Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 23 Noi 2017 12:38 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Expulzarea celor fără loc de muncă
MesajScris: Joi, 03 Apr 2014 8:52 pm 
Germania doreşte să expulzeze toti cetăţenii români şi bulgari care nu îşi găsesc de muncă după o perioadă mai mare de 6 luni:
http://www.spiegel.de/politik/deutschla ... 60882.html
The immigration from Romania and Bulgaria has recently risen because of poverty migration and only certain regions are affected. Interior Minister Thomas de Maizière and Labour Minister Nahles now want to tackle social abuse.

Perfect de acord cu nemţii dacă aplică aceasta măsură. Dar dacă o aplică, ar fi decent şi de bun-simţ să renunţe la vrăjeala cu libera circulaţie, cu unitate în diversitate, plus alte slogane patetice, şi să admită că Europa este formată din state ce nu vor avea absolut niciodată aceleaşi interese şi că fiecare trage pentru el.
Adică...ori UE, ori expulzări şi interes naţional. Amândouă în acelaşi timp te fac cam ipocrit. :niak:

Păreri? :)

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Expulzarea celor fără loc de muncă
MesajScris: Lun, 07 Apr 2014 12:08 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Marawder scrie:
....dacă o aplică, ar fi decent şi de bun-simţ să renunţe la vrăjeala cu libera circulaţie, cu unitate în diversitate, plus alte slogane patetice, şi să admită că Europa este formată din state ce nu vor avea absolut niciodată aceleaşi interese şi că fiecare trage pentru el.
Adică...ori UE, ori expulzări şi interes naţional. Amândouă în acelaşi timp te fac cam ipocrit. :niak:

Subscriu.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 07 Apr 2014 12:23 pm 
Neconectat
membru de bază

Libera circulatie nu a fost niciodata gandita ca manta de vreme rea pentru state cu sisteme sociale parazitare.

Nu vad unde e ipocrizia. Cine are loc de munca e bine venit. Oriunde in lume. Chiar si in patria mama...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 07 Apr 2014 4:19 pm 
Neconectat
Admin

Giorgia scrie:
Libera circulatie nu a fost niciodata gandita ca manta de vreme rea pentru state cu sisteme sociale parazitare.
Nu vad unde e ipocrizia. Cine are loc de munca e bine venit. Oriunde in lume. Chiar si in patria mama...

Asa vad si eu situatia. Faptul ca cineva abuzeaza de o politica - libera circulatie, ajutor de somaj, orice - nu inseamna ca acea politica a fost facuta ca sa fie abuzata. Masurile de a o (re)aduce la normal nu sunt deci nici un afront la nimic, ci o incercare necesara de a-i restabili sensul initial.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 07 Apr 2014 10:54 pm 
Se pare că nu m-am făcut înţeles.

Evident că libera circulaţie nu înseamnă libertatea de a te abona la ajutorul lor social.
Dar pana mea, nu v-au şocat cuvintele "expulzarea cetăţenilor români şi bulgari"? Adică cetăţeni EUROPENI!
A-i expulza nu este o încălcare a dreptului la libera circulaţie? Ba da!

Ultima dată când am verificat, în ţările UE şomajul nu era o contravenţie care să atragă expulzarea.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 08 Apr 2014 8:50 am 
Neconectat
membru de bază

In linkul german nu mi a sarit in ochi cuvantul "expulzare".

Si cum sa le zica : ii invitam sa paraseasca tara?

Pe romanii de genul celor lipsiti de simt civic...ii dai afara pe usa iti vor intra pe geam.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 08 Apr 2014 11:10 am 
Neconectat
Admin

Marawder scrie:
în ţările UE şomajul nu era o contravenţie care să atragă expulzarea.

Nu este "contraventie". Eu vad asa: ti se permite sederea pe baza conditiilor A, B si C. In momentul in care nu le mai indeplinesti, nu mai indeplinesti conditiile sa ti se permita sederea. Transparent, previzibil, fara abuzuri si fara neclaritati. Iar acum vor sa mai introduca una-doua (trei...) conditii pe care sa le indeplinesti. Legea n-a fost niciodata alb-negru (unde alb = haideti toti ura ura, respectiv negru = stati toti afara la coada). Era si inainte gri si acum se inchide un pic la culoare si la ei ca si in Elvetia.

PS: in articolul citat mai sus nu scrie NICAIERI nici expulzare, nici parasire, nici nimic! Termenii apartin comentatorilor nostri de pe forum. Deci putintica atentie la ce le puneti in carca germanilor...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 08 Apr 2014 12:45 pm 
Soterro scrie:
PS: in articolul citat mai sus nu scrie NICAIERI nici expulzare, nici parasire...
Well, partea cu expulzarea e mai mult un Andeutung, cel puţin asta a fost impresia mea citind printre rânduri.

Oricum ar fi, NU POŢI nega că în spaţiul occidental românii şi bulgarii sunt trataţi precum cetăţeni (europeni) de mâna a II-a!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 08 Apr 2014 1:26 pm 
Neconectat
membru de bază

Marawder scrie:
Soterro scrie:
PS: in articolul citat mai sus nu scrie NICAIERI nici expulzare, nici parasire...
Well, partea cu expulzarea e mai mult un Andeutung, cel puţin asta a fost impresia mea citind printre rânduri.

Oricum ar fi, NU POŢI nega că în spaţiul occidental românii şi bulgarii sunt trataţi precum cetăţeni (europeni) de mâna a II-a!

Sunt tratati asa cum "lasa sa para"...

Putin offtopic dar de fapt foarte on topic multe reactii venite "din acel spatiu" au radacini in perceptia / confuzia rrom -roman unde de fapt si de drept nici noi nu mai putem face distinctie...

Apropos:

"8 aprilie -adica azi- este Ziua internationala a rromilor. Multe organizatii internationale semnaleaza gradul ridicat de rasism. Totusi multe aspecte ale convietuirii cu rromii ar putea fi imbunatatite. Lansand -macar azi!- deoparte perceptia subiectiva, analizand obiectiv, ce ar putea imbunatati relationarea noastra a tuturor cu rromii ?"

https://m.facebook.com/casa.romanilor

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 09 Apr 2014 1:46 pm 
Neconectat
Admin

Giorgia scrie:
Marawder scrie:
Sunt tratati asa cum "lasa sa para"...

Sincer sa fiu, nu am deloc impresia ca infractorii cu pasaport romanesc (de aici cel putin) ar fi rromi. Cand mi s-a intamplat sa aud diferiti suti in tramvai vorbind romaneste si impartasindu-si aventuri, i-am vazut albi la fata. Deci...

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]