Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 18 Oct 2017 8:26 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 127 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Despre Romania si Romani, in lume...
MesajScris: Mar, 20 Sep 2011 5:34 pm 
raduvd scrie:

:shock: :shock: :shock:

Intrucat:
- exista cazuri ca cel descris mai sus
si pentru ca:
- la presiunea unor organizatii non-guvernamentale din Romania, Academia Romana a decis sa elimine din DEX unele cuvinte sau sa modifice definitia lor (http://stiri.rol.ro/fara-tigani-si-jida ... 32674.html)

doresc sa fac urmatoarea
propunere

Sa cerem tarilor colege de uniune sa elimine din dictionarele lor (mai mult sau mai putin scrise) cuvantul ROMAN.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 20 Sep 2011 5:47 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Dupa schimbarea asta, ca romani vom fi luati drept rromani. Sa cerem schimbarea numelui poporului in daci; ne-or considera draci? :ymdevil:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 20 Sep 2011 10:38 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
- la presiunea unor organizatii non-guvernamentale din Romania, Academia Romana a decis sa elimine din DEX unele cuvinte sau sa modifice definitia lor (http://stiri.rol.ro/fara-tigani-si-jida ... 32674.html)

Citat:
Va solicitam sa luati masuri pentru a rectifica imediat definitia cuvantului «tigan», dupa cum urmeaza: sa consemnati caracterul peiorativ al cuvantului «tigan» atunci cand acesta din urma este folosit pentru a denumi o persoana care apartine minoritatii rome si sa specificati ca folosirea acestui cuvant nu este recomandata deoarece este considerat ofensator (discrimineaza impotriva minoritatii rome), sa consemnati caracterul peiorativ sau depreciativ pentru epitetul de la punctul 3 din definitia cuvantului «tigan», care in prezent apare: «Epitet dat unei persoane cu apucaturi rele», sa definiti minoritatea nationala in dreptul cuvantului «rom», care va deveni astfel termenul de referinta (termenul principal) in locul cuvantului «tigan»"

Mie mi se par cereri de bun simt, si reflecta realitatea.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 21 Sep 2011 7:50 am 
Soterro scrie:
Citat:
Va solicitam sa luati masuri pentru a rectifica imediat definitia cuvantului «tigan», dupa cum urmeaza: sa consemnati caracterul peiorativ al cuvantului «tigan» atunci cand acesta din urma este folosit pentru a denumi o persoana care apartine minoritatii rome si sa specificati ca folosirea acestui cuvant nu este recomandata deoarece este considerat ofensator (discrimineaza impotriva minoritatii rome), sa consemnati caracterul peiorativ sau depreciativ pentru epitetul de la punctul 3 din definitia cuvantului «tigan», care in prezent apare: «Epitet dat unei persoane cu apucaturi rele», sa definiti minoritatea nationala in dreptul cuvantului «rom», care va deveni astfel termenul de referinta (termenul principal) in locul cuvantului «tigan»"

Just! Tocmai de aceea am avansat propunerea de mai sus! In imaginarul colectiv, cel putin in doua tari UE pe care le cunosc destul de bine, ROMAN= hot, violator, criminal, delicvent in general.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 21 Sep 2011 8:02 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

In aceeasi ordine de idei, ar trebui sa nu se mai fie folosit cuvantul "eschimos", ci "inuit", cum e corect http://dexonline.ro/definitie/inuit
deoarece prin primul - care inseamna "mancator de carne cruda" - populatia din tinuturile arctice ale Globului este jignita.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 21 Sep 2011 10:16 am 
Neconectat
membru de bază

Nu stiu unde sa mai postez si asta dar....cumva se leaga totusi de subiect :(

"Nu vom aproba nici măcar intrarea parţială", a precizat purtătoarea de cuvânt. "În numele Olandei, vom spune «nu» la reuniunea prevăzută săptămâna viitoare la Bruxelles", a adăugat ea.

