Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 24 Noi 2017 10:15 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Petitie
MesajScris: Joi, 26 Iun 2014 4:18 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Io am semnat. Daca sunteti de acord, va rog si pe voi sa semnati si s-o "imprastiati" amicilor si grupurilor de pe site-urile de socializare.
Multumesc! :)

http://www.petitieonline.net/petitie/34682152

PS. Stiu ca multi veti spune: "Ce rost are, oricum nu se va face nimic", ori "Petitiile astea's frectie".
Este un prim pas. Cu cât sunt mai multe semnaturi, cu atât noi, societatea civila vom avea un cuvânt mai greu de spus. Intentia este ca petitia sa fie inmanata Guvernului si Parlamentului României.
In cazul in care acestea nu dau curs cererii, statul român va putea fi dat in judecata. (inclusiv la CEDO).

Nu stiu in ce masura sunteti la curent cu MODUL in care este predata religia, a continutului manualelor scolare, a faptului ca religia incepe din gradinita (desi NU este legiferata predarea in gradinite) si sfârseste in clasa a XII-a, a faptului ca BOR cere rapoarte profesorilor de religie despre familiile neoprotestante sau de alte confesiuni, a faptului ca ora de religie este "facultativa" (dar obligatorie) etc.

In scoli NU se preda religie, se face INDOCTRINARE ortodoxa, in gradinite copiii sunt pusi sa fac matanii si sa pupe crucea, copiii din clasele mici sunt amenintati cu Iadul.
Din 2006 Teoria evolutiei a fost scoasa din programa scolara, si creationismul si-a facut loc in manualul de geografie. In fine... sunt multe de spus.

Io una nu am nimic impotriva religiei, atât timp cat ea se practica in locuri special amenajate, si pe bani proveniti DOAR din cota alocata de la Bugetul de stat (NU si din bani de la bugetele locale, bani publici transformati in "cadouri electorale" pt BOR de catre politicieni de la cel mai inalt nivel)
BOR ia bani pentru orice servicii religioase(de la botez, nunta, inmormantare, acatiste, pomeniri, etc) iar pe majoritatea NU da chitanta ori o da la o valoare mult mai mica, BOR este "exonerarata" fiscal de catre stat.
BOR se opune educatiei sexuale in scoli, iar asta duce la marirea cazurilor de avort la vârsta tanara.
BOR se opune avortului, dar NU face absolut nimic pentru mamele aflate in dificultate, ori pentru copiii strazii.
BOR si-a adjudecat scoli si le-a transformat in biserici. Iar sali de clasa din alte scoli au fost transformate in mini-biserici (pentru desfasurarea optima a orelor de religie).

Exista dovezi la tot ceea ce am spus mai sus!

Va rog semnati petitia, altminteri România va intra curând in Evul mediu timpuriu.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Petitie
MesajScris: Joi, 26 Iun 2014 6:23 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
In cazul in care acestea nu dau curs cererii, statul român va putea fi dat in judecata. (inclusiv la CEDO).

1. statul roman nu are nici un fel de obligatie fata de niste email-uri lasate pe un site oarecare.
2. statul roman a fost dat deja in judecata la CEDO de mai multe ori pe chestiuni religioase.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Iun 2014 7:17 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Petitia va fi depusa la guvern si la parlament. Au fost contactati si membri ASUR si urma sa fie contactat Remus Cernea.
Trebuie sa facem ceva!

Eu vreau sa spun cu mândrie "Sunt românca "!

Trebuie sa iesim din indiferenta . Caracatita asta sufoca tara si transforma electoratul in masa de manevra si-atât.

Te costa 3 minute din viata, Sottero sa semnezi si s-o "imprastii". Io zic ca ar fi bine cheltuite minutele alea.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Iun 2014 3:45 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Eu am semnat petitia.
Eu imi doresc o societate civila puternica, iar religia este un impediment serios in educarea copiilor sa gindeasca liber.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 28 Iun 2014 10:53 am 
Neconectat
nou venit

Excelenta initiativa....Luminita,ai un vot de la mine :D ....Romania,2014....Se spune ca trebuie sa respecti credinta si traditiile altora,dar in cazul acesta nu pot spun decat un mare HUOOO!!!..ca la fotbal,ortodoxia nu este o religie,este o afacere,o mafie...Luati-va naibii toate moastele si mutati-va in Rusia...in Grecia...
Felicitari Luminita,am dat un vot din inima,am semnat petitia si am dat-o mai departe tuturor prietenilor mei...Romania merita o soarta mai buna.Citind petitia,imi imaginam cum ar arata niste moaste de,,sfinti,,plimbate prin Zurich,Basel.......Un week-end placut tuturor. :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 04 Iul 2014 10:48 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Foarte interesant cred eu, faptul ca din cei peste o suta de cititori ai acestul mesaj numai 2 au urmat apelul si au semnat petitia.
Oare toti ceilalti cred ca biserica ortodoxa nu trebuie criticata sau ca actiunile ei sint justificate? :-??
Ma mira foarte tare acest procent mic....ca sa nu spun ca ma si dezamageste. Cu siguranta este si multa indiferenta la mijloc [-x

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Iul 2014 10:30 am 
Neconectat
tânără speranţă

Eu una, cu religia si cu Batranu'... mi-s in razboi de vreo 40 de ani... so, inainte de a ma naste... Am semnat desi ma indoiesc (puternic, din shale), ca se va schimba ceva... Mediul rural, la noi, bate "orasul"... Credintele rurale si putina "cultura" ce mai zace pe acolo sunt elementele forte care vor tine mereu religia/credinta pe primul plan... Iar daca BOR este in stransa legatura cu politica... atunci, nimic mai simplu.. caci Popa va stii ce sa spuna duminica la slujba...

Oricat de greata imi e, sunt chestii care NU SE POT schimba...

Vedem...

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]