Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 15 Dec 2017 10:45 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Dan Puric "Romania e o tara fara rost"
MesajScris: Mar, 16 Apr 2013 1:40 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

PS ....Si ma mai intreb cum am reactiona, noi, cei de aici, la fraze tip : "Ma leshi?!? Ce stii tu?? Ti-ai pus picioarele la spinare si te-ai carat! Io nu-s ca tine, io n-am plecat sa culeg capsuni sau sa spal la cur straini bogati. Io am mândria mea! Io nu mi-am vandut creierul la straini pentru un salar si o viata un pic mai buna. So: nu-mi spune TU mie ce tre' sa fac, SCLAVULE !!! ...'te 'n mortii ma-tii!"

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 16 Apr 2013 2:53 pm 
Neconectat
Admin

Din pacate putem sa facem zeci de liste cu asa da, asa nu, asta-mi place sau nu, pe politicienii romani ii doare fix in cot de parerea noastra. Chiar si cand romanii din Romania au iesit in strada, tot nu s-a schimbat nimic. Din pacate.

Connex- chestia cu toate accidentele si sinuciderile de la stiri are o dubla motivatie: 1) sistemul de stiri in general e bazat pe stiri proaste, asta oriunde in lume. 2) da-le oamenilor motive de suspans emotional si vor uita de propriile probleme, vor inceta sa se gandeasca la cate nereguli sunt in sistem si ca n-au bani de plata apartamentului, cand altora le merge si mai rau decat lor. Ai inteles ideea?

Sunt de acord ca se fac schimbari, insa oamenii care mor nu mai pot fi reinviati, o parte banii din uniunea europeana se scurg inca in buzunarele politicienilor si in spitale inca mai trebuie sa-ti cumperi singur medicamenentele ca sa nu mori. Asta ma doare. Schimbarea redusa la persoana. La fiecare persoana in parte care traieste in conditii inumane din Romania. Si la cat de incet se schimba lucrurile.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 17 Apr 2013 7:44 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

http://www.gandul.info/stiri/portretul- ... ic-6747523
:hum: :hum: :hum:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 17 Apr 2013 8:14 am 
Neconectat
membru de bază

luminita scrie:
http://www.gandul.info/stiri/portretul-unei-tari-multi-romani-cred-ca-soarele-se-invarte-in-jurul-pamantului-ca-pe-vremea-dinozaurilor-traiau-oameni-sau-ca-horoscopul-este-foarte-stiintific-6747523
:hum: :hum: :hum:

Este incredibil dar foarte adevarat!!!

(...)Cercetarea a mai arătat că patru din cinci români cred în miracole, în timp ce doi din trei români consideră că Biserica nu greşeşte niciodată în ceea ce spune. Credinţa în Dumnezeu nu îi împiedică, însă, pe români să creadă şi în astrologie sau în ghinionul, ori norocul adus de anumite numere. Astfel, 22% dintre români cred că horoscopul este "foarte ştiinţific", iar 40% că zodia le influenţează "mult sau foarte mult" personalitatea. De asemenea, jumătate dintre români cred în numere norocoase. Tot jumătate dintre români cred că deochiul poate fi contracarat de culoarea roşie sau că, dacă te mănâncă palma stângă, vei primi bani.(...)

Din pacate acest gen de "gandire" este transmis inca si la oras...aadica acolo unde oamenii au acces bun la informatii...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 17 Apr 2013 8:50 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia scrie:
Din pacate acest gen de "gandire" este transmis inca si la oras...aadica acolo unde oamenii au acces bun la informatii...

