Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 13 Dec 2017 12:04 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 110 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Open your mind, ROmania!
MesajScris: Lun, 02 Dec 2013 6:43 pm 
Connex scrie:
Si cea a homosexualilor si cea organizata de noua dreapta cu aceasi ocazie chiar daca cea din urma, am o banuiala ca nu prea ii place lui Marawder.
Connex este pentru liberatatea totala a cuvantului.
Dacă Connex este pt. libertatea totală a cuvântului, înseamnă că îi cam lipseşte discernământul.
Niciun om cu bun-simţ n-ar putea fi de acord cu manifestarea fascistoizilor de la Noua Dreaptă.
Ăia ce drepturi reclamă, de fapt? Dreptul de a omorî ţigani, unguri şi homosexuali?

Connex scrie:
Aia cu pene la parada ce imagine iti sugereaza tie? De avocati?
Da, spre surprinderea ta, la paradă participă şi avocaţi sau ingineri. Dacă nu eşti familiarizat cu definiţia termenului de "paradă", ai la dispoziţie DEX-ul în versiune online. Lumea dansează, se simte bine, atmosfera e de sărbătoare etc.
Ah, că pudibonzii ipocriţi şi-ar dori ca homosexualii să vină îmbrăcaţi în doliu, asta e altceva.

Connex scrie:
Sa inteleg ca trebuie sa imi bata la usa parada gay ca sa am o parere si sa o expun?
Deja ai pierdut firul discuţiei?
Mătăluţă, cu câteva postări în urmă afirmai că homosexualii sunt respinşi pe motiv că îşi bagă orientarea pe gâtul altora. Iar eu te-am întrebat retoric dacă participanţii la paradă ţi-au bătut la uşă ca să-şi impună orientarea asupra ta.
E destul de limpede că nimeni nu a încercat să-ţi bage ceva pe gât, dar măcar ştim că imaginaţia îţi lucrează din greu.
:D

Connex scrie:
sunt doar cateva luni de la manifestatiile din franta impotriva legii "homosexualilor" Sa inteleg ca aia de se bateau pe strazi cu politia, erau de fapt imigranti intoleranti romani?
Şi Franţa are bigoţii ei, fără îndoială. Doar că cei câteva sute de mii de protestatari, gălăgioşi şi violenţi, nu reprezintă populaţia Franţei de peste 60 de milioane de indivizi.

Connex scrie:
Daca era vot direct precum in Elvetia, bagi tu mana in foc ca trecea acea lege?
http://www.atlantico.fr/decryptage/debat-parlementaire-j10-hausse-adhesion-francais-au-mariage-homosexuel-mais-baisse-adoption-jerome-fourquet-david-valence-632470.html?page=0,0
Selon un sondage IFop pour Atlantico, les Français sont 66% à estimer que les couples homosexuels devraient avoir le droit de se marier, mais seuls 47% considèrent qu'ils doivent pouvoir adopter.

Connex scrie:
nu neg existenta discriminarii dar nici ca asta ar fi omniprezenta si atat de tragica precum se prezinta.
Sunt refuzate si familii cu copii mici pentru ca fac galagie dar cine sa ii bage in seama daca se plang, ca nu defileaza cu pampersii in cap si nici nu primesc bani de la vreo asociatie sa se dea in judecata nesimtitul.
Mătăluţă creaţă, de ce nu faci dumneata un experiment? Spune-le foştilor colegi de serviciu din România că eşti homosexual. Spune-le foştilor vecini. Spune-le rudelor şi prietenilor din România.
Pe urmă le destăinui că a fost doar un test, dar câteva zile lasă-i să creadă că eşti homosexual. Fii convingător.

Şi pe urmă vino să ne mărturiseşti cât de plăcut a fost. Poate abia atunci ai să realizezi ce înseamnă cu adevărat discriminare şi cât de ineptă este comparaţia ta cu familiile normale.

Connex scrie:
nesimtitul.
Nesimţiţi sunt aceia care se pretind "ouverts d'esprit", dar în realitate n-au nici cea mai vagă idee despre calvarul cotidian prin care trec majoritatea homosexualilor din România.

