Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 16 Dec 2017 11:59 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 207 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Primul salut
MesajScris: Joi, 24 Feb 2011 5:35 pm 
Neconectat
nou venit

Multumesc foarte frumos de urare! Cu putin noroc... termin in vara! :)
Cehia este o tara foarte frumoasa ... ai ce vedea! Mie personal imi place foarte mult. Singurul dezavantaj insa, este limba :))

O seara frumoasa!
p1s1c1ta.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 26 Feb 2011 6:18 pm 
Neconectat
nou venit

p1s1c1ta scrie:
Buna ziua dragii mei,

Numele meu este Gabriela Neagoe, am 30 ani, sunt din Constanta si sunt casatorita.
Sunt plecata din Romania de mai bine de 3 ani si momentan locuiesc in Cehia (Brno) pentru ca sunt studenta aici. Sotul meu locuieste in Elvetia (Zug) si ca urmare sunt "nevoita" sa fac naveta (Cehia - Elvetia) o data la doua saptamani :) (pana imi termin doctoratul).

Mi-ar face placere sa va cunosc si sa ne intalnim la diverse "evenimente" :)

Va doresc o zi buna tuturor :),
p1s1c1ta.

^:)^ Gizzzzzzzzzzz...in sfarsit o constanteanca,incep sa ma simt mai bine!!! :pirate:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 6:58 pm 
Neconectat
nou venit

Buna,

Ma numesc Tiberiu Borca si sunt din Resita. De mai bine de o luna stau in Basel . Din pacate nu cunosc limba germana si asta imi ingreuneaza cumva situatia. Ma obisnuiesc mai greu cu acest oras dar imi place foarte mult. Impresionanta este insa pozitia lui, avand in vedere ca in cateva minute poti in Franta ca apoi in alte cateva minute sa fi in Germania. Eu incerc sa-mi deschid o firma mica , ceva gen persoana fizica, si ma ocup cu vanzarea de Audio CD-uri pe internet. Ma bucur ca exista acest forum si sper sa aflu mai multe despre Elvetia de la cei care stau mai demult aici.
Multumesc.

Tibi Borca

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Mai 2011 7:36 am 
Neconectat
Admin

Bine-ai venit Tibi, in Elvetia si pe casa-romanilor.
Basel e intr-adevar un oras surprinzator de frumos si ofera enorm de multe din toate punctele de vedere (cultural, economic, etc).
Sejur placut si numai bine
Ana- o Baslerin :P

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Mai 2011 8:13 am 
Neconectat
nou venit

Buna,

iti multumesc Ana pentru raspunsul tau. Din pacate observ ca nu prea este utilizat acest topic.
Sper sa pot afla mai multe despre Basel din postarile voastre. Momentan sunt foarte ocupat cu inceputul activitatii dar sper sa reusesc sa-mi fac timp si pentru cateva iesiri.
Multumesc.
Tibi

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Mai 2011 9:46 am 
Bine ai venit, Tibi!

Mult succes în învățarea limbii și a obiceiurilor....

O zi faină!!!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 19 Iul 2011 5:14 pm 
Neconectat
nou venit

Buna, numele meu este Lina, si sunt din Timisoara. Momentan nu locuiesc in Elvetia, am cautat pe net sa observ cum este viata aici, intrucat vreau sa imi continui studiile in Geneva (MBA Psihologie).Anul viitor termin facultatea si m-ar interesa sa stiu cum sunt universitatiile acolo si mai ales daca stiti in mare ce criterii sunt pentru a fi acceptat la Universitatea din Geneva?! De franceza, m-am apucat, vreau sa dau pentru DELF, engleza la fel.Germana stiu nivel mediu, dar nu mai am timp si de atestatul ei.
Oricum ma bucur pentru ca am dat peste acest forum.

Va salut :hoo:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 20 Iul 2011 7:45 am 
Bine ai venit pe forum, Lina. Exista deja multe informatii despre programele de master si universitati, trebuie doar sa folosesti functia "cauta".
Apropos, ce este "MBA Psihologie" ? :-\
Bafta la invatat.. :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 20 Iul 2011 2:14 pm 
Neconectat
nou venit

Multumesc, MBA e Master in Psiho, dar am scris prescurtat :ymblushing: m informez pentru housing (am o prietena in geneva, as putea sa stau la ea, dar totusi sa arunc un ochi si peste alte posibilitati ca niciodata nu sti ce se poate intampla :)) ) . Am sa folosesc si functia cauta, daca nu ma dumeresc reincerc din nou cu un post. Mai am un an si am sa fac tot posibilul sa ajung aici.

