Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 16 Dec 2017 2:09 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: salut
MesajScris: Lun, 05 Aug 2013 9:42 am 
Neconectat
nou venit

ma numesc Elena si am primit o oferta zic eu interesanta de munca in Zurich, la fabrica de textileSCHWEIZ OUTLET AG.
Oferta suna bine( mai ales pt mine care sunt la prima experienta de genul acesta :) ) dar am unele intrebari daca ma poate ajuta cineva:
- oferta a fost facuta de 2 pers de origine romana
_ se cere o plata a 80 euro ( sau 355 ron ) pentru obtinerea Autorizatiei de munca in Elvetia suma care trebuie depusa in contul unei persoane fizice din Romania, este normal asa ceva ??
Din punctul meu de vedere nu este o suma mare si e ok ca sa platesti un serviciu, dar as fi mai linistita sa stiu ca e in regula si ca au mai trecut si altii prin aceasta experienta, pentru ca nu doresc sa ma vad intr-un oras necunoscut, fara jobul promis.
Astept cu interes un raspuns

cu mult drag Elena :ymhug:

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: salut
MesajScris: Lun, 05 Aug 2013 11:00 am 
Neconectat
membru de bază

Verifica daca adresa acelei fabricii corespunde cu una din cele pe care ti le dau:

http://www.beobachter.ch/konsum/freizei ... r-schweiz/

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 05 Aug 2013 11:44 am 
Neconectat
nou venit

multumesc mult, nu am gasit firma, numele asa cum apare in oferta este SCHWEIZ OUTLET AG,
223 HARDSTRASSE 8005 ZURICH
P.C.8005
Company No.SW 6083664 ZRCH
tel +41 ( 0 ) 443 325 555 la care am incercat sa sun dar intra ton de fax mereu

Elena

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 05 Aug 2013 12:56 pm 
Neconectat
membru de bază

http://www.ebihoreanul.ro/stiri/ultima- ... 09745.html

:D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 05 Aug 2013 1:07 pm 
Neconectat
membru de bază

Vezi la comentarii, deci nu stiu ce sa zic, nici de bine nici de rau, permisul de munca daca e sa existe printr-o intermediere oricum se achita altfel, nu cum ai descris tu.