Connex scrie:
imi dai te rog numarul de telefon al dealerului?
Nu-ţi mai proiecta dorinţele asupra altora, nu toată lumea se dă-n vânt după etnobotanice. :)

Sus

MesajScris: Lun, 02 Dec 2013 7:19 pm 
LeDix scrie:
- Ma referisem la lipsa de bun simt si scrisesem ca e valabil pentru homo sau hetero. X Factor poate fi vazut si ca un interviu. La un interviu pentru un job, candidatii nu se duc in budigai.
Îmi pare rău drăguţă, dar tu confunzi pudibonderia cu bunul-simţ. Nu sunt deloc acelaşi lucru.
X-Factor este un interviu pt. a intra în industria DIVERTISMENTULUI.
Tu l-ai văzut vreodată pe David Bowie pe scenă? Sau Liberace? De Lady GaGa sau alţi muzicieni contemporani nu mai e nevoie să spun nimic, în privinţa costumaţiei...

LeDix scrie:
-Hip-hopul nu e numai un stil de muzica, ci vocea unei categorii sociale dezavantajate: saraci, negri, imigrati, someri etc, etc...
Ce lozincă comunistă. Am impresia că tu n-ai ascultat în viaţa ta o melodie hip-hop. Marea majoritate conţin vulgarităţi şi versurile sunt de un limbaj suburban care n-are nicio legătură cu sărăcia, imigraţia sau şomajul.

LeDix scrie:
Cred ca Paolo Lagana si-a cam cautat-o si gasit-o. Cand provoci, trebuie sa stii si sa incasezi. Mai ales cand stii pe cine provoci...
Tu ai stat mult să cugeţi înainte să emiţi enormitatea de mai sus?
Adică Paolo e cel care trebuie să-şi reprime spiritul artistic (relativ vorbind), doar pt. a domoli un individ imbecil cu educaţie de Ferentari?
Păi madam, încă de la prima apariţie a lui Paolo, la preselecţii, Cheloo îl judeca numai în funcţie de orientarea sexuală, lăsându-i de înţeles că n-are ce căuta în concurs fiind gay, ignorând aspectele artistice ale candidatului.

eu dispreţuiesc tot ceea ce eşti, ce reprezinţi > Tu nu te-ai prins, madamo, că şi dacă venea în costum, Cheloo îl dispreţuia în continuare pe acel om?

După logica defectă a unora, presupunând că în juriu se afla şi un membru nazist, atunci candidaţii evrei ar fi trebuit să nu poarte kippa în timp ce cântau la un instrument, sau de preferat ar fi fost să se retragă cu totul din concurs, pt. a nu provoca nazistul din juriu.
:YMSICK: :niak:

LeDix scrie:
Elvetia e la acelasi nivel cu Romania, numai ca vorbeste mai frumos. Are dreptate Connex.
Pe dracu'. La nivel de legislaţie se asemănă cu România, dar atitudinea elveţienilor este cu totul alta. Nu mai încerca să relativizezi.

LeDix scrie:
L-a provocat pe Cheloo. Paolo stia in fata cui sta. De ce a exagerat?
Ey da, cum a îndrăznit Paolo să fie el însuşi pe scenă? Cum şi-a permis aşa ceva? A nu leza tâmpenia, pardon, sensibilitatea lui Cheloo ar trebui să fie ceva primordial pt. orice candidat. :niak:

Tu chiar nu realizezi ridicolul afirmaţiilor tale?

LeDix scrie:
Ce a adus bun homosexualilor din Romania comportandu-se ca o pitipoanca?
Paolo nu este porta-vocea sau reprezentantul homosexualilor din România.

LeDix scrie:
Sa ma mai mir ca a doua zi se vorbeste despre toti romanii ca sunt hoti si ca un SVP/UDC-ist urla “ai dracu de romani, hoti, tigani!”?
Sloganele UDC au atracţie la imbecili. Există şi medici români, ingineri, profesori universitari...furatul nu este apanajul românilor.

