Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 23 Oct 2017 11:33 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Muscati de caini vagabonzi
MesajScris: Vin, 17 Aug 2012 12:54 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Buna ziua tuturor,
cineva dintre voi a fost muscat de cainii vagabonzi din Romania ?
Sper ca nici unul dintre voi, dar in cazul in care cineva a avut ghinionul asta puteti sa-mi spuneti cum v-ati descurcat ?
Am auzit ca nu se mai gaseste vaccin antirabic in Romania...
Nu cred ca sint exagerata, dar gandindu-ma la cei 60000 de caini din Bucuresti posibilitatea de a fi muscat nu e asa de mica...
Mai ales ca am fost atacata de caini vagabonzi la Bucuresti de nenumarate ori si am scapat teafara decit datorita anumitor oameni care erau prin apropiere.
E cazul sa plecam in Romania cu vaccinul dupa noi ?
Am citit in presa romana ca nu mai au vaccin antirabic si vaccineaza decit persoanele muscate de vulpi sau sobolani.
Si in plus poate noua, romanilor din afara, s-ar putea sa ni-l refuze neavind nici pentru ei.
O zi buna
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Muscati de caini vagabonzi
MesajScris: Mar, 21 Aug 2012 8:14 am 
Neconectat
tânără speranţă

Presa din Romania... Banuiesc ca vaccinul antirabic nu se mai gaseste subventionat. La o simpla cautare cu prietenul google gasesti fiole la un pret in jurul a 30 lei/bucata. Vacanta placuta :wink:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 21 Aug 2012 1:54 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Multumesc Connex,
voi vedea; daca va fi necesar sa plec in Ro ptr. citeva zile, voi lua vaccin dupa mine. Altfel, vazind cum stau lucrurile, evit sa ma duc. Cu sau fara vaccin, ideea de a risca integritatea familiei mele si a mea nu ma entuziasmeaza. Intre timp astept cu nerabdare ca Bucurestiul (si Romania intrega) sa scape de maidanezi.
Cit despre lipsa vaccinului antirabic in spitalele romanesti nu cred ca presa exagereaza. Daca in Ro nu mai au vaccin BCG, insulina si in general f. multe medicamente lipsesc din spitale, posibilitatea unei crize de vaccin antirabic e cit se poate de plauzibila vazind consumul intens care se face de acesta (13.000 muscati pe an la Bucurest, deci 13.000 de vaccinari....)
O zi buna
A.C.
P.S. ma bucur ca cel putin printre romanii din CH nu au fost ghinionisti care sa fie muscati de caini.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 23 Aug 2012 12:05 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Maidanezii sunt si ei o problema, dar nu cea mai cea. Vaccinele.... chestie relativa, caci daca fluturi o bancnota de nush cat la nasul doftorului de garda, isi aminteste brusc ca mai are o rezerva de vaccin proaspat pe undeva. C'asa-i in sport.
Am si alergat (=risc mai mare de a fi atacat decat mers) cu altii prin Bucuresti- strazi, parcuri. Pur si simplu stropit cu bidonul un jet de apa in botul curajosului rezolva problema. Daca-s mai multi, necesita ceva training al dexteritatii si reactiilor rapide :) si mai multe cismele pe parcurs pentru reincarcarea 'munitiei'.
De ex rabiatii din trafic (d'aia, bizoni care vin cu ranga din gipanu' cu jenti de 22" sa urle la tine ca de ce nu le dai prioritate ca doar esti un prapadit de pieton pa zebra si el e cu masina dom'le si strada oricum e a lui) imi fac mai mari griji decat o dantura canina :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 24 Aug 2012 12:54 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Simpatic Kit3surf3r...
Fiecare are prioritatile lui in tema teroarei. De soferii indisciplinati nu mi-e teama, e deajuns sa ma uit de 4 ori cind vreau sa atraversez.
Cu maidanezii nu se stie niciodata ptr. ca nu toti sint asa de amabili sa latre inainte sa muste. Am fost atacata de mai multe ori dar cel mai teribil a fost cind unul care statea singur, intins la marginea trotuarului s-a repezit la piciorul meu infigandu-si dintii in geanta (tip diplomat care a functionat ca un scut). Nici cind am fost incercuita de o haita nu a fost asa de teribil. Si cum multi dintre ei stau sub masini, cred ca mi-ar fi imposibil sa merg pe strazi linistita.
Am fost prea norocosa pina acum sa nu fiu muscata, nu tin sa-mi incerc iar norocul.
O zi buna
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]