[04.08.2013, 13:20]
02-08-2013 16:40 Buna ziua, Stimati colaboratori, Va aduc la cunostinta ultimele informatii cu privire la procesul de recrutare din Romania al SCHWEIZ OUTLET AG in Romania. Intrunit in sedinta in cursul zilei de MARTI, 30 IULIE, Comitetul Director al Departamentului Resurse Umane al SCHWEIZ OUTLET AG, a constatat urmatoarele: - Campania de Recrutare desfasurata in Romania s-a efectuat cu rezultate mai mult decat satisfacatoare, selectandu-se persoanele ce au indeplinit criteriile pe care ni le-am propus dintr-un total de aproximativ 4.000 de aplicanti; - In vederea eliberarii autorizatiilor de munca, in cazul persoanelor selectate care nu detin Permis de Munca pentru ELVETIA, s-a impus de catre Ministerul Imigratiei din Elvetia obligativitatea unei polite de asigurare complementara, care sa acopere urmatoarele riscuri: - decesul angajatului - 245.000 Euro despagubiri + cheltuieli de repatriere asigurate; - accident grav de munca - salariul platit integral + cheltuieli de repatriere asigurate; - neplata la timp a salariului - salariul platit integral; - falimentul angajatorului - salariul platit integral + cheltuieli de repatriere asigurate; - Compania de asigurari agreata este HSBC Insurance, prima de asigurare fiind 385 Ron/ persoana. Prima de Asigurare (in Lei) va trebui platita de catre dvs. pana in data de MIERCURI, 31 IULIE inclusiv, la aceleasi coordonate bancare in care au fost platite taxele pentru permisele de munca si sa ne trimiteti chitanta scanata. SCHWEIZ OUTLET AG va va rambursa aceasta prima de asigurare in parti egale pe parcursul derularii contractului doarece nu am fost instiintati de aceste noi conditii de catre Ministerul Elvetian al Imigratiei, la inceputul campaniei de recrutare. Persoanelor selectate care nu au posibilitatea de a plati primele de asigurare nu li se pot finaliza dosarele de autorizare si nu vor putea face parte din echipa selectata urmand a fi alesi alti lucratori aflati pe lista de asteptare, deoarece SCHWEIZ OUTLET AG nu se poate abate de la normele legale instituite de Ministerul Elvetian al Imigratiei, in momentul angajarilor. Persoanele doritoare vor primi o prima de instalare de maximum 30% din salariu, in momentul semnarii contractului de munca, care apoi vor fi opriti din primul salariu. S-au facut demersurile pentru ca in cazul familiilor ce vor merge impreuna cu copii minori, acestia sa poata fi inrolati in unitati de invatamant cu regim de internat 07.00 - 19.00. Costurile difera de la caz la caz in functie de mai multe criterii si va rugam sa ne contactati pentru a va fi comunicate. Plecarea a fost stabilita pentru data de SAMBATA, 10 AUGUST, urmand ca locul de intalnire, ora exacta si alte informatii necesare, sa va fie comunicate telefonic si pe email, de catre dl. Ing Bogdan Marcu, coordonatorul grupului. Colaborarea dumneavoastra cu mine se apropie de sfarsit, desi vom pastra legatura in continuare, vreau sa va multumesc pentru cuvintele frumoase si atitudinea impecabila de care ati dat dovada si sa va urez "SPOR LA TREABA"! O zi frumoasa, Roxana Tanase -HR Officer- Registered Office: 223 Hardstrasse, 8005 Zurich, Switzerland Post Code: 8005 Company No: SW 6083664 ZRCH Phone/ Fax: +41 (0) 443 325 555 This email and any files transmitted with it are confidential and intended solely for the information/use of the individual/organization to whom they are addressed. If you have received this email in error, note that any use of its contents, of the future transmission of it or its constituent parts is strictly prohibited and may be unlawful. Please notify the sender. If any attachments are missing, please contact the sender. If you would like SCHWEIZ OUTLET to cease contacting you, please reply to this email notifying us. All endeavors are made to exclude viruses from our data transmissions and it is the obligation of the recipient to check for viruses. SCHWEIZ OUTLET therefore accepts no liability for any loss or damage caused by computer viruses. All statements are made without prejudice and all offers are made SUBJECT TO CONTRACT

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 05 Aug 2013 1:11 pm 
Neconectat
membru de bază

uite si aici un articol interesant :D

http://www.newsbuzau.ro/index.php/socia ... ernet.html

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 05 Aug 2013 1:13 pm 
Neconectat
nou venit

eram sigura ca nu e lucru curat, multumesc mult de ajutor, dar e neplacut pentru imagine Elvetiei nu ?? toti consideram ca e o tara sigura , corecta si uite ce fac nenorocitii ...
din nou mi de multumiri
daca pot ajuta si eu cu ceva nu ezita
Elena :ymhug:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 05 Aug 2013 1:20 pm 
Neconectat
membru de bază

Elvetia este o tara corecta...altii nu sunt :)

Ai procedat bine ca ai intrebat, nici eu nu as stii exact ce sa spun. Un verdit definitiv nu pot da, pot insa spune ca nici o fabrica fie ea si de textile nu te poate angaja cu 1500 EUR asa cum descrie dna Tanase aici:

Buna ziua,

Numele meu este Roxana Tanase, sunt reponsabila procedurii de recrutare online a Companiei SCHWEIZ OUTLET AG in Romania.

Ca urmare a aplicatiei dvs pentru un job in cadrul Companiei SCHWEIZ OUTLET AG, a raspunsurilor date la Mini Interviu, precum si a documentelor atasate, consideram ca sunteti profilul de persoana pe care Compania SCHWEIZ OUTLET AG il doreste in vederea ocuparii unui loc de munca.