"Credem că este încă prea devreme", a explicat purtătoarea de cuvânt, potrivit căreia Olanda nu vede "suficiente" indicii că Bulgaria şi România "se ocupă de probleme precum corupţia, crima organizată şi anchetele judiciare".

http://www.mediafax.ro/externe/franta-s ... en-8780233

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 21 Sep 2011 10:17 am 
"...sa nu le mai spunem gunoierilor gunoieri, pentru ca parca si simplul cuvant pute, adica e pejorativ; eu propun sa le zicem “Garbage Disposal Manager / Executive”. Suna mult mai bine, nu-i asa? Si chiar si schimba natura meseriei, parca e mai curata acuma cu manageri si executivi

.. hackerii, dragii de ei sunt si ei discriminati prin cuvinte, dar nu s-au prins inca – exista baietii rai (the dark side of the hacking community), minoritati, pe care ii vedem si la TV prin tribunale zilele astea si exista baietii buni, simpli programatori, adevarati jedi ai miscarii open source. Eu zic sa facem si cu ei ceva, ca sunt discriminati saracii de ei – daca acum intrebi pe cineva ce e aia hacker o sa iti raspunda ca e dinaia care fura cu calculatoru si ii aresteaza la televizor – curat pejorativ

...si cu taranii va trebui sa facem ceva, sa ii numim fermieri, agricultori or smth, pt ca prea e folosit acelasi termen si pt cei “din mediul rural” si pentru taranii de orasi, aia care arunca cu sticle, tigari, chiloti, cafea, paine pe geam, care lasa usa deschisa la lift, care parcheaza ampulea si blocheaza cu o singura masina alte 6 samd (toate exemplele sunt reale si traite de mine personal) – deci va trebui sa facem o modificare si in chestia asta, pentru ca taran are o puternica conotatie pejorativa

...era sa uit inginerii, dragii de ei, cei care seamana cu cainii – au o privire inteligenta, dar nu pot sa se exprime; pai si termenul asta e pejorativ, poate ne ajuta doamna cu articolul cu un termen nou

...PORCU, sa nu uitam PORCU, cel mai discriminat dintre animale – jegos ca un porc, beat ca porcu, a manca ca porcu samd; pai ce avem cu bietu animal? de ce ii mai zicem porc? este el de vina ca unii manaca, beau, se murdaresc, vomita si alte kestii? eu zic sa sii schimbam si lui numele da de data asta nu mai cer ajutoru lu tanti cu articolu, ci propun eu sa ii spunem “suina”, pe numele lui mai intelectual adica.

(de aici: http://elucubratie.wordpress.com/2008/0 ... beratii-1/)

:hehe: :hehe: :hehe:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 21 Sep 2011 10:24 am 
GIN scrie:
Nu stiu unde sa mai postez si asta dar....cumva se leaga totusi de subiect :(

Posibil. Cu toate astea, cred ca mai degraba-i vorba de bacteria Schengen. :D :D :D

(http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-1018 ... elelor.htm).

Las'ca vedem joi.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 21 Sep 2011 12:57 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Cica nici "somer" nu ar mai fi corect, ci "persoana in cautare de ocupatie". Mai sa fie! Parca mai cool ar fi "job hunter"! =))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 21 Sep 2011 7:11 pm 
:)) :)) :)) =)) =))

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 21 Sep 2011 7:59 pm 
Soterro scrie:
Citat:

"...Dincolo de suportul stiintific avansat în argumentatie , semnificatia propusa pentru termenul tigan, aceea de "nomad, migrator, calator, cautator", nu are nici un sens peiorativ, ci, dimpotriva, vine sa restituie demnitatea unui cuvânt, dar si a etniei pe care acesta o desemneaza." - "Etimologia cuvintelor TIGAN si (R)OM" de Lucian Cherata autor al mai multor lucrari ce trateaza istoria, limba si cultura tiganilor (si exponent al acestei minoritati)
(http://www.scritube.com/sociologie/ETIM ... 142415.php)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 22 Sep 2011 8:59 am 
In timp ce ne noi ne batem capul cu etimologia cuvantului "rom", iata ce se scrie despre Romania si care sunt adevaratele probleme. :-l

http://www.contributors.ro/fara-categor ... or-englez/

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 25 Sep 2011 9:34 pm 
O eleva "de moda veche", cum nu credeam sa mai existe pe bancile scolilor din Romania!

Gina Camelia Roman:

ROMÂNIA MEA: „ŢARA CONTROVERSELOR!”

ELEVĂ ÎN CLASA A X-A.

LOCUL ÎNTÂI DIN 52 DE PARTICIPANŢI.

CÂŞTIGĂTOAREA CONCURSULUI DE ESEURI „ROMÂNIA MEA”.

