Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 24 Oct 2017 1:12 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 110 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Open your mind, ROmania!
MesajScris: Joi, 28 Noi 2013 10:37 am 
Neconectat
tânără speranţă

Abra, am trei prieteni homosexuali. Din nefericire, aia care umbla cu pene pe fund si machiati strident sunt cei vizibili. Da, exista cocalari si in aceasta comunitate. Un barbat machiat strident, la fel ca o femeie in aceeasi situatie imi induce o idee ca nu este decat o curva penala. Pardon de expresie. Daca altii vad in asta arta, este problema lor.
Cum ai spus, lucrurile pot fi calmate foarte usor daca fiecare si-ar vedea de treaba lui.

Barbatii, spui foarte bine, viseaza. Au vazut pre multe filme. Realitatea din strada este ca un cuplu de lesbiene este compus in majoritatea cazurilor dintr-o femeie ce pare normala si una care arata ca mine doar ca nu are mustata. :)) Multumesc, nu. :pirate:

Sus

MesajScris: Joi, 28 Noi 2013 12:54 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

M-am uitat si eu la performantele lui Paolo.

Nu zic nimic asupra vocii, ca nu asta e tema dezbaterii.
A aparut prima oara in budigai. Lipsa de bun simt. Homo sau hetero, mi se pare lipsa de respect fata de toti oamenii sa apari in chiloti. Nici Bitman, nici Cheloo, nici fata, nici publicul nu sunt acolo in budigai.
-1punct pentru Paulica.
La a doua performanta o fi vrut sa scandalizeze in costumul “carne”. Mah, asa ceva s-a fumat deja http://www.youtube.com/watch?v=BnO3nijfYmU si apoi am avut-o pe Gaga. O fi vrut sa exprime nuditatea (sentimentelor?) dar nu era nevoie. Imi vin in mine George Michael si Ricky Martin, Tiziano Ferro si Elton John. Tot homosexuali si ei – artisti adevarati – dar care s-au prezentat pe scena cu demnitate, au prezentat arta lor, nu izmenele.
O sa spuna careva: “Dar Freddie Mercury? Ala nu aparea in costume stramte si in fuste roz?” http://www.youtube.com/watch?v=o-Zo4AVL7AE (Abra, pt tine extra I want to break free”) Eeeeehhhh, nu-l atingeti pe Freddie! El era un geniu, provoca, misca masele pe cand Paolo e un papitoi. L-ati vazut bine cum pozeaza ca o centurista? Ce vrea omul ala sa faca? A venit sa cante, sa agate sau sa de o lectie de moralitate romanilor?
-2 puncte pentru el.
Ce i-a zis Cheloo? Ca el il dispretuieste pe el si ceea ce reprezinta el. Boooon!
Daca Paolo Lagona i-ar fi zis lui Chello exact aceleasi cuvinte, adresate bransei hip-hoparilor, ar mai fi fost asa tragedie? Aici videoul http://www.youtube.com/watch?v=NMpUI6-_iKo

Repet: sunt open minded. Homosexualitatea e inascuta exact cum e inascuta si heterosexualitatea si nimeni nu te poate condamna pentru ca esti homo. Dar ca te porti ca o curva penala (de la Connex citire) – homo sau hetero – da! Sunt norme de comportament in societate.

ps: Nu imi place hip-hopul, nu am absolut nimic impotriva homosexualilor.

Ultima oară modificat de LeDix pe Joi, 28 Noi 2013 4:07 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Joi, 28 Noi 2013 12:54 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Tu, dragul meu Connex, vorbesti despre TRAVESTITI - care intra cumva in alta (sub)categorie....
Cat despre baiatul asta.... Paolo Laguna...era machiat si alea alea... pentru ca avea de prestat pe scena, unde... mi se pare normal sa fie asa... pentru ca, nu-i asa?, pe o scena totul trebuie amplificat si exacerbat intru intelegerea publicului....

Discutiile despre orientarile sexuale... le putem continua, sau nu, intr-un alt topic. Oricum, raman la ideea ca "o vedeta" in calitatea ei de "om de pep sticla" NU AR TREBUI sa emita pe posturi astfel de elucubratii si sa invrajbeasca lumea...