Avand in vedere, aspectele enuntate mai sus, prin mandatul pe care il detin din partea Companiei SCHWEIZ OUTLET AG va comunic urmatoarele:

Ati fost selectionat pentru a ocupa un loc de munca in cadrul Companiei SCHWEIZ OUTLET AG in urmatoarele conditii:

LOCUL DE MUNCA OFERIT: Lucrator Fabrica de Textie - Zurich/ Elvetia;

SALARIUL OFERIT: 1.500 EUR/ luna NET;

DURATA CONTRACTULUI DE MUNCA: Determinata de 03 luni cu posibilitate de renegociere si prelungire;

BENEFICII SUPLIMENTARE: Masa de pranz este asigurata gratuit de angajator, sub forma de tichete valorice, 9 EUR/ zi;

BENEFICII SUPLIMENTARE: Cazarea este asigurata, gratuit, in rezidenta Companiei SCHWEIZ OUTLET AG, in Zurich, in conditii civilizate, 2 persoane in studio;

PROGRAM DE LUCRU: 8h/ zi + 1h/ zi pauza de masa, 5 zile/ saptamana.

Ca urmare a ofertei noastre, va trebui ca pana in data de LUNI, 29 IULIE inclusiv, sa ne comunicati:

1. Un numar de telefon mobil la care va putem contacta;

2. Numarul de contact al unei rude apropiate, care poate fi contactata in caz de urgenta;

3. Sa ne comunicati daca detineti autorizatie de munca pentru ELVETIA si sa ne-o trimiteti scanata;

4. Daca NU aveti autorizatie de munca pentru ELVETIA,
sa platiti taxa de 355 de Ron catre Office Reviewer Constantin Banu,
Cont deschis la Raiffeisen Bank, Cod IBAN: RO 06 RZBR 00000 600 1564 4445 (in lei) reprezentand costurile de eliberare ale Autorizatiei de Munca in ELVETIA si sa ne trimiteti chitanta scanata.

Mentiuni Finale:

Aceasta este oferta de munca a Companiei SCHWEIZ OUTLET AG, vis-a-vis de aplicatia dumneavoastra pentru un loc de munca.

Oferta este INDIVIDUALA, pe durata DETERMINATA si CONFIDENTIALA.

In cazul in care aspectele enumerate mai sus nu se indeplinesc, oferta noastra de munca este considerata refuzata si nu exista niciun fel de obligatii intre parti.

Transportul din Romania la ZURICH se va efectua cu autocarul, costul transportului fiind acoperit de catre Compania SCHWEIZ OUTLET AG.

Dupa finalizarea precedurii de recrutare si intocmire a dosarelor de recrutare, veti fi contactati de catre coordonatorul echipei care va va furniza toate informatiile necesare referitoare la plecare.

Contractele colective si individuale de munca se vor semna la ZURICH la sediul Companiei SCHWEIZ OUTLET AG, in doua exemplare romana si germana, conform Codului Muncii din ELVETIA.

Pentru orice intrebari sau informatii suplimentare nu ezitati sa ne contactati pe email sau telefonic. Datele de contact si de inregistrare sunt prezentate in semnatura.

Programul de lucru este L - V (09.00 - 17.00 GMT+1).

O zi frumoasa,

Roxana Tanase
-HR Officer-

Registered Office: 223 Hardstrasse, 8005 Zurich, Switzerland

Post Code: 8005

Company No: SW 6083664 ZRCH

Phone/ Fax: +41 (0) 443 325 555

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 05 Aug 2013 1:21 pm 
Neconectat
nou venit

chiar nu mai inteleg nimic :-\

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 05 Aug 2013 1:26 pm 
Neconectat
membru de bază

Pai daca la acel nr din Züric nu ti se raspunde, mai ai o varianta, sa suni la ambasada Elvetiei din Bucuresti sa spui ca ai o oferta si sa ceri detalii despre firma si persoana :)

Te vor ajuta, e obligatia lor. Daca e totul serios....au cunostinta de cauza. Daca e o pacaleala, te vor avertiza.
Oricum daca 1500 EURO sunt net la care ai cazare si masa inclusa..suma se ridica.