Giorgia, in articol NU se precizeaza ca acest studiu ar fi fost facut in mediul rural sau in mediul urban, ci "la nivel national":

"Studiul a fost efectuat în perioada iulie - septembrie 2009 pe un eşantion de 1.161 de persoane de peste 18 ani, la nivel naţional, folosindu-se metoda interviului faţă în faţă pe baza unui chestionar structurat."
Connex scrie:
Eu unul sunt optimist. Romania se schimba, incet, dar se schimba. :D

:-B :-B :-B

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 17 Apr 2013 9:21 am 
Neconectat
Admin

Giorgia scrie:

(...)Cercetarea a mai arătat că patru din cinci români cred în miracole, în timp ce doi din trei români consideră că Biserica nu greşeşte niciodată în ceea ce spune. Credinţa în Dumnezeu nu îi împiedică, însă, pe români să creadă şi în astrologie sau în ghinionul, ori norocul adus de anumite numere. Astfel, 22% dintre români cred că horoscopul este "foarte ştiinţific", iar 40% că zodia le influenţează "mult sau foarte mult" personalitatea. De asemenea, jumătate dintre români cred în numere norocoase. Tot jumătate dintre români cred că deochiul poate fi contracarat de culoarea roşie sau că, dacă te mănâncă palma stângă, vei primi bani.(...)

Pentru mine este un semnal al incercarii de-a se lega de ceva in disperare, te legi de horoscoape, de biserici, de credinta in miracole, este instinctul de supravietuire. Nu se spune ca speranta moare ultima?
Se mai stie ca in tarile sarace bisericile sunt pline. In tarile dezvoltate- exemplu Elvetia, bisericile sunt goale.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 17 Apr 2013 8:16 pm 
Neconectat
membru de bază

o melodie pt Romania...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 03 Mai 2013 12:17 am 
Neconectat
tânără speranţă

Luminita, studiul respectiv este din 2009. In zilele noastre a venit un pletos in parlament si a propus taierea fondurilor pentru biserica si legalizarea casatoriilor intre persoane de acelasi sex. Este o evolutie. :D

Ana, in procesul asta de schimbare sunt si perdanti. Mai mult, sincer, nu stiu ce sa zic, decat ca oamenii trebuie sa se adapteze si asta, cat mai repede.
In 10 15 ani toata generatia care acum isi vinde votul pe ulei si malai o sa dispara. Nu o spun cu cinism dar, asta este realitatea.Atunci sper ca se va schimba si discursul politicienilor, la fel si constiinta alegatorilor.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 03 Mai 2013 2:59 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Ana scrie:
Se mai stie ca in tarile sarace bisericile sunt pline. In tarile dezvoltate- exemplu Elvetia, bisericile sunt goale.

In multe tari biserica a avut un rol important in educatie, sanatate, politica, ocrotirea copilului, pana intr-o perioada relativ tarzie (de inimaginat pentru noi, crescuti intr-un sistem comunist), de unde si abuzurile care inca au ramas in memoria colectiva. Lumea s-a laicizat in unele tari treptat, in altele brusc (cum a fost in Canada, la Revolutia "tranquille" - linistita - din anii 60!). Amintitile anumitor abuzuri sunt inca proaspete iar povestile despre ce se intampla intre zidurile lacasurilor "sfinte" incep sa iasa la iveala. Reactia e fireasca.
In tarile sarace nu e de condamnat ca oamenii se refugiaza in credinta cand nu mai aulta speranta. Nu e neaparat vina lor luati individual, ci a societatii care a ajuns individualista si a uitat de anumite segmente ale populatiei, pe unii i-a uitat prin catune izolate de civilizatie si prostiti de propaganda din mass media (nu numai in Ro), iar pe altii ii umilesc intr-un sistem in care, dupa o viata de munca, nu au nimic sau sunt purtati prin spitale in care daca nu au bani mori cu zile.

Pe de alta parte generalizarea asta de care amintesti nu este respectata absolut deloc in USA, unde practicarea ritualurilor bisericii crestine este f bine vazuta in lumea politicului, nici un candidat nu-si permite sa se declare ateu. De partea populatiei, dumai 15% se declara atei iar 5% refuza sa se pronunte. Este un procent mare de practicanti pentru o tara dezvoltata, ce zici?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 03 Mai 2013 11:01 pm 
Neconectat
Admin

haihui scrie:
Pe de alta parte generalizarea asta de care amintesti nu este respectata absolut deloc in USA, unde practicarea ritualurilor bisericii crestine este f bine vazuta in lumea politicului, nici un candidat nu-si permite sa se declare ateu. De partea populatiei, dumai 15% se declara atei iar 5% refuza sa se pronunte. Este un procent mare de practicanti pentru o tara dezvoltata, ce zici?

