Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 18 Oct 2017 5:39 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: "...imi iau jucariile si ma mut la alt nisip"
MesajScris: Dum, 03 Mar 2013 11:42 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

"Daca nu-mi dai galetusha, imi iau jucariile si ma mut la alt nisip, NA ! :niak: "

...Cam asa suna declaratia ministrului de externe român in legatura cu o eventuala (re)amânare a intrarii României in spatiul Shengen:
"Dacă noi nu vom obţine o decizie corectă, legitimă, (înseamnă - n.r.) faptul că acest proces bazat pe nişte criterii de vechime, pe un Tratat European, nu mai este credibil. Nu mai este credibil, nu mai sunt interesat să fac parte din acest proces. Şi e bine de reţinut. (...) Aşa cum am trăit fără Schengen, putem să trăim în continuare". ( :hum: )

Primul ministru român sustine ca cel de la externe a vorbit in numele guvernului. 8-} (http://www.gandul.info/politica/ponta-c ... a-10624759)

Evident Basescu este vinovatu' principal! :mrgreen: (http://www.gandul.info/politica/corlate ... n-10624905).

Antena 3 si sustinatorii USL sunt foarte mândri de tresarirea de orgoliu national a guvernantilor români! :ymparty: . Ce daca s-a cheltuit mai mult de un miliard de euroi pentru indeplinirea conditiilor! $-)

PS :Oricum "galetusha nu ti-o dau"! :ymdevil: :-t : ministrul de externe german a declarat pt Spiegel ca "Germania va face uz de dreptul sau de veto pentru a respinge aderarea Romaniei si Bulgariei la Schengen" (http://www.hotnews.ro/stiri-esential-14 ... hengen.htm). :-w :-l

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: "...imi iau jucariile si ma mut la alt nisip"
MesajScris: Dum, 03 Mar 2013 12:15 pm 
Neconectat
membru de bază

Io nu prea pricep emoticoanele din PS-ul tau dar na....emotiile nu se discuta :P

Romania, respectiv sistemul ei politic si administrativ se afla de 20 de ani la nivelul : mai intai grupa mica- apoi mijlocie- acum mare, a gradinitei ! Cu alte cuvinte, ce adimistratie de Interne normala la cap...nu ar recunoaste realitatea din afara tarii ?!

Daca nici faptele (exprimate in cifre!!) nu-i conving pe guvernantii romani ca nu avem ce cauta momentan in Schengen...atunci minunati-va in continuare ce "oropsiti" suntem....saracutii de noi.

O solutie ar fi eliberarea pasapoartelor acelora care au un venit fix, deci un Job.
Si revenirea asupra circulatiei cu BI. Cel Putin pana se calmeaza situatia infractionala....

Dar Romania nu vine in ajutorul tarilor "sufocate" de infractori Romani. Ca a investit in sistemul IT operational pt aderarea la Schengen a facut-o oricum cu banii din UE. Degeaba e pus pe liste nenea X in Amsterdam, e arestat in Budapesta, transportat in Romania si....acolo eliberat cu pasaport in mana!! Sau caz si mai fericit pt cei ce nu mai au ce pierde, arestat in inchisor de "lux" din vestul europei!!! Unde oricum nu-si duc pedeapsa pana la capat....

Intrati pe site-uri clare ale INTERPOL si apoi plangeti-va ca nu e Romania in Schengen!!!

:ymsick:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 05 Mar 2013 9:15 pm 
Neconectat
membru de bază

De ce nu mi dispare senzatia de voma....accentuata ?? :ymalien: :ymalien:

Întrebat dacă exclude o variantă de guvernare alături de social-democraţi, Vasile Blaga a răspuns: "În politică niciodată nu poţi să spui nu. Deşi sunt printre cei care în 2009 s-au opus alianţei de guvernare cu PSD".
:ymsick: :ymsick: :ymsick: :ymsick:

http://www.mediafax.ro/politic/blaga-sp ... d-10640841

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 09 Mar 2013 2:49 pm 
Neconectat
membru de bază

Tot din seria NO Schengen....BRAVO !! :ymapplause: :ymapplause:

Citind articolul care-l postez mai jos, mi-a adus aminte un fenomen asemanator....din Bucuresti.

Stiti zona Sf. Gheorghe? Km O va spune ceva? Linia 16, 21 sau 5 de tramvai? Ei bine, acolo incepe si Calea Mosilor.
O strada veche, cu istorie, in prelungirea pe axa opusa a Lipscanului, deci a Centrului-Vechi istoric. Pe vremea copilariei mele, o zona plina cu mici mestesugari, cu diverse Magazine, scapate de nebunia lui Ceausu. Incaltaminte, tocilarie, cizmarie, croitorie, coafor, jluzele, si nu-mi mai aduc aminte dar oricum zona era ingrijita, educata, chiar frumoasa...