Sus

MesajScris: Lun, 02 Dec 2013 9:33 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Marawder, nu am nevoie sa fac experimente sa spun in jurul meu ca sunt homosexual. Mi.a spus cineva pe un forum ca in parada homosexualilor sunt ingineri, avocati etc. Din cauza discriminarii au aceste meserii frumoase. Sunt sigur ca in realitate, in Romania, homosexualii traiesc in canal la gara de nord in urma refuzului agentilor imobiliari si sunt toti in ajutor social muritori de foame ca nu ii angajeaza nimeni. In plus , fac coada la urgente, ca ii asteapta la iesirea din barurile comunitatii noua dreapta sa le mute falcile. Ma lasi... (-|

Uite aici actiune la tolerantii si mult stimatii francezi, incomparabili mai buni decat brutele din Romania.

http://www.lemonde.fr/societe/article/2 ... _3224.html

O simpla cautare pe net iti va arata cam cate cazuri de violenta sunt in F ranta si cam cate in Romania...

Un om cu bun simt nu poate fi de acord cu IDEILE noii drepte. Dar, in acelasi timp, nu poate fi de acord cu interzicerea dreptului lor de a manifesta. Sesisezi vreo diferenta? Este funny cum acum cateva pagini puneai articolul de lege prin care manifestarile sunt incurajate de catre Uniunea Europeana ca mjloc de presiune asupra politicului... Intr.un colt al sufletului tau i.ai dori arestati? Poate chiar.... morti? Aham :))

In momentul incare cineva declara la tv ca isi doreste sa fie acceptat sa ia populatia cunostinta, bla bla da, consider ca mi se baga pe gat. Am explicat deja, sunt major, nu sunt tampit, cunosc ca exista homosexuali. In tot ce ai spus despre asta, uite o idee buna. Poate ar trebui sa o vanda ca o petrecere, nu ca pe un manifest. Gay pride, cum se numea sau inca se numeste, ma trimite fix cu gandul la white pride ...

Etnobotanicele sunt pentru prosti...

Sus

MesajScris: Lun, 02 Dec 2013 9:45 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Connex zice : "Sunt sigur ca in realitate, in Romania, homosexualii traiesc in canal la gara de nord in urma refuzului agentilor imobiliari si sunt toti in ajutor social muritori de foame ca nu ii angajeaza nimeni. In plus , fac coada la urgente, ca ii asteapta la iesirea din barurile comunitatii noua dreapta sa le mute falcile. Ma lasi... (-| "

Nu, ai dreptate: NU e așa!!! Dar știi de ce? Pentru că NU SE DECLARĂ! Cunosc cel puțin UN CAZ... de om cu carte și cu funcție mare... care S-A OBLIGAT pe sine să aibe familie, ba a făcut ȘI un copil...pentru că în anii 30... când s-a născut el, într-o familie de medici, faptul ca unicul fiu ERA HOMOSEXUAL era de neconceput.

O viață întreagă în minciună e alternativa. Omul își iubește și și-a iubit mereu familia dar... nu vreau să știu ce a fost în sufletul lui și la ce a trebuit să renunțe...

:-s

PS: "În gala aniversară a show-ului „X Factor”, alături de Ana Maria Mihăieş, au mai părăsit concursul Paolo Lagana din grupa Deliei şi trupa Căminu’ 16, concurenţi aflaţi sub aripa lui Cheloo."

Sper sa fi fost eliminat din cauza (sau lipsa) talentului... Dupa istoria asta, va pluti mereu incertitudinea! :ymdevil:

Sus

MesajScris: Lun, 02 Dec 2013 10:33 pm 
Connex scrie:
Din cauza discriminarii au aceste meserii frumoase.
Da, isteţule, pt. că majoritatea se pretind heterosexuali.

Începi să frizezi penibilul...ar fi indicat să nu mai insişti în tematici care în mod evident te depăşesc.

Connex scrie:
Uite aici actiune la tolerantii si mult stimatii francezi, incomparabili mai buni decat brutele din Romania.
Cazuri izolate...după cum îţi spuneam isteţule, actualul primar al Parisului, Bertrand Delanoë, este un homosexual declarat. Încă din 1998. Actualmente se află la al 2-lea mandat.

Te-am mai întrebat mătăluţă, dar ei evitat să răspunzi, ar vota bucureştenii un candidat homosexual la primăria capitalei?

http://www.ziare.com/politica/parlament ... aj-1111292
Un homosexual ar avea şanse mici să fie votat de români ca preşedinte sau parlamentar
Potrivit unui studiu realizat anul trecut la comanda Fundaţiei Soros, trei sferturi dintre români nu şi-ar dori să aibă vecin de apartament un homosexual, iar două treimi s-ar feri să stea lângă un ţigan sau un bolnav de SIDA.

http://www.libertatea.ro/detalii/artico ... 36074.html
Homosexuali agresaţi la Muzeul Ţăranului Român

http://www.mediafax.ro/social/asociatia ... r-10281634
Şapte tineri, băieţi şi fete, care au organizat şi au participat la un spectacol de teatru despre istoria homosexualităţii în România, au fost agresaţi la ieşirea de la reprezentaţie.

