Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 18 Oct 2017 1:58 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Profetie pentru Romania
MesajScris: Mar, 03 Iul 2012 7:27 pm 
Neconectat
membru de bază

Cine e slab de inger recomand sa nu citeasca aceasta profetie!

Daca romanii nu se trezesc in ultima clipa sa opreasca dezastrul antidemocratie care are loc in Romania, urmarile nepasarii lor vor fi grave, extrem de grave! De ce?

1. Nu motivatia ci MODUL in care a procedat USL in ultima saptamana ma obliga sa avertizez: este o himera sa sperati ca veti mai avea alegeri in noiembrie! Acele alegeri nu vor mai avea loc !

Degeaba stau unii si altii in expectativa, degeaba fac unii si altii analize cine si cum va iesi procentual mai bine la vot, degeaba se fac planuri de aliante: toate acestea NU VOR AVEA LOC!

2. Cine mai asteapta sprijin din partea UE greseste! UE - nu toti dar exact cei care acum fac jocul- asteapta de mult timp ca Romania sa fie izolata daca nu chiar exclusa din grupa lor, motivul?- nimeni nu a luat in seama problemele reale cu care se confrunta multe state europene din cauza unor nereguli romanesti. Chiar de vor avea unii curajul sa intervina, tacit, altii se opun rezolvarii problemei din Romania.

3.Cine spera in reusita unui partid-miscari venite pe cal alb din afara Romaniei pentru a intervenii in conflictul actual si daca se poate sa aduca si solutia optima, e optimist, dar atat. Mai multe sanse are OTV-ul decat romanii grupati initial in afara tarii. OTV-ul insa nu va avea cum sa preia "conducerea" din motivul explicat la pct 1.

4. Si ultima chestiune: nici macar americanii nu vor mai putea interveni. Isi vor da doar cu parerea.

Ce va urma concret? Daca suspendarea presedintelui va avea loc si Crin Antonescu ii ia locul, nu va fi doar temporar asa cum se lasa multimea a crede ci DEFINITIV!

Orice alta miscare sau decizie politica va avea loc doar in cercul inchis USL. In cel mai fericit caz se vor scinda jucand a opozitie-putere pro forma!

Stiu ca pare incredibil si futurist ce scriu, sa dea D-zeu sa nu am dreptate, dar....prea am de multe ori, asa ca macar mi-am facut datoria, eu v-am avertizat de ceea ce se intampla!

:(

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Profetie pentru Romania
MesajScris: Mar, 03 Iul 2012 8:21 pm 
Povestea drobului de sare!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 03 Iul 2012 10:25 pm 
Neconectat
Admin

tible scrie:
Povestea drobului de sare!

Ce drob de sare vorbesti matale acolo? USL si-a batut joc de TOATE institutiile statului, de toate separarile puterilor in stat, sau cumva nu? Si te rog, fara argumente de genul "legea aia e oricum gresita". Legea este LEGE, si daca insisti cu astfel de argumente favorizezi infractorii (care tot infractiune este, ca veni vorba)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 03 Iul 2012 11:33 pm 
Cu povestea drobului de sare am încercat să scot în evidenţă doar văicăreala generală care se transformă in pandemie politică.

Dar de pensionari, de bolnavi (de cancer), de mamele cu copii, de bugetari ... cine şi-a bătut joc?
Eu am în familie câte un reprezentant din fiecare categorie de mai sus ... tu ai?

În Ianuarie anul ăsta, lumea aia din Piaţa Universităţii care striga "Jos Băsescu!", a ieşit că nu avea nimic de făcut în casă?

Iar ţie îţi pasă de instituţii care nu au făcut nimic pentru omul de rând?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 03 Iul 2012 11:52 pm 
Neconectat
Admin

