Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 12 Dec 2017 12:03 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 182 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: "Din bucata mea de paine... am hranit un om s-un caine"!
MesajScris: Mie, 06 Noi 2013 7:22 pm 
Neconectat
nou venit

Faptul divers...http://www.evz.ro/detalii/stiri/o-fetit ... 66038.html

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: "Din bucata mea de paine... am hranit un om s-un caine"!
MesajScris: Mie, 06 Noi 2013 9:28 pm 
Neconectat
membru de bază

Connex scrie:
@Giorgia

Am citit tot dar, sunt sigur ca nu ai intreprins nimic, pentru ca ''legea nu se aplica''. Nu pot accepta ca nu isi face nimeni treaba, din moment ce nu ai cerut ajutorul. Acum problema este rezolvata dar, se putea rezolva acum multi ani. Pasii de urmat, daca mai esti curioasa, se gasesc in forumul de discutii de aici http://www.avocatnet.ro S-a discutat si para discutat situatia teraselor de pe bloc...

Scuze de off topic :D

L-)

Citat:
Subit, de frica amenzi, au strans toti banii, au adunat suma pentru reparatie, au chemat o firma ca sa aflu ce azi ? CA firma si muncitorii s-au evaporat. Firma ce a pus schela deja partial la cladire. Acum, s-a facut iar planger la politie, sefa lucrarii e cautata, si...locatarii asteapta sa-si recupereze banii pentru a putea aduce alta firma. Ramane de vazut DACA isi vor recupera banii, daca vor putea incepe reparatia fiind deja iarna, si...daca nu vor avea alte pierderi !!

Connex, te invit sa bei o bere cu sotul meu si sa-i explici tu cum merge "treaba" in Romania si de ce de 6 ani acel acoperis inca nu e terminat in ciuda plangerilor, deciziilor si a interventiei juridice...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 14 Noi 2013 11:24 pm 
Neconectat
tânără speranţă

http://www.lematin.ch/suisse/Il-faut-ar ... y/20819880

Nici nu stiu ce sa mai zic :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 14 Noi 2013 11:54 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Io PERSONAL, cred ca Miss-a are dreptate! EA A ACTIONAT !!!! Ma bucur ca a reusit sa salveze cateva suflete! Acuma... Cum spunea si Conny mai devreme: fiecare cu buba lui! Unii au ca țintă ORFELINII, alții animalele... NU CRED ca putem arăta cu deștu în mod negativ fiindcă acțiunea vorbește de la sine: A SALVA DE LA MOARTE!!!!!! ORICE SUFLET!

NU îi e dat oricui să salveze ORICE, sau TOT! Fiecare suflet, după putința sa... mică, mare... contribuim...

Decât carne vie sau creieri pe asfalt.. mai bine suporți câteva vorbe de căcat în/din țara unde ai ales să faci un mic bine!!!! Părerea mea!

PS: deunăzi, pe un ALT forum, UNUL își exprima doleanța de a mânca.... carne de câine... Unde pot găsi carne de câine? - întreba el? Nici măcar nu era asiatic... cred că australian sau așa...

Răspunsurile au fost variate însă mi-a rămas în cap o fază... amuzantă... aș spune... Un elvețian îi răspunde ceva de genul.... Consumul de câine e interzis în Elveția.... poți eventual găsi cadavre DAR în niciuncaz nu vei putea mânca Bernard-zi AICI! (bernois)

:-@ :-@ :-@

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 15 Noi 2013 12:15 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

robertoluca scrie:

"robertoluca", imi dai zece minute si-ti scriu o poveste si mai tragica! In articol, NU se precizeaza sursa informatiei, ceea îmi intareste impresia ca in Ro, se face facultatea de "jurnalistica pentru naivi", ca piata-i buna si segmentu'i mare.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 15 Noi 2013 9:24 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Pentru a mai descreți ridurile sufletelor... ;)

http://adevarul.ro/news/stiri-ciudate/p ... index.html

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 17 Noi 2013 11:04 am 
Neconectat
tânără speranţă

hehe si eu am un beagle si tot asa face la portocale. nu le place in niciun caz mirosul de coaja de portocala.