(Oare cati dintre cei 80% ramasi sunt pastafarieni? =:) )

Dar, practicanti? Hmmm, in acelasi an 2008 numai 9% dintre americani au declarat ca religia este lucrul esential din viata lor.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 03 Mai 2013 11:12 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Nu stiu, habar n-am.
Insa prefer sa ma bazez pe o statistica decat pe generalizari.
Daca ai cifre care sa demonstreze ca americanii au intors spatele bisericii sunt f interesat.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 05 Mai 2013 5:55 pm 
Neconectat
Admin

haihui scrie:
De partea populatiei, dumai 15% se declara atei iar 5% refuza sa se pronunte. Este un procent mare de practicanti pentru o tara dezvoltata, ce zici?

haihui scrie:
Soterro scrie:
Dar, practicanti? Hmmm, in acelasi an 2008 numai 9% dintre americani au declarat ca religia este lucrul esential din viata lor.
Nu stiu, habar n-am.
Daca ai cifre care sa demonstreze ca americanii au intors spatele bisericii sunt f interesat.

Este EXACT aceeasi statistica pe care ai mentionat-o tu in ce ai scris mai sus. Daca a fost buna la tine, e buna si la mine.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 05 Mai 2013 7:25 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Ce vrei sa combat in idei aici? Faptul ca un procent de sub 10% din americani afirma ca religia e un lucru esential in viata lor? Asta inseamna ca o tara bogata a intors spatele bisericii? Este mai important ca te declari practicant sau ca religia este esentiala?
Just talking, nu-i neaparata nevoie ca nici tu, ca admin, sa ai neaparata dreptate, nici ca eu detin adevarul suprem.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 05 Mai 2013 7:30 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Pentru clarificarea raspunsului.
Soterro scrie:
(Oare cati dintre cei 80% ramasi sunt pastafarieni? =:) )

Nu stiu, habar n-am.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 05 Mai 2013 11:07 pm 
Neconectat
Admin

haihui scrie:
Este mai important ca te declari practicant sau ca religia este esentiala?

Daca e sa ne luam dupa argumentele de tipul "85% din romani sunt ortodocsi deci va rog liniste", as zice ca declaratiile sunt mai importante decat realitatea. Doamne-doamne s-ar putea insa sa fie de alta parere si sa-i salveze numai pe aia 9%. Eh.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 06 Mai 2013 12:11 am 
Neconectat
tânără speranţă

Unele argumente le pot intelege, paralela cu niste apropouri la ce-as fi vrut sa spun printre randuri nu.

Cand doresti sa disctuti si sa-mi demostrezi pe alte baze limitele afirmatiilor mele sau faptul ca natia asta de care vorbim a intors spatele bisericii, I'm open. Probabil ma insel, nimeni nu-i perfect. Dar fa-o in smart way.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 06 Mai 2013 8:26 pm 
Neconectat
Admin

haihui scrie:
Cand doresti sa disctuti si sa-mi demostrezi pe alte baze limitele afirmatiilor mele sau faptul ca natia asta de care vorbim a intors spatele bisericii, I'm open.

Ti se pare mult sau putin procentul de 9% care sustin in anul 2008 ca credinta este lucrul important din viata lor? Mie mi se pare putin, iar coreland cu cei 80% care se declara crestini as zice ca natia nu a intors spatele bisericii, ci a intors spatele credintei. Nu toti, numai 91%.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 06 Mai 2013 8:31 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Focus pe ce se discuta, caci plecam de la un argument si ajungem sa aparam un cu totul altul.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 06 Mai 2013 8:38 pm 
Neconectat
Admin

Soterro scrie:
haihui scrie:
Cand doresti sa disctuti si sa-mi demostrezi pe alte baze limitele afirmatiilor mele sau faptul ca natia asta de care vorbim a intors spatele bisericii, I'm open.