Ei da, exact: imi PASA de institutiile democratiei, institutiile alea pentru care au murit oameni acum vreo 20 de ani, pentru care au incasat bataie studentii, mecanisme pentru care ne-am tarat in fata Europei. Aici in Elvetia se pare ca nu sunt atatia oameni obisnuiti cu pomenile, oameni pe care anumite partide sa-i minta in fata cu nesimtire si carora sa le pretinda sa cumpere teorii cum ca albul este negru si invers. Scuza-ma ca te intreb asa direct, nu ti-e un pic asa rusine la obraz sa te legi de cei care au iesit in Piata Universitatii? Aceia au cerut jos Basescu intr-un mod total DEMOCRATIC, s-au folosit de un drept al lor (care pe vremea guvernarii Nastase te ducea la puscarie pe delict de opinie, mai uitucilor/mincinosilor), si nu au anulat ca altii in 2 luni cuceriri de 22 de ani ale democratiei din Romania. Ia zi, ce ai de zis despre plagiat si inlocuirea/desfiiintarea tuturor comisiilor de domeniu? Ce zici despre tarasenia cu Avocatul Poporului? Ce zici despre nesocotirea deciziilor Curtii Constitutionale? Dar despre cacealmaua ministeriala cu arestarea lui Nastase? Dar stiu, astfel de intrebari ti s-au mai pus aici pe forum si inainte, si nu ai fost in stare sa raspunzi cu nimic altceva decat gunoi si aer cald. Nu uita: chiar daca poti sa postezi nimicuri, sa nu-ti inchipui ca cineva ti le si inghite.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Iul 2012 12:04 am 
Soterro scrie:
Ei da, exact: imi PASA de institutiile democratiei, institutiile alea pentru care au murit oameni acum vreo 20 de ani, pentru care au incasat bataie studentii, mecanisme pentru care ne-am tarat in fata Europei.
Şi mie îmi pasă, dar nu de instituţiile politizate.

Soterro scrie:
tible scrie:
În Ianuarie anul ăsta, lumea aia din Piaţa Universităţii care striga "Jos Băsescu!", a ieşit că nu avea nimic de făcut în casă?
Scuza-ma ca te intreb asa direct, nu ti-e un pic asa rusine la obraz sa te legi de cei care au iesit in Piata Universitatii?
Te rog frumos, mai citeşte odată ce-am scris.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Iul 2012 12:30 am 
Neconectat
Admin

Altceva nu ai de zis, decat sa ma indemni la recitire? Un argument ceva? Sau chiar mai multe ARGUMENTE, ca ti-am pus mai multe intrebari? Lasa-ne cu sloganele cu "politizate" ca nu suntem alegatorii din Cucuietii din Deal, hai cu ARGUMENTE. Repet: argumente. Sau, poate n-am fost destul de clar:
ARGUMENTE???

Sau ar trebui sa ma gandesc bine, pana nu trece Ponta forumul romanilor din Elvetia in subordinea guvernului? :))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Iul 2012 7:29 am 
Neconectat
membru de bază

Soterro scrie:
au ar trebui sa ma gandesc bine, pana nu trece Ponta forumul romanilor din Elvetia in subordinea guvernului?

Doar peste cadavrul meu! :mrgreen:

Tibi,

pentru ca te cunosc si stiu ca nu esti modelul tipic USL-ist, iti argumentez eu postarea mea.

Lasand de o parte toata tevatura politica dinainte de alegerile din 2009, hai s-o luam de la zero pt noi aici, incepand cu noiembrie 2009!

Au fost alegeri prezidentiale! Basescu a adus si referendumul votului unicameral, deci cei care am mers la vot au ales presedintele si forma parlamentului. Rezultatul a fost: Basescu presedinte si parlament unicameral.

Datorita faptului ca rezultatul dintre Geoana si Basescu a fost foarte "knapp" (nu mai caut acum cifrele!) plus datorita faptului ca balanta s-a inclinat definitiv pentru Basescu abea dupa ce au venit rezultatele votului din afara tarii, evident ca opozitia a concluzionat: in diaspora s-a furat ! Cea mai atacata a fost ambasada Romaniei de la Paris condusa in aceea vreme de Teodor Baconschi, caruia i s-au adus acuzatii de "masluire" a buletinelor de vot. In ciuda faptului ca diverse comisii nu au putut constata nereguli, PSD-ul a tinut-o pe a lui: s-au masluit alegerile! (vorbeau probabil din experienta personala ei oricum altfel nu stiu sa organizeze alegeri decat prin masluire!)

