Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 17 Oct 2017 2:23 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Românii din Scandinavia care pozează în milogii Europei
MesajScris: Mie, 09 Sep 2015 2:50 am 
Românii din Scandinavia care pozează în milogii Europei, iar acasă au Mercedes în faţa vilei. O spun direct: "fur, măi, frate!"
http://stirileprotv.ro/stiri/romania-sc ... frate.html

Dragi colegi forumişti, am neplăcerea să vă invit în a viziona un scurt documentar şocant despre cum concetăţenii noştri rromi ne pătează imaginea aici în Occident.
Desigur, reportajul a fost realizat în Scandinavia, dar cred că putem extrapola şi la Elveţia. Rromii sunt aceiaşi indiferent de ţara în care s-au mutat. :)

Am voie să spun că aceste fiinţe trăiesc precum nişte căpuşe/paraziţi? Da, da, ştiu că occidentalii ar sări în sus indignaţi: "vai, ce afirmaţie rasistă, nazistă".
Dar urmăriţi videoul şi apoi juraţi-vă că nu sunteţi de acord cu această concluzie. :)
Sau mă rog, poate unii or să ne explice că discriminarea îi împinge la asemenea comportamente. :?

În orice caz, vreau să vă cunosc impresiile după ce vedeţi filmarea.

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Românii din Scandinavia care pozează în milogii Europei
MesajScris: Mie, 09 Sep 2015 11:09 pm 
Neconectat
tânără speranţă

trebuie sa recunosc ca m-am plictisit pe la min.4. Timp pierdut sa vizionez asa ceva, pt.ca sfarsitul articolului e previzibil, nu s-au schimbat in comportament si mentalitate si nici nu o sa faca vreodata. Trebuie sa existe si hoti pe lumea asta.
Nu ma indentific si nu m-am identificat niciodata cu majoritatea tiganilor. (sa nu-i bagam totusi pe toti in aceeasi oala, pt ca gresim)
Si nu am fost niciodata identificat cu ei.
Dar nu stiu de ce nu ma deranjeaza faptul ca tiganii se identifica cu romanii ci ma deranjeaza mai mult faptul ca suntem confundati cu ei de catre tarile nordice.
Dar cel mai agasant e faptul ca nu-i pedepsesc la adevarata lor valoare [-x

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Românii din Scandinavia care pozează în milogii Europei
MesajScris: Joi, 10 Sep 2015 8:03 am 
Neconectat
membru de bază

Pacat ca ai vizionat doar 4 min.

Daca vizionai tot vedeai ca NU sunt (doar) tigani ci romani.

Reportajul asta chiar m a enervat cumplit si oscilez intre a spune:

Prosti ca nordicii mai rar!!

Sau

Vai de neamul nostru!!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 11 Sep 2015 10:51 pm 
Neconectat
tânără speranţă

merci @gioria, m'ai convins sa pierd inca 4 minute din viata pentru nimic.
concluzia nu se schimba.

in definitiv, suntem cu totii oameni, nu numai romani :)

prefer sa raman discret si sa-mi vad de treaba mea(cu mici exceptii cand mai navalesc pe forum)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 12 Sep 2015 9:50 am 
Neconectat
tânără speranţă

Unii se incapataneaza sa nu-si dea jos ochelarii de orb de pe ochi...
Sa mai terminam cu povestea ca doar rromii sunt printre aceia care fura. Sunt si (multi) romani get-beget printre ei. Aproape de granita H/A, discutie 'elevata' intre doi barbati, in gura mare:
1.bah, mie mi-e foame. io cumpar doo cafele, tu fura niste sandviciuri intre timp
2. da-te in .... fura tu ca io am furat data trecuta. astia oricum sunt prosti, ai vazut ce neatenti sunt, e usor cu astia
....
si asa mai departe.

Iesind de la toaleta, am asteptat extra la spalat si uscat maini, voiam sa vad si eu 'specimenele', avand deja imaginile cliseu ale unor tuciurii bortzosi.
Surpriza mare, doi tineri cat usa, sateni / blonzi, cu ten deschis, frizati, bine imbracati. NU aratau deloc a 'majoritar pigmentati', si vorbeau (inafara de x injuraturi/min) relativ corect. Erau pe drum doua persoane cu doua ditamai bmw-uri cu numere de Spania. Am ramas f. neplacut surprins ca un cliseu nu mi-a fost confirmat.

Acum nu mai vorbesc, ca toate parcarile de pe autostrada din H erau la sf. august invadate de 20-30 masini cu numere straine dar cu 'pasajeri' clar 'majoritar pigmentati' samd. Am oprit de vreo 2 ori pe acolo, dimineata devreme. Dupa cativa km in apropierea Vienei, axa de spate vibra de numai. Am coborat de urgenta sa verific optic masina din exterior, doua suruburi de la o roata lipseau. Mai mult de 3-5 minute nu am stat in nicio parcare- se pare, a fost timp destul pt. a fura suruburile. Suruburile au fost verificate inainte de plecare de jur imprejur cu cheia cu moment de forta.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]