O zi frumoasa .

lemon_cake scrie:
Bine ai venit pe forum, Lina. Exista deja multe informatii despre programele de master si universitati, trebuie doar sa folosesti functia "cauta".
Apropos, ce este "MBA Psihologie" ? :-\
Bafta la invatat.. :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 20 Iul 2011 10:08 pm 
Neconectat
nou venit

Lina I. scrie:
Buna, numele meu este Lina, si sunt din Timisoara. Momentan nu locuiesc in Elvetia, am cautat pe net sa observ cum este viata aici, intrucat vreau sa imi continui studiile in Geneva (MBA Psihologie).Anul viitor termin facultatea si m-ar interesa sa stiu cum sunt universitatiile acolo si mai ales daca stiti in mare ce criterii sunt pentru a fi acceptat la Universitatea din Geneva?! De franceza, m-am apucat, vreau sa dau pentru DELF, engleza la fel.Germana stiu nivel mediu, dar nu mai am timp si de atestatul ei.

Ciao Lina, bine ai venit!

Din cate stiu eu admiterea la studii de masterat se face pe baza de credite, tre sa ai minim 180, iar diploma de licenta trebuie sa fie recunoscuta de universitate. Asta in cazul in care ramai in acelasi profil - bachelor psihologie/master psihologie. Evident, daca cineva a terminat la litere va trebui sa dea un fel de examen de admitere daca vrea sa faca un master in administratie.

Cat despre MBA in Psihologie... MBA e Master in Business Administration. In Psihologie poti avea MA sau MS, adica Master of Arts in Psychology sau Master of Science in Psychology. Poate ma insel insa, si a aparut ceva master nou /:) Oricum, iti doresc succes, si bafta in ultimul an de faculta!! Cred ca e cel mai frumos! ;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 21 Iul 2011 10:56 pm 
Neconectat
nou venit

Mda prescurtarile imi cam dau de furca :)) ..Multumesc Karmi pentru informatii :D ... Daca e pe baza de credite e perfect caci asa e si sistemul meu cu ECTS, iar masterul tot pe psiho vreau sa il fac deci nu cred ca este nicio problema, din cate imi spui tu...bineinteles pana la anul va fi limba franceza de invatat si atestat, acum imi extrag informatiile pentru a le analiza, inregistrare, cerinte, date, acte..Partea cu locuuitul este mai variabila, dar pana atunci mai exista timp..Da, am sa profit d ultimul an la facultate, sa fie cel mai frumos, asa cum il vreau eu.

Va pup,

Lina.
@};-

Kàrmi scrie:
Lina I. scrie:

Ciao Lina, bine ai venit!

Din cate stiu eu admiterea la studii de masterat se face pe baza de credite, tre sa ai minim 180, iar diploma de licenta trebuie sa fie recunoscuta de universitate. Asta in cazul in care ramai in acelasi profil - bachelor psihologie/master psihologie. Evident, daca cineva a terminat la litere va trebui sa dea un fel de examen de admitere daca vrea sa faca un master in administratie.

Cat despre MBA in Psihologie... MBA e Master in Business Administration. In Psihologie poti avea MA sau MS, adica Master of Arts in Psychology sau Master of Science in Psychology. Poate ma insel insa, si a aparut ceva master nou /:) Oricum, iti doresc succes, si bafta in ultimul an de faculta!! Cred ca e cel mai frumos! ;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 25 Iul 2011 9:58 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Lina I. scrie:
BAnul viitor termin facultatea si m-ar interesa sa stiu cum sunt universitatiile acolo si mai ales daca stiti in mare ce criterii sunt pentru a fi acceptat la Universitatea din Geneva?! De franceza, m-am apucat, vreau sa dau pentru DELF,

Toate criteriile sunt aici

Nota bene - la psihologie examenul de franceza (facut aici) este eliminatoriu. Un simplu atestat DELF nu este de ajuns.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 11 Aug 2011 10:49 am 
Neconectat
nou venit

Buna tuturor,

eu sunt Diana Alexandru, am 26 ani si din septembrie voi merge in Basel pentru inceperea Master-ului la Hochshule für Musik (cant la viola). Orasul meu natal este Constanta :) . Facultatea am facut-o in Bucuresti, la Universitatea Nationala de Muzica.
Ma bucur ca exista acest forum, mi-am clarificat destul de multe datorita voua :) Multumesc!
Imediat o sa postez un nou subiect in topicul "Viata in Elvetia", pentru ca am o neclaritate in privinta...asigurarilor de sanatate.

Va doresc numai bine!

Cu drag,
Diana

Ultima oară modificat de diana_alexandru pe Joi, 11 Aug 2011 11:21 am, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 11 Aug 2011 11:21 am 
Neconectat
nou venit

diana_alexandru scrie:
Buna tuturor,

eu sunt Diana Alexandru, am 26 ani si din septembrie voi merge in Basel pentru inceperea Master-ului la Hochshule für Musik (cant la viola). Orasul meu natal este Constanta :x . Facultatea am facut-o in Bucuresti, la Universitatea Nationala de Muzica.
Ma bucur ca exista acest forum, mi-am clarificat destul de multe datorita voua :) Multumesc!
Imediat o sa postez un nou subiect in topicul "Viata in Elvetia", pentru ca am o neclaritate in privinta...asigurarilor de sanatate.