Prima greseala politica (repet ma refer dupa aceste alegeri din 2009 ca am devenit expert cat mi-am batut mintea cu ei!) a lui Basescu a fost numirea lui Baconschi in 23 decembrie 2009 la carma ministerului de externe deci la 2 saptamani dupa castigarea alegerilor ( 6 decembrie a fost ultimul scrutin). Baconschi fiind in acea perioada neafiliat PDL. Concluzia opozitiei: pai PDL-ist nu e, cu voi in guvern de ce ar fi decat daca, ii datoreaza ceva Basescu, respectiv rezultatul din Franta. Acest pas, le-a intarit nu doar PSD-istilor convingerea in "constatarea " lor ci s-a ajuns ca si electoratul sa creada.

Care-i adevarul nu stiu Tibi! La masluit se pricep TOTI!

De aici insa mi-a atras atentia pontacul. Nu a existat initiativa adusa in parlament de PDL sau altii sa nu fie contestata! Nu a existat moment propice pe care sa nu-l foloseasca prin bagare de motiune, sau nu a existat gafa a lui Basescu care sa nu fie folosita ca argument pentru o eventuala suspendare! TOT ce au miscat in viata politica a fost dirijat doar intr-o directie: suspendarea presedintelui Romaniei!

La randul lui, Basescu, ca raspuns la permanentul atac si-a format "garda de corp" adica a intarit unele pozitii de aici va lasa voua impresia institutiilor politizate! Tu cum ai proceda Tibi daca esti mereu cu asalt pe motive nedrepte? Nu ai incerca sa te aperi?

Daca Ponta si uniunea pe care apoi a format-o cu Antonescu deci PNL +PSD = USL ar fi avut intentii reale de "salvare" a tarii ar fi contribuit macar la masurile de austeritate, adica in loc sa le puna celor de la conducere mereu si mereu pietre in cale, ar fi sustinut macar reforma impusa de UE in economie si justitie! In rest, politic sau social puteau sa-si duca razboialele contra PDL!

Nu au procedat insa asa TIBI !! Cum de nu vezi aceasta REALITATE ?

USL nu a sustinut reforma in justitie, abea acum cand l-au vazut pe Nastase in dungi au inceput sa trimita sesizatii la DNA vezi cazul Postei Romane! Pai asta puteau face de mult, de ce nu au facut? Pentru ca si ei se simt cu multe chestii pe caciula !! Vezi Voiculescu si ai lor...

Basescu insa, a continuat seria gafelor: Putin- Regele Mihai- si nu in ultimul rand Arafat !

Oamenii in ianuarie au iesit in strada pentru ARAFAT , nu pentru a-l da jos pe BASESCU !

Este o mare diferenta de noanta care iar nu e perceputa corect! Oamenii corecti au fost indignati de atitudinea Presedintelui vis-a-vis de Arafat, iar apoi USL si-a vazut marea sansa si....a avut grija sa schimbe cursul demonstratiei din una pro Arafat in una jos Basescu jos Guvernul!

Si care au fost urmarile??

- Basescu a schimbat Guvernul! Incl pe UDREA !

-Si-a cerut scuze lui Arafat!

-A pus premier pe MRU din PNL ( deci USL ) plus prieten bun cu Ponta!

Dar NU!! Bolnavului la creier nu i-a ajuns. Pasul facut de Basescu avea oricum forma unui interimat, deci in noiembrie se putea alege democratic, orice altceva, din partea mea puteau sa-l deshumeze si pe CEAUSESCU !! DAR repet bolnavului la cap nu i-a ajuns!

Ci a bagat motiune! A fost numit premier si iarasi NU! El si obsesia lui au ramas: SUSPENDAREA lui BASESCU!!

Si pentru ca o vrea ACUM si nu in noiembrie, a intrat cu tancul in tot ce inseamna institutie de stat !

Cel mai crunt exemplu de marsavie este Bacul de anul trecut.

Stiu ca e dureros dar UNDEVA trebuie inceput, s-a inceput anul trecut prin introducerea camerelor de luat vederi, cine a fost IMPOTRIVA ?

Pai mai Tibi, te plangi pentru romanii chinuiti din tara, cum vrei sa le fie bine daca nimeni nu face un prim pas in invatamant si justitie ??

Nu ma intereseaza PDL. Basescu este presedintele Romaniei si cine-i intoarce spatele in mod nedemocratic da dovada de o mare marsavie ! Pedepseste-l pentru orice gafa politica in mod democratic, prin vot, prin referendum dar nu prin suspendare cand nu a incalcat CONSTITUTIA !

