Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 13 Dec 2017 12:11 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Mai discriminat de ai mei decat au facut-o vreodata strainii
MesajScris: Mar, 18 Noi 2014 2:39 am 
Neconectat
nou venit

Am fost duminica,16 Noiembrie, la vot,in Berna.
Am facut un oarecare sacrificiu ,caci in afara celor 250km dus-intors,am plecat la drum cu un bebe cu febra,cu sotul venit de la serviciu pe la ora 14.30 si baietelul meu de 10 ani care a inghetat alaturi de mine,vreo 3 ore ,la coada,pt ca eu i-am spus ca asta e o datorie pe care orice roman ar trebui sa o onoreze,pt ca se intampla o data la cativa ani si sacrificiile merita luate in calcul...
Ajunsa pe la ora 16,gasesc in fata -lateralul cosulatului roman ,cateva sute de concetateni,aliniati frumos,silentiosi,civilizati si oarecum resemnati,ce asteptau pevdrept frustrati sa-si exercite sacrul drept la vot.Ma aliniez cuminte si eu ,uimita de multimea de acolo ,dar foarte fericita ca romanii n-au uitat care le sunt originile si profita de ocazie ca sa-si demonstreze solidaritatea si/sau spiritul civic.
Dupa cateva minute,era lesne de inteles ca majoritatea celor de la coada avea o optiune de vot diferita de a mea.Eu am luat-o sportiv,important fiind doar ca ne aflam acolo pt fiecare dintre noi avea dreptul de a fi acolo,dar ,mai ales vointa.Multi s-au aratat vadit consternati de optiunea mea,dar au acceptat ca aceasta este si esenta democratiei: dreptul la o optiune diferita. Ceea ce m-a intristat enorm,a fost ca au fost citiva care m-au sfatuit "prieteneste" sa plec acasa si sa nu votez,ca votul meu e absurd si nemeritat,am fost luata ,la gramada,drept manipulata- prostita "cu un kil de ulei si o galeata ", si cate alte epitete concetatenesti.Ce trist ca acesti oameni,care in majoritatea lor au emigrat de nevoie ,si erau veniti la vot din exasperare,cu o dorinta exaltata de schimbare si de mult mai bine la ei in tara,erau atat de otraviti incat uitau ca,si eu,si altii care votau pro-Ponta,suntem de fapt in aceeasi oala cu ei,cei pro-Johanis,avem aceleasi sperante si asteptari ,aceleasi frustrari,aceleasi regrete si acelasi dor in suflet.Avem o optiune politica diferita,dar asta nu ne face mai prosti,mai putin romani,mai manipulabili sau inferiori lor,majoritatii.Noi,inghetam la coada aceea cu iz de "vremuri apuse" ,la fel de gratuit,la fel de plini de speranta si de mai bine la noi in tara,la fel de patrioti si cu spirit civic,ca si ei.Ce gust amar,ce deziluzie,ce parfum otravitor lasa in urma aceasta politica a politicienilor romani ,care au reusit sa ne invenineze pe noi,cetatenii de rand,noi cei care am ajuns sa ducem o lupta care nu e a noastra,impotriva noastra,sa ne improscam intre noi,sa ne linsam chiar unii pe altii,doar pt ca ei,politicienii,sa iasa alternativ, triumfatori la balcon mimand recunostinta vesnica pt felul exemplar in care noi le deservim cauza(a se citi interesul propriu!).
Morala:poate fi ceva mai umilitor decat sa fi discriminat de ai tai,pe pamant strain,pt ca ai avut tupeul sa crezi ca dreptul la vot e si al tau,asa din oficiu???
Sper ca macar nepotii mei sa prinda vremuri in care un roman sa fie frate cu altul ,fara nici o alta calitate decat BUNACREDINTA si RESPECTUL FATA DE CEI DE-O GLIE CU EL INSUSI!
Pupici sinceri de la o emigranta romanca !