revenind la 'problema' maidanezilor. e o 'problema' din punctul meu de vedere ca sa atraga atentia de la problemele actuale severe ale Romaniei. Ceea ce nu face sa dispara totusi aceasta 'mini problema' de vreo 70 000 de maidanezi numai in bucuresti.
cum se poate rezolva usor chestia asta?
nu se poate rezolva usor. nici macar prin masuri extremiste si ceausiste gen eutanasiere.

intr'un oras din apropierea bucurestiului, primarul dadea 50 de ron pt.fiecare maidanez adus la centre. se vaccina, stampila si castra. apoi se dadeau spre adoptie (bine, dupa ce ii deparazitau si ii spalau bine) nu spun ca asta a rezolvat 'problema' maidanezilor din oras, dar a diminuat drastic numarul lor (pe strazi in orice caz).

nu sunt de acord cu eutanasierea cainilor, dar aici intram in chestii etice. daca in 'tarile civilizate' s-a aprobat eutanasierea oamenilor (vezi belgia, olanda, etc) si chiar si in elvetia este aprobat 'sucidul' asistat (vezi dignitas si exit) nu vad de ce s-ar supara lumea asa intens daca s-ar face putina ordine pe strazi din bucuresti. dar intotdeauna mi-a placut razboiul intr'un pahar cu apa, de aici de la caldura, din fata calculatorului. (aici sunt ironic)

cea mai ieftina solutie (pe termen lung) ar fi educarea populatiei. ceva gen ca aici in elvetia. fiecare catelus sa aiba propriul cip, sa platesti o gramada pt.el (taxe de saci de adunat fecalele,etc) iar cei care ii lasa 'afara' sa fie amendati, etc. asta ar presupune si un 'moment zero' unde fiecare catel sa fie adunat de pe strada, deparazitat, vaccinat, cipuit si castrat. apoi redat drumul pe strada celor cuminiti. in 10-15 ani oricum ca pieri de batranete, nu va putea procrea, etc. cei rai si fiorosi, nu am nimic impotriva sa se eutanasieze, dar nu cu atata tantam, fara atata cruzime si alte oribilitati de care numai animalul om este in stare (aici va invit daca aveti curaj sa dati search pe google sa vedeti cat de cruzi sunt unii oameni cu animalele,etc)

totul se poate 'educa' in romania prin amenzi. insa asta ar presupune ca piesa de domino care ar trebui sa dea amenzile sa fie incoruptiblia. aici intram in alte detalii care ma fac sa spun ca schimbarea unei mentalitati se face in mare prin schimbul a 7 generatii.
corectati-ma daca gresesc.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 17 Noi 2013 12:50 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Între timp, două suflete mai norocoase... De la căldură, cu drag, (bună) duminică dimineața tuturor! ;)
Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 17 Noi 2013 2:47 pm 
Neconectat
tânără speranţă

robertoluca scrie:
Faptul divers...http://www.evz.ro/detalii/stiri/o-fetit ... 66038.html

Luminita scrie: "robertoluca", imi dai zece minute si-ti scriu o poveste si mai tragica! In articol, NU se precizeaza sursa informatiei, ceea îmi intareste impresia ca in Ro, se face facultatea de "jurnalistica pentru naivi", ca piata-i buna si segmentu'i mare.

Luminita,
era deajuns sa faci o cautare pe google cu numele fetitei din articol si sa vezi ca acest fapt e descris in multe ziare din UK, deci este un fapt cit se poate de adevarat. Si nu e nici macar asa de izolat. Jurnalistica pentru naivi este aceea care a insinuat ca Ionut ar fi fost victima unui pedofil. De ce iubitorii de catei nu vor sa accepte ca sint cazuri destul de multe de lume omorita de propriul catel ?
E un fapt adevarat, nimic mai mult.
Am observat ca v-au trebuit citeva zile sa dati atentie articolului indicat de robertoluca; fapt neinsemnat probabil pentru unii moartea unui alt copil... Iar pe urma Luminita a considerat ca articolul era fals. In baza flerului, probabil.
Toate cele bune
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 17 Noi 2013 4:31 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Aha. Deci sa inteleg ca acum cititorul tre' sa caute "sursa". Interesant...