Cat m-a enervat el pe mine in ultimul timp cu aroganta de care a dat uneori dovada sau cu gafele pe care le-a facut, cand vad cum de 8 ani de zile e tradat miseleste sa vreau sa nu-l sustin si nu pot!

Daca vrei lupta lupta-te pe fata, deschis, barbateste nu pe la spate, ca un misel! ( de Romania zic) Iar miscarea cu plagiatul lui Ponta nu pricep ce se vaita unii ca a fost atacul lui Basescu!!

Bai fratilor daca esti CORECT nu are cu ce sa atace !! El nu a atacat cu o minciuna ci cu un ADEVAR tinut la sertar !! - cine nu are pete pe constiinta nu are de ce sa-si faca griji noaptea!

Astea fiind spuse nu va mai mirati de ce strainii nu va dau credit! ( si nu ma refer la cel bancar!)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Iul 2012 7:30 am 
Neconectat
membru de bază

In rest explicatia data de Soterro aici e prea clara ca s-o mai completez eu cu ceva:

Soterro scrie:
Ei da, exact: imi PASA de institutiile democratiei, institutiile alea pentru care au murit oameni acum vreo 20 de ani, pentru care au incasat bataie studentii, mecanisme pentru care ne-am tarat in fata Europei. Aici in Elvetia se pare ca nu sunt atatia oameni obisnuiti cu pomenile, oameni pe care anumite partide sa-i minta in fata cu nesimtire si carora sa le pretinda sa cumpere teorii cum ca albul este negru si invers. Scuza-ma ca te intreb asa direct, nu ti-e un pic asa rusine la obraz sa te legi de cei care au iesit in Piata Universitatii? Aceia au cerut jos Basescu intr-un mod total DEMOCRATIC, s-au folosit de un drept al lor (care pe vremea guvernarii Nastase te ducea la puscarie pe delict de opinie, mai uitucilor/mincinosilor), si nu au anulat ca altii in 2 luni cuceriri de 22 de ani ale democratiei din Romania. Ia zi, ce ai de zis despre plagiat si inlocuirea/desfiiintarea tuturor comisiilor de domeniu? Ce zici despre tarasenia cu Avocatul Poporului? Ce zici despre nesocotirea deciziilor Curtii Constitutionale? Dar despre cacealmaua ministeriala cu arestarea lui Nastase? Dar stiu, astfel de intrebari ti s-au mai pus aici pe forum si inainte, si nu ai fost in stare sa raspunzi cu nimic altceva decat gunoi si aer cald. Nu uita: chiar daca poti sa postezi nimicuri, sa nu-ti inchipui ca cineva ti le si inghite.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Iul 2012 7:42 am 
Neconectat
membru de bază

Dar tot am si eu o intrebare la tine, la Radu si la toti care inca mai credeti in cruciada dusa de USL la carma caruia se afla un PARANOIA :

Pontacul a cerut candva in gura mare (in interimatul MRU ) guvern de tehnocrati! Adica persoane apolitice! Acum, cand intra cu tancul in Romania....de ce nu inlocuieste asa zisii corupti si afiliati lui BASESCU cu oameni APOLITICI cu INTELECTUALI care nu au de-a face nici cu PSD-ul nici cu PNL-ul nici cu PDL ??

Asta e ce face sa tasneasca sangele din vene: ca nu VEDETI !!

Daca aia sunt politizati de ex in CCR sau Avocatul Poporului, DE CE PENTRU NUMELE LUI DUMNEZEU PUI DIN PSD ???

Si asta nu numesti lovitura asupra Romaniei ?! Si mai aveti curaj sa sperati la alegeri democratice in noiembrie ??

Desteapta-te romane din somnul cel de moarte !!!!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Iul 2012 8:18 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

tible scrie:
Dar de pensionari, de bolnavi (de cancer), de mamele cu copii, de bugetari ... cine şi-a bătut joc?
Eu am în familie câte un reprezentant din fiecare categorie de mai sus ... tu ai?

Imi pare tare rau pentru familia ta. Dar cred ca toti avem cel putin un reprezentant dintr-una din categoriile mentionate.