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mai discriminat de ai mei decat au facut-o vreodata stra
MesajScris: Mar, 18 Noi 2014 9:42 am 
Neconectat
Admin

Trecând de fazele de prost gust de la coadă, prima umilință, și poate cea mai mare, a fost tocmai acea coadă. Și să nu uităm cine a determinat-o, dincolo de opțiunile politice.

Unele persoane spuneau că votanții cu copii au fost lăsați înainte. Se pare că nu toți au făcut-o.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mai discriminat de ai mei decat au facut-o vreodata stra
MesajScris: Mar, 18 Noi 2014 10:03 am 
Neconectat
tânără speranţă

Intrebarea este, cum au aflat ceilalti cu cine votati? Nu cred ca v-au citit gandurile si nu cred ca v-ati dus cu vreo pancarda.

Eu nu am votat si nici nu ma intereseaza, asta ca sa nu credeti ca si eu sunt anti Ponta. ;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 18 Noi 2014 10:36 am 
Neconectat
membru de bază

Raducu scrie:
Intrebarea este, cum au aflat ceilalti cu cine votati? Nu cred ca v-au citit gandurile si nu cred ca v-ati dus cu vreo pancarda.

Din experienta mea de duminica sa stii ca e foarte posibil ca oamenii sa-i fi citit doamnei gandurile :D Si asta o spun fara gluma sau ironie sau la misto.

La cati "iohannisti" au fost prezenti, la cata voie buna a dominat, eu personal am avut impresia, sper obiectiva, ca oamenii pro ponta au fost usor timorati. Asta se citea pur si simplu pe chipul lor. Tristi, retrasi (asa cum se putea stand la coada) si descurajati de ceea ce vedeau in jurul lor.

Vedeau oameni "spalati pe creier", oameni care "NU ar avea de ce vota din moment ce viata or nu mai are loc in Romania", oameni care "NU mai sunt romani adevarati" (definitii ale PSD despre romanii din dispora!) acesti oameni erau duminica majoritari. Cum sa nu se vada pe chipul omului pro-ponta dezamagirea ??

La 1957 voturi pro-iohannis si 108 pro ponta....e ceva normal! - la Berna

http://www.casa-romanilor.ch/rezultatel ... -2014-3753

Eu una, stimata doamna, va felicit ca ati mers la vot. Indiferent de optiuna votului. Asta a fost misiunea noastra: sa mobilizam lumea sa voteze si ati votat. FELICITARI!

Atitudinea nepotrivita a unor conationali nu poate fi luata ca reper. Am avut si noi in grupa noastra votanti pro-ponta si credeti-ma....am ras toti de nu mai puteam respira! Deci se poate si altfel :)

Acum, daca doriti, ati putea sa va alaturati noua in demersul diasporei pentru rezolvarea cat mai rapida a votului prin corespondenta. Asa nu am mai fi nevoiti in zi de votare sa ne "lovim" unii de altii stand ore in sir la coada. O astfel de asteptare scoate inevitabil din sertar diverse atitudinii, frustrari sau sperante.

Recunosc ca nici aici in Elvetia nu as vrea sa fiu obligata sa stau cateva ore in mijolucul unor oameni de stanga daca ar fi sa merg cu ei la vot :)) Aici daca le-as spune cu ce partid simpatizez cred ca mi-ar da cu branza in cap :)) Si o spun fara gluma !

Asa ca politica este peste tot la fel: uneste sau dezbina!

Ultima oară modificat de Giorgia pe Mar, 18 Noi 2014 10:49 am, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 18 Noi 2014 10:47 am 
Neconectat
Admin

Giorgia scrie:
ca oamenii pro ponta au fost usor timorati. Asta se citea pur si simplu pe chipul lor. Tristi, retrasi (asa cum se puta in coada) si descurajati de ceea ce vedeau in jurul lor.

Și băsiștii... băsiștii cum au fost ?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 18 Noi 2014 10:51 am 
Neconectat
membru de bază

Cosmin scrie:

Cei mai buni reporteri online :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 18 Noi 2014 12:24 pm 
Neconectat
nou venit

Cosmin scrie:
Trecând de fazele de prost gust de la coadă, prima umilință, și poate cea mai mare, a fost tocmai acea coadă. Și să nu uităm cine a determinat-o, dincolo de opțiunile politice.

