Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 20 Oct 2017 5:59 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 105 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: ...Cum va veti petrece ziua de 9 decembrie?
MesajScris: Mar, 11 Dec 2012 2:57 pm 
Neconectat
Admin

Giorgia scrie:
Oare de ce ?

E poporul defect sau elita stupidă?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Dec 2012 3:12 pm 
Neconectat
membru de bază

Soterro scrie:
Giorgia scrie:
Oare de ce ?

E poporul defect sau elita stupidă?

+ 10 !

Sper sa ne lamureasca sociologii :) Ca eu una ...nu mai pricep absolut nimic. Am ajuns la limita posibilitatii mele intelectuale, si asa...marginita.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Dec 2012 4:05 pm 
Neconectat
membru de bază

Am citit cele trei texte, recomandate in articolul postat de tine si in opinia mea profana, care nu va reusi aici sa formuleze intr-o coerenta sociologica gen Haberman imi mentin cu incapatanare opinia:

Mentalitatea omului de rand este una de chilipir. De ani buni fiecare incearca, asa cum poate, sa supravietuiasca. Isi mai repara o masina cu piese de la alta chiar daca nu e de aceasi marca, important e sa functioneze; mai incearca un mic busines asa pe langa jobul care-l are la stat, tot din considerente economice, doar asa face fata cheltuielilor zilnice; mai gaseste un prieten/coleg prin strainatate care-l ajuta sa faca o mica afacere asa incat macar rata de la masina sa si-o poata plati. Romanul e inventiv, romanul se pricepe la toate, romanul e dispus la orice sacrificiu, dintr-un interes sau altul, nu asta conteaza, ci disponibilitatea la sacrificiu, ceea ce in principiu este un lucru bun.

Nu doar in Romania ci oriunde, lipsa resurselor financiare (minime de existenta) duce la improvizatie. Fara sa judec, incerc sa explic mecanismul acestei improvizatii la nivel colectiv (deci la nivel de societate!):

1. se cauta avantajul / rezolvarea unei probleme pe termen scurt uitandu-se costul / rezultatul pe termen lung. EX: multi romani pleaca cu masina din RO spre Germania, Elvetia, Austria, Ungaria, etc pt a face mici afaceri (ex vand cauciucuri). Primesc o suma derizorie, sunt fericiti cu acei 200 EU primiti de ex, dar uita ca benzina dus-intors mai mult ii costa! El are satisfactia micului intreprinzator. Un neamt de ex, nu ar pleca in RO sa vanda ceva daca nu ar iesi net in avantaj, dupa ce scade din venit costurile.

2. ceea ce in vest se numeste contributie la venitul comun, nu doar prin impozite, in Romania se gasesc mereu solutii pentru a face blatul de la acea contributie. Da, blatul la tren, la tramvai, la metrou, la autobuz. "N-am frate bani de bilet!" Ok, atunci mergi pe jos :) Aceasta atitudine face goluri micute, dar cumulate seaca venitul acelor intreprinderi ce au la randul lor de acoperit costuri. Deci mereu atat producatorii cat si beneficiarii sunt "legati" prin verige invizibile cu nume de...IMPROVIZATIE.

3. perceptia politicului a devenit una de can-can. Teoria functionarii unui stat e necunoscuta cetateanului obisnuit. Educarea simtului civic, ce de altfel ar face obiectul politicii nu doar al sociologiei, este "rezumat" la cateva actiuni "cum sa ingrijim gradina"; sunt bune si ele dar...prea putin. Pentru ca simtul civic inseamna in primul rand RASPUNDERE pt bunul tau dar si al altuia, fie el stat sau vecinul ala turbat pe care nu-l pot suferi.

4. lipsa interesului economic. Cand politicul acapareaza toata atentia publicului, expertii in economie nu mai au loc sa-si exprime opinii, iar un stat fara perceptie clara a domeniului economic nu are cum sa practice o politica coerenta datorita faptului ca politica inseamna printre altele "administrarea unui venit public"- daca-l ai. Demonstrarea acestei carente a dat-o acel minister al lui Orban. Au avut bani si nu au stiut ce face cu ei.

Nu cred ca Romania are o elita tampita. Nu cred ca Romania are un popor prost. Si ma apuca nervii cand vad comentarii gen injurii de la unii si altii, gen "ba boule ai votat cu AIA". Nu conteaza cine-s aia, important e ca nu-s de-ai nostrii. De aia se injura reciproc.

