Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 16 Oct 2017 11:19 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 105 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: ...Cum va veti petrece ziua de 9 decembrie?
MesajScris: Lun, 10 Dec 2012 6:23 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
Sa nu uitam sa ne luam Valium-ul de toata ziua :D

De ce? Tot azi se "sparge" si USL si tre' sa prevenim un infarct? :D :D :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 10 Dec 2012 6:29 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
Soterro scrie:
De ce?

Ca sa nu ne exaltam degeaba. Pleaca ai nostri, vin ai nostri.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 10 Dec 2012 6:34 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

luminita scrie:
Soterro scrie:

De ce? Tot azi se "sparge" si USL si tre' sa prevenim un infarct? :D :D :D

Acum, la Antena 3, Dragnea "da cu subsemnatu' " pentru declaratiile despre negocierea pe care a initiat-o Ponta cu UDMR. ;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 10 Dec 2012 6:54 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Am inteles acum de ce e necesar valium-ul ... :shock:
Daca pana acum aveam 469 de "alesi", dupa alegerile astea vom avea 469+119. X( X( X(

Si referendumu' pentru parlament de 300 de alesi, de ce mama naibii l-au mai facut daca nu respecta rezultatul ?!?

Soterro scrie:
"Pleaca ai nostri, vin ai nostri"
, da' mai multi. O adevarata "usurare"(la propriu) pentru romani si buzunarele lor...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 10 Dec 2012 6:55 pm 
Neconectat
membru de bază

Soterro scrie:
luminita scrie:
Soterro scrie:
De ce?

Ca sa nu ne exaltam degeaba. Pleaca ai nostri, vin ai nostri.

Da da bine zis, nu stiu de ce-mi aduce aminte de ....

Cu liberalii n-am nimic, chiar daca Antonescu e un specimen aparte, dar cu cel de sus si cu "comunismul lui stintific" plus cu Ponta, am o gramada la activ :D

Sper ca liberalii cu mintea la cap nu ....in alta parte sa realizeze pericolul ce vine dinspre PSD!

Nu de alta dar nu am bani de valium :P

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 10 Dec 2012 6:57 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
Si referendumu' pentru parlament de 300 de alesi, de ce mama naibii l-au mai facut daca nu respecta rezultatul ?!?
Nu s-au impiedicat nici de constitutie, de ce s-ar impiedica de-un ciot? Ete... si secretara sireaca sa nu prinda post de deputateasa? Poi degeaba a prestat dânsa?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 10 Dec 2012 9:49 pm 
Neconectat
nou venit

Ticalosie mai mare ca asta, nu am vazut.

Voi chiar va faceti ca nu stiti ca tocmai PDL-ul a sustinut si mentinut legea aceasta, cu struto-camila de uninominal, care ii avantaja tocmai pe ei, sa ajunga in Parlament, desi au iesit pe locul 2 si 3 ? De exemplu, in judetul Neamt, Elena Udrea intra in Parlament avand 42%, in timp ca contracandidatul sau, chiar daca a obtinut 48%, sta acasa.

Presupun ca stiti deja, la cat de bine sunteti informati, ca ARD-ul nu a castigat nici un colegiu in tara, dar totusi intra in parlament. Pe legea veche, a Uninominalului pur, ar fi avut un singur parlamentar.

ARD-ul a luat un singur colegiu, in diaspora.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 10 Dec 2012 10:30 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Denis the Menace scrie:
Ticalosie mai mare ca asta, nu am vazut.

Daca nu te superi ca te intreb, LA CE ANUME te referi?

Denis the Menace scrie:
Voi chiar va faceti ca nu stiti ca tocmai PDL-ul a sustinut si mentinut legea aceasta, cu struto-camila de uninominal, care ii avantaja tocmai pe ei, sa ajunga in Parlament, desi au iesit pe locul 2 si 3 ?.

Legea asta este cunoscuta sub denumirea "Legea Ponta Antonescu" si a fost adoptata in 22 mai 2012. PDL a contestat legea la Curtea Constitutionala (http://www.hotnews.ro/stiri-politic-123 ... atilor.htm)

Ultima oară modificat de luminita pe Lun, 10 Dec 2012 10:48 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 10 Dec 2012 11:02 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Legea Ponta Antonescu deci.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Dec 2012 6:03 am 
Neconectat
nou venit

Draga Luminita,

Ceea ce faci tu este un exemplu de ticalosie pt. ca falsifici realitatea, in mod voit, prin omisiune.