Va doresc numai bine!

Cu drag,
Diana

Vive la Constanta!!! :pirate:
Bine ai venit!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 11 Aug 2011 11:27 am 
Neconectat
nou venit

Alejandra scrie:
diana_alexandru scrie:
Buna tuturor,

eu sunt Diana Alexandru, am 26 ani si din septembrie voi merge in Basel pentru inceperea Master-ului la Hochshule für Musik (cant la viola). Orasul meu natal este Constanta :x . Facultatea am facut-o in Bucuresti, la Universitatea Nationala de Muzica.

Va doresc numai bine!

Cu drag,
Diana

Vive la Constanta!!! :pirate:
Bine ai venit!

Multumesc frumos Alejandra :) Nu stiu ce e cu emoticonul ala suparat dupa "Orasul meu natal este Constanta"..am vrut sa fie cel cu inima de fapt... :P

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 08 Sep 2011 8:57 pm 
Neconectat
nou venit

Buna seara...
Ma numesc Vulpe Tatiana, sunt din Bucuresti & Chisinau.Locuiesc de 2 saptamini in cantonul Schwyz,as dori sa imi gasesc un job in Elvetia.Am absolvit Universitatea de Stat din Moldova,Facultatea Relatii Internationale.Am 26 de ani :) :) :)
Sunt bucuroasa de cunostinta!!!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 08 Sep 2011 9:14 pm 
Bine ai venit, Tania! :ymhug:
Iti doresc acomodare grabnica in tara cantoanelor si succes in obtinerea jobului! %%-

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 08 Sep 2011 9:38 pm 
Neconectat
nou venit

Mersi mult,sper ca voi gasi ceva.Nu vorbesc limba germana :( Dar vorbesc limba rusa, engleza si desigur romana. Sper ca imi va fi de ajutor.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 08 Sep 2011 10:42 pm 
Bine ai venit, Tatiana și succes în tot ce vrei să întreprinzi! %%-

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 08 Sep 2011 10:46 pm 
Neconectat
nou venit

AbraMack scrie:
Bine ai venit, Tatiana și succes în tot ce vrei să întreprinzi! %%-

Mersi,sper ca voi gasi cit mai curind posibil un job.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 22 Sep 2011 8:22 am 
Neconectat
nou venit

Buna, ma numesc Adriana, dar mi se spune Deea, am 22 de ani.

Locuiesc in Geneva de un an si aproape o luna, lucrez ca nounou (babysitter) cu 2 copilasi minunati, sunt aici cu prietenul meu si locuim in Malagnou.

Super forum, ar fi fost bine daca as fi aflat de existenta lui mai devreme, si poate nu m'as fi chinuit cu google translate atat de mult pe site-uri in franceza.

Va doresc o zi buna tuturor, si salutari de pe malul lacului ;;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 23 Sep 2011 11:13 am 
Neconectat
nou venit

Salutare dragilor,

Sunt de ceva timp pe acest forum insa nu m-am prezentat corespunzator:) Mi se spune Teo(Teodora doar cand vrea cineva sa aiba un ton foarte oficial cu mine), am 26 de ani, sunt din Braila, dar stau in Bucuresti de 8 ani(wow) si in cateva saptamani ma voi muta in Elvetia, Zurich, Bubikon-Wolfhausen. Daca este cineva prin zona, dar nu numai sunt foarte bucuroasa sa va cunosc. Zile insorite:)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 23 Sep 2011 12:43 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Teodorique scrie:
Daca este cineva prin zona, dar nu numai sunt foarte bucuroasa sa va cunosc.

Buna Teo, sunt o gramada prin zona si exista si destule intalniri in zona sau prin apropiere.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 23 Sep 2011 12:51 pm 
Neconectat
nou venit

Pai le astept cu f mare interes:) cum putem intra in legatura?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 24 Sep 2011 9:27 am 
Neconectat
nou venit

Salut,

sunt Vasi, 25 de ani si cam de o saptamana m-am mutat din Timisoara in Zurich. Locuiesc cam la 5-10 minute de mers pe jos din SihlCity. Ma bucur mult sa aud ca mai sunt romani print Zurich. Am mai locuit aici acum 2 ani (timp de 3 luni, dar nu prea am intalnit romani (adevarul e ca nici nu am cautat foarte mult :) ). Oricum, ma bucur ca am gasit acest forum si sper sa va intalnesc pe cat mai multi.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 207 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC [ DST ]