Chilipir, improvizatie, resurse de moment, sunt doar unele mecanisme prin care fiecare om incearca sa-si realizeze existenta. Statul cu institutiile sale mamut, nu intervine la acest nivel mult prea de jos. Intervine prin legislatie, uneori absurda, si deseori modificata de la un guvern la altul. Asa incat, omul simplu, este mai mult sau mai putin incurajat sa se descurce SINGUR. Si o face, fiecare dupa puterea si ambitia pe care-o are. Unii reusesc mai mult, altii mai putin. Dar acest mod de convietuire este unul care nu sustine un colectiv. Ci cum am mai spus-o de 2 zile, rezolva problemele doar la nivel individual.

Si tot pe acest criteriu al improvizatiei se pot explica si rezultatele alegerilor. Pt moment unii s-au razbunat, altii s-au bucurat, ce conteaza ce vine, ce conteaza viitorul, conteaza ca ACUM i-am tras-o in barba PDL-ului, ARD-ului, incl lui Basescu. Fara a lua in calcul urmarile reale in cazul in care USL prins in mreaja unei majoritati alarmante isi va face pur si simplu de cap.

Eu una vreau sa cred in randurile postate de unele persoane optimiste, care pleaca de la premiza ca USL va mentine traiectoria vest-europeana a Romaniei. Da-mi voie insa, dragul meu %%- , sa fiu sceptica. :) Si aici nu ma refer la plecaciuni toride la UE. Ci pur si simplu la garantarea unei functionari democratice intr-un stat de drept cum pozeaza a fi Romania! Atat. Nici mai mult nici mai putin.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Dec 2012 4:17 pm 
Neconectat
membru de bază

Nu pot sa nu remarc articulul care-mi confirma spusele: romanul se identifica mai degraba cu un Voiculescu, decat cu acel tanar Iulian Craciun! Altfel nu-mi pot explica rezultatul relizat de cei doi.

Iulian Craciun este un tanar IT-ist de 34 de ani, cu o afacere de succes si o boala (atrofie spinala musculara) care desi i-a invins trupul, nu i-a sufocat inteligenta. Dan Voiculescu este un politician de 66 de ani, putred de bogat, un informator al Securitatii comuniste care a facut bani atat in epoca lui Ceausescu, cat si in cea a lui Iliescu.

Si Craciun si Voiculescu sunt doi oameni deosebit de puternici, dar puterea lor este din stofe cum nu se poate mai diferite: una vine din trecutul sulfuros al Romaniei staliniste, cealalta din viitorul ordonat al Romaniei europene. Pusi sa aleaga intre cele doua feluri de putere, bucurestenii au ales-o pe cea a securistului bogat si batran. Cu o majoritate covarsitoare (aproximativ 70% din voturi).

http://www.revista22.ro/rezultatul-aleg ... 21038.html

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Dec 2012 4:31 pm 
Neconectat
membru de bază

P.S

"Covarsitoarea victorie a lui Dan Voiculescu in Colegiul 8 este oglinda „abisului” care desparte mahalaua romaneasca de lumea subtire si buna a celor 10%. Primii pot tine Romania in loc, ceilalti o pot impinge inainte.

Dar podul peste acest abis nu se poate construi prin politica. Si pana nu vom invata asta, ne ramane doar sa ametim privind o data la patru ani in intunericul lui."

tot din acel articol:

http://www.revista22.ro/rezultatul-aleg ... 21038.html

Acel pod se poate construi DOAR pe schela unui model functionabil! Si cei ce au ochi si urechi stiu exact ce am scris acum! Nu-i suficienta o avanpremiera, e nevoie de lupta, e nevoie de implicare exact acolo unde nu stau reflectoarele aprinse.....o avanpremiera continua! Samanta creste in pamant, nevazuta si nestiuta de nimeni, abea cand incolteste are nevoie de lumina, de caldura, de protectie, pana prinde putere sa se ridice. Sociologia ce nu-i aplicata e buna de arhive...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Dec 2012 8:43 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

EVZ face o trecere in revista a ecourilor alegerilor din Romania in presa germana: http://www.evz.ro/detalii/stiri/der-spi ... 15476.html

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 12 Dec 2012 7:03 am 
Neconectat
membru de bază

Cand majoritatea va intelege si va aplica sensul acestor cuvinte....lumea va fi mai buna. :)

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 12 Dec 2012 3:29 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Incepe distractia!!!
Poftiti, serviti covrigii din coada câinelui electoral !!! Atentie: se manânca doar gaura!!!
:) :) :)
http://economie.hotnews.ro/stiri-finant ... 1-ianuarie.