E de... bun-simt as zice! :ymsmug:

Sus

MesajScris: Joi, 28 Noi 2013 12:57 pm 
Neconectat
tânără speranţă

LeDix, eu nu prea mi-s de acord cu tine. Omul este "un amator" pe o scena! Scena este o lume care permite TOT. Am sa revin cu amanunte mai tarziu...

Sus

MesajScris: Joi, 28 Noi 2013 1:09 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

La un asemenea concurs se evalueaza CE anume? Morala? Orientarea sexula? Sau prestatia artistica?
Cred ca arbitrul putea sa se limiteze la "Nu", fara comentarii adiacente.

La o competitie sportiva, de pilda, arbitrul penalizeaza competitorul tatuat ori tuns intr-o maniera mai ciudata (pentru ca el uraste astfel de ...obiceiuri), ori pur si simplu arbitreaza intrecerea?

Intr-un litigiu, arbitrul penalizeaza una din parti pentru ca are sapca iar el "uraste tot ce poarta sapca si tot ce reprezinta purtatorii de sapca" ?

Sus

MesajScris: Joi, 28 Noi 2013 1:48 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Luminita, asta nu e numai un concurs de muzica, e un show. In primul DSDS - format asemanator - a castigat un lesinat, vedeta anului fusese un papagal, dar fusese exclusa o adevarata artista cu scoala in music hall. fata asta a fost exclusa!

Mie nu mi-a placut nimic, dar nimic!, din ambele prestatii ale lui paolo.

Sus

MesajScris: Joi, 28 Noi 2013 1:51 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

AbraMack-reloaded scrie:
LeDix, eu nu prea mi-s de acord cu tine. Omul este "un amator" pe o scena! Scena este o lume care permite TOT. Am sa revin cu amanunte mai tarziu...

Pana si TOT are limite. Don't be too open minded. Your brain could fall out. :wink:

Prea amator nu mi se pare. :wink: Stie ce face.

Sus

MesajScris: Joi, 28 Noi 2013 2:42 pm 
Neconectat
membru de bază

Macar el stie sa dea o replica civilizata:

""Dragii mei, orice s-a întâmplat pe scena X Factor vineri şi orice vor spune oameni şi juriul ( mai ales unul dintre ei) şi oricare va fi rezultatul, eu voi cânta toată viaţa. Cred că ceea ce s-a întâmplat duminică a fost foarte grav. Vorbele lu Cheloo au fost foarte grave şi de prost gust. Mie personal nu prea îmi pasă de el, mai ales că nici măcar nu pot să spun că-l cunosc bine şi nu mă afectează în acest concurs sub nicio formă, eu mă voi exprima indiferent de ceea ce spune el. Dar în continuare sunt împotriva a ceea ce a spus, cred că prin vorbele lui a făcut o discriminare şi a atacat întreaga comunitate LGBT (comunitatea de lesbiene, gay, bisexuali și transsexuali, n.r.). Sunt alături de toată comunitatea LGBT din România şi de toată lumea care s-a simţit atacată duminică de vorbele lui. Sunt cu voi şi vă susţin. Cu toţii merităm respect. Oricum, să mergem mai de parte!", a scris Paolo Lagana, pe contul lui de Facebook."

Mai mult: http://www.libertatea.ro/detalii/artico ... z2lwnsInbR

Sus

MesajScris: Joi, 28 Noi 2013 3:59 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Abra, stiu foarte bine despre ce vorbesc. Iata un exemplu destul de cunoscut:

http://sverigesradio.se/sida/avsnitt/34 ... ramid=3071

Este autoarea celebrei fraze ''Daca va culcati cu reprezentanti ai sexului masculin sunteti niste tradatoare'' :)) Cam asta este realitatea cu lesbienele. La fel ca si in cazul babatilor sunt active si pasive. De obicei cele active sunt mai baietoase sa spun asa :D
Cele doua blonde 90 60 90 cu care viseaza barbatii sa stea la taclale sunt doar in filmele alea in care vine postasul la usa si in 5 minute este cu ele in pat. :pirate:

