Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 13 Noi 2019 6:27 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: "Mostenirea clandestina" (I,II,III)
MesajScris: Joi, 05 Ian 2012 9:19 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Un documentar foarte interesant despre Romania . Merita vazut!

http://www.ziaristionline.ro/2011/06/12 ... ete-video/

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: "Mostenirea clandestina" (I,II,III)
MesajScris: Joi, 05 Ian 2012 9:55 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Excelent documentar !

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Ian 2012 10:20 pm 
luminita scrie:
Excelent documentar !

Subscriu. \m/ :(( Doar ce am terminat de "digerat" documentarul. Ar trebui sa fie obligatoriu in scoli, ca material didactic la lectiile de istorie. X(

Lumi...ce crezi despre ideea asta, ca venim dintr-o tara care era programata de catre tov. Stalin sa dispara? Cu totul.
LE
Intreb ca sa aduc subiectul in discutie, pt. ca foarte putina lume este constienta de asta. Suntem setati pe cateva momente istorice, in rest, nu invatam o istorie reala a Romaniei, si mai ales istoria relativ recenta care ne-a schimbat enorm destinul nostru ca natiune, ca tara. In documentar sunt prezentate detalii care sunt foarte putin cunoscute publicului larg, si cu atat mai pertinente cu cat sunt prezentate de un istoric strain.
Din pacate, actiunile anti-romanesti continua (nu se zice asta in documentar..). Si, nu-i asa, "cei care nu invata din istorie sunt condamnati sa o repete".

Merita sa vedeti documentarul. Cam asta era ideea. Sigur nu o sa va lase reci.

Ultima oară modificat de lemon_cake pe Joi, 05 Ian 2012 11:28 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Ian 2012 11:26 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

...nush de ce, Prajiturico, postarea ta de azi la ora 10:11 pm la un alt topic, imi parea ca are parfum.. de "Mostenirea clandestina". :D :D :D

Câte ceva despre planurile lui Stalin si ale altora mai stiam si eu...

Vrând-nevrând tensiunea acelor ani ai urmasilor lui lui Stalin se simtea puternic in familia mea... Era un fel de umbra atotprezenta. Era nashpa sa fii copil de ofiter. :snif:
Exemple: am fost botezata pe ascuns, in absenta parintilor mei (militarii si familiile lor nu trebuiau sa aiba nimic de-a face cu biserica si cu religia in general - ordin de la Moscova- in caz contrar, militarul era deferit Tribunalului Militar si pedepsit conform legii).
...La un Paste (aveam vreo 4 ani), iesind in curtea blocului am vazut copii ciocnind oua rosii. M-am prezentat la mama reclamand ca vreau si eu oua rosii. Am facut atata galagie, incat mama a fiert un ou, l-a vopsit cu creion rosu si mi l-a dat. Dupa ce l-am mancat, a strans cojile, intr-un servetel, apoi intr-o punguta si le-a pus in poseta dupa care le-a aruncat intr-un cos in alta parte a orasului.
Mos Craciun nu exista! Exista Mos Gerila si venea in 30 decembrie, in "cadru organizat", in popota frumos impodobita, cu drapele si portrete...:ymsick:
Scuzati off-topic-ul asta ...m-au napadit amintirile.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Ian 2012 11:34 pm 
Eu recunosc, nu m-a preocupat foarte mult mosternirea "clandestina" (pariem ca nici pe prea multi colegi de generatie?). Am intrat in "democratie" la inceputul adolescentei, aveam alte preocupari. Printre acestea, se numarau si achizitionarea de blugi prespalati, adidasi cu clape si "trening cu scris" din targ.. :ymblushing: Ne "ajunsese" ce am apucat din comunism. :(

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Ian 2012 11:38 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

lemon_cake scrie:
Intreb ca sa aduc subiectul in discutie, pt. ca foarte putina lume este constienta de asta. Suntem setati pe cateva momente istorice, in rest, nu invatam o istorie reala a Romaniei, si mai ales istoria relativ recenta care ne-a schimbat enorm destinul nostru ca natiune, ca tara. In documentar sunt prezentate detalii care sunt foarte putin cunoscute publicului larg, si cu atat mai pertinente cu cat sunt prezentate de un istoric strain.
Din pacate, actiunile anti-romanesti continua (nu se zice asta in documentar..). Si, nu-i asa, "cei care nu invata din istorie sunt condamnati sa o repete".