Sus

MesajScris: Lun, 02 Dec 2013 11:48 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Nu vad ce ar fi de raspuns. Nu ar vota un homosexual la primarie in Bucuresti. Pentru ca majoritatea nu ar accepta un homosexual la primarie. Si? Sa vezi minune. Majoritatea decide, asta e democratia trambitata din toti porii. Este corect? Nu stiu, dar, cam cu atat a putut veni omenirea pina in acest moment ca cel mai bun sistem. Pina la urma, la asta se reduce totul. Asta nu inseamna ca 90 la suta din populatia Bucurestiului o sa alerge homosexuali pe strada sau ca o sa.si caute probleme cu ei.
E drept ca nu este primarul Parisului, dar, ia ute la nenea asta

http://www.la-croix.com/Actualite/Franc ... -26-978716

Pina la urma a delegat pe altcineva sa ii casatoreasca.

Alte statistici aici

http://www.oserenparler.com/lhomosexualite/stats/

Comportamentele din statitici in mod sigur sunt dictate de toleranta poporului francez...

Cu toate discutiile si mesajele de acceptare, realitatea este ca Romania nu este pregatita sa accepte si nici nu va fi in urmatorii cel putin 20 ani. Nici un politician nu isi va ,,rata,, cariera sa propuna un proiect de lege similar cu cel din Franta. Cine viseaza la asa ceva in perioada imediat urmatoare este cel putin naiv.

Imi aduc aminte de scandalul de la muzeul taranului roman. M-a distrat la culme asocierea intre comunitatea LGBT si taranul roman, un monument de toleranta. Din ce vad in articol,cam aia au strigat si contestatarii prin sala...

Recunosc ca nu m.am gandit ca s.ar declara heterosexuali. Doar uitandu.ma peste statisticile de mai sus, 80 % dintre ei in Franta duc o viata dubla, sau, cel putin, asta declara. Nasol, ce sa zic.

Sus

MesajScris: Mar, 03 Dec 2013 9:18 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Marawder, cred ca nu ai observat ca toti participantii si-au spus parerea in mod civilizat. Ce ar fi daca ai face-o si tu? Faci abuz de satira la adresa celor care nu gandesc exact - milimetric de exact - ca tine. Cand vei invata sa respecti participantii la discutii - chiar si peste 10 ani - vom mai vorbi.

ps. saracia e mama vulgaritatii. hip-hoperii care ragaie vulgar tot din paturile saraciei si inculturii s-au ridicat.
ps2. Nu toti hip-hoperii/raperii sunt vulgari. Stii cine sunt Eminem si Stress, da?

Sus

MesajScris: Mar, 03 Dec 2013 10:30 am 
Neconectat
tânără speranţă

Vot Croatia in caz ca existau dubii referitor la estul Europei...

http://www.theguardian.com/world/2013/d ... referendum

Spicuind din articol, omul macar este sincer ''Prime Minister Zoran Milanovic said that "this is the last referendum that gives a chance to the majority to strip a minority of its rights".
Corect. Dupa, se mira de ce cresc in sondaje ''extremistii''... Democratie sau dictatura minoritatii? :wink:

Sus

MesajScris: Mar, 03 Dec 2013 11:01 am 
Neconectat
membru de bază

Daca procentul de "toleranta" comparativ Romania Elvetia este apropiat, mai sus tabelul...atunci de ce doar in Elvetia se pot inregistra cuplurile de parteneri homosexuali, avand astfel aceleasi drepturi juridice ca o pereche heterosexuala ?

Poate pt ca Romania interpreteaza cumva termenul de toleranta mereu si mereu prin prisma BOR ??

Sus

MesajScris: Mar, 03 Dec 2013 11:01 am 
Neconectat
Admin

Giorgia scrie:
Poate pt ca Romania interpreteaza cumva termenul de toleranta mereu si mereu prin prisma BOR ??
Exista ceva in Romania in care BOR nu are ultimul cuvant?