Ceea ce a facut guvernul Boc inainte de mazilire (lucru pe care l-am semnalat, plina de indignare aici : viewtopic.php?f=31&t=1795) din pacate era un rau necesar. Lucruri asemanatoare sunt nevoite sa faca acum Grecia, Italia, Spania.

Din pacate, se pare ca totul a fost in zadar, iar românii vor plânge lacrimi de sânge.

"Va dam"-ul populist a lui Ponta incep sa-si vada roadele: http://economie.hotnews.ro/stiri-eurofo ... nciare.htm,

...asta la doua zile dupa ce a asigurat poporul cum a reusit el sa faca sa intre fondurile europene fara restrictii. ( a se vedea declaratiile dupa intoarcerea de la Bruxelles, unde n-avea ce cauta -din 3 motive: - 1. a incalcat Constitutia , 2 . a sfidat decizia Curtii Constitutionale, 3. scandalul de plagiat).

tible scrie:
Soterro scrie:
Ei da, exact: imi PASA de institutiile democratiei, institutiile alea pentru care au murit oameni acum vreo 20 de ani, pentru care au incasat bataie studentii, mecanisme pentru care ne-am tarat in fata Europei.
Şi mie îmi pasă, dar nu de instituţiile politizate.

"Pot sa sesizeze si pe mama Curtii Constitutionale" - Valeriu Zgonea noul presedinte al camerei deputatilor.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Iul 2012 9:18 am 
@Soterro: Eu până acum m-am legat numai de idee, nu de persoană. Morţii de la revoluţie (sau lovitură de stat cu public) au fost vopsiţi în toate culorile de orice partid care a fost la putere. Imediat după revoluţie, instituţiile au fost împânzite de securişti şi bolşevici. Toţi au fost puşi în fucţii pe criterii politice indiferent de regimul aflat la guvernare. Politica pasilor mărunţi a fost etalonul. Băsescu a dus-o la rang de artă.

Vrei argumente? Să încep cu Funeriu la învăţământ. Igaş la Interne. Udrea la turism. MRU direct prim-ministru de la serviciile secrete. Numai somităţi.

Şi ca să închei... "O naţiune care priveşte cu un ochi în trecut este înţeleaptă, o naţiune care priveşte cu ambii ochi în trecut este oarbă."
Imagine

@GIN: Tot timpul te-ai referit la anumiţi politicieni cu invective (pogoniciul, păcăliciul, etc). Cum te simţi dacă eu ţi-aş spune că eşti o admiratoare înfocată a parvenitei din Pleşcoi?
Avem un preşedinte ameninţător şi răzbunător care loveşte în copii. Un preţedinte care una spune azi şi alta face mâine. Un preşedinte pe care eu l-am votat în 2004 şi l-am salvat de la suspendarea precedentă. Dar am fost dezamăgit. Aşa că nu-l mai vreau. Să vină altul, dar am de ales?

Referitor la parlamentul unicameral, ideea a venit de la Boc, care era un susţinător al parlamentului bicameral prin lucrarea de doctorat. Sau poate greşesc eu.

@luminiţa:Toţi am suferit cumva în timpul fiecărui regim, dar parcă suferinţa a fost mai adâncă în timpul lui BOC 1,2,3. Şi doare ca naiba când cineva drag suferă şi instituţiile abilitate nu ajută. (e.g. CNAS cu şef venit de la Direcţia sării)

Sunt în inferioritate numerică aşa că ... "ciocul mic, că voi sunteţi la putere" .. ca să parafrazez pe Anca Constantinescu.

Cred că acesta va fi ultimul post pe marginea subiectului (de pe orice fir de discuţie).

Fac şi o mică previziune deşi s-ar putea să-mi dau foc la valiză: Băse va fi suspendat curând (până Vineri), pe urmă se va întâmpla cum se ştie deja. După alegerile parlamentare şi prezidenţiale USL-ul se va sparge. Şi România îşi va începe drumul spre normalitate. Dixi.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Iul 2012 9:40 am 
Neconectat
membru de bază

tible scrie:
@GIN: Tot timpul te-ai referit la anumiţi politicieni cu invective (pogoniciul, păcăliciul, etc). Cum te simţi dacă eu ţi-aş spune că eşti o admiratoare înfocată a parvenitei din Pleşcoi?
Avem un preşedinte ameninţător şi răzbunător care loveşte în copii. Un preţedinte care una spune azi şi alta face mâine. Un preşedinte pe care eu l-am votat în 2004 şi l-am salvat de la suspendarea precedentă. Dar am fost dezamăgit. Aşa că nu-l mai vreau. Să vină altul, dar am de ales?