Sus

MesajScris: Joi, 28 Noi 2013 9:30 pm 
Connex scrie:
Nu cred ca romanii sunt intoleranti in numar mai mare decat in alte tari europene
Ah, pe bune? /:)

http://www.romanialibera.ro/actualitate ... 59498.html
Jumătate dintre români nu ar lua niciodată masa cu un homosexual, dar o treime din populaţie crede că suntem un popor tolerant
Numai 17% dintre respondenţi cred că minorităţile sexuale sunt discriminate într-o foarte mare măsură şi 24% în mare măsură în România şi 18% susţin că homosexualii nu sunt deloc discriminaţi în România. Totuşi, 31% dintre respondenţi spun că nu s-ar simţi deloc confortabil şi 30% puţin confortabil în prezenţa unei persoane homosexuale, iar 63% dintre intervievaţi spun că i-ar deranja foarte mult dacă o persoană de acelaşi sex le-ar face avansuri, în timp ce 54% spun că nu ar lua niciodată masa cu un homosexual.
De asemenea, românii se declară, în proporţie de 48%, foarte deranjaţi dacă ar afla că un membru al familiei lor este gay, iar 40% s-ar simţi foarte deranjaţi dacă copiii lor ar învăţa de la un profesor homosexual.

În contrast cu:
The 2007 Pew Global Attitudes Project: "Should homosexuality be accepted by society?"
Canada: YES 70%, NO 21%
United States: YES 49%, NO 41%
Argentina: YES 72%, NO 21%
Brazil: YES 65%, NO 30%
Chile: YES 64%, NO 31%
Mexico: YES 60%, NO 31%
Peru: YES 51%, NO 43%
Venezuela: YES 47%, NO 50%
Bolivia: YES 44%, NO 49%
Sweden: YES 86%, NO 9%
France: YES 83%, NO 17%
Britain: YES 71%, NO 21%
Czech Republic: YES 83%, NO 16%
Germany: YES 81%, NO 17%
Slovakia: YES 66%, NO 29%
Poland: YES 45%, NO 41%
Spain: YES 82%, NO 9%
Italy: YES 65%, NO 23%

Connex scrie:
Faptul ca restul europei a invatat sa se ascund in spatele unui zambet, nu inseamna decat ipocrizie.
Ipocrizia asta se mai numeşte şi politeţe. Nu-mi simpatizez vecinul, dar îi spun bună ziua când îl întâlnesc, şi îi zâmbesc.
Probabil că ţie instinctul îţi dictează să înjuri orice om pe care-l displaci.

Connex scrie:
Cine suntem noi sa.l condamnam daca nu ii plac homosexualii?
Ţine de sentimentul ăla, numit empatie. Şi bun-simţ. Chestie de civilizaţie, cum să-ţi spun?
Ura gratuită este o atitudine care ar trebui condamnată din principiu.

LeDix scrie:
Ce i-a zis Cheloo? Ca el il dispretuieste pe el si ceea ce reprezinta el. Boooon!
Cam acelaşi lucru îl spunea şi Hitler despre evrei. Booooon!

LeDix scrie:
A aparut prima oara in budigai.
Oy vey, nu cred că-şi imagina bietul Paolo că nişte amărâţi de budigăi vor leza pudoarea heterosexuală, LOL.

LeDix scrie:
Daca Paolo Lagona i-ar fi zis lui Chello exact aceleasi cuvinte, adresate bransei hip-hoparilor, ar mai fi fost asa tragedie?
Hip-hop-ul este un stil de muzică, şi nu orientare sexuală, rasă, etnie, naţionalitate etc.
Ţi-e tot una dacă un individ îţi spune:
- "eşti român şi dispreţuiesc tot ceea ce reprezinţi tu şi poporul tău"
- "eşti hip-hoper, dispreţuiesc tot ceea ce ţine de acest stil de muzică"?

Prin urmare, interogaţia ta, retorică sau nu, este absurdă. Hip-hoperii nu au murit în lagăre. Homosexualii da. Pe lângă alte categorii. Dacă e să vorbim de tragedii.