Unele persoane spuneau că votanții cu copii au fost lăsați înainte. Se pare că nu toți au făcut-o.

Bineinteles ca umilinta cozii e resposabilitatea integrala a politicienilor.Acum a celor la putere,in anii trecuti a altora, la putere atunci.E corect sa fie huliti cei aflati in functii la momentul intamplarii.Nu pare insa sa-i intereseze pe nici unii,problema e veche de ani buni,solutii zero.De aia spun ca practic,nu voteaza nimeni cu Alba ca zapada,politicienii sunt toti sunt in gasca,diferentele fiind aproape imperceptibile.Fiecare voteaza pana la urma raul cel mai mic,doar naivii incurabili-binele suprem. Putini cred ca soarta ne va darui un CHE GUEVARA mioritic ,multi spera intr-un Nelson Mandela autohton,si toti stiu la varsta cu drept de vot,ca Mos Craciun nu exista.Sau nu?!?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 18 Noi 2014 1:00 pm 
Neconectat
nou venit

Cosmin scrie:
Giorgia scrie:
ca oamenii pro ponta au fost usor timorati. Asta se citea pur si simplu pe chipul lor. Tristi, retrasi (asa cum se puta in coada) si descurajati de ceea ce vedeau in jurul lor.

Cetateni romani zic.Crezi ca ei nu vor un trai mai bun?Ca nu se simt umiliti si batjocoriti de sistem?Crezi ca ce-au furat politicienii basisti,au facut jumi-juma cu electoratul lor?Eu cred ca ei,cetatenii basisti,sunt la fel de cetateni ca si cei johannisti si cei pontisti,cu bune si cu rele.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 18 Noi 2014 2:30 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Nu are rost sa iti bati capul. Tu votezi cu cine vrei, e alegerea ta. Eu am spus ca nu ma duc la vot si am fost luata la intrebari ca de ce nu ma duc, ca nu ma intereseaza etc. Mi-am dat seama ca daca ai alta parere esti oaia neagra de parca nu ai voie sa ai alta parere. Spiritul de turma exista , insa nu in sensul bun. Nu ai voie sa gandesti ''outside the box''. Eu insa gandesc altfel, nu las pe nimeni sa ma convinga sa ma duc eu la vot sa votez cu ala sau cu celalalt. Votez cu cine vreau. Trebuie sa imi fie rusine ca vreau sa il votez pe cel pe care nu il voteaza nimeni? Nu.
Morala- nu iti consuma energia degeaba ca nu se merita.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 18 Noi 2014 7:21 pm 
robandra scrie:
Ceea ce m-a intristat enorm, a fost ca au fost citiva care m-au sfatuit "prieteneste" sa plec acasa si sa nu votez, ca votul meu e absurd si nemeritat, am fost luata, la gramada, drept manipulata - prostita "cu un kil de ulei si o galeata", si cate alte epitete concetatenesti.
Ce mi se pare mie cu adevărat consternant este că cetăţenii ţărilor democratice din sec. 21 trebuie "împinşi" la vot prin tot soiul de campanii sâcâitoare ale unor personalităţi publice, companii, instituţii etc.
http://en.wikipedia.org/wiki/Voter_turnout
In the last 40 years, voter turnout has been steadily declining in the established democracies. This trend has been significant in the United States, Western Europe, Japan and Latin America.

princessduck scrie:
Morala - nu iti consuma energia degeaba ca nu se merita.
Morala e că gestul de a vota ţine de propria responsabilitatea civică, de datoria de cetăţean, de obligaţia morală de a întreprinde ceva în beneficiul societăţii. Un om care crede în democraţie nu poate avea decât o părere negativă de oricine refuză să-şi exercite dreptul la vot.