In alta ordine de idei, exista o gramada de victime pe sosele. Asta ar trebui sa ne faca sa trimitem la casare toate masinile in circulatie?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 17 Noi 2013 7:04 pm 
Neconectat
tânără speranţă

...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Noi 2013 8:22 am 
Neconectat
nou venit

Luminita,intamplarea a facut ca imediat dupa ce am citit acest topic despre cainii maidanezi,sa citesc si acel articol din presa din Romania.Nu stiu daca ai obiceiul sa mai citesti presa online din Ro,dar sa sti ca este un obicei in a nu publica sursa citata intr-un anumit articol,cel putin in Evz.ro,acolo de unde provine acel articol.
In ceea ce priveste maidanezii...nu am inteles niciodata pe cei care adopta caini vagabonzi,si ceea ce spun nu are legatura cu acel articol citat anterior.De ce spun asta:pentru ca orice maidanez are violenta in sange,asta este clar.Sunt ca si salbatici,iar in clipa in care aduci unul in casa ta,iti asumi un risc.
In ceea ce priveste maidanezii din Ro...sunt pro-eutanasiere,fara nici-un fel de discutii.Situatia este scapata de sub control de autoritati si asta ar fi singura solutie.In acelasi timp as schimba drastic legile in ceea ce priveste detinatorii de caini,le-as face exact cum sunt aici in Elvetia.Nimic mai mult.Si sunt convins ca totul se va rezolva.
Cat despre ong-uri,asociatii de protectie...no comment.Nu vreau sa fiu cenzurat de admin. :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Noi 2013 9:32 am 
Neconectat
Admin

robertoluca scrie:
Cat despre ong-uri,asociatii de protectie...no comment.Nu vreau sa fiu cenzurat de admin. :)

Ce te face să crezi că am face asta? :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Noi 2013 10:22 am 
Neconectat
membru de bază

robertoluca scrie:
De ce spun asta:pentru ca orice maidanez are violenta in sange,asta este clar.Sunt ca si salbatici,iar in clipa in care aduci unul in casa ta,iti asumi un risc.

*E vreun cod genetic, nou descoperit, care atesta aceasta afirmatie ? Am avut mereu DOAR caini maidanezi mi-am asumat riscul ...Cred ca generalizezi.

*Elvetienii au o protectie a animalelor foarte stricta ce functioneaza pentru ca au incercat in primul rand sa gaseasca solutii pentru animale, apoi pentru oameni.

P.S daca mergi cu atentie pe strada, in Elvetia, vei vedea oameni cu "maidanezi" de zgarda. Pe unii daca-i intrebi ce rasa e cinele iti vor spune : "mischling" adica corcitura. Si daca-i mai intrebi de unde-i au sa nu fi surprins sa afli ca de la adaposturi de salvare din Romania, Spania sau Ungaria. Cumnata mea are un caine luat de la adapost din Spania, adus de o asociatie elveiana de protectie a animalelor in Elvetia. Vecina mea are un caine salvat din Ungaria, alta vecina a adoptat din Romania...deci...nu stiu dar fobiile stea gen valeu maidanezul....macar nu le povestiti si prietenilor vostri elvetieni, valabil si pt Claudia...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Noi 2013 1:09 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

robertoluca scrie:
Luminita,intamplarea a facut ca imediat dupa ce am citit acest topic despre cainii maidanezi,sa citesc si acel articol din presa din Romania.Nu stiu daca ai obiceiul sa mai citesti presa online din Ro,dar sa sti ca este un obicei in a nu publica sursa citata intr-un anumit articol,cel putin in Evz.ro,acolo de unde provine acel articol.

...Sa inteleg ca asta-i o "chestie buna" si ca "tre' sa ne adaptam cu totii la noua viziune a presei românesti"? Iti dai seama ca in felul asta pot interveni situatii care scapa de sub control?
Ma refer la alt tip de stiri, cu acelasi "model": un ziarist face o afirmatie intr-un cotidian de mare tiraj, tip "Iancsi Geza din localitatea X, jud. Mures este capul unei organizatii antiromânesti , are in posesie de arme in scopul de a ucide români "de bine", iar mâine va pune o bomba la un supermarket de pe raza judetului Mures". Cam ce se intâmpla? Variante: 1) O gasca de "români de bine" se prezinta noaptea la casa lui Iancsi Geza in scopul de a-l linsa . 2) Opinia publica româneasca are o reactie "a pelle" in privinta conationalilor de etnie conlocuitoare.

robertoluca scrie:
In ceea ce priveste maidanezii...nu am inteles niciodata pe cei care adopta caini vagabonzi,si ceea ce spun nu are legatura cu acel articol citat anterior.De ce spun asta:pentru ca orice maidanez are violenta in sange,asta este clar.Sunt ca si salbatici,iar in clipa in care aduci unul in casa ta,iti asumi un risc.