AbraMack-reloaded scrie:
Voi ce credeti?
Eu cred că oamenii pe care inteligenţa şi educaţia îi feresc de prejudecăţi respectă pe alţii fără să se sinchisească de orientarea lor sexuală. :)

Sus

MesajScris: Joi, 28 Noi 2013 10:19 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Sondajele de genul asta arata exact ipocrizia vestica, in opinia mea.Cum am spus, dresura functioneaza perfect. In sensul in care eu spun ce vrei tu sa auzi pentru a nu fi in contradictie cu normele sociale general acceptate. Reatrag atentia ca omul a fost discriminat crunt dupa cum singur recunostea in Italia, tara care sta bine in sondajul prezentat de tine. Pun pariu ca in Romania are o groaza de prieteni si din ce vad,are, sau a avut, o cariera de actor. Unde este discriminarea?

Legat de sondaje, iti aduc aminte ca in problema minaretelor, in Elvetia, majoritatea au fost civilizati asa cum spui tu pina s.au trezit cu stampilele in mana. Pentru mine este ipocrizie, pentru tine civilizatie. Eu unul, nu am cum sa pun egal intre ele.
Am sa te rog in continuare sa nu mai sugerezi TU ce as face EU in anumite situatii. Chestie de respect, cum sa.ti spun?

In privinta empatiei, este demonstrat stiintific ca iti pasa cu adevarat de un numar de oameni care este situat in jurul a 200 de indivizi. Este mecanismul de ,,aparare,, pentru ca altfel ai ajunge la spitalul de nebuni la cati mor in lume zilnic si la cati sunt nedreptatiti.
Pe forumul asta vorbim vorbe dar, in realitate, in maxim o saptamana o sa uitam si de Paolo si de cheloo si de orice altceva. Cu alte cuvine o sa ne doara in paispe de amandoi. Totul este relativ in privinta bunului simt. Sunt natii la care sa ragai la masa este un semn ca ti.a placut mancarea. Cum am spus mai devreme, in est este alta mentalitate, in numele tolerantei, de ce nu o putem respecta???

In incheiere mi se pare absolut normal ca oamenii sa refuze in Romania sa ia masa cu un homosexual cand imaginea lor, ani de zile, a fost Noemie... Si azi daca intrebi un roman ce imagine ii vine in minte cand pronunti cuvantul homosexual, in proportie de cel putin 80 % va spune Noemie.

Sus

MesajScris: Joi, 28 Noi 2013 10:48 pm 
Neconectat
tânără speranţă

So, Connex... continuu sa spun ca faci confuzii...chiar daca sunt alte subcategorii.... Naomi este transsexual... acum, aproape complet. Mai devreme imi spuneai ca nu iti plac gay-ii machiati strident! HOMOSEXUALII nu se (prea) machiaza!!! TRAVESTITII o fac si asta e alta poveste. Da, poate fi "deranjant" pentru majoritata pudica.
Ma repet: pe mine ma doare-n BASHKA ca Cheloo are o problema cu homosexualii, tiganii sau mai stiu eu ce... /cine. Problema mea e ca Cheloo, care nu e nici pe departe un sfant si pur ajunge sa "urasca in direct" un "poponar"... X Factor este o emisiune la care au voie sa se uite si copii, da? De ce tre sa se lase loc de discutii din astea? Putea sa ii spuna omului: Bai...putzi, esti infect si nu ai talent! Dispari! Si gata... era tipic Cheloo, era rau si asta era...

Nu am afirmat niciodata ca as fi o sustinatoare sau ca lupt pentru drepturile minoritatilor sexuale in societatea romaneasca DAR crede-ma pe bune, chiar ma atac cand vad/aud chestii de astea la TV.
Pentru ca nu e cum ai vedea o gagica sexy dar penibila, care se face singura de ras... E....chiar grav si din pacate, Cheloo nu e singurul care lanseaza mesaje din astea...
Precum am mai spus: ar fi trebuit sa isi tina ura asta pentru piesele lui... sa o propage asa, daca vrea... si acolo ar fi discutabil dar hai sa spunem ca am trecut de varsta unde "textul muzicii ma face sa traiesc ce behaie solistul"...