Câţi s-au luptat şi s-au sacrificat pt. ca generaţiile ce le-au urmat să aibă posibilitatea de a se afirma pe arena politică, te-ai întrebat vreodată?
Iar milioane de oameni din întreaga lume încă nu se bucură de sufragiul universal.
Postarea prin care încerci să-ţi justifici absenţa de la urne ca fiind gândire "outside the box", este anti-democratică, abjectă şi insultătoare.

Revenind la ce ţi s-a întâmplat ţie, Andra, deşi pe de-o parte condamn reacţiile verbale agresive cu care te-ai confruntat, pe de alta pot să le înţeleg.

La o adică, ce fel de individ ar vota pt. un personaj ca Ponta, care şi-a plagiat teza de doctorat?
Ca să fie clar, plagiatul este o formă de hoţie, o minciună, o însuşire a muncii altora, care spune câte ceva despre caracterul celui care o practică, mai ales când tipul a continuat să mintă chiar şi după ce fusese pus în faţa evidenţelor.
Nu susţin că trebuie ghilotinat, dar un minim simţ al onoarei ar trebui să-i dicteze să-şi dea demisia odată ce a fost dovedit un hoţ şi mincinos.

Dacă Ponta ar fi furat o maşină, bănuiesc că erai de acord că nu-i chiar indicat să conducă un guvern şi să reprezinte ţara ca preşedinte, nu?
Să mai amintesc de faptul că în 2009 Ponta şi-a trădat propriul şef de partid la alegeri, votând cu Antonescu?
De aceea te întreb din nou, ce om de bună credinţă ar susţine, respecta şi vota un astfel de personaj dubios?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 19 Noi 2014 7:38 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Marawder scrie:
robandra scrie:
Ceea ce m-a intristat enorm, a fost ca au fost citiva care m-au sfatuit "prieteneste" sa plec acasa si sa nu votez, ca votul meu e absurd si nemeritat, am fost luata, la gramada, drept manipulata - prostita "cu un kil de ulei si o galeata", si cate alte epitete concetatenesti.
Ce mi se pare mie cu adevărat consternant este că cetăţenii ţărilor democratice din sec. 21 trebuie "împinşi" la vot prin tot soiul de campanii sâcâitoare ale unor personalităţi publice, companii, instituţii etc.
http://en.wikipedia.org/wiki/Voter_turnout
In the last 40 years, voter turnout has been steadily declining in the established democracies. This trend has been significant in the United States, Western Europe, Japan and Latin America.

princessduck scrie:
Morala - nu iti consuma energia degeaba ca nu se merita.
Morala e că gestul de a vota ţine de propria responsabilitatea civică, de datoria de cetăţean, de obligaţia morală de a întreprinde ceva în beneficiul societăţii. Un om care crede în democraţie nu poate avea decât o părere negativă de oricine refuză să-şi exercite dreptul la vot.

Câţi s-au luptat şi s-au sacrificat pt. ca generaţiile ce le-au urmat să aibă posibilitatea de a se afirma pe arena politică, te-ai întrebat vreodată?
Iar milioane de oameni din întreaga lume încă nu se bucură de sufragiul universal.
Postarea prin care încerci să-ţi justifici absenţa de la urne ca fiind gândire "outside the box", este anti-democratică, abjectă şi insultătoare.

Revenind la ce ţi s-a întâmplat ţie, Andra, deşi pe de-o parte condamn reacţiile verbale agresive cu care te-ai confruntat, pe de alta pot să le înţeleg.

La o adică, ce fel de individ ar vota pt. un personaj ca Ponta, care şi-a plagiat teza de doctorat?
Ca să fie clar, plagiatul este o formă de hoţie, o minciună, o însuşire a muncii altora, care spune câte ceva despre caracterul celui care o practică, mai ales când tipul a continuat să mintă chiar şi după ce fusese pus în faţa evidenţelor.
Nu susţin că trebuie ghilotinat, dar un minim simţ al onoarei ar trebui să-i dicteze să-şi dea demisia odată ce a fost dovedit un hoţ şi mincinos.