Mi se spune că sunt un copil îndrǎzneţ aflat pe treptele maturizǎrii… Frumoasă caracterizare… Mă simt cuprinsă de un vârtej analitic şi mă gândesc că aş putea sǎ decupez scurte fragmente de viaţă autentic românească, într-o dimineaţă frumoasă de vară. De comun acord cu gândurile mele, mai ridic odatǎ binoclul şi privesc în zare pentru a da frâu liber vocii interioare. Astfel, privesc la România, aceastǎ ţarǎ teribil de simplǎ şi frumoasǎ, trecutǎ adesea prin focurile unor rǎzboaie, despre care am învăţat la istorie că nu au fost întotdeauna ale ei, aclamatǎ şi blamată, şi oacheşǎ, cu oameni care visează să trăiască în altă ţară. Iluzoriu? Nu ştiu ce să zic de la înălţimea celor 17 ani ai mei...
Este ţara mea, ţarǎ scǎpatǎ din mânǎ ce se îndreaptǎ spre un declinul sadic creat de propriile mentalitǎţi? Ar fi absurd sǎ pun aceste cuvinte pe umerii numelui de România? Nu, eu nu sunt în mǎsurǎ sǎ învinuiesc ţara pentru nimic ci doar sǎ atrag atenţia cǎtre „umilul” megieş român.
Este cert faptul cǎ într-o zi voi putea pǎrǎsi aceastǎ ţarǎ... Privesc, stagnez dar nu, stingher ca un fobist aflat în faţa propriei uşi fǎrǎ cheie… Cutez a-mi părăsi ţara şi a începe viaţa într-o ţarǎ perfectǎ? Este România o ţară perfectă? Cum ar arăta o ţară perfectă, cu oameni perfecţi? România este locul unde am crescut, am împǎrţit bucurie, tristeţe, am învǎţat sǎ iubesc, sǎ dau frâu liber imaginaţiei, sǎ cred în forţele proprii, sǎ mǎ exprim, sǎ ajut, sǎ caut rǎspunsuri, sa ignor, sǎ sper ca într-o zi eu cu un grup de oameni asemeni mie vom putea pune baze solide într-o ţarǎ ierarhic magnifică, iar spectacolul proastei imagini va înceta.
Mă simt prinsǎ în mrejele ţării care, cu o ultimă sforţare, încearcă să mă ademenească prin masivele ei înzǎpezite iarna, prin adierea florilor de primavarǎ, cu aerul ei de fecioară adormitǎ de bogǎţia verii şi dezmierdată de o bǎtrânǎ toamnǎ târzie, traversată dinspre vest spre est de zonele întinse de câmpie cultivatǎ cu sapa şi cu calul, de oameni care s-au chinuit să-şi dea un rost propriei vieţi. Purtǎm cu noi veacul frumuseţii, a dorului de drumeţii, a muncii obositoare de la câmp care nu curge parcă prin vene deşi glasul biroului şi ora 7 pândeşte perfid… De undeva, din inima ţării se aude tulburător imnul în culorile sfinte de curcubeu, tricolor al unui popor ce pe zi ce trece uitǎ sǎ trǎiascǎ, având un cult al acumulării de traume. Probleme sau pǎreri tardive, puse faţǎ în faţǎ cu românul, se aud ca dintr-o crevasă: avem facilitǎţi insuficiente, fonduri inexistente, tinere talente distruse de piţipoance cu sex appeal, faptul cǎ pentru clasa politicǎ suntem simple instrumente de vot cu propuneri indecente, dacă indecenţă înseamnă echivalenţa vot – peşte congelat, cǎ noi deşi nu avem suficiente case... construim monumente, cǎ bunele maniere par a se gǎsi la intelectuali sau în aparenţǎ la cei cu portofele nepurtate în buzunar, presiuni cǎ la capǎtul sǎrǎciei se aflǎ viaţa, clubul, luxul. Cumplit este faptul cǎ fiecare dintre noi avem idealuri şi sentimente, suntem o întreagǎ naţiune ce ne cǎutam valori şi încă îndrăznim să sperăm că vom trăi o viaţǎ care sǎ nu se transforme în tipul de hranǎ fǎrǎ condiment.
