Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 18 Oct 2017 5:58 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Să fim mândri!
MesajScris: Vin, 23 Mai 2014 7:00 pm 
Neconectat
Admin

"
Dragi români de pretutindeni,

Alegerile europarlamentare din 25 mai a.c. reprezintă una dintre oportunităţile prin care votul exprimat de fiecare dintre noi poate avea o influenţă directă asupra vieţii noastre, indiferent de statul pe al cărui teritoriu am ales să locuim.

Suntem conştienţi că mulţi dintre voi au ales cu multe sacrificii şi renunţări să părăsească România, în căutarea unui loc de muncă mai bine plătit, sau a unor oportunităţi de dezvoltare profesională mai bune, chiar dacă preţul plătit a însemnat, în majoritatea cazurilor, lăsarea în ţară a copiilor, rudelor sau prietenilor.

Sacrificiile făcute nu au fost întotdeauna pe deplin recunoscute, multe dintre percepţiile greşite şi rezerva cu care aţi fost priviţi de autorităţile din noile state datorându-se din păcate şi unora dintre cei care au fost reprezentanţii României în Parlamentul European.

Am ajuns astfel în situaţia în care mândria de a fi român a devenit un lucru pe care evităm să îl mai recunoaştem deschis, iar valorile şi bogăţia tradiţiilor culturale şi spirituale naţionale nu se regăsesc încă pe locul meritat în ansamblul culturii europene.

Alegerile de duminică pot fi momentul în care exprimarea votului vostru, într-un număr cât mai mare, poate crea bazele asigurării unui cadru european comun care să garanteze aceeaşi recunoaştere a valorii muncii în toate statele membre UE, atragerea de fonduri europene care să sprijine înfiinţarea de noi locuri de muncă ce pot încuraja revenirea multora dintre voi în ţară.

Este momentul ca cei pe care îi vom trimite în Parlamentul European să reprezinte cu mândrie România şi să continue lupta pe care au început-o în scopul afirmării valorilor şi identităţii româneşti, a mândriei de a fi români, în calitate de cetăţeni cu drepturi egale ai UE.

Votul vostru va influenţa de această dată, în mod direct, bunăstarea celor rămaşi în ţară, în aceeaşi măsură în care votul celor de aici se va răsfrânge asupra calităţii vieţii voastre, indiferent de ţara în care locuiţi.

Prezenţa într-un număr cât mai mare la vot, reprezintă în acelaşi timp şi un semnal puternic pentru autorităţile din statele pe al căror teritoriu locuiţi, care vor avea astfel dovada directă a dimensiunii şi importanţei covârşitoare a comunităţii româneşti, a cărei voce trebuie să înceapă să se facă auzită, ieşind astfel din conul de umbră în care în mod nedrept a fost plasată.

Este momentul ca prin prezenţa la vot, fiecare dintre voi să demonstreze că este o prezenţă ce contează, iar mândria de a fi român să devină o realitate de care ceilalţi europeni vor trebui să ţină cont.

Cu prietenie,
Stela Arhire - Secretar General PSD Diaspora
Tel: 004/ 0742 684 749
"

Este momentul să... Păreri?

PS: Cine vrea să le transmită urări de bine o poate face la diasporapsd@gmail.com; poate cu ocazia asta aflu și eu de unde au adresa mea de mail.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Să fim mândri!
MesajScris: Vin, 23 Mai 2014 9:36 pm 
AJUTOR! CUM ŞI UNDE SE VOTEAZĂ DACĂ EŞTI ROMÂN ÎN GENEVA?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 23 Mai 2014 10:01 pm 
Neconectat
membru de bază

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 24 Mai 2014 7:51 am 
Neconectat
Admin

M-am saturat pana peste cap de TREBUIE si de "sa nu cumva sa...". Asa cum inteleg eu democratia, duminica trebuie doar atat: sa faceti fix ce vreti si sa nu dati nimanui socoteala pentru asta. Over and out.
Sa fiti mandri!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 25 Mai 2014 10:08 am 
Neconectat
nou venit

AJUTOR! CUM ŞI UNDE SE VOTEAZĂ DACĂ EŞTI TIGAN ÎN GENEVA?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 25 Mai 2014 10:14 am 
Neconectat
membru de bază

robertoluca scrie:
AJUTOR! CUM ŞI UNDE SE VOTEAZĂ DACĂ EŞTI TIGAN ÎN GENEVA?

Acolo unde voteaza si romanii :)

Cele două secții de votare în Confederația Elvețiană:

Secția consulară a Ambasasdei României la Berna: Brunnadernstrasse 20, 3006 – Berne (bâtiment ou siège la Section Consulaire)
Misiunea Permanentă a României pe lângă Națiunile Unite, Geneva: Mission Permanente de la Roumanie auprès des Nations Unies: 6, Chemin de la Perrière, 1223 Cologny – Genève.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 25 Mai 2014 11:17 am 
Neconectat
nou venit

Giorgia,multumesc pentru raspuns,dar a fost o gluma,proasta,la fel ca alegerile acestea....Citeam cele spuse de doamna,domnisoara,acea invitatie la vot,subiectul acestui topic,si,sincer,ma intrebam,daca dansa crede vre-o iota din balivernele scrise acolo....?Romani,viata e frumoasa...duminica asta este o duminica superba,cel putin aici in Basel.Va dau un sfat:viata este scurta,nu va pierdeti o ora din viata mergand la aceasta mizerie de vot...Doar daca vreti sa fiti complici la hotie,cum bine spunea Orwell...Hai pa,o duminica frumoasa la toti. :D
Si,nu in ultimul rand,o dedicatie muzicala pentru cei care au fost,sau care vor merge la vot http://www.youtube.com/watch?v=9UTu0MAu6qA:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 25 Mai 2014 11:50 am 
Neconectat
membru de bază

Melodia are potential de hit :D

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]