Gresesti ! Ma infoc pentru Basescu nu pentru blondina nu-s pe invers :mrgreen: si ma simt bine, prefer un barbat adevarat decat un pogonici si un pontac frustrat ca nu i-a tras-o el blondinei ci "chiorul/piticul" etc. Ce sa-i faci, scula nu are de-a face cu....prefectura :))

Bsescu e mai potent!

Lasand insa gluma de o parte, te contrazici singur, daca stii ca in noiembrie vor fi alegeri, pot fi chiar si prezidentiale, ce te agiti atat cu suspendarea ? Te temi cumva ca in noiembrie poporul ar putea decide altceva ?!

Poti bea o bere linistit de pe acuma, USL ul se va destrama, in 2 PNL-PSD si ei vor fi singuri pe listele de vot :D

Traiasca democratia! Da sa nu veniti pe urma iar vaitandu-va ca vreti joburi in Elvetia!!! Ca va trimit acasa, acolo unde-i frumos cald si bine sub aripa PSD-PNL.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Iul 2012 10:05 am 
Neconectat
membru de bază

Si ca sa fie mai pe intelesul tuturor, "razboiul politic" care are loc in Romania este unul geo-politic, cu miza mare, cu implicare si mai...mare !

Avem destui specialisti in geopolitica, dar se pare ca...DORM! Dorm in front, in loc sa aduca argumentele opiniei publice, dar e mai simplu sa "analizam" DUPA ce si cum a fost, mai ales sa spunem DUPA ce trebuia facut !!

Da, pe voi geopoliticienii Romaniei va provoc! Aduceti adevarul la lumina! Ca mai rau de atat oricum nu mai are ce sa se intample...:(

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Iul 2012 10:07 am 
Neconectat
Admin

tible scrie:
Avem un preşedinte [...] care loveşte în copii

Stai putin, ce tot spui tu acolo? Nu ai aflat ca s-a dovedit ca acea filmare a fost falsificata? Sau e nevoie de vreo comisie de etica ce ar fi trebuit sa verifice caseta si sa publice raportul in Monitorul Oficial?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Iul 2012 1:19 pm 
Neconectat
Admin

Si nu am inteles, care este problema cu Funeriu sau MRU? Ce au facut anticonstitutional sau rau asa in general?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Iul 2012 10:21 pm 
tible... nu te mai chinui prietene... degeaba... Eu nici nu mai citesc.. ii las sa se citeasca intre ei.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Iul 2012 10:33 pm 
Neconectat
Admin

raduvd scrie:
tible... nu te mai chinui prietene... degeaba... Eu nici nu mai citesc.. ii las sa se citeasca intre ei.

Corect. Sper ca asa se va intampla in curand si in Romania: postacii o vor lasa balta si ne vor scuti de minciuni si sloganuri.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Iul 2012 7:52 am 
Neconectat
membru de bază

Radu si Tibi, o sa va convingeti ca adevaratii lideri pe care-i asteptati exista, dar nu sunt Ponta si Antonescu, macar asta fiti de acord cu mine :) Europa nu face deosebire intre Ponte- Basescu ci intre oameni cu carecter si mamaligari!

Alege: in ce categorie vrei sa fii ??

"România, casa noastră, e călcată în picioare de hoţi! Avem o casă mică şi sărăcăcioasă în care am strâns, cu sudoare, timp de 20 de ani minumul necesar pentru un trai decent. Nu avem destulă zestre pentru toti copiii şi mulţi dintre ei şi-au luat lumea-n cap fugind prin vecini, la mai bine. Instinctul proprietăţii trebuie însă să ne împingă la a ne apăra cu dinţii cele strânse într-o viaţă (democratică). Dacă riposta întârzie să apară suntem moi, laşi ori mămăligari şi ne merităm soarta."