Inainte de revolutie pe una din strazile paralele, care duce spre Sf. Mina a aparut prima Familie de rromi. Curati, dar....rromi. Coexistenta insa a functionat mereu pentru ca, daca uneori o cam luau pe aratura cu petreceri sau scandaluri sau mizerie, imediat venea Sectoristul, de la sectia 10 Militie si facea ordine pentru o buna bucata de vreme. In principiu nu au sarit niciodata prea in evidenta, cu o exceptie, o crima pasionala in familia lor, tziganul indragostit de fata familiei a injunghiat pur si simplu iubitul acesteia, el fiind roman. A fost un circ ca-n filme o saptamana. Cu militie cu anchete, cu mortul purtat pe strazi de tzigani ca sa arate ca ei nu-s de acord cu fapta "tovarasului" lor. Tensiunea creata apoi intre Romani si tzigani....a devenit apasatoare, asa incat, familia asta veche, a vandut casa la....alti tzigani. Aia...curand, nu stiu prin ce mijloace, au preluat intreg cartierul. Pana la revolutie erau in aceea zona cam 3 familii de rromi. Dupa....s-au stabilit 10.

Partea interesanta e alta:

In curtea vis-a-vis- de locuinta mea, cum spuneam, erau locuinte ale acelor mestesugari. Eu am plecat din 91 din Bucuresti, dar de fiecare data cand reveneam acasa, acea cladire devenea din ce in ce mai mult o paragina, mizeria in fata curtii ca la Ghena, copiii dezbracati pe strada, noaptea scandaluri, betii, injuraturi, mizerie pe strada. Daca-mi parcam masina pe strada, riscam a doua zi sa nu mai am roti la ea.

Concluzia:

In decurs de 10 ani, acea zona civilizata si cu Romani nu de elita dar mestesugari, a fost pur si simplu, pe tacute, devastata si "colonializata" de tzigani. Infiltrarea a avut loc atat de subtil si fara drept de apel incat azi nici macar proprietarii de drept a cladirilor nu au curaj sa le revendice. Ma gandeam de curand sa-mi duc socrii acasa. Renunt de fiecare data la Idee. Pt ca...pana sa inteleaga ei adevaratul fenomen care a avut loc, vor concluziona ca si eu tot din Satra aia ma trag. Si nu m-ar deranja daca ar fi macar curati si cu bun simt. Sunt insa din acea categorie care te fac sa lasi tot ce ai si sa fugi cat vezi cu ochii.!!!!

Fara contrale la vama, cu drept de circulatie pe baza unui buletin, buletin eliberat pe baza unui DOMICILIU, si ala furat.... cum sa nu invadeze rromi....Europa?! Si cum sa nu fim noi romanii asimilati cu ei cand avem TOTI acelasi buletin / pasaport in buzunar ?!

Treziti-va! Inainte de a fi total asimilati!!

http://stirileprotv.ro/stiri/internatio ... tanie.html

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 11 Mar 2013 2:31 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Asta imi aduce aminte de urmatorul articol :pirate:

Cultul mortilor la noi in cartier.

Vecinii noștri au un respect deosebit pentru cei ce nu mai sînt. La nici un scandal nu uită să-i pomenească. Zilnic, pe străduțele din jurul redacției auzi oameni invocînd morți. Fie că își dispută un loc de parcare, fie că se iau de la băutură, femei sau copii, magraonii îi aruncă în luptă pe cei răposați. Spiritele lor le dau putere. Lîngă stația de tramvai de la Sfîntul Gheorghe e un gard pe care îl sprijină zilnic oameni de toate vîrstele. Ziua stau copiii. Spre seară vin adulții. Se adună acolo și urlă. De cîte ori trec pe lîngă acel gard, am impresia că m-am teleportat în grădina zoologică, la secția primate. Joia trecută m-am dus la magazinul aflat vizavi. În timp ce primeam restul, la gard se născuse o discuție mai aprinsă, asemănătoare unui simpozion de urangutani. Un exemplar chel, cu maiou și mustață, zbiera și sărea ca mingea plesnindu-și coapsele cu mîinile. Exact cum fac suratele maimuțe la începutul Odiseei Spațiale, dacă vă mai amintiți, când încearcă să alunge tribul advers de pe teritoriul lor. „Da’ ce morții tei te iei de familia mea?“, repeta el obsesiv. „Da’ tu de ce morții tei te iei de noi?“, îl întreba o doamnă știrbă, despre care, dacă nu vorbea româna atît de bine, aș fi crezut că e mama lui Clarence Seedorf, marele fotbalist olandez. Dinspre biserică s-a năpustit o altă doamnă. L-a scuipat și a aruncat în mustăcios cu o sacoșă. Bărbatul n-a mai putut îndura și a aruncat cu telefonul mobil de pămînt. „Na, futu-vă morții-n gură să vă fut!“, a spus el. Apoi a adunat piesele de pe trotuar, le-a băgat în buzunar și a plecat. Am asistat la această scenă cu vînzătorul, care mi-a dat restul zîmbind. „E toți neamuri între ei, dă-i în morții lor.“
:wink:

Sursa:
http://www.kmkz.ro/de-pe-teren/reportaj ... n-cartier/

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 11 Mar 2013 6:26 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Citat:
Tot din seria NO Schengen....

"Nush iezagt" unde am citit zilele trecute o declaratie a regelui Cioaba, conform careia: "Tara noastra este Schengen".

In alta ordine de idei, cre' ca baietii s-au pus pe lucru in vederea voiajului "dus", in ianuarie 2014, catre Marea Britanie :D :
"Statuile de bronz ale lui Ciprian Porumbescu, Barbu Stefănescu-Delavrancea şi Nicolae Gane au fost furate din parcul Copou din Iaşi" http://www.tvrnews.ro/iasi--pe-urmele-hotilor-de-statui-din-parcul-copou_28033.html

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]