Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 12 Dec 2017 11:03 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: In fata legii toti suntem egali, unii chiar mai egali..
MesajScris: Vin, 18 Ian 2013 6:22 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

"La 36 de zile de la câştigarea alegerilor, USL comunică în scris şi verbal următoarele: 1. Senatorii şi deputaţii corupţi vor fi judecaţi, întâi, de Parlament; 2. Incompatibilii vor fi sancţionaţi cu şase luni de concediu şi îşi vor păstra mandatul; 3. Agenţia Naţională de Integritate urmează să dispară. Sunt propunerile de modificare a Statutului parlamentarilor, cu care majoritatea uselistă îşi începe sesiunea, spălându-se pe dinţii după primul ospăţ la Putere şi aruncând, de la balconul Casei Poporului, o flegmă în capul mulţimii şi alta, în faţa justiţiei."
http://www.gandul.info/puterea-gandului ... i-10485105

http://www.gandul.info/politica/scandal ... torii.html)

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: In fata legii toti suntem egali, unii chiar mai egali..
MesajScris: Mie, 27 Feb 2013 1:34 pm 
Neconectat
nou venit

Buna !

Eu nu sunt in Elvetia ci in Romania, dar vreau sa ma sfatuiesc cu voi intr-o problema extrem de importanta, tocmai pentru ca aici continua sa se intimple lucruri ingrozitoare ca cele de mai sus !
Cred cu tarie ca o sansa ar fi sa insistam pe votul de tip elvetian si in Romania.
Am cautat pe net si am gasit urmatorul link:

http://www.democracy-building.info/part ... ystem.html

Totul este clar ... cu o mare dar importanta exceptie: de ce se aduna voturile anulate in cazul candidatilor a3,a4, etc.???

Va multumesc anticipat pentru o traducere mai exacta sau pentru exemple mai concludente de acolo.
Astept cu nerabdare raspunsul vostru si pe emb020@yahoo.com

JoeB

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: In fata legii toti suntem egali, unii chiar mai egali..
MesajScris: Mie, 27 Feb 2013 2:36 pm 
Neconectat
Admin

JoeB scrie:
de ce se aduna voturile anulate in cazul candidatilor a3,a4, etc.???

Traducerea e inselatoare. Nu e vorba despre voturi "anulate", ci despre voturi "impotriva unui candidat".

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 27 Feb 2013 3:45 pm 
Neconectat
nou venit

Multumesc mult pentru promptitudine !

Dar ... tot nu-mi este clar de ce "voturile impotriva unui candidat" se aduna ca voturi "bune" pentru acel candidat ,asa cum este mentionat in acel exemplu, si nu se scad.

Multumesc mult si mii de scuze pentru insistenta (si adresa mea de email gresita de mai sus) dar va trebui sa explic si eu mai departe.

JoeB
emb0220@yahoo.com

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 27 Feb 2013 4:09 pm 
Neconectat
membru de bază

JoeB scrie:
Buna !

Eu nu sunt in Elvetia ci in Romania, dar vreau sa ma sfatuiesc cu voi intr-o problema extrem de importanta, tocmai pentru ca aici continua sa se intimple lucruri ingrozitoare ca cele de mai sus !
Cred cu tarie ca o sansa ar fi sa insistam pe votul de tip elvetian si in Romania.
Am cautat pe net si am gasit urmatorul link:

http://www.democracy-building.info/part ... ystem.html

Totul este clar ... cu o mare dar importanta exceptie: de ce se aduna voturile anulate in cazul candidatilor a3,a4, etc.???

Va multumesc anticipat pentru o traducere mai exacta sau pentru exemple mai concludente de acolo.
Astept cu nerabdare raspunsul vostru si pe emb020@yahoo.com

JoeB

Ca sa nu te mai chinui cu traduceri, gasesti in limba romana cartea lui Linder, si mai gasesti si un studiu la lucrarea lui Linder ambele ofera tote informatiile pe care le cauti despre politica Elvetiei.

Aici:

http://www.unibuc.ro/prof/sava_i/resurse.php

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 27 Feb 2013 4:41 pm 
Neconectat
membru de bază

Si in limba germana recomand:

http://www.vimentis.ch/d/publikation/11 ... hweiz.html

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 27 Feb 2013 5:19 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Eu cred ca, pentru sistemul politic actual din Uniunea Europeana, ziua de ieri (definitivarea rezultatelor alegerilor parlamentare din Italia) inseamna "inceputul sfârsitului".

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Mar 2015 1:10 am 
Neconectat
Admin

Revenind la tema initiala, parlamentul pare ca si-a reamintit ce a promis in 2012: libertate la furat. Si de promisiunile electorale trebuie sa te tii, nu?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Mar 2015 2:25 pm 
Neconectat
membru de bază

Soterro scrie:
Revenind la tema initiala, parlamentul pare ca si-a reamintit ce a promis in 2012: libertate la furat. Si de promisiunile electorale trebuie sa te tii, nu?

Si ne mobilizam sau doar constatam? :D

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]