Sus

MesajScris: Mar, 03 Dec 2013 11:36 am 
Neconectat
membru de bază

Soterro scrie:
Giorgia scrie:
Exista ceva in Romania in care BOR nu are ultimul cuvant?

Pai vad ca si in Elvetia BOR are ultimul cuvant printre romani :))

In 30 noiembrie au avut loc in Basel 2 evenimente, la fel de romanesti dar doar la unul a participat ambasadorul Romaniei la Berna, ghici la care :D (orele la care au avut loc cele doua evenimente nu s-au suprapus! )

Asta:

http://bern.mae.ro/local-news/1109

Sau asta ?

http://www.casa-romanilor.ch/la-o-sarma ... lizat-3426

Sus

MesajScris: Mar, 03 Dec 2013 12:56 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Domnul Ambasador nu a venit la sarmale pentru ca tine post :pirate: Ce minune ca in RO biserica are ultimul cuvant. La croati vad ca este cea catolica in spatele deciziei... Sunteti surprinsi pe bune sau doar faceti conversatie? :-\

Sus

MesajScris: Mar, 03 Dec 2013 1:15 pm 
Neconectat
membru de bază

Facem si noi ce faceti si voi....nimic in plus...nimic in minus :D

Sus

MesajScris: Mar, 03 Dec 2013 2:27 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Ramaneti ''on topic'' va rugam. :)) Acceptam devierea doar daca amabasadorul a fost prezent la parada gay :pirate:
Serios acum, alegerea nu ma mira. In calitate de persoana fizica putea merge la sarmale dar, nu in calitate de ambasador. De ce? Pentru ca dupa, toti organizatorii de sarmale din Elvetia se ofuscau ca ei nu au fost binecuvantati. :wink: Dupa mine este o dovada ca amabsadorul cunoaste ''marfa'' ca sa spun asa...

Oricum, indiferent ce facea, tot nu iesea bine. Romanul este nascut nemultumit :))

Sus

MesajScris: Mar, 03 Dec 2013 2:37 pm 
Neconectat
membru de bază

Adevarul este ca e cam greu sa impaci si capra si varza...

Biserica a fost in cursul zilei, sarmaua a fost de la 16 in sus...un buna ziua asa e...se da doar prin alti trimisi. Ma intreb daca organizatorii din Basel aveau sutane....era mai simplu ?

Ideea este...daca tot esti acolo daca tot ai ocazia sa intalnesti si alti enoriasi decat pe cei BOR-ului dospiti....chiar era imposibil ?

Ma rog...bine asa e...nu mai deviem...de la acel cantaret din RO. Apropo, ce mai face pe unde mai traieste si cu cine ? Cum i s-a schimbat viata de la ultima aparitie TV ?

Sus

MesajScris: Mie, 04 Dec 2013 5:29 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Lăsându-l pe italianul gay și dezvoltând pe subiectul toleranță! Luați d-aici, toleranță a la Timișoara:

http://www.opiniatimisoarei.ro/socant-b ... 5/04/2011/

E ok, e din 2011, dar pe principiul unde dai și unde "pracă".... înainte marș!

L-)

Sus

MesajScris: Mie, 04 Dec 2013 5:34 pm 
Neconectat
tânără speranţă

"Homosexualitatea nu poate fi acceptata sub nicio forma ca normalitate sau firesc, in ciuda unor campanii care atenteaza la bunul simt al oamenilor si la buna cuviinta a majoritatii crestine a acestui popor”, spune Marius Florescu, purtator de cuvant al Mitropoliei Banatului."

Muahahhahahhahahhahhahaha.... bai sa-mi f.... trag una! Iacata ca patura in care homosexualitatea (si pedofilia!!!!) e la rang de "vecernie", casca gura sa spuna .... Behehehe....