Ti se pare mult sau putin procentul de 9% care sustin in anul 2008 ca credinta este lucrul important din viata lor? Mie mi se pare putin, iar coreland cu cei 80% care se declara crestini as zice ca natia nu a intors spatele bisericii, ci a intors spatele credintei. Nu toti, numai 91%.

N-am raspuns cumva intrebarii tale?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 06 Mai 2013 9:02 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Vorbim de "intors spatele bisericii", nu este expresia mea. Mi-am exprimat indoiala ca acest stat bogat, chiar de-i laic, i-a "intors spatele".
Tu spui de "intors spatele credintei". Eu nu inteleg exact ce vrei sa spui cu asta, zona in care duci discutia imi este neclara. Probabil gandim la fel insa tu vezi o jumatate a paharului iar eu pe cealalta.
Si oricum nu inteleg de la ce barem consideri ca biserica incepe sa insemne ceva pentru societate si pana unde nu este semnificativ? Faptul ca cineva (eu, tu), nu crede ca cei ce au raspuns la un recensamant cunosc semnificatia intrebarilor este cu totul altceva, iar daca ne bazam pe asta atunci putem generaliza si argumenta ce vrem.
Poti sa fii credincios insa nepracticant, poti avea o legatura a ta cu divinitatea fara a te manifesta sau a te prezenta la ritualurile bisericesti (cu toate ca-n USA sunt multi care merg duminica la biserica, mult mai multi decat am vazut ocazional aici). Pana la urma aceasta legatura este o relatie intima a fiecaruia, nu-i neaparata nevoie sa vezi lumea ca-si face cruce cand trece pe langa o biserica sau ca face matanii. Lumea evolueaza, se indeparteaza de biserica insa nu inseamna ca automat devine atee.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 06 Mai 2013 9:22 pm 
Neconectat
Admin

haihui scrie:
Poti sa fii credincios insa nepracticant, poti avea o legatura a ta cu divinitatea fara a te manifesta sau a te prezenta la ritualurile bisericesti (cu toate ca-n USA sunt multi care merg duminica la biserica, mult mai multi decat am vazut ocazional aici). Pana la urma aceasta legatura este o relatie intima a fiecaruia, nu-i neaparata nevoie sa vezi lumea ca-si face cruce cand trece pe langa o biserica sau ca face matanii.

Din statistica anului 2008 in USA doar 9% considera legatura lor cu divinitatea ca fiind esentiala, iar 80% tin la ritualurile bisericesti. Formalitatea bate de departe relatia intima.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 06 Mai 2013 10:10 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Te rugasem sa te focusezi pe ce mi-am expus indoiala, tu duci discutia din nou intr-o directie care n-am intentia s-o contest caci pe mine nu ma intereseaza extremele ca sa-mi fac idee despre continut.
Chiar tu ai concluzionat ca afirmatia e invalida, nu vad unde e problema, asa ca ma opresc aici.
Soterro scrie:
... coreland cu cei 80% care se declara crestini as zice ca natia nu a intors spatele bisericii, ci a intors spatele credintei.

Macar am cazut de acord pe ce spuneam.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 07 Mai 2013 1:46 am 
Neconectat
Admin

haihui scrie:
Soterro scrie:
... coreland cu cei 80% care se declara crestini as zice ca natia nu a intors spatele bisericii, ci a intors spatele credintei.

Macar am cazut de acord pe ce spuneam.

Mi s-a parut numai ciudat ca ai dat ca exemplu de tara crestina model o tara (SUA) care, dupa cum am cazut de acord, pare ca a intors spatele credintei crestine.
Dar ma rog, problema mea.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 12 Mai 2013 10:25 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Cine sunt HOŢII Europei? Iată pe ce loc se clasează România la "Olimpiada ilegalităţii":

http://www.antena3.ro/economic/media/ci ... 13878.html

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]