Aş vrea să cred că, orice curs vor lua lucrurile, România este în noi, totul ţine de noi, redresarea ţine de noi, că le suntem datori celor care au luptat de veacuri pentru fiecare palmă de pamânt. Aş vrea să se trezească în noi spiritul civic şi să ne gândim că nu am putea privi altfel România decât locul unde copiii sunt învǎţaţi sǎ vorbeascǎ româneşte, sunt educaţi şi purtaţi de mânǎ în grǎdiniţe, apoi la şcoalǎ.
Dacǎ m-ar întreba cineva de unde sunt, cu siguranţǎ aş şti sǎ rǎspund: din Vaslui, de pe o stradǎ anume, locuiesc într-un bloc, fost gri, actualmente colorat fǎrǎ nicio noimǎ, colţ cu maneaua vecinului de la parter şi cu bormaşina celui de la 3 care sparge şi meştereşte de cel puţin un an. Mǎ uit în oglindǎ analitic, cred cǎ arǎt bine, pǎrul îmi cam face figuri, dar deja nu-l mai iau în seamǎ. Cobor scǎrile prudent, mi-e teamǎ sǎ nu alunec, a spǎlat proaspǎt femeia noastrǎ de serviciu. La capǎtul culoarului deja zǎresc aceleaşi siluete, vecinii mei care ascultǎ muzicǎ pusǎ în casǎ de afarǎ. Încerc să-i ignor, aşa cum ignor şi replica de fiecare zi a mamei, mama nu se poate abţine sǎ nu exclame „Ce dracu or face ǎştia toatǎ ziua în faţa blocului? Alţii de vârsta lor au şi copii. Mai târziu îţi dau în cap pentru o bucatǎ de pâine!” În naivitatea ei, speră... să nu ajung şi eu ca ei.
Înaintez spre ieşirea din scarǎ. Vali, un urecheat ciudat, mǎ salutǎ zâmbind cu gura plinǎ de seminţe. Schiţez un zâmbet, mǎ mai întreabǎ ceva, dar nu mai aud ce, nici nu mai doresc sǎ aflu, dar le simt privirea fix pe fundul meu. Brusc, mǎ întreb dacǎ vreunul o fi avut în viaţa lui emoţii la românǎ, sau s-o fi strǎduit la matematicǎ. Îmi vine un gând şi mai ciudat în minte. Cum or fi arǎtat când erau bebeluşi, moi şi pufoşi. Ce aşteptǎri o fi având de la ei nişte mǎmici nedormite? Unde, pe ce scarǎ a societǎţii ar trebui sǎ-i aşez? Sunt scursuri, sunt plevuşcă? Or fi, dar sunt români, la fel ca şi mine! Asta nu pot ignora. Ce şanse primesc ei şi de la cine? Ce şanse primesc eu şi de la cine? Prin urmare, eu am un reper, eu cea dintr-o familie obişnuitǎ, ei – din familii la fel de obişnuite, ca şi mine! Lǎsati de capul lor, au alte repere… Eu, de pe strada X, din blocul X ca şi ei, eu din Vaslui, ca şi ei, eu din România ca şi ei… Din România mea şi din România lor…
Mergând spre şcoalǎ, mǎ gândesc brusc la ce aş vrea sǎ mǎ fac când voi fi mare. Mesajele primite sunt cel puţin bulversante: „Şcoala româneascǎ scoate tâmpiţi”! Oi fi şi eu unul dintre ei? Cu siguranţǎ! „Medicii din România sunt cei mai slabi din Europa, şi e la modǎ sǎ te tratezi în strǎinǎtate”... Toate fetele de vârsta mea vor sǎ se facǎ modele sau... nu ştiu... Ceva care sǎ le aducǎ mulţi bani şi faimǎ.
Îmi atrage brusc, deodatǎ, atenţia un afiş publicitate rupt. Încǎ se mai observǎ zâmbetul „ca pentru pozǎ” al celui care promitea ca şi alţii... marea cu sarea! Mǎ întreb, n-o fi şi el un produs al şcolii româneşti. Dacǎ da, avem acelaşi numitor comun, eu şi cu domnul din afişe, suntem tâmpiţi. De ce aş vota un tâmpit?
Drumul cǎtre şcoalǎ e un spectacol cotidian. Îmi propun mereu sǎ vǎd ceva, o pǎrticicǎ din ţara asta. In acest moment vǎd o femeie cǎrând o sacoşe, însoţitǎ de soţul care fumeazǎ o ţigarǎ… şi simt brusc că nu mai vreau să mă gândesc la nimic…