Eu cred ca iti asumi un risc si daca mergi cu masina pe strada, sau daca, pieton fiind, traversezi strada pe "zebra" cu omuletu' verde la semaforu' din fata ta. (In Ro, acum un an m-au "sters" de 6 ori , pe verde, pe zebra, si era sa iau si bataie din partea unui camionagiu nervos)
Nu vreau sa ma repet, prezenta câinilor pe strada in Ro este datorata românilor. Nu stiu daca ai citit tot topicul, exista solutii fezabile, fara a deveni barbarii Europei.

robertoluca scrie:
In ceea ce priveste maidanezii din Ro...sunt pro-eutanasiere,fara nici-un fel de discutii.Situatia este scapata de sub control de autoritati si asta ar fi singura solutie.In acelasi timp as schimba drastic legile in ceea ce priveste detinatorii de caini,le-as face exact cum sunt aici in Elvetia.Nimic mai mult.Si sunt convins ca totul se va rezolva.

Lucrul asta l-am scris si eu ceva mai sus (despre lege "copiata" dupa legea elvetiana).
Am spus de asemenea ca pân' la urma as accepta si eutanasia, daca suntem chiar atât de tâmpiti incât sa nu gasim o solutie civilizata si eficace.

Intrebarea ( tinând cont ca citesti presa din Ro si esti la curent cu metodologia) : dupa parerea ta, impuscarea cu boltz, electrocutarea + metodele artizanale aplicate de "cetatenii de bine" (tip, "uciderea cu levieru'", "aruncarea cu benzina pe patruped si arderea lui", "sport extrem: "io incerc sa te calc, cutzule, tu incearca sa scapi, da' fii tu sigur ca tot iti rup macar o laba"") intra in categoria EUTANASIE ?

PS: Intelegi de ce "orice maidanez are violenta in sange" ?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Noi 2013 1:10 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Giorgia scrie :*Elvetienii au o protectie a animalelor foarte stricta ce functioneaza pentru ca au incercat in primul rand sa gaseasca solutii pentru animale, apoi pentru oameni.

"Au incercat IN PRIMUL RAND solutii pentru animale, APOI pentru oameni ?!?!?"
Pur si simplu e aberant si lipsit de sens.
Cind au avut un urs care inspaiminta cetatenii nu au avut nici o problema sa se gindeasca ASA CUM E NORMAL in primul rand la cetateni si l-au impuscat.
Nu cred deloc ca elvetienii ar accepta milioane de maidanezi lasati liberi pe strazi sa atace si sa omoare oamenii.
Si a considera fobie sau isterie starea continua de pericol la care sint supusi cetatenii in Romania.....mi se pare lipsa de consideratie pentru cei care sint atacati si terorizati de maidanezi.
Inutila orice discutie pe tema maidanezilor cu un "iubitor" de maidanez. Faceti ce vreti, adoptati citi vreti (chiar va rog cit mai multi) dar nu obligati un popor intreg sa continue sa fie muscat de maidanezi numai ptr. ca voi aveti o "afinitate" deosebita cu aceasta specie.

O zi buna tuturor
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Noi 2013 5:17 pm 
Neconectat
membru de bază

dac68 scrie:
"Au incercat IN PRIMUL RAND solutii pentru animale, APOI pentru oameni ?!?!?"
Pur si simplu e aberant si lipsit de sens.
Cind au avut un urs care inspaiminta cetatenii nu au avut nici o problema sa se gindeasca ASA CUM E NORMAL in primul rand la cetateni si l-au impuscat.

Si ai idee care a fost argumentul adus cand au decis sa-l impuste? Riscul decimarii oilor :))

Acum da, metaforic vorbind poate o fi fost vorba de oile bipede cine stie.... #:-s

dac68 scrie:
Nu cred deloc ca elvetienii ar accepta milioane de maidanezi lasati liberi pe strazi sa atace si sa omoare oamenii.

