Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 20 Oct 2017 6:13 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Hallo ! ELVETIA !
MesajScris: Joi, 30 Aug 2012 11:06 am 
Neconectat
nou venit

Ma numesc MARIUS si momentan locuiesc in SPANIA . Am 37 anisori ;;) ,sun casatorit si am o fetita de 10 ani .Sunt aici de 5 ani ,dar dupa o vizita de o saptamana in Elvetia, am ajuns la concluzia ca nu sunt in locul potrivit. Eu sunt o persoana ce respecta curatenia, linistea si oamenii din jur.De meserie sunt electrician dar momentan nu am de munca,de aceea m-a straduiesc sa invat limba GERMANA, poate am noroc sa o iau de la capat intr-o tara atat de perfecta .Sunt timid si prefer sa stau deoparte de invidie,ura si tupeu ,asa este aici intre romani .Sunt ferm convins ca acolo este diferit si se simte din conversatiile ce le tineti .BRAVO si sper sa intalnes pe unii dintre voi . La revedere si fiti uniti, macar acolo daca in alta parte nu se poate !? :-bd

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Hallo ! ELVETIA !
MesajScris: Joi, 30 Aug 2012 7:36 pm 
bine ai venit pe forum. Spor la invatzat limba germana...
nu uita insa ca romanii sunt la fel indiferent de tara de domiciliu. ;)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 31 Aug 2012 9:14 am 
Neconectat
Admin

raduvd scrie:
nu uita insa ca romanii sunt la fel indiferent de tara de domiciliu. ;)

Un exemplu care susţine afirmaţia lui Radu:

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 31 Aug 2012 9:16 am 
ma.. nu chiar toti romanii sunt dupa gratii :P

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 31 Aug 2012 9:38 am 
Neconectat
Admin

Nu, dar cei după gratii sunt fericiţi!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 31 Aug 2012 9:54 am 
exista si romani fericiti... asa e... :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 31 Aug 2012 10:25 am 
Neconectat
membru de bază

FLORIN MARIUS scrie:
Ma numesc MARIUS si momentan locuiesc in SPANIA . Am 37 anisori ,sun casatorit si am o fetita de 10 ani .Sunt aici de 5 ani ,dar dupa o vizita de o saptamana in Elvetia, am ajuns la concluzia ca nu sunt in locul potrivit. Eu sunt o persoana ce respecta curatenia, linistea si oamenii din jur.De meserie sunt electrician dar momentan nu am de munca,de aceea m-a straduiesc sa invat limba GERMANA, poate am noroc sa o iau de la capat intr-o tara atat de perfecta

Buna Marius

Elvetia nu-i perfecta, dar e aparte. Dupa cum ai descris tu situatia ta, eu ti-as recomanda urmatoarele, daca ai si cetatenie sau rezidenta din Spania:

Cauta pe net, zona germana a Elvetiei, diferite hoteluri intre 2 si 4 stele. Cauta unde angajeaza administratori. Ei sunt cei care in primul rand trebuie sa aiba la baza o calificare ca electrician. In hoteluri sunt angajati multi portughezi si spanioli. Incearca mai intai ceva temporar, deci sezonier, inainte de ati dezradacina familia, mai ales copilul care banuiesc ca frecventeaza scoala acolo in Spania. Le poti trimite apoi ceva bani din Elvetia. Aici fiind cu contract de munca sezonier, te poti orienta pt un contract de durata. Altfel sansele sunt minime.

Mult succes :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 31 Aug 2012 6:00 pm 
Neconectat
nou venit

:ymhug: Multumesc tuturor ! Raduvd si eu am observat ca suntem indiferenti ,dar indiferenta vine atunci cand vezi ca incerci sa faci un bine cuiva si si dupa un timp acel individ uita ca la-i ajutat ,ba pe deasupra i-ti mai auzi si vorb prin jur. Indiferenta eu o vad ca o lipsa de incredere si egoism; parerea mea; de aceea mai bine ne intelegem cu un strain decat cu un compatriot si asta spun si spaniolii ,deci este ceva la nivel global .Dar asa cum se spune ; nici o padure nu este lipsita de uscaturi ; eu stiu un proverv care spune ca AJUTA SI VEI FI AJUTAT ! si in majoritatea cazurilor s-a adeverit . Multumesc inca o data ! Pe curand.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]