Gina Camelia ROMAN
Liceul Teoretic „Emil Racoviţă” – Vaslui

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 06 Oct 2011 1:39 pm 
http://www.youtube.com/watch?v=Sz0L7pA0 ... re=related

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 25 Oct 2011 1:17 pm 
Suntem mai săraci cu un Liviu Ciulei!

Să se odihnească în pace!

http://www.romanialibera.ro/

http://www.mittelbayerische.de/nachrichten/kultur/artikel/rumaeniens_theaterlegende_livi/719436/rumaeniens_theaterlegende_livi.html

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 12 Noi 2011 2:28 pm 
Neconectat
Admin

NZZ tocmai a scris ca in Austria politia a oprit o masina din care au coborat 18 romani.
Eu zic: asta-i nimica, vezi aici.

PS: si francezii se mandresc ca au inghesuit 14 intr-un Fiat 500 si asta ar fi nus'ce record modial... ce penibili.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 12 Noi 2011 6:08 pm 
Neconectat
Admin

"Condamnam vehement comentariile si apropurile facute la adresa Romanilor din Italia in cadrul emisiunii La Zoo, deasemenea condamnam compunerea si promovarea melodiei in care romanii sunt ironizati si Romania este considerata tara Tiganilor.

Am a trimis in aceasta dupa amiaza o scrisoare conducerii paginii youtube unde a cerut scoaterea de urgenta a melodiei Zlatan - Faccio Bordello - Lo Zoo di 105 pe motiv de a fi discriminatorie. Nu prea inteleg atitudinea acestui compozitor Italian pe fondul in care si italienii cand merg in alta tara nu se bucura de o asa de buna imagine ei simtind chiar pe pielea lor ce inseamna sa fi artat cu degetul. Pe de alta parte bunele relatii intre poporul roman si cel italian nu ar trebui sa fie alterate de astfel de atitudini iresponsabile. A declarat Daniel Tecu presedintele FADERE Federatia asociatiilor de romani din Europa.

In urma cu mai multi ani acest fenomen a avut loc si in Spania. Un muzician a compus si interpretat o melodie total discrimatorie la adresa romanilor. Melodia se numeste Me cago en esos putos Rumoanos, si pe langa faptul ca ea critica pe Roamanii au luat locurile de munca ale spaniolilor, artistul spunea ca daca vor continua asa el va incepe sa taie mainile acestor romani. Am scris atunci o scrisoare conducerii Youtube si au scos de pe pagina lor melodia. Asteptam si de aceasta data o reactie similara.

Daniel Tecu, presedinte FADERE"

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 20 Noi 2011 8:31 am 
Neconectat
membru de bază

Stiu ca titlul topicului e "Despre romani si Romania in lume" insa se poate posta si invers "despre cum vad altii romanii sau Romania"

Concret:

-cetatean elvetian, de altfel 3 persoane, pe soselele Romaniei, conduc precaut, conduc corect, sunt depasiti de un "tare si mare" intr-un jeep "tare si mare", dobitocul - ca altfel nu am cum sa-l numesc- calca apoi in fata celor 3 un caine, opreste masina, da cu piciorul in cainele ranit care i-a "zgariat, jumulit" jeepul lui de rahat, lasa cainele, isi ia placa cu nr si pleaca mai departe !

Nu e unicul caz. Ca el multi cretini pe drumurile Romaniei!

- aceeasi cetateni sictiriti siscarbiti de atitudinea celui "mare si tare" trec de Bucuresti, masina incepe sa le faca probleme. Ma suna sa sun la garajul reprezentantei, avand nevoie de reparatura urgenta. Sun la ore 23 ora Romaniei. La inceput un ton si dialog sictirit, apoi insa, cand spun- probabil se vedea si nr de tel pe display CH- sun din Elvetia, masina are o problema urgenta, trebuie reparata. Mi se raspunde amabil, cu detalii, cu buna vointa dar si cu o rugaminte:

"Doamna, va rog este sigur ca vor veni la garaj? Am mai avut cazuri cand am mobilizat echipa de interventie si la urma nu a mai venit nimeni, nu am avut cui taia facutra pentru deplasarea echipei. Daca cei anuntati vin sigur la garaj, trimit intr-o juma de ora echipa de interventie"

Cum puteam sa-l conving ca nu fac glume proaste ?