Merita sa vedeti documentarul. Cam asta era ideea. Sigur nu o sa va lase reci.

Despre continuarea actiunilor anti-romanesti se pomeneste in documentar, precizânduse-se ca acestea au devenit mult mai subtile.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Ian 2012 11:42 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

lemon_cake scrie:
Eu recunosc, nu m-a preocupat foarte mult mosternirea "clandestina" (pariem ca nici pe prea multi colegi de generatie?). Am intrat in "democratie" la inceputul adolescentei, aveam alte preocupari. Printre acestea, se numarau si achizitionarea de blugi prespalati, adidasi cu clape si "trening cu scris" din targ..

...abolirea uniformelor, abolirea repartitiilor guvernamentale :)
:p

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 06 Ian 2012 12:31 am 
Da...se ducea cravata rosie de pionier, mandria noastra. Si snururile - rosu, galben, albastru. :mrgreen:
Da' sa ramanem la subiect. Abia astept sa pun mana pe cartea lui Larry Witts. Sunt atatea detalii noi interesante, documentate.
LE

luminita scrie:
Despre continuarea actiunilor anti-romanesti se pomeneste in documentar, precizânduse-se ca acestea au devenit mult mai subtile.

Subtile? Pai e clar ca cel putin actiunea de dezinformare si discreditarea Romaniei continua pe toate fronturile, daca tot suntem la capitolul manipulare, dezinformare - specialitati sovietice (si nu numai). Nu, nu sunt deloc subtile pt. cine are ochii larg deschisi.
Mai grav este ca noi, ca popor, cunoastem prea putin din toate subtilitatile astea si mult prea des cadem in plasa care ni s-a pregatit cu atata "grija". Dar ma rog, vom trai si vremuri mai bune.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 08 Ian 2012 11:09 am 
Am uitat sa adaug ca pe 5 ianuarie am vazut episodul IV la TVR (avantaj Dolce ;;) ) si vor mai urma si altele in seria asta, realizate tot de Monica Ghiurco :) Stay tuned.
Mostenirea IV
http://vimeo.com/34684060

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 09 Ian 2012 10:47 am 
Neconectat
tânără speranţă

Ma intereseaza sa cumpar cartea. ("Fereste-ma doamne de prieteni" Larry Watts)
Cine mai este interesat? poate ne putem organiza sa aducem citeva exemplare in Elvetia?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 09 Ian 2012 12:51 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Eu.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 09 Ian 2012 3:01 pm 
LE =:)

+1.
Sunt(erau) cateva capitole free pe internet, dar se pare ca fac parte din varianta draft a traducerii..
Varianta (originalul) in lb. engleza (io drept sa spun pe asta as citi-o) a aparut la Editura Militara, iar cea in romana la Editura RAO. Cam asta-i. :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 12 Ian 2012 11:48 pm 
Un alt film de vazut este "Where Europe ends" de Alina Mungiu, care ne reda o imagine foarte clara asupra izolarii romanilor din R. Moldova sau din Ucraina, si nu numai a lor - consecinte ale aderarii Ro la EU si ale conditiilor pe care trebuie sa le indeplineasca Ro pt. Schengen (ele, desi cu consecinte dramatice pt. romanii din Moldova tocmai pt. ca sunt indeplinite, nu sunt suficiente pt. o tara ca Olanda, care se opune aderarii Ro la spatiul Schengen). Din pacate nu l-am gasit pe internet, l-am urmarit la TVR1.
In linkul urmator ceva despre asta
http://www.youtube.com/watch?v=JT3-Xo3WcrI
si aici
http://www.whereeuropeends.eu/where-europe-ends.html
si un trailer
http://www.youtube.com/watch?v=saWKxK_g-lU

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]