Si ceea ce ai omis, in mod intentionat (sau poate nu) e faptul ca acel proiect de "vot uninominal majoritar" (numit si vot uninominal pur), cunoscut sub numele de legea "Ponta-Antonescu", trecut prin Parlament in 22 Mai 2012 dar fost atacat de PDL la Curtea Constitutionala.

Astfel incat pe 27 Iunie 2012 , Curtea Constitutionala a admis ( e adevarat, in unanimitate) ce acea lege, a lui "Ponta-Antonescu" este neconstitutionala:

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-126 ... regime.htm

Astfel, ceea ce au votat Ponta-Antonescu in 22 Mai, nu mai era valabil.

Si ghici ghicitoarea mea ... de ce a fost PDL-ul interesat sa nu fie valabil votul "uninominal pur/majoritar" la alegerile parlamentare ? Pt. ca, in acest sistem, castigatorul ia totul, in colegiul pe care il castiga. Si dupa cum am mai spus, ARD-ul a castigat un singur colegiu, la alegerile de duminica.

Dan

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Dec 2012 7:25 am 
Neconectat
membru de bază

Luminita stiu ca te vor infuria cuvintele lui Dan dar din pacate are dreptate.

Aceasta lege plus directivele date de Basescu sa nu se mearga la vot tipand apoi ca e lovitura de stat au fost motivele care m au trezit cel putin pe mine la realitatea dura din Romania. Fara sa devin fan Ponta sau Antonescu. Deci cu atat mai puzin fan USL. Multi oameni au votat USL din razbunare pe PDL/ARD. Eu asta n as fi putut face. E dureroasa bataia lor de joc si de manipulare.

Lasa i in apele lor mocirloase. Nu te mai enerva. Vom gasi candva o cale sa ne consumam elanul politic in mod constructiv. Eu nu renunt la ce mi am propus....Totusi in viata e bine sa stii cand a sosit momentul unei retrageri...temporare.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Dec 2012 9:17 am 
Neconectat
Admin

Denis, te rog supravegheaza-ti epitetele. Chiar daca a castigat USL nu inseamna ca s-a dat drumul la porcarii si inafara tarii.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Dec 2012 9:22 am 
Neconectat
Admin

PS:
V-am propus sa facetm un tabel cu porcariile fiecarei grupari, asta ca sa putem dovedi ca suntem in stare sa vedem intreaga padure. Desi, e doar un forum, poate nu trebuie sa cerem prea multe...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Dec 2012 9:30 am 
Neconectat
Admin

Soterro scrie:
te rog supravegheaza-ti epitetele.

Extind rugamintea si pentru accentele lejer isterice din unele comentarii. Argumentele sunt de preferat unui astfel de ton

Multumesc.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Dec 2012 9:37 am 
Neconectat
nou venit

Gresit. Nu a castigat USL, ci a pierdut ARD ... asa cum bine a sesizat si Georgia.

Imi retrag epitelul "ticalos". Il schimb cu "pardalnic". E bine acum ?

In rest, "de mortuis nil nisi bene" . Cred ca se intreaba acum .... de 9 mm sau de 12.7 mm ? (pt. cunoscatori)

Dan

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Dec 2012 10:48 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Denis the Menace scrie:
Imi retrag epitelul "ticalos". Il schimb cu "pardalnic". E bine acum ?
Dan

Deci primul epitet imi era adresat(nu se referea la legea electorala, asa cum ai scris Cosmin, in postul pe care l-ai sters).
Cu "inlocuitorul", dac-ar fi sa ne luam dupa Dictionarul de Sinonime 2002, cam tot pe-acolo suntem.

Rectificarea necesara in fraza:
Citat:
Ceea ce faci tu este un exemplu de ticalosie pt. ca falsifici realitatea, in mod voit, prin omisiune

este:
"Ceea ce faci tu este un exemplu de ignoranta", restul (adica:"pt. ca falsifici realitatea, in mod voit, prin omisiune") fiind absolut superfluu .

Recunosc: nu am mers mai departe sa vad ce a decis CCR cu privire la legea Ponta Antonescu trecuta in Parlament si contestata de PDL. Ce sa fac? M-am lasat "furata de peisaj" , mai precis am crezut ca "a trecut", asa cum au trecut diverse alte magarii si ilegalitati pe care USL le-a facut in vara pentru a facilita demiterea Presedintelui.