http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-1270 ... omania.htm

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Iul 2012 2:21 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Intrebarea cheie , este ce putem face NOI?
Ce o sa fac eu.
Voi merge la vot la referendum. Habar nu am unde dar voi afla.
O sa ma comport in continuare ca un om civilizat , ca sa arat ca Romanii sunt oameni civilizati si sa nu se uite lumea la noi doar ca la niste cersetori si hoti si altceva. E greu, imi zicea cineva ca cu o floare nu se face primavara. Nu. Dar cineva tot trebuie sa inceapa. Poate exemplul meu il vor uma si altii.
In rest? nu am nici cea mai mica idee.
Cu privire la asta.

raduvd scrie:

nu te impiedica nimeni sa iti sustii parerea. Ca nu mai poti sau nu mai ai argumente? asta e alta treaba. Ca unii pun mai mult suflet altii mai putin si termina cu "mai dai in p-- mea " fiecare e liber sa faca ce vrea.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Iul 2012 3:57 pm 
Neconectat
membru de bază

Ce putem face noi? Exact ce face Europa! Reactioneaza!

Din pacate insa sunt mult prea multe persoane ce stau in expectativa. Vor sa le fie cald. Asa ca asteapta pe margine sa vada cine se prevede castigator din acest razboi. Atitudinea asa zis echilibrata intr-o situatie ce cere decizie este o dovada de imaturitate !

Nu conteaza care-ti este punctul de vedere atata timp cat el este exprimat pe cale democratica, conteaza sa ai, un punct de vedere! Asa cum e cazul Uniunii Europene!

http://www.lefigaro.fr/flash-actu/2012/ ... umanie.php

Franta cere Guvernului Romaniei "sa respecte valorile democratice si statul de drept", a anuntat joi ministerul francez al Afacerilor Externe, citat de France Presse. "Toate statele membre ale Uniunii Europene sint in mod natural obligate sa respecte valorile democratice si statul de drept, dar si echilibrul puterilor in cadrul institutiilor", a declarat purtatorul de cuvint al Ministerului Afacerilor Externe de la Paris, Bernard Valero, intr-o conferinta de presa.

"Franta este ingrijorata de situatia politica din Romania", scrie si ziarul francez L'Express, preluand stirea Agentiei France Presse.

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-127 ... -drept.htm

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Iul 2012 6:10 pm 
Neconectat
membru de bază

Elvetia nu suporta comunistii! Si chiar daca nu e in UE are un cuvant de spus!!

Daca situatia din Romania ajunge sa fie comparata cu cea din Ucraina e grav !

Viele Politiker in Rumänien und der Ukraine betrachten in alter kommunistischer Manier ihre politischen Gegner als Feinde, die eliminiert werden müssen. Hüben wie drüben wird die Justiz politisch instrumentalisiert. Julia Timoschenko wird mit zweifelhaften Anklagen überhäuft, gegen Basescu läuft ein Amtsenthebungsverfahren auf einer fragwürdigen rechtlichen Grundlage.

http://www.nzz.ch/meinung/kommentare/mi ... 1.17323723

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Iul 2012 6:11 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Forte bine. O sa putem cere azil politic :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Iul 2012 6:21 pm 
Neconectat
membru de bază

Iar sa cerem ?? Dar NOI ce oferim ? Elvetia nu da azil politic oamenilor care fug de responsabilitate ! Asa cum nu au dat nici in 1990 celor ce fugeau de mineriada !!!

In schimb putem iesi in strada cat de curand !! La fel ca cei din Londra!

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

De aici:

http://www.facebook.com/Hear.Romania

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Iul 2012 6:24 pm 
Neconectat
membru de bază

Aceasi sursa ( a pozelor) :

All the pictures from the demonstration near the Romanian Embassy in London taken on July 4th 2012 to express our strong disapproval and concern with regard to the on-going breaches of the constitutional order by the coalition in power.

This demonstration and the webiste are not affiliated to any political party, rather they are the action of the Romanian civil society through its UK based members.

As such, we denounce:

The undermining of democratic principles and the institutions of the rule of law.
The abusive and antidemocratic conduct of the coalition in power.
Corruption and the subjugation of public institutions to political parties’ interests.
Politicians’ disdain at abiding by law.
The infringement into the supremacy of the Constitution and the separation of powers.
The attacks on the independence of justice

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]