Sus

MesajScris: Mie, 04 Dec 2013 6:46 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Cred ca un panou similar cu cel de la Timisoara am vazut acum vre-un an in Bucuresti.
Mai precis mi l-a aratat nepotul meu de 17 ani care locuieste in Bucuresti. El ma viziteaza regulat in Elvetia, de mai multi ani si in cursul acestor vizite am purtat si discutii despre homosexualitate, l-am facut atent la cupluri pe strada, i-am aratat moderatori la televizor.
"Dar astia nu pot si homosexuali, homosexualii arata altfel" ...mi-a replicat, recunoscind ca de fapt nu crede ca stie cum arata un homosexual...nu uitati... 17 ani :)
Dar vazind panoul mi-a spus : "asta e un panou frumos, intelegi imediat ce vrea sa spuna...ca homosexualii asa se nasc" M-a impresionat foarte placut. Eu la 17 ani nu cred ca stiam ca exista asa ceva...dapoi de unde vine :(( :((
Exista speranta pentru viitor :) :-bd

Sus

MesajScris: Mie, 04 Dec 2013 7:06 pm 
Neconectat
membru de bază

Panouri in care bebelusii sunt "model" pentru o homosexualitate ereditara au fost si in Elvetia, deci e un subiect care a fost preluat peste tot. Totusi cel din Timisoara imi pare rautacios, homosexualitatea nu este o boala, este o optiune. Si nu stiu de ce oamenii nnu vor sa accepte asta. Ba o baga in randul deviatiilor genetice, ba chiar ca o boala ba ca o slabiciune...nu stiu, mie-mi place reclama asta :D

Imagine

Sus

MesajScris: Mie, 04 Dec 2013 7:13 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia scrie:
homosexualitatea nu este o boala

Da, cu siguranta asa este, la partea asta puteau sa renunte, dar probabil multi oameni gindesc asa si atunci au spus explicit ca NU este o boala. Dar si mie mi-ar fi placut mai mult daca spuneau ca este un caracter innascut.
Dar la nepotul meu a avut efect. El a inteles. :)

Sus

MesajScris: Mie, 04 Dec 2013 8:26 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Giorgia, de ce ți se pare mesajul panoului răutăcios? El zice clar: Orientarea sexuală NU este o alegere, NU este o boală!

Oamenii, creștinii, timișorenii au fost lezați sufletește de faptul că în imagine apare un bebe. Deși, dacă e să stau strâmb și să judec drept, nu a fost adus niciun prejudiciu bebeului fața lui fiind blurată. S-a vrut, așa cum bine a înțeles nepotul lui Conny, exprimarea faptului că NE NAȘTEM AȘA! Homosexualitatea nu e o boală, dar eu îmi exprim crezul că poate fi, câteodată o alegere. Cred că nimeni nu poate neaga faptul că mai sunt și gay de parcurs...adică cei care descoperă din curiozitate, sau X motive, că le place mai mult așa decât invers.... Ș-atunci... ai formidabila opțiune de a fi Bisexual.
Cel puțin asta e la modă în România, plus că nu e condamnabil... ba chiar trendy și cool.... 8-}

Sus

MesajScris: Mie, 04 Dec 2013 8:44 pm 
Neconectat
membru de bază

Da, mesajul este ca NU este o boala, dar simpla exprimare a acestei negatii, daocazia de cmentarii inverse :)

Ipocrizia omului e oricum mare si asta nu are de-a face cu romanii sau Romania, ipocrizia e peste tot.

B
Imaginea a doua femei e folosita pentru a incita fantezia erotica, si culmea ironiei nici unui barbat nu-i vine... :ymsick: la acele imagini!

Imaginea a doua mame insa brusc trezeste opozitie crunta ! Vai saracul copil...! Aha ..deci, cele doua, ce fac asa noaptea intre ele e foarte ok, dar ca sa creasca un copil impreuna nu mai e ok.

B
Imaginea a doi barbati facand ce fac cel doua mai sus...ups...produce unora acea stare de :ymsick: hm..dar cand unii barbati folosesc aceleasi metode sexuale la femei nu mai e... :ymsick: !

Imaginea a doi tai provoaca iar opozitie tocmai pt ca toata lumea iar asociaza cresterea copilului cu acele imagini care lor le provoaca :ymsick: .

