Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 12 Dec 2017 7:37 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Initiativa politica romaneasca in Elvetia Centrala
MesajScris: Mar, 29 Noi 2016 10:10 am 
Neconectat
membru de bază

Despre implicarea politica a romanilor din Elvetia in Elvetia se stie mult prea putin. Am cunoscut intre timp destui romani care ori fac parte din diferite partide, ori colaboreaza direct cu elvetieni din cele mai diverse partide politice elvetiene de la SVP (cazul meu) la Verzi (cazul unor romani din partea franceza) sau SP social democrati (cazul unor romani din partea germana) si nu in ultimul rand crestin democrati CVP (cazul romanilor din partea franceza si germana). Am cunoscut si romani casatoriticu politicieni elvetieni. Deci "influenta" romaneasca pe scena politica elvetiana nu este chiar de neglijat...

Despre o candidatura speciala am scris cu un an in urma:
http://www.casa-romanilor.ch/dialog-cu- ... etiei-3899

In ultimul an insa am descoperit nu doar romani care se implica activ in politica elvetiana, ci si elvetieni care colaboreaza politic sau economic in Romania. Romanii nu au, si nu cred ca vor avea asa curand, un partid doar al lor care sa ii reprezinte in Elvetia, deci in sistemul politic elvetian, nu roman. Acest fapt se datoreaza numarului, inca mic, de cetateni romani stabiliti in tara cantoanelor. Am spus "inca mic" pentru ca incet dar sigur acest numar creste de la an la an. Momentan ne apropiem de 18 000 persoane din Romania stabilite in Elvetia.

A fi implicat intr-un partid elvetian inseama a participa activ la deciziile localitatii, cantonului sau poate chiar ale echipelor federale. In cateva cantoane elvetiane cetatenii straini cu un permis de sedere C au deja drept de vot la nivel cantonal.

Pentru ca in urmatorii ani romanii nu vor putea crea un partid romanesc in Elvetia, s-a constituit in Elvetia Centrala un Comitet politic de lucru care doreste sprijinirea tuturor romanilor interesati de implicare politica in tara cantoanelor, indiferent de partidul sau ideologia pe care acestia o sustin.

Acest comitet este organizat si prezidat de mine. Cine doreste sa se implice sau sa afle mai multe informatii despre aceasta initiativa poate posta un comentariu, trimite mesaj privat sau un mail pe adresa: giorgia.seeholzer@gmail.com

In data de 26 noiembrie 2016 a avut loc infiintarea oficiala a acestui comitet politic. Ce sustin si am sustinut:

"Prin această inițiativă îmi doresc încurajarea tuturor cetățenilor români cu drept de vot în Elveția de a participa și a se implica activ în viața politică elvețiană, indiferent de partidul sau ideologia pe care aceștia o susțin. Aceast model de implicare corespunde sistemului democrației participative, sistem pe baza căruia Elveția își educă cetățenii. O integrare reușită implica o participare activă în viața socială și politică a comunității acestei țări."

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC [ DST ]