Dacă Ponta ar fi furat o maşină, bănuiesc că erai de acord că nu-i chiar indicat să conducă un guvern şi să reprezinte ţara ca preşedinte, nu?
Să mai amintesc de faptul că în 2009 Ponta şi-a trădat propriul şef de partid la alegeri, votând cu Antonescu?
De aceea te întreb din nou, ce om de bună credinţă ar susţine, respecta şi vota un astfel de personaj dubios?

Marawder- eu stiu ca tie iti place comentezi (aiurea) si crezi ca esti atotstiitor insa ai inteles gresit ce am scris eu :-@ . Eu m-am referit la altceva- nu are rost sa isi consume energia suparandu-se ca cineva i-a spus ceva la vot !! Sa nu isi bata capul degeaba cand are copii de ingrijit, curat in casa sau ce mai are ea de facut etc. gandindu-se '' Of, ce mi-a spus romanul ala, cum imi spune mie cu cine sa votez sau sa nu votez.''. La asta m-am referit.
Nu am zis sa nu se duca la vot! Fiecare face ce vrea si cum vrea. Daca Andra l-a votat pe Ponta, e treaba ei.
Ai inteles acum? :pirate:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 19 Noi 2014 9:51 pm 
Neconectat
Admin

Asta e genul de discutie la care toata lumea o ia razna (si apoi adminii sunt de vina). :-l

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 20 Noi 2014 12:59 am 
Neconectat
nou venit

Oamenii civilizati pot purta discutii in contradictoriu si relaxati,fara sa o ia razna.Nu trebuie neaaparat sa ajunga la un numitor comun,pot doar sa-si expuna punctul de vedere si argumentele,si atat.Doar politicienii se ocupa cu monopolizarea si tranzactionarea adevarului,oamenii de rand ,normali,ar trebui sa aprecieze diversitatea(de idei,de gusturi si de principii) ca pe o conditie sine qua non a progresului omenirii si democratiei.De ce trebuie sa fie de vina cineva daca un individ nu e de acord cu parerea altuia?(adminii????)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 20 Noi 2014 10:17 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Apropo Marawder- eu prefer sa votez un hot decat un traficant de copii. Pana la urma se spune despre Ponta ca e hot, Klaus ca e traficant. Nah..cu cine sa votez atunci. Totusi, sa vinzi copii mi se pare josnic, asa ca mai ramane hotul.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 20 Noi 2014 11:23 am 
Neconectat
membru de bază

princessduck scrie:
Apropo Marawder- eu prefer sa votez un hot decat un traficant de copii. Pana la urma se spune despre Ponta ca e hot, Klaus ca e traficant. Nah..cu cine sa votez atunci. Totusi, sa vinzi copii mi se pare josnic, asa ca mai ramane hotul.

Stai...ca la Ponta mai era ceva, nu doar hotia si plagiatul, incl trafic de prostitutie cu minore, are deja o plangere si multi spun ca el cu asa ceva se ocupa...

Deci daca Klaus "vindea copiii" Ponta ii... :D

Cu care votezi ? :P

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 20 Noi 2014 11:28 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia scrie:
princessduck scrie:

Stai...ca la Ponta mai era ceva, nu doar hotia si plagiatul, incl trafic de prostitutie cu minore, are deja o plangere si multi spun ca el cu asa ceva se ocupa...

Deci daca Klaus "vindea copiii" Ponta ii... :D

Cu care votezi ? :P

Hm....dificil.... pai stai putin...ca mai erau si alti candidati, insa nu stiu care. Becalli a fost pe lista? Ca nu stii de unde vine salvarea Romaniei ;;) . Mai era ceva pe Facebook- o poza cu '' Ura, ne-am luat Romania inapoi.''. Insa eu nu stiam ca suntem in razboi cu cineva...care ne-a luat tara, si a dus-o undeva... si acum am luat-o inapoi...de la cineva, nu stiu cine...poate mi-a scapat ceva. A cui e pana la urma?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 20 Noi 2014 4:00 pm 
Neconectat
nou venit

princessduck scrie:

Deci daca Klaus "vindea copiii" Ponta ii...