LeDix... am trait suficient de mult in lumea scenei ca sa pot afirma, fara nicio urma de indoiala un lucru: Pe scena chiar ESTE permis TOT! Tine de viziune si de curaj... Ca sa fi original, scena te lasa sa fii UNIC... (si daca nu ma crezi, intreaba-l pe Radu Afrim :p) Acum, fiecare poate intelege unicitatea asta in felul lui.... E clar ca homosexualii (unii) au tendite de a cadea in ridicol, cateodata... si asta datorita gesturilor poate prea feminine, exagerate, largi... etc... Nu stiu cum e Paolo asta in viata sa reala... dar pe scena...PENTRU scena, NU a fost exagerat! Ah, si sa nu uitam... Dupa primele auditii, cei ce raman in concurs se supun unor serii de transformari care nici macar nu tin de ei... Scenografi, designeri si make-up artisti... transforma omul, cel simplu la inceput, intr-o "chestie" comerciala...

Well...evident ca nu putem avea cu totii ACEEASI parare insa io tat cu parere de rau am ramas... pentru romani! :ympeace:

Sus

MesajScris: Vin, 29 Noi 2013 8:01 am 
Neconectat
nou venit

Abra, poate nu stii dar nu cu mult timp in urma, in luna Septembrie a ac, Alain Delon a declarat in direct, pe platoul unei emisiuni televizate, ca homosexualitatea este impotriva naturii. El mai are voie sa circule liber prin lume, sau doar romanii sunt tinta urii si parerilor tale de rau? Cred ca prin afirmatiille pe care le faci promovezi un gen de propaganda antiromaneasca.
In luna Mai 2013, Dominique Venner, istoric, eseist si sustinator al miscarii radicale de extrema dreapta de mai bine de 50 de ani, alege sa se-mpuste mortal chiar in fata altarului catedralei Notre-Dame. El protesta astfel fata de "legea infama" care autorizeaza casatoria homosexualilor si adoptia de copii de catre cuplurile gay.
Inca ceva. Intreaba-ti vecinii elvetieni ce parere au despre gay si lesbiene. Cum le vei spune ca nu-i mai lasi "sa se plimbe liberii prin lume"?

Sus

MesajScris: Vin, 29 Noi 2013 8:29 am 
Neconectat
tânără speranţă

Miriam, nu promovez nimic! Oamenii sunt liberi sa creada ce vor si cum vor! Da sunt trista pentru ca in ziua de azi oamenii nu pot fi toleranti fata de o problema care - pana la urma - nu ar trebui sa ii deranjeze!

Trebuie sa spun ca Alain Delon, oricat de fain ar fi fost in tinerete (il respect ENORM ca actor), a cam inceput sa isi piarda mintile. A se vedea, da!, ultimii ani de interviuri... Desigur si el are dreptul la o parere, e liber sa o aiba... Ca mine, ca tine... Dar de ce ar trebui sa fie AD un etalon? Adica daca EL spune ca e "impotriva naturii" asa si tre sa fie? Oricum, foarte urat din partea lui ca a ales sa isi exprime astfel parerea la TV dar e de inteles... el a fost mereu un FRUMOS, adulat de toate femeile lumii...
Ma intreb insa CE ar fi fost daca s-ar fi declarat el insusi homosexual?

Din pacate, sau din fericire, vecinii mei (cei din bloc) sunt in proportie de 80% est-europeni asa ca nu ma astept la pareri pertinente sau tolerante. Stii ce e ciudat? Ca cele mai multe contra-argumente, venite din Romania, suna ceva de genul: "Noi suntem un popor de CRESTINI, de ORTODOCSI, NU de poponari"... Cum suna asta? Cam ca si "impotriva naturii", nu? Elvetienii cu care am avut ocazia sa vorbesc subiectul asta, drept e ca media de varsta era undeva intre 60-70 de ani, NU au o parerea ANTI. Cum spunea si Connex, sunt pasivi in sensul ca ce face X cu Y in pat, nu e problema lor!!! Unii dintre ei chiar au "cunostinte" printre minoritatile sexuale deci, nah.... tind sa cred ca bash nu ii deranjeaza!!! Sau, hai sa admit, nu ii intereseaza... ceea ce oricum e mai bine decat sa dai cu pietre. Parerea mea!

In rest, ma repet: nu fac nicio propaganda! Constat INCA O DATA cat de ingusti la minte putem fi... si printre altele, sincer, as fi vrut sa aflu DACA oamenii care au plecat DIN Romania au suferit ceva modificari dpdv al tolerantei sau asa....