Denis the Menace scrie:
Voi chiar va faceti ca nu stiti ca tocmai PDL-ul a sustinut si mentinut legea aceasta, cu struto-camila de uninominal, care ii avantaja tocmai pe ei, sa ajunga in Parlament, desi au iesit pe locul 2 si 3 ? .

Daca se merge pe link-ul asta http://www.roaep.ro/ro/section.php?id=93, se poate observa ca legea electorala dupa care au functionat alegerile din 9 decembrie este Legea 35/2008 (semnata de Olteanu si Vacaroiu) modificata prin Legea nr. 323/2009 semnata de Geoana, si prin ordonante de urgenta semnate de Tariceanu si Ponta.

Prin urmare,initiata de PSD si modificata de viitorii componenti USL.

Sustinuta de TOTI, pentru ca TOTI erau beneficiari, pe spinarea celor carora le dau atentie o data la patru ani.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Dec 2012 10:58 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Denis the Menace scrie:
De exemplu, in judetul Neamt, Elena Udrea intra in Parlament avand 42%, in timp ca contracandidatul sau, chiar daca a obtinut 48%, sta acasa..

Ceea ce eu consider inadmisibil este acest tip de ipocrizie acceptata de romani: cum naiba un candidat care n-are nici in clin nici in mâneca cu teritoriul respectiv se prezinta si este votat de locuitorii acestuia.
Udrea este din Buzau si candideaza la Roman, Antonescu din Isaccea si candideaza la Teleorman, Baconschi din Bucuresti si candideaza la Iasi, etc.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Dec 2012 11:04 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia scrie:
Aceasta lege plus directivele date de Basescu sa nu se mearga la vot tipand apoi ca e lovitura de stat au fost motivele care m au trezit cel putin pe mine la realitatea dura din Romania.

Giorgia ERA lovitura de stat, iar prezentarea la vot nu facea altceva decât sa o consfinteasca. Daca recitesti discutiile de pe forum legate de referendum, vei observa ca noi (eu cel putin) am ajuns la ideea de BOICOT, mult inainte ca PDL si Basescu sa dea "verde" la neprezentare.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Dec 2012 11:22 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia scrie:
Multi oameni au votat USL din razbunare pe PDL/ARD..

...adica cei ce sufera de "sindromul ciobaneilor conspirationisti".
Giorgia scrie:
Eu asta n as fi putut face. E dureroasa bataia lor de joc si de manipulare.

Si tu ai "sindromu' ciobanasului victima constienta"? Credeam ca doar io (asta tinând cont de mustruluiala pe care tu si conny mi-ati administrat-o cu ocazia altor alegeri :p :p :p )

Giorgia scrie:
Lasa i in apele lor mocirloase. Nu te mai enerva. Vom gasi candva o cale sa ne consumam elanul politic in mod constructiv. Eu nu renunt la ce mi am propus....Totusi in viata e bine sa stii cand a sosit momentul unei retrageri...temporare.

Ceea ce ma enerveaza cel mai tare este ca Ponta sa fie Prim-Ministru !!! Rusinea e prea mare!!! X(

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Dec 2012 11:27 am 
Neconectat
membru de bază

Luminita, eu stiu ca cei care nu interactioneaza cu tine live, deci personal, arunca usor unele..."etichete" si nu ma refer la Dan. Eu te cunosc si stiu de ce iti pasa. Esti un om energic doresti sa intelegi cauti si atat cat este posibil gasesti raspunsuri uneori de confirmare a ceea ce gandesti.

Ce a fost a FOST! A trecut, e istorie! Anul 2012 incepand cu Arafat in ianuarie si terminand cu alegerile din 9 decembrie a fost un an decisiv pentru romani DAR...oamenii au ales liber! Nu cutancuri sau mitraliere la usa sau tampla!

Nu mai conteaza DE CE au ales asa, nu mai conteaza ce i-a determinat, cel putin nu pentru noi, aia neinsemnatii, ci pentru baronii de partide, ei vor fi obligati sa-si analizeze campaniile si tactica politica. Oameni de rand, adica poporul, va suporta doar consecintele alegerii facute. Poate vor fi bune...poate vor fi rele. Mai are rost sa spui unei dre nu sarii cu ala in pat ca ramai cu plod in barte si-l vei creste singura?! A facut-o accepta!

Acum pe toate paginile gasesti doar judecari, doar injurii, doar URA!

Iar pe noi cei de aici din Elvetia chiar nu stiu cu ce ne-ar mai putea ajuta politica din Romania.
Nu ne-a ajutat nici inainte. Deciziile luate de elvetieni au fost luate pe alte criterii, nu pe baza politicii de integrare dusa de Romania.

