Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 10 Apr 2020 9:00 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sa facem cunostinta :)
MesajScris: Lun, 16 Apr 2012 12:34 am 
Neconectat
nou venit

Numele meu este Cristina. Sunt nascuta in Bucuresti.

In principiu locuiesc in Olanda (de 7 ani), unde sunt inca studenta, in ultimul an si voi fi in Versoix(Geneva) pt urmatoarele 3-4 luni sau in functie de ce-mi aduce viata :).

Ca hobby, transformat in job, fac lumanari, produse de ingrijire corporala, pt ritualuri si spa, pe baza de ingrediente naturale (benefice) si aditivi (benefici) si citesc/ma informez cat pot de mult in acest subiect.

Daca aveti intrebari legate de produsele de ingrijire de pe piata curenta sau legate de acest subiect, in general, o sa incerc sa vi le raspund cu cea mai mare placere. Sa zicem ca asa pot contribui, momentan, in aceasta comunitate.

Momentan, testez piata elvetiana si inca nu pot oferi raspunsuri complete pt produsele locale. In curand. :)

Cu drag,
Cris

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sa facem cunostinta :)
MesajScris: Lun, 16 Apr 2012 2:50 pm 
Neconectat
nou venit

Bine ai venit pe forum ,Cristina!!! @};-

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Apr 2012 3:40 pm 
Neconectat
nou venit

buna,sunt Cristian
pentru ce ritualuri sunt produsele?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Apr 2012 6:43 pm 
Neconectat
Admin

Bine-ai venit, Cristina printre noi.
Dar chiar, povesteste-ne ce si cum faci. O idee frumoasa, o goasesc!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Apr 2012 8:41 pm 
Neconectat
nou venit

Va multumesc :) atat pt primire cat si pt interes :)

Cristian - In Olanda fac(eam) Hammam (detox, gomaj si masaj corporal si facial), epilare cu zahar(curatare, epilat si masaj) , exfoliere si masaj, impachetari super hidratante, masaj de relaxare si un fel de consultanta pt persoanele care vor sa-si cumpere produse de pe piata generala dar de calitate si potrivite cu preferintele/nevoile/principiile/bugetul si sanatatea lor .

Adaptam produsele folosite in functie necesitatile individuale si incercam cat mai mult posibil sa incorporez si Aromaterapia pt beneficiile sale, dar cum sensibilitatea persoanelor variaza am incercat sa fiu cat mai atenta pt fiecare caz in parte.

Mai formulam si unele mix-uri pt diverse conditii, iarasi la un nivel pur individual.

Ana - alte produse pe care le mai fac sunt exfoliante pt acasa, saruri de baie (spumante, hidratante, energizante, pt a stimula circulatia sanguina, pt calmare, etc), "pastile" si briose pt baie cu sau fara topping de unt de corp, unturi de corp, uleiuri si lumanari pt masaj si baie, sapun din ulei de masline, masti pt fata si corp, ceaiuri pt baie, interne si topice, parfumuri solide, serum-uri faciale, etc...

Lumanarile le fac aromaterapeutice sau simple, colorate sau ne, in functie de preferinte personale, dar am aprox 5 forme standard.

Cum le fac? Cu "grija si precautie", cum zice mama...de fapt cu f multa grija si precautie...in bucataria mea si le fac din 2009. De prin 2010 au devenit o sursa de venit partiala si prefer sa le fac inca in cantitati limitate pt ca-mi permite sa controlez mult mai atent ce intra in fiecare produs. Totul a inceput de la o nevoie personala si de la identificarea unor ingrediente daunatoare in produse pe care dadeam bani grei....

Ambalajul pe care il folosesc incerc din rasputeri sa fie refolosibil, tinandu-l cat mai simplu si practic, pt ca persoanele si saloanele unde mi-am vandut produsele sunt interesate de produs mult mai mult decat de ambalaj.

Acum, in Elvetia inca tb sa ma adaptez la piata curenta cu privire la preturile pt ingrediente si sa vad cum as putea sa-mi conving furnizorii din Olanda sa-mi trimita ingrediente aici...am intrat intr-o farmacie unde aveau uleiuri esentiale si pt 30ml de helichrysum cereau 54fr...no way hose...

Scuze pt postul f lung dar devin f entuziasmata de acest subiect, f usor :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Apr 2012 8:20 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Bine ai venit!
Foarte interesant subiectul mai ales ca am si eu acelasi hobby. Pentru mine e doar un hobby. Imi place sa ma joc cu ingredientele (pure, bio) si de obicei ma intereseaza cremele de fata dar mai fac si creme pentru maini, pentru corp, par, rar -machiaj, rujuri :D . Eu folosesc ingrediente din Austria.
Succes %%- .

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Apr 2012 9:20 am 
Neconectat
nou venit

multumesc pentru detaliu,sunt interesat de aceste produse,atat pentru mine cat si pentru mama mea pentru care probabil va trebui sa adaptam individual(ea locuieste tot in elvetia),si lista poate continua.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Apr 2012 10:19 am 
Neconectat
nou venit

Princess - ma bucur ca am mai gasit o persoana care-mi imparte interesul si nu e o idee rea sa caut si in Austria ingrediente - mersi pt idee. Daca vrei putem face schimb de cateva retete, produse si experiente intr-o zi, la un suc/ceai :)

Cristian. - daca vrei, imi poti da un PM cu ce te/va pot ajuta. :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Apr 2012 2:32 pm 
Neconectat
nou venit

vom analiza si desigur ca ne vom lamuri impreuna.
ai ajuns deja la versoix?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Apr 2012 4:24 pm 
Neconectat
nou venit

Da, sunt deja in Versoix.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 18 Apr 2012 8:51 am 
Neconectat
nou venit

Ai cumva un catalog?sau poti sa-mi transmiti via e-mail ceva?in principiu toate produsele tale sunt interesante,ma refer la utilitate.
astfel mi-ar fi mai usor sa fac optiuni

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Apr 2012 2:52 pm 
Neconectat
nou venit

cristian. scrie:
Ai cumva un catalog?sau poti sa-mi transmiti via e-mail ceva?in principiu toate produsele tale sunt interesante,ma refer la utilitate.
astfel mi-ar fi mai usor sa fac optiuni

Cristian, nu am lucrat pe principiul de catalog si inca nu am ingredientele pe care le folosesc de obicei si nu vreau sa fac compromisuri cu ingrediente de care ma indoiesc.

Curand o sa ma pun la punct si o sa-ti trimit o lista + poze, unde este cazul, a produselor si serviciilor pe care le pot pune pe piata Elvetiana.

Am un site dar este in constructie si sta pe loc pt ca nu gasesc un/o codator(are) care sa faca ce si cum vreau eu.

Imi poti lasa intr-un PM adresa ta de e-mail? Astfel, imediat cum am pus la punct lista/catalogul o sa-til(o)trimit.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]