Dar ... vorba lu' LeDix...poate nu ar trebuim sa fim prea deschisi la minte! Nu de alta dar ne-ar putea pica creierul pe astfalt... b-(

LE: Miriam, tu de unde ai dedus ca eu as uri romanii?

Sus

MesajScris: Vin, 29 Noi 2013 8:55 am 
Neconectat
membru de bază

Apropos de elvetieni...majoritatea iti vor pune o contraa intrebare - la intrebarea ta ce cred ei despre homosexuali- :

Daca copilul tau, fata sau baiat , va veni intr o zi acasa spunandu ti ca este homo sau lesbi ce i vei face? Cum ii vei raspunde ? Cum vei reactiona ?

....

Sus

MesajScris: Vin, 29 Noi 2013 9:03 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Pentru Miriam, cu respect:
luminita scrie:
"Diversitatea" sperie. "Anormalitatea" sperie. Atunci incercam sa ne "agatam" de repere:

REPER 1 "E impotriva naturii".
Ia sa vedem : "Homosexualitatea a fost observata la un numar de 1500 de specii de animale, iar la 500 dintre acestea a fost descrisa si studiata aprofundat. Asta declara Peter Bockman, responsabil de expozitia de fotografie „Against nature?” (Impotriva naturii?), deschisa la Muzeul de istorie naturala din Oslo, Norvegia. Imaginile infatiseaza animale din 51 de specii, implicate in relatii sexuale sau de curtare cu membrii ai aceluiasi sex." (http://www.zooland.ro/Homosexualitatea_ ... -7462.html) . Nu sariti pe mine ca ala-i responsabil de expozitie, cititi articolul :D + http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_an ... l_behavior )

Cine poate demonta ipoteza mea: Homosexualitatea este un "mecanism de autoreglare" al naturii? Un mecanism de "control al populatiei unei specii" implementat tocmai de natura ?

REPER 2 "Cultura noastra nu permite asemenea "deviatii".
Cultura noastra (a românilor si a restului de aproape o treime din populatia Terrei) e de sorginte crestina. E drept ca lui Doamne-Doamne nu-i placeau homosexualii (e scris si in Biblie)
DAR : in Biblie sunt scrise si alte chestii care consfintesc violul, incestul, discriminarea femeii, poligamia,rasismul,genocidul, infanticidul, sclavia, pedofilia etc, fapte considerate "penale" in toate tarile civilizate.

Prin urmare, DE CE ar trebui sa iau in considerare reperul cultural?

2) Tot pentru Miriam, ...cu duiosie si acelasi respect: "Argumentum ad verecundiam" NU este argument, este ..."eroare logica".

Sus

MesajScris: Vin, 29 Noi 2013 9:07 am 
Neconectat
tânără speranţă

Giorgia, eu nu am intalnit astfel de situatii... dar cred ca este o intrebare buna!

Personal, raspunsul meu ar fi ...simplu: Nimic, as accepta! ;)

Sus

MesajScris: Vin, 29 Noi 2013 9:25 am 
Neconectat
nou venit

Pentru Luminita
Acum 2000 de ani in urma sclavul era sodomizat iar inteleptul trebuia sa fie obligatoriu gay, altfel nu era credibil. Intre timp, cam din 1950 incoace, studiile releva aberatii cromozomiale, specialistii in studii comportamentale hotarasc ca sexul masculin mai ales, viseaza noaptea chiloti tanga.

Sus

MesajScris: Vin, 29 Noi 2013 9:41 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Studiile de la 1950 sint evident depasite. Organizatia mondiala a sanatatii a scos de mai bine de 20 de ani homosexualitatea de pe liste bolilor. homosexualitatea este o conditie genetica cu care te nasti. in categoria barului blond sau ochilor albastri.
Acum ni se pare penibil sa discriminam pe cineva pentru ca are parul rosu...in evul mediu insa, femeie cu parul rosu erau arse pe rug ca vrajitoare...Lumea evoluaza. din fericire :) :)

PS @Connex: vreau sa-ti multumesc official pentru vorba pe care ai scris-o odata si care a fost pomenita acum din nou:" respectul nu se cistiga, ci este ceva ce datoram apriori tuturor". ma gindesc de multe ori la el (si implicit la intelepciunea ta). I owe you one!