Eu am avut mereu un crez tampit, recunosc, ca o politica transparenta a MAE, o politica democrata, una de participare activa la sistemul politic european, va imblanzii si perceptia noastra aici in Elvetia, ca minoritate, sau ca diaspora. M-am inselat.

Acum, trebuie gasite solutii cum ne putem ajuta reciproc aici, sa co-existam cu noi si cu ei intr-o forma corecta, democrata, reciproca. Fara MAE, fara politica din RO, si fara sperante desarte intr-o sustinere ce va veni din partea ARD adica din colegiul ala ales pt daspora.

Romanii din Elvetia nu-s prioritatea lor :) Capisi ? :) Bine...

p.s Ce te mai enervezi ca Ponta-i Prim Ministru? Cati romani au diplome si titluri false? Sorry dar el ii reprezinta absolut perfect. :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Dec 2012 11:36 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia scrie:
p.s Ce te mai enervezi ca Ponta-i Prim Ministru? Cati romani au diplome si titluri false? Sorry dar el ii reprezinta absolut perfect. :)

...Iti dai seama ce handicap creeaza chestia asta tinerilor romani care incerca sa-si faca un viitor pe alte meleaguri ?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Dec 2012 11:42 am 
Neconectat
membru de bază

luminita scrie:
Giorgia scrie:

...Iti dai seama ce handicap creeaza chestia asta tinerilor romani care incerca sa-si faca un viitor pe alte meleaguri ?

Da EU imi dau seama! La fel cum imi dau seama ca acelasi efect il va avea si asupra dosarelor depuse in care aduci ca diploma un act obtinut in Romania! Un CV cu diplome de Bac sau Licenta sau doctorat din Romania. Da...eu pricep. Pricep insa si altii?! Nu stiu si nu-mi mai pasa.

De aia m-am inscris aici la cursuri. Ca sa am hartie de lla ei. Pt ca Romania nu m-a ajutat cu absolut nimic. M-am ajutat singura. Si m-au ajutat elvetienii. Asa cat au putut. Asa vor fi ajutati si acei tineri de care pomenesti. Cum spuneam suntem individualisti, si asa vom ramane. Restul e idealism. Eu una, de cand am un cucui in cap...incep sa-l percep mai bine :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Dec 2012 11:56 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

"Îl felicit pe Robert Negoiţă pentru faptul că acum la Parlament toţi parlamentarii au avut peste 60%, cu doamna ministru şi senator recordman pe Bucureşti la număr de voturi, şi pe ţară. Aşa suntem noi plagiatorii, mai votaţi, ce să facem, decât ăilalţii, cu usturoiul"

http://www.gandul.info/politica/ponta-c ... i-10384286

:ymsick: :ymsick: :ymsick:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Dec 2012 1:53 pm 
Neconectat
Admin

Denis the Menace scrie:
Nu a castigat USL, ci a pierdut ARD ...

Asa poti zice ca a pierdut si PPDD sau UDMR. Dar ce ma doare pe mine de partide??? De pierdut cu adevarat au pierdut romanii de rand, cei ce au luat credite in Euro, cei ce au muncit sa-si ia diplome pe merit, cei ce platesc asigurari de sanatate, cei ce au firma proprie sau un servici mai acatarii... astia sunt cei ce au pierdut de fapt cel mai mult. Si probabil o sa mai piarda (oricat sper sa ma insel)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Dec 2012 2:33 pm 
Neconectat
membru de bază

Soterro scrie:
Asa poti zice ca a pierdut si PPDD sau UDMR. Dar ce ma doare pe mine de partide??? De pierdut cu adevarat au pierdut romanii de rand, cei ce au luat credite in Euro, cei ce au muncit sa-si ia diplome pe merit, cei ce platesc asigurari de sanatate, cei ce au firma proprie sau un servici mai acatarii... astia sunt cei ce au pierdut de fapt cel mai mult. Si probabil o sa mai piarda (oricat sper sa ma insel)

Oare de ce ? :)

"Das Volk hat gesprochen, Rumänien hat ein neues Parlament. Doch es ist noch weit schlechter als das bisherige. Fast ein Drittel der am Sonntag gewählten Abgeordneten und Senatoren haben im Parlament eines Rechtsstaates nichts verloren"

http://www.faz.net/aktuell/politik/ausl ... 88755.html

*sublinierea din text imi apartine!

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 105 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC [ DST ]