Pai de aia ii baga in Tierheim si le cauta stapani care se ocupa de ei... :D

dac68 scrie:
Si a considera fobie sau isterie starea continua de pericol la care sint supusi cetatenii in Romania.....mi se pare lipsa de consideratie pentru cei care sint atacati si terorizati de maidanezi.

Ce noroc ca in Elvetia nu umbla cainii pe strazi...ma gandesc oare s-ar da azil politic pe tema asta ? :-\

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Noi 2013 5:41 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Giorgia ai dreptate, oile bipede abundeaza peste tot...
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Noi 2013 6:59 pm 
Neconectat
membru de bază

dac68 scrie:
Giorgia ai dreptate, oile bipede abundeaza peste tot...
A.C.

...sunt ingradite si ele, nu-i bai

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Noi 2013 10:16 pm 
Neconectat
Admin

Nu prea inteleg agitatia, sunt cumva interzise adoptiile de caini din Romania?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Noi 2013 11:14 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Soterro, nu-s interzise adoptiile de caini, dimpotriva oferta e mult mai mare decit cererea, adica nu prea sint deloc amatori.
Si pe urma isteria asta cu asa-zisele "masacre" de caini. De unde au mai scos-o nu stiu...
Daca au gasit 2 caini otraviti i-au transformat in 200. Pai daca era asa un masacru cum zic ei s-ar fi vazut mai putini maidanezi pe strazi. Cind am fost ultima data in Romania singurii care stateau bine mersi erau decit maidanezii. Era o tipa care cerea ajutorul celor de pe strada ca sub masina ei erau niste maidanezi. Ei ii era frica sa se urce in masina ca se repezisera la ea, asa ca astepta pe cineva mai curajos sa o ajute. A stat femeia mai bine de o jumatate de ora si nimeni nu se incumeta sa se apropie de maidanezi. N-am vazut maidanezi otraviti, n-am vazut maidanezi batuti, dar am vazut barbati in toata firea carora le era frica.
Si de data asta chiar ca nu mai intervin ca ... tot degeaba.

Noapte buna
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 19 Noi 2013 11:47 am 
Neconectat
membru de bază

dac68 scrie:
Era o tipa care cerea ajutorul celor de pe strada ca sub masina ei erau niste maidanezi. Ei ii era frica sa se urce in masina ca se repezisera la ea, asa ca astepta pe cineva mai curajos sa o ajute.

Era cumva blonda ? :-\

dac68 scrie:
A stat femeia mai bine de o jumatate de ora si nimeni nu se incumeta sa se apropie de maidanezi.

...sau poate de ea ? #:-s

Ia uite:

http://www.20min.ch/schweiz/ostschweiz/story/30913975

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 19 Noi 2013 8:32 pm 
Neconectat
Admin

Discutia era despre cainii din Romania, nu despre catelusii din St Gallen nici despre dimensiunea talentului la ironii.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 19 Noi 2013 8:38 pm 
Neconectat
tânără speranţă

...dar avem voie sa dam exemple, nu????

Btw, ceea ce indica robertoluca se intampla in Anglia...

Soterro, io te inteleg si sper sa nu te incorzi acuma si sa inchizi subiectul dar... poti sa lasi lumea sa dezbata asa cum vrea ea? Evident ca intr-o discutie vii SI cu exemple ... inspre exemplificare so...where is the prob, man? :-o

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 20 Noi 2013 12:07 pm 
Neconectat
membru de bază

Soterro scrie:
Discutia era despre cainii din Romania, nu despre catelusii din St Gallen

Soterro...pai acei "catelusi" vin din Romania :) Sunt acei oameni care ii cresc fara scrupule -daca se poate numi crestere!- si acum mai nou vin cu ei in portbagaj si incearca sa-i vanda la naivii din parcarile elvetiene fara ca acei cumparatori sa stie de ex conditiile in care acei caini au ajuns sa fie vanduti.

Poate nu are legatura cu maidanezii.. dar are legatura cu lipsa de scrupule a unor "iubitori" de animale sau sa le zic...profitori ?

Merci.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 182 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul

Ora este UTC [ DST ]