Ultima oară modificat de conny pe Vin, 29 Noi 2013 9:47 am, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Vin, 29 Noi 2013 9:43 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

MIRIAM scrie:
Pentru Luminita
Acum 2000 de ani in urma sclavul era sodomizat iar inteleptul trebuia sa fie obligatoriu gay, altfel nu era credibil. Intre timp, cam din 1950 incoace, studiile releva aberatii cromozomiale, specialistii in studii comportamentale hotarasc ca sexul masculin mai ales, viseaza noaptea chiloti tanga.

Sursa?

Sus

MesajScris: Vin, 29 Noi 2013 10:05 am 
Neconectat
tânără speranţă

Abra intr-adevar, poate fac confuzii. Daca Noemi, pe care il cheama Florin, face sex cu barbati intr-adevar, poate fi homosexual sau transsesxual. Sincer sa fiu, habar nu aveam ca este transsexual. Are o carisma fantastica si de cate ori aparea la tv, schimbam canalul. Nu inteleg cum o comunitate, in speta lgbt, care trebuie sa lupte pentru imaginea sa, nu gaseste in randurile ei un reprezentat ok cara incet incet sa scimbe imaginea in randul populatiei.

Legat de copiii ce urmaresc X Factor, sa fim seriosi, sunt deja spalati pe creier la ora de religie, la biserica si de ce nu, acasa. Intr-o tara in care violenta verbala este omniprezenta, la orice ora din zi si din noapte, pe strada, la tv, oriunde, modul in care cheloo s-a exprimat si a pus problema, strict legat de cuvintele folosite, a fost chiar soft. Este interesant cum minimalizezi bataile ghiolbani vs rockeri in acest context. Daca exista violenta doar pentru muzica, la fel cum exista pentru fotbal, hockey etc nu inteleg cum se asteapta sa fie toata lumea in pace si armonie in problema homosexualilor.
Repet, pentru mine, solutia este sa-si vada fiecare de drumul sau. Liniste.Decenta. Fara marsuri de constientizare si alte bazaconii. Sunt major, stiu ca exista homosexuali, nu sunt tampit si nu am nevoie sa vad oameni cu pene in cap si pe fund defiland ca sa stiu ca exista. La naiba, parcul operei este cunoscut in Bucuresti din perioada comunista, cand metodele de informare nu aveau nimic in comun cu cele de azi.La fel cum exista astazi baruri si locatii pentru homosexuali si nu am auzit in ultimii ani de nici un conflict. Singurele violente apar cand defileaza organizat sa luam cunostinta ca ei exista. Concluzia o trage fiecare cum doreste. Discriminare in Romania my ass. :pirate: E ca in bancul ala cu ciobanul de statea rezemat in bata si intra unul cu deltaplanul in sura. Sta si cugeta: tara de cacat, atentate de cacat. Cam asa si cu discriminarea in Romania...

Luminita ce sa spun, societatea avanseaza tocmai pentru ca sunt opinii contrare si nu suntem toti la fel. Mecanismul de reglare de care pomenesti, poate functiona si in sens invers bine mersi, in sensul in care un membru care nu pliaza pe grup va fi respins. Si in articolul cu animalele sunt recunoscute aceste lucruri chiar daca accentul la prima vedere este pus pe homosexualitate, vezi maimutele Bonobo...

Cultura este in continua schimbare. Acum 2- 300 de ani puteai fi acuzat de vrajitorie si alte bazaconii in Europa ''civilizata''. In 50 ani si Romania va fi unde este Europa acum.Poate. Etapele de evolutie, nu se pot arde, din nefericire.

Sus

MesajScris: Vin, 29 Noi 2013 10:18 am 
Neconectat
tânără speranţă

Draga Connex, chapeau! :ymhug:

Pai cam asta ma interesa pentru ca: ma repet:
Cand am deschis acest subiect nu am vrut sa declar razboi cuiva anume... Si nici sa pornesc o cruciada personala contra romani, pro homosexuali! Nope! Vroiam sa aflu si parerile voastre vis a vis de acest subiect PROASPAT care il intalnim de ceva timp in toata media ROMANESCA.
E ok, eu mi-am exprimat punctul de vedere si il sustin. Mi-l asum! Nu oblig pe nimeni sa creada sau sa faca la fel!

