poate influenta rezultatu'. NU in contextul regulilor actuale, universal recunoscute.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 18 Dec 2012 10:38 am 
Neconectat
Admin

Cum ramane, insa, cu poporul roman?! Cu poporul roman autentic?! Si, evident, ne referim aici la poporul care a stat acasa, constient de binele pe care-l face astfel Romaniei[...]

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 18 Dec 2012 11:47 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Citat:
Si, probabil, criza de anul viitor ii va da poporului roman acest sut zdravan in posterior.

In aceste conditii este de presupus sa apara o noua forta politica autentic romaneasca si sanatoasa la cap, care sa curete mizeria produsa de clicile bolsevice si ungurene si, in care, romanii sa aiba incredere si sa-i acorde, in sfarsit, un vot pozitiv. Si asta se va intampla foarte curand, credem noi, in mai putin de un an, imediat ce Alianta Bolsevica(care se crede mare si tare acum), in cupiditatea si ignoranta ei, va scapa lucrurile de sub control.

De data asta, alternativa nu va mai fi cadavrul politic ungurean al domnului Soros, cuplat pana la moarte de fantoma domnului Traian Basescu, si nici partidul “poporului” de minoritari (un fel de UDMR ceva mai mare) al “domnului Dan”.

De data asta, inertia nu mai este o scuza, pentru ca suntem deja pe marginea prapastiei. Mai mult ca siguri ca, de la anul, asa cum s-a intamplat si in 1989, foamea ne va arata calea, daca bunul simt si discernamantul politic nu au fost in stare sa faca asta in atatia ani.

Foarte optimist autorul articolului! Pacat ca uita o chestie fundamentala (practic uita o "axioma") : ORIZONTU' DE ASTEPTARE la români este foarte amplu. PREA amplu. In general se socoteste de la 50 de ani in sus.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 18 Dec 2012 5:43 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia scrie:
Aceasta lege plus directivele date de Basescu sa nu se mearga la vot tipand apoi ca e lovitura de stat au fost motivele care m au trezit cel putin pe mine la realitatea dura din Romania.

Deci concluzia raportului Comisiei de la Veneţia, după vizita din septembrie când a analizat ce s-a ȋntâmplat astă vară ȋn România, sună aşa:

“In iulie 2012 Guvernul şi Parlamentul au adoptat o serie de măsuri ȋn succesiune rapidă, care au dus la ȋnlăturarea din funcţii a avocatului poporului şi preşedinţilor celor două camere ale Parlamentului, la limitarea competenţelor Curţii Constituţionale, schimbarea condiţiilor pentru referendumul de suspendare a preşedintelui republicii şi finalmente la suspendarea acestuia. Comisia de la Veneţia e de părere că aceste măsuri, deopotrivă luate una câte una sau ȋmpreună, sunt problematice din punct de vedere constituţional şi al statului de drept”. (p. 17)

“In plus, evenimentele şi unele declaraţii făcute demonstrează o ȋngrijorătoare lipsă de respect din partea reprezentanţilor instituţiilor statului pentru statutul altor instituţii, inclusiv faţă de Curtea Constituţională ca garant al supremaţiei Constituţiei”. (p. 18)"

http://www.contributors.ro/administratie/venetia/

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 105 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5

Ora este UTC [ DST ]