Concluzie: verifica informatia la Ambasada Elvetiei!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 05 Aug 2013 1:27 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Eu am incercat sa gasesc firma pe http://www.moneyhouse.ch sau cu adresa sau nr de telefon pe http://www.directories.ch (nr de telefon este oricum gresit, asa cum este scris de tine. Prefixul ptr Zürich este 044 sau 043, nu 0443.
Nu am reusit in nici un fel. La adresa apare un fitnesscenter iar numerele apar ca nealocate.
In registrul firmelor nu exista acest nume.
Eu am cautat foarte rapid, incearca si tu mai detaliat.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 05 Aug 2013 1:32 pm 
Neconectat
membru de bază

Nr este de fax :)

Conny a cautat bine, si eu am acelasi rezultat, deci plec de la premiza ca este o inselatorie :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 05 Aug 2013 1:34 pm 
Neconectat
nou venit

si am mai descoperit un anunt pentru jud Cluj, exact acelasi text, cu plecare in 25 august si binenteles plata de 355 lei astazi, dar daca ei au spus ca procesul de recrutare s-a incheiat in 30 iulie, eu am aplicat in 2 august???? ce m-a facut sa am indoieli a fost ca nu specificau limita de varsta deoarece in tara eu nu reusesc sa gasesc nimic pt ca am peste 50 de ani :(
si pe noi nu ne vrea nimeni :(
nr de tel era cel pe care-l dau ei in adresa firmei
of, nu am noroc :( dar nu disper :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 05 Aug 2013 1:37 pm 
Neconectat
membru de bază

Esti o femeie inteligenta! Vei reusi...! :)

Si da dubiile tale sunt intemeiate. In Elvetia incl bastinasi au o mare greutate la angajare daca au depasit varsta de 50!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 05 Aug 2013 1:44 pm 
Neconectat
nou venit

oricum bine ca nu am platit in baca , cu toate ca imi pare tare rau, as fi vrut sa muncesc in Elvetia chiar daca intr-o fabrica de textile :), salarul e salar si toti avem nevoie de el :(
ati fost foarte draguti ca v-ati impicat si va multumesc din suflet :ymhug: :ymhug:

Elena

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 06 Aug 2013 9:19 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Cu placere.
Nu credeti ca aceasta "afacere" ar trebui anuntata la politie???
Giorgia scrie:
Nr este de fax

Dupa cite stiu eu si numerele de fax au acelasi nr de cifre ca si nr de telefon.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 06 Aug 2013 6:59 pm 
Neconectat
nou venit

ooooo, ba da, am anuntat la Cam de munca se ocupa ei mai departe, dar cred ca nu putem face nimic cu d-l care are cont in banca ,si oricum aseara vuia televiziunea cu inca o "afacere " de acest fel, sper sa nu fi fost prea multi creduli

Elena

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Noi 2013 10:49 am 
Neconectat
nou venit

zotoiu elena scrie:
chiar nu mai inteleg nimic :-\

BUNA ZIUA,
AM PRIMIT ACEST MESAJ IN URMA CU 3 ZILE. SE PARE CA ESTE O MARE INSELATORIE.... AVIZ AMATORILOR DE JOB.....IN ELVETIA.....!!!

Buna ziua,

Numele meu este Iulia Stanculescu, sunt reponsabila procedurii de recrutare online a Companiei OUTLET AG in Romania. Plecare pe data de 30 Nov. 2013

Ca urmare a aplicatiei dvs pentru un job in cadrul Companiei OUTLET AG, a raspunsurilor date la Mini Interviu, precum si a documentelor atasate, consideram ca sunteti profilul de persoana pe care Compania OUTLET AG il doreste in vederea ocuparii unui loc de munca.

