Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 18 Oct 2017 1:48 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Prietenie.....
MesajScris: Dum, 03 Feb 2013 10:59 am 
Neconectat
nou venit

Bunii prieteni au legături asemănătoare celor dintre fraţi. Trebuie să se ajute unii pe alţii. Când prietenii voştri trec prin greutăţi, se cuvine să îi ajutaţi. N-ar trebui ca în astfel de împrejurări cineva să rămână fără cei pe care îi consideră prieteni. Trebuie să ştii că cel care te ajută când ai necazuri îţi este un adevărat prieten. Şi este important să ai prieteni adevăraţi atunci când traversezi momente grele. Învaţă să devii prieten cu toată lumea, să îi consideri pe toţi prieteni şi să nu ai duşmani. Se cuvine să ştii că oamenii pot fi schimbaţi, până şi duşmanii îţi pot deveni prieteni. Un duşman, atunci când încerci să îl ajuţi, când vrei să îi faci un bine, îţi poate deveni un bun prieten. Nu poţi trăi în armonie dacă ai duşmani. Iată calea prin care poţi crea şi răspândi pace şi armonie în jurul tău. Încearcă să devii prieten cu toată lumea.

citat din Lin Kaiting

Cu stima si respect din Romania pentru d-voastra. Gabriela

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Prietenie.....
MesajScris: Dum, 03 Feb 2013 9:49 pm 
Neconectat
membru de bază

Gabriela ce scrii tu aici este frumos dar ireal :) Este o himera, o iluzie...

Cat timp ai personalitatea ta formata, cat timp esti un individ cu opinii proprii, nu ai cum sa ai DOAR prieteni! Doar daca vei incerca sa impaci permanent pe toata lumea. Deci daca vei fi mereu pe "aceasi lungime de unda" cu TOTI din necesitate nu din convingere.

Prietenia inseamna mai mult decat a NU avea dusmani. Inseamna sa fii sincer cu tine si cu cei de langa tine, sa-ti recunosti slabiciunile sa-ti cunosti calitatile.

Crede-ma, cand vei fi constient de ceea ce poti...vei avea ca prin "minune" o gramada de dusmani.... B-)

In rest da, adevaratii prieteni iti sunt alaturi la bine si la greu..

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Feb 2013 12:33 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Todirascu Gabriela scrie:
Se cuvine să ştii că oamenii pot fi schimbaţi, până şi duşmanii îţi pot deveni prieteni. Un duşman, atunci când încerci să îl ajuţi, când vrei să îi faci un bine, îţi poate deveni un bun prieten. Nu poţi trăi în armonie dacă ai duşmani. Iată calea prin care poţi crea şi răspândi pace şi armonie în jurul tău. Încearcă să devii prieten cu toată lumea.

citat din Lin Kaiting

Frumos si generos mesaj! :)

Cred ca a fost principala sursa de inspiratie a legiuitorilor români când au formulat Legea Medierii cu obligativitatea participarii la sedinte de mediere a victimelor violurilor si a protagonistilor altor fapte penale. (In termen de max 15 zile de la comiterea faptei, in caz contrar instanta respingând efectuarea proceselor). :mrgreen:

...Inca nu am reusit sa ma lamuresc unde anume se tine sedinta de mediere intre criminal si victima decedata: la morga,la biserica, acasa sau la cimitir? @-)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Feb 2013 2:55 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
unde anume se tine sedinta de mediere intre criminal si victima decedata: la morga,la biserica, acasa sau la cimitir? @-)
Cum unde: la masa de spiritism.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Feb 2013 6:44 pm 
Neconectat
nou venit

Buna seara..din Romania,...si scuze..sau iertare!
Aveti dreptate....multumesc.....pentru tot ..........

Aceeasi pentru d-voastra, cu stima si respect Gabriela

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Feb 2013 7:04 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Gabriela, imi cer scuze ca ti-am facut topicul varza! Oricum, intentia mea nu era sa "desfiintez" invataturile lui Lin Kaiting... E frumos ceea ce spune el. Din pacate nu tocmai...aplicabil.
Cum naiba sa devin "prietena" cu cel care m-a violat , sau mi-a violat fata, sau sora? Cum pot fi prietena cu cel care mi-a ucis omul drag?
...Sau cine stie,poate as reusi pâna la urma; asta daca "justitia ar fi egala pentru toti".
Dar cum se stie, NU numai in România, violul este ...din vina victimei.
Iar legea româneasca mai nou OBLIGA victima sa aibe "impacaciune" cu agresorul(agresorii), nu mai târziu de 15 zile de la eveniment. E cel putin AIUREA!

Tu ce parere ai despre Legea Medierii ?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 05 Feb 2013 8:19 pm 
Neconectat
nou venit

Buna seara,
Multumesc din nou..
Sincer, eu nu la acesti oameni (nu cred ca e corect cuvintul) , ma gandeam, cand am postat citatul..
A fost un impuls de moment ,,dupa ce am citit mai multe mesaje de pe forum.
Eu nu i consider oameni...........nici pe departe prieteni......Doamne fereste..
Referitor la Legea medierii!!!!!
Tot cei mai rau, in Romania, se poate legifera!! si cu asta am spus cred eu, ca tot...........
Acum , tot sincer, am inteles ca trebuie , sa ma gandesc bine inainte de a mai scrie ceva...
Va multumesc pentru bunavointa si intelegere.......
Cu stima si respect aceeasi Gabriela
[http://www.youtube.com/watch?v=_nhSiytv1e8]
O seara frumoasa.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]