...de cautat "mircea geoana" si ce vrea muschii lui.(Saracu' ...alta victima a lu' Basescu!!! da' una care plateste.Pentru toti. :)) :)) :)) )
Hi,hi,hi!!!! "Noi vrem egalitate, da'nu pentru catei" !!! HI,HI, HI!!!!!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 12 Dec 2012 3:53 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
Poftiti, serviti covrigii din coada câinelui electoral !!! Atentie: se manânca doar gaura!!!

Cica astea ar fi chestiile anuntate pana acum. Se cam contrazic, inca din prima zi de rezultate finale... Eh.
*majorarea cu 16,5% a taxelor si impozitelor locale incepand cu 01 ian 2013
*eliminarea tichetelor de masa si beneficiilor suplimentare in anul 2013
*eliminarea primelor speciale
*blocarea posturilor bugetarilor
*mentinerea bugetului la invatamant
*cresterea preturilor la carburanti de la 1 ian. 2013
Nu zic ca ailalti nu s-au contrazis si ei constant in promisiuni, oho. Dar astia o fac mult mai in forta (ca si cu incalcarile constitutiei, etc). E la o alta scara.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 12 Dec 2012 8:03 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Motanu' il invità pe pisic sa haladuiasca "together", sa f... sa "iubeasca" mâtze. Pisicu' ,asteptà ce asteptà.., statu ce statu pe acoperis cu "sefu'", dupa care zise: "Io mai f.. vreo 10 minute si ma duc acasa". (asta prin iulie...).
...Se gândi ce se gândi motanu', si-si zise: "Las'ca o sa f... in decembrie, "antenutzele mele o sa-i dea ce-i trebuie,...numai bine".
In decembrie, "SURPRISE": Pisicu' si-a facut bordel! Si f... ce vrea muschii lui. "Mosu' dreacu..., asta habar n-are de kamasutra" . Iar "antenutzele" se isterizeaza, spre deliciul publicului. :hehe:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 13 Dec 2012 12:36 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

...Io ma-ntreb daca voi apuca ziua in care in Romania se va vota "PENTRU" ceva, si nu "PENTRU CONTRA" .

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 13 Dec 2012 9:21 pm 
Neconectat
membru de bază

Ministerul Marilor Proiecte ???? :hum: :hum: :hum:

Proiecte gen ....23 AUGUST ?!

http://m.jurnalul.ro/stiri/politica/guv ... 31423.html

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 14 Dec 2012 2:22 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia scrie:
Ministerul Marilor Proiecte ???? :hum: :hum: :hum:

Proiecte gen ....23 AUGUST ?!

http://m.jurnalul.ro/stiri/politica/guv ... 31423.html

Nu-ti fa probleme: e doar "Ciolaniada-faza pe alianta". Tre' sa bage "pretinii de pretini" mai in fata, nu? Ce daca Sova n-are minister, se poate inventa unul! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
La "Ciolaniada -faza pe pardid" se lasa cu victime, se pare. (vezi cazul Geoana).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 14 Dec 2012 6:25 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

@ Denis the Menace :
"Saga votului uninominal la romani."
(http://www.hotnews.ro/stiri-alegeri_par ... vremii.htm)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 16 Dec 2012 11:36 am 
Neconectat
nou venit

Eu il situ pe unu care a zis ca nu pote sa inghita porci sa vedeti maine cu ce pofta o sa il inghita.......

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 17 Dec 2012 10:45 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

kopex1977 scrie:
Eu il situ pe unu care a zis ca nu pote sa inghita porci sa vedeti maine cu ce pofta o sa il inghita.......

...Mai vedem peste un sfert de ora.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 17 Dec 2012 12:11 pm 
Neconectat
nou venit

acest om e magician a inghitit un porc....... =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 17 Dec 2012 12:45 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

... Nu pot sa cred. Basescu "putea" sa faca altceva. Cu Constitutia in mâna, cu riscul unui razboi interpartinic... A enuntat niste principii pe care s-a angajat sa le respecte. Din punctul meu de vedere NU era cazul sa faca absolut nici un compromis.In urmatoarele 10 secunde dupa nominalizarea lui Ponta TREBUIA sa demisioneze.