Avand in vedere, aspectele enuntate mai sus, prin mandatul pe care il detin din partea Companiei OUTLET AG va comunic urmatoarele:

Ati fost selectionata pentru a ocupa un loc de munca in cadrul Companiei OUTLET AG in urmatoarele conditii:

LOCUL DE MUNCA OFERIT: Lucratoare Fabrica de Textile - Zurich/ Elvetia;

DURATA CONTRACTULUI DE MUNCA: Determinata de 03 luni cu posibilitate de renegociere si prelungire;

BENEFICII SUPLIMENTARE: Masa de pranz este asigurata gratuit de angajator, sub forma de tichete valorice, 9 EUR/ zi;

BENEFICII SUPLIMENTARE: Cazarea este asigurata, gratuit, in rezidenta Companiei SCHWEIZ GRUM OUTLET AG, in Zurich, in conditii civilizate, 2 persoane in studio;

Ca urmare a ofertei noastre, va trebui ca pana in data de LUNI, 18 NOIEMBRIE inclusiv, sa ne comunicati:

2. Numarul de contact al unei rude apropiate, care poate fi contactata in caz de urgenta;

3. Sa ne comunicati daca detineti autorizatie de munca pentru ELVETIA si sa ne-o trimiteti scanata;

sa platiti taxa de 355 de Ron la urmatoarele coordonate bancare:
Executive Partner Dragos Banu,
BCR, Cod IBAN: RO 88 RNCB 0 0 7 5 0 4 7 4 9 7 8 2 0 0 0 1
reprezentand costurile de eliberare ale Autorizatiei de Munca in ELVETIA si sa ne trimiteti chitanta scanata.

Mentiuni Finale:

Aceasta este oferta de munca a Companiei OUTLET AG, vis-a-vis de aplicatia dumneavoastra pentru un loc de munca.

In cazul in care aspectele enumerate mai sus nu se indeplinesc, oferta noastra de munca este considerata refuzata si nu exista niciun fel de obligatii intre parti.

Transportul din Romania la ZURICH se va efectua cu autocarul, costul transportului fiind acoperit de catre Compania OUTLET AG.

Plecarea va avea loc in data de 30 Noiembrie.

Dupa finalizarea precedurii de recrutare si intocmire a dosarelor de recrutare, veti fi contactati de catre coordonatorul echipei care va va furniza toate informatiile necesare referitoare la plecare.

Contractele colective si individuale de munca se vor semna la ZURICH la sediul Companiei OUTLET AG, in doua exemplare romana si germana, conform Codului Muncii din ELVETIA.

Pentru orice intrebari sau informatii suplimentare nu ezitati sa ne contactati pe email sau telefonic. Datele de contact si de inregistrare sunt prezentate in semnatura. Programul de lucru este L - V (09.00 - 17.00 GMT+1).

O zi frumoasa,

Iulia Stanculescu
-HR Officer-

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Noi 2013 2:30 pm 
Neconectat
Admin

Ne poţi da, te rugăm, şi adresa de mail care a transmis mesajul?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 19 Noi 2013 4:02 pm 
Neconectat
Admin

Pai daca e fabrica de textile nu prea are cum sa se numeasca Outlet. Outlet inseamna in afara modei. Deci din start as califica oferta ca si mincinoasa.
Parerea mea este sa anunti politia, e o inselatorie si mi-e tare mila de cei care din ultimii bani, chiar imprumutati platesc taxa pentru ceva inexistent.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 19 Noi 2013 5:17 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Nu vreau sa descurajez pe nimeni dar am citit destul de curand pe un site OFICIAL, din pacate nu mai retin unde... ceva legat de bursa locurilor de munca ROMANIA vs EUROPA si anume ca NU EXISTA ANGAJATOR SERIOS caruia sa ii platesti o taxa INAINTE de a semna un contract! Se spunea in textul respectiv ceva de genul, nu trebuie sub nicioforma platit NIMIC pana in momentul, sau ma rog DUPA, semnarii contractului!

Oricum, Elena... esti o fericita ca ai luat atitudine din timp... Ok, poate suma nu e mare dar e totusi considerabila... Si, sincera sa fiu nu stiu daca banii aia acopera un permis L aici... :-\

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 19 Noi 2013 5:28 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Imi permit sa va redau mai jos ceva ce am gasit ca datand din IULIE... e cam lung dar nah, sper sa fie clar acum:

"mircea în iulie, 2013 la 10:09 pm
SCHWEIZ OUTLET AG selecteaza muncitori romani (femei si barbati) care sa-si desfasoare activitatea, ca si Lucratori in Fabrica de textile in ELVETIA/ ZURICH.
Locurile de munca disponibile sunt de lucratori la banda care asigura fluxul de materie prima necesar utilajelor de productie.