Eu cred ca argumentele voatre sunt usor "patimase",fara prea mult miez.Aceste subiecte construite pt campanie au fost josnic speculate in timpul acesteia.Eu ,desi am votat Ponta,am urmarit si subiectele si nu vad lucrurile asa cum mi-au fost prezentate.
E adevarat ca Dl. Johannis a participat ca intermediar la acea adoptie.El a cautat familia copiilor,a gazduit familia care i-a adoptat,i-a indrumat in demersurile birocratice,etc.Nu pot crede ca a facut-o din marinimie,cred ca a primit gros,dar asta nu-l face traficant de copii.El a avut ocazia sa cunoasca acea familie de canadieni,sa le intuiasca intentiile ,si a inteles ca oamenii chiar isi doreau copii si le puteau oferi varianta unei vieti mai bune.Acest lucru a fost demonstrat de istoria acelor copii,ei au ajuns bine,si sunt ok azi.Faptul ca grosul banilor ar fi ramas la domnul Johannis , si familia naturala a primit doar o soba,este desigur cel putin imoral dar...Pana la urma rasplata cea mai mare pt familia naturala este ca acei copii au avut o viata mai buna,alaturi de o familie care i-a dorit si probabil si iubit.Asta nu are nimic,dar absolut nimic de-a face cu traficul de copii,putand fiind cel mult incadrata la venituri necuvenite.In cel priveste pe Dl Johnannis,na ,dupa Revolutie munca voluntara si bunii samariteni erau subiecte cazute in dizgratie,asa ca e de inteles daca a castigat din acest demers.Pe Dl Ponta il pot banui de multe,de implicare in prostitutie chiar nu.Parerea mea,strict.De trafic de influenta sunt sigur capabili ambii,sunt aproape convinsa ca au si savarsit ,dar vorbim de Romania si sistemul politic romanesc."are deja o plangere si multi spun ca el cu asa ceva se ocupa..." O ipoteza si o banuiala nu fac un indiciu,cu atat mai putin o certitudine.Cu plagiatul e iar o chestie mai mult de moralitate,de ilegalitate a fost absolvit de lege.Daca ar fi sa judecam cu aceeasi unitate de masura,putem sa-l acuzam si pe Dl Johannis de evaziune fiscala(aici in vest aceasta infractiune fiind mai aspru pedepsita decat plagiatul!):eu bag mana in foc ca dumnealui nu a platit impozit pt zecile de mii de doloari,castigati chipurile din meditatii,cu care si-a cumparat primele case.Altfel ar fi stiut si putut raspunde cat si cum primea pe ora de meditatie. Si mama mai cosea cate o fusta sau un palton,si matusa mea dadea meditatii de economie in anii 90 si nu au platit niciodata impozit pe acele venituri,ca asa se practica atunci si nici legea nu era asa aspra,la fel ca in cazul tezei de doctorat a lui Ponta.Doar ca mama si matusa mea nu au reusit sa-si cumpere de banii castigati"ilicit" decat und butoi de muraturi si poate vreo pereche de blugi.Au avut asa cum spunea Dl. Johannis : GHINION si copii (sau o fi tot una??!!).Deci egalitate si la capitolul asta.Diferenta ar fi facut-o pregatirea efectiva si cunostiintele pt functia la care aspirau cei doi,unde iar nu au aratat mari competente nici unul nici altul.Eu l-am votat pe Dl. Ponta pt ca de votat trebuia votat(e obligatoriu pt. mine si crezul democratic) si singura jumatate de motiv pro-candidat mi-a fost oferita,culmea, de Basescu, care mi-a spus sa nu votez cu Ponta ca nu e bine.In consecinta,daca pt Basescu era rau cu Dl. Ponta,existau sanse onorabile sa fie bine pt mine/noi.Altfel as fi dat cu banul,si Doamne-ajuta... In final ,acel Doamne-ajuta mi-a ramas si asa ar fi fost si in situatia ca ar fi castigat Dl. Ponta. In rest ,numai de bine!

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]