Conlcuzie: fac toti ce fac dar pana la urma isi cam imagineaza cam mult si...ori le place ori nu le place ! Ce ar fi sa nu-i intereseze ce si cum se petrece in dormitorul unuia sau altuia ? In rest, banuiesc ca si copiii unor parinti heterosexuali cu diverse deviatii "sexuale" pot fi la fel de socati cand intra fara sa bata in dormitorul parintilor :)

Acum vreo 2 ani, era un interviu cu un cuplu, sot sotie, cu un copil cam de vreo 3 ani. Ei, amandoi mari artisti in flime pt adulti. Ce aaceau ziua, la micul dejun ? Vizionau filmele pe care le produceau. Copilul priveau cu ei in brate, si ei exlicau ca e ceva foarte normal. Ccand reporterul a intrebat, dar copilul nu va intreaba cine sunt toti cei care apar in film ce raspundeti ? Explicam ca sunt diferiti parteneri sexuali...

Aha...si asta e ok :) In schimb daca undeva prin nu stiu ce carte scrie ca nu stiu care dzeu a creat DOAR forma ADAM si EVA atunci aia e forma definitiva de convietuire! Si basta. Asa a zis EL asa zice popa asa zice vecinu asa zice...cine zice ?!

%-(

Sa traiasca fiecare asa cum crede ca e bine pt el ....

Sus

MesajScris: Mie, 04 Dec 2013 9:25 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Presupun ca ai dreptate, oarecum...
Eu cred ca mesajul panoului respectiv a fost alcatuit astfel TOCMAI pentru ca majoritatea crede ca homosexualitatea e o boala.

Exemplu cu prietenul meu, azi prof Univ: el provine dintr-o familie de oameni super-cultivati, scoliti, inteligenti si... SI.... ceea ce NU i-a impiedicat (atunci cand si-au dat seama ca feciorul lor e gay), sa il tarasca de la homeopat la...psiholog si chiar psihiatru... in speranta de a-l VINDECA, bineinteles... Netinand cont de faptul ca EL NU VROIA ASTA.

Imi spunea dupa sedintele de la homeopat: "Stii, A... femeile NU mi se mai par ACUM atat de inapetisante (nm: dpdv sexual) dar tot nu pot avea erectie privindu-le goale!"............................

ACEASTA E PERCEPTIA OAMENILOR... a unora, evident. Pentru ei homosexualitatea este, dupa caz - pacat, prostie, boala, diavolul pe pamant, etc etc... orice dar NU normal... si asta doar pentru ca "noi nu am fost lasati pe pamant sa traim cu parteneri de acelasi sex"

Sincer chiar NU stiu cine zice asta... adica cine poate SUSTINE CU DESAVARSIRE aceasta afirmatie?!? :ympray:

Sus

MesajScris: Mie, 04 Dec 2013 10:30 pm 
Neconectat
nou venit

No more run away
Let's all be gay!
=))

Sus

MesajScris: Mie, 04 Dec 2013 11:01 pm 
Fetelor, cei care susţin că homosexualitatea e o boală nu realizează ridicolul şi ipocrizia lor atunci când pun pe tavă această ipoteză.

Pot accepta faptul că homosexualitatea e boală, fie, dar de când acordăm drepturi exclusiv oamenilor sănătoşi?
Daltoniştii, cei cu sindrom Down, Tourette, schizofrenii, cei care suferă de hemofilie (maladie genetică) etc. cu toţii au dreptul de a se căsători şi creşte copii.
Dacă homosexualitatea e boală mentală sau genetică, atunci nu există riscul de a transmite boala la copiii eventual adoptaţi.

În privinţa panoului, avea un rol de informare...iar declaraţia aparţinea unui lider Accept, confruntat cu un bigot de la Noua Dreaptă:
homosexualitatea nu este o boală, nu este o alegere, nu este o perversiune, şi ca atare nu ai ce să vindeci/corectezi.
Ca şi completare, aş adăuga că în cel mai rău caz e o uşoară deviaţie de la o norma heterosexuală care însă nu prezintă niciun pericol pt. societate fiindcă nu e intrinsec nocivă, agresivă, nu ameninţă cu nimic corpul social (decât în capetele seci prin care bântuie ideea cre(ş)tină că homosexualitatea se molipseşte precum pojarul).

De câte ori auzeam un român spunându-mi că homosexualitatea e boală, îi răspundeam că boală este corupţia generalizată, incapacitatea românilor de a pune pe picioare o societate articulată, de a fi solidari, de a juca după reguli de bun-simţ, de a nu fi şmecheri, de a nu înşela şi fura.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 110 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC [ DST ]