"Domnule, va garantez ca vor veni, doar e vorba de Elvetia,noi nu glumim"

Au ajuns la garaj, in Bucuresti noaptea la 24. Pana la 3 dimineata s-a lucrat si....rezolvat.
O echipa de 4 femei si 3 barbati.

Ma tot intreb de azi-noapte, ce au nevoie cu adevarat romanii sa invete ce-i aia "caracter" ? :snif:

Si ma mai intreb, oare cum s-ar putea "transfera" mentalitatea elvetiana in Romania ?
Prin ce sau cine ? Prin carti ? Prin celebritati adica VIP-uri care "predica" ? Prin ce naiba ?? :-l

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Ian 2012 9:23 am 
Tenismanul român Horia Tecău a câştigat, împreună cu americanca Bethanie Mattek-Sands, proba de dublu mixt din cadrul Openului Australiei la tenis, primul turneu de Mare Şlem al anului.

http://www.ziuaveche.ro/sport-auto/spor ... 71434.html

Nastase a castigat si el de doua ori dublu mixt la Wimbledon ('70, '72), impreuna cu americanca Rosemary Casals.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 11 Iun 2012 7:54 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

"Paraschiva Kovacs ha dedicato più di 40 anni all'inventario e alla conservazione dei cancelli tradizionali della regione romena di Odorhei.

Il suo lavoro è stato ricompensato, insieme ad altre 27 iniziative esemplari, con uno dei premi per il patrimonio culturale - noti anche come premi Europa Nostra - che l'UE assegna ogni anno.

Il progetto della signora Kovacs è uno dei sei che hanno ricevuto il "Grand Prix", il premio speciale per un contributo eccezionale alla tutela del patrimonio culturale, a una cerimonia svoltasi a Lisbona il 1° giugno.

La giuria ha reso omaggio a Paraschiva Kovacs indicandola come un "esempio straordinario" delle persone modeste e appassionate che in tutta Europa, lavorando con risorse limitate, ci ricordano quanto sia importante conservare il passato per il futuro."

(http://ec.europa.eu/news/culture/120604_it.htmm)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 02 Sep 2012 9:20 pm 
Neconectat
Admin

http://www.contributors.ro/cultura/bine ... l-pe-labe/

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 11 Ian 2013 8:56 pm 
Neconectat
Admin

Un articol din Tages Anzeiger despre restaurarea mocanitei din Viseu de Sus si impresiile elvetianului care a facut-o.
Endstation im Wassertal
Citat:
Frustrarea și-a scris-o într-o scurtă poveste de suflet plină de umor. In ea noile elite se deplasează în Audi și 4x4 din București ca să se dedea romantismului și țuicii din vale: "Un amestec bălțat de lideri reali sau imaginari, de întreprinzători, bucureșteni aroganți, politicieni și înalți funcționari, investitori străini și profitori din tranziție, mafioți și securiști împreună cu aparținătorii lor servili, pe scurt: ceea ce da tonul în România."
(traducerea mea rapida)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 11 Ian 2013 11:55 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Interesant articol, spune multe, atat despre romani cat si despre elvetieni.
Si mai interesante consider insa ca sunt comentariile (toate cele 17, pana acum) cat si tonul si stilul in care sunt purtate (asta in comparatie cu forumul nostru sau cu orice "loc" online cu comentarii romanesti - avem inca mult de invatat).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 12 Ian 2013 2:32 am 
Neconectat
Admin

Marsh scrie:
Interesant articol, spune multe, atat despre romani cat si despre elvetieni.
Si mai interesante consider insa ca sunt comentariile (toate cele 17, pana acum) cat si tonul si stilul in care sunt purtate (asta in comparatie cu forumul nostru sau cu orice "loc" online cu comentarii romanesti - avem inca mult de invatat).

Comentariile TA sunt cenzurate, deci n-o sa stim ce nu a trecut prin filtru.
Dar revenind la tema: ceea ce mi se pare mie semnificativ este ca MS a reusit toata treaba FARA sa apeleze la baroni. Doar l-ar fi ajutat cu maxima placere ca sa-si traga si ei un procent si sa se impauneze cu realizarile... dar el a reusit si asa. Deci SE POATE si fara coruptie, chiar si in Romania.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 12 Ian 2013 3:47 pm 
Neconectat
Admin

Le Monde, 9.1.2013: Romanul, tinta rasului comediantilor

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 127 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC [ DST ]