..Cât spuneati ca ar costa renuntarea la cetatenie?
Ce tristete.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 17 Dec 2012 2:05 pm 
Neconectat
Admin

Adica tu recomanzi sa isi puna orgoliul in prim plan? Eu zic ca exact asta inseamna "coabitare" - sa inghiti galusca atunci cand e de inghitit. Si Ponta a facut-o de cateva ori - cand cu Bruxelles-ul de exemplu. Cum ar fi daca fiecare ar fugi atunci cand o da in bara? N-am avea nici un politician, nici un sef, nici un... n-am avea nimic de fapt.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 17 Dec 2012 2:25 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
Adica tu recomanzi sa isi puna orgoliul in prim plan? Eu zic ca exact asta inseamna "coabitare" - sa inghiti galusca atunci cand e de inghitit. Si Ponta a facut-o de cateva ori - cand cu Bruxelles-ul de exemplu. Cum ar fi daca fiecare ar fugi atunci cand o da in bara? N-am avea nici un politician, nici un sef, nici un... n-am avea nimic de fapt.

Soterro:
Sa presupunem ca esti profesor si ca-i inveti "de bine" pe elevi. Printre altele spui ca "a fura" , "a copia" este mizerie. Cum crezi ca te apreciaza elevii tai in momentul in care tu pui ca "sef al clasei" unul care a fost dovedit ca a furat si ca a copiat?
Sa presupunem ca tu ai facut aceasta alegere pentru a câstiga nush ce concurs la nivel de judet:
1) Cu specimenul pe care l-ai numit, esti sigur ca vei câstiga concursul?
2) Elevii tai vor crede in continuare ca "meritologia"(conceptul pe care cu atata ardoare ai incercat sa-l implementezi) este criteriul dupa care , mai devreme sau mai târziu, vor putea concura si eventual castiga?
3) Pur si simplu ai ajuns la convingerea ca tot ce ai spus pana atunci e "gargara pentru prosti"?

Nu e o treaba de orgoliu sau de coabitare. E vorba de mesaj dat contemporanilor si generatiilor viitoare.
Pân' la urma cred ca dl Presedinte e perfect constient ca "nimeni nu e de neinlocuit".

...Eu una sunt foarte deziluzionata.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 17 Dec 2012 2:37 pm 
Neconectat
membru de bază

luminita scrie:

....dragostea ta pierduta? :P E si el doar un barbat....iarta-l ca nu stie ce face =))

Data viitoare nu te mai indragosti si tu asa usor! :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 17 Dec 2012 3:29 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia scrie:
luminita scrie:

....dragostea ta pierduta? :P
[/quote]

...sa nu exageram. Credeam si eu, ca proasta, ca macar Presedintele si-a pastrat verticalitatea. Ce sa-i faci... Sper ca "digestia" sa-i fie grea (poate ,poate isi aminteste ce dracu' a trâmbitat prostilor).

Pe de alta parte, vad ca protejatu' tau (ala de la Asociatia Partida romilor "Pro-Europa". ) va fi
prim vicepremier. La mai mare! :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 17 Dec 2012 3:52 pm 
Neconectat
membru de bază

Tu vorbesti serios? Sorry n am mai irmarit stirile din RO. Deci de Paun zici? Vicepremier? Woau !!!! Asta da veste buna :).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 17 Dec 2012 3:57 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
Credeam si eu, ca proasta, ca macar Presedintele si-a pastrat verticalitatea.

Nu poti pierde ceva ce n-ai prea avut. Pe ce lume ai trait in ultimii 10 ani de n-ai observat? :))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 17 Dec 2012 8:14 pm 
Cui credeti ca apartine fraza urmatoare ? Cristian Tudor Popescu, Andrei Pleşu, Dan Puric sau Emil Hurezeanu ???

"Ţară de secături, ţară minoră, căzută ruşinos la examenul de capacitate în faţa Europei...
Aici ne-au adus politicienii ordinari, hoţii improvizaţi astăzi în moralişti, miniştrii care s-au vândut o viaţă întreagă, deputaţii contrabandişti...
Nu ne prăbuşim nici de numărul duşmanului, nici de armamentul lui, boala o avem în suflet, e o epidemie înfricoşătoare de meningită morală".

Răspuns:
Octavian Goga, în 1916 :(

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 105 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC [ DST ]