Despre Naomi, sunt 100% de acord cu tine... si daca a ajuns pana si la MAMAIA...ar trebui sa ne dea de gandit! Eu am avut ocazia sa o/il cunosc in Timisoara pe vremea cand era doar un tziganus in cautare de identitate sexuala si sincera sa fiu, fara a fi inteleasa gresit, mi-am baut berea in 2 secunde si am plecat de la masa... Ma....usturau urechile!

Intr-adevar nu conteaza ca sunt transsexuali sau travestiti cand poarta de intrare e aceeasi... vrut-am numai sa iti zic ca homosexualii ...cum sa zic... "ne-scenici" adica aia care traiesc in cuplu "NORMAL" nu o sa ii vezi niciodata agasand pe strada prin machiaje, pene sau alte alea...

In rest, cred ca pot spune ca mi-s 100% cu tine! Nu ca te-ar interesa!!!! =))

Ultima oară modificat de AbraMack pe Vin, 29 Noi 2013 11:46 am, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Vin, 29 Noi 2013 10:19 am 
Neconectat
tânără speranţă

Conny, iti multumesc pentru aprecieri, dar, nu este intelepciunea mea. Este acceptata si traita de mine ca atare dar, nu am inventat-o eu. Este intelepciune sa spunem, populara, din cluburile moto pe linga care ma invart. Este un mediu in care lipsa de respect se taxeaza,ca sa spun asa... B-( :pirate:

Sus

MesajScris: Vin, 29 Noi 2013 10:51 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Aceasta discutie se impleteste cu una dintre cele mai dureroase amintiri pentru mine.
Astazi se implinesc 20 de ani de la moartea lui Ioan Luchian Mihalea. Eu am facut parte din grupul Song, am fost la ultima repetitie duminica, pe 28 noiembrie 1993. A doua zi, luni, am primit un telefon de la o colega care mi-a spus ca a fost omorit.
Traiam atunci intr-o societate in care cei "toleranti" faceau asa cum spune Connex: se uitau in alta parte, nu se interesau de orietarea sexuala a altora. Asa facem si eu. In Song nu exista nici cea mai mica suspiciune ca Oanta ar putea fi altfel decit heterosexual.
Si apoi SOC...faptul ca Oanta nu a trait intr-o societate care sa-i permita sa isi traiasca liber homosexualitatea l-a facut sa caute in "ilegalitate", cit mai departe de cor, familie, prieteni...ceea ce l-a dus intr-o lume interlopa in care si-a gasit sfirsitul.
Socul de atunci a durat multi ani si s-a bazat pe vina pe care am resimtit-o de a fi parte dintr-o societate intoleranta.
De aceea doresc din tot sufletul sa construim o societate in care fiecarea adult sa-si poata trai sexualitatea liber, fara pedepse legale sau oprobiu public.

Asa ca, Connex, experienta mea personala este prea dureroasa pentru a folosi metoda ta: liniste, decenta...in felul asta am pierdut un prieten drag, o parte din tineretea mea.
Asa ca vorbesc tare si ma duc la demonstratii pentru drepturile homosexualilor...macar atita mai pot face pentru Oanta.

Sus

MesajScris: Vin, 29 Noi 2013 10:52 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Connex scrie:

Luminita ce sa spun, societatea avanseaza tocmai pentru ca sunt opinii contrare si nu suntem toti la fel. Mecanismul de reglare de care pomenesti, poate functiona si in sens invers bine mersi, in sensul in care un membru care nu pliaza pe grup va fi respins. Si in articolul cu animalele sunt recunoscute aceste lucruri chiar daca accentul la prima vedere este pus pe homosexualitate, vezi maimutele Bonobo...

Cu observatia ca io am facut referire strict la NATURA iar tu la GRUP (societate). :D

Putem admite ca "legea firii" ,asa cum e ea perceputa de noi, are alte conotatii decât cea prevazuta de natura? ;;)

In rest, cred ca "maimutareala"din parada este o "reactie" la reactia de respingere a grupului. Probabil ca daca ar fi fost lasati in treaba lor, nu se ajungea la asa ceva. Intr-adevar "decenta" ar fi obiectivul de urmarit. :)

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 110 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC [ DST ]