CANDIDATUL IDEAL:

Persoane ce detin cetatenia Romana, femei sau barbati, din toate judetele tarii, varsta minima 19 ani, studii minime sau medii, apte din punct de vedere fizic.

Se pune accent pe seriozitate, dorinta de munca, punctualitate si adaptabilitate.

Pozitiile pentru care se efectueaza recrutari sunt pentru Lucratori in Fabrica de Textile – calificati sau necalificati dar se pune accent pe dorinta de a invata si pe sarguinta.

Nu se cere cunoasterea limbii germane sau engleze deoarece coordonatorii echipelor vor fi romani dar aceasta constituie un avantaj.

BENEFCII:

Salariu fix NET 1.500 EUR + cazare asigurata gratuit in conditii civilizate la standarde europene + masa de pranz asigurata gratuit + transport gratuit;

Contractele se incheie pe durata determinata de 03 luni cu posibilitate de prelungire;

Programul de lucru este de 8h/ zi + 1h pauza de masa, 5 zile/ saptamana.

Plecarea se va efectua in data de 10 AUGUST cu autocarul.

MODALITATE DE APLICARE:

Pentru a aplica pentru unul dintre job – urile scoase la concurs trebuie sa trimiteti un singur email la adresa care sa contina obligatoriu urmatoarele elemente:

1. CV limba romana sau germana;
2. Cartea de Identitate sau Pasaport (puteti opta pentru stergerea informatiilor personale, ex: CNP, serie si numar);

si raspunsurile la urmatorul Mini Interviu:

3. Ce anume considerati ca va recomanda pentru a fi selectionat(a)?;
4. Unde va vedeti peste 5 ani?
5. V-ati gandit vreodata sa emigrati impreuna cu familia intr-o alta tara?

COSTURI:

Pentru persoanele care au mai lucrat legal in ELVETIA si detin autorizatie de munca, NU exista costuri.

Persoanele care NU detin autorizatie de munca pentru ELVETIA dar care vor fi selectate, trebuie sa plateasca o taxa in cuantum de aproximativ 80 EUR reprezentand costurile pentru intocmirea documentelor de lucru in momentul confirmarii locului in echipa.

IMPORTANT:

Inainte de a aplica pentru un job in cadrul Companiei SCHWEIZ OUTLET AG:

– va invitam sa cititi cu atentie toate aspectele stipulate mai sus;
– sa verificati daca va incadrati in profilul angajatilor pe care-i cautam;
– sa verificati daca aveti posibilitatea financiara de a participa la campania noastra de recrutare,;
– sa ne trimiteti toate documentele solicitate si sa raspundeti la intrebarile enuntate mai sus.

MENTIUNI FINALE:

Persoanele care nu indeplinesc cumulativ conditiile enuntate, precum si aplicatiile incomplete vor fi descalificate.

Sunt acceptate aplicatii din parte mai multor membri ai unei familii, cupluri etc.

Selectia directa, se desfasoara online, in sistem blitz, iar in cazul in care nu primiti niciun raspuns in termen de 48h de la aplicatie, rezulta ca nu ati fost selectati.

NU colaboram cu agentii de recrutare/ mediere a fortei de munca, NU platim si NU percepem comision de recrutare.

Persoanele selectate vor fi contactate individual.

Va dorim mult succes!

O zi frumoasa,

Roxana Tanase
-HR Officer-

…. DECI …TYEAPAAA !!! cu mult, mult tupeu !!! ..eu am aplicat si am si primit raspuns !!! ..sper sa incapa aici >
…Numele meu este Roxana Tanase, sunt reponsabila procedurii de recrutare online a Companiei SCHWEIZ OUTLET AG in Romania.

Ca urmare a aplicatiei dvs pentru un job in cadrul Companiei SCHWEIZ OUTLET AG, a raspunsurilor date la Mini Interviu, precum si a documentelor atasate, consideram ca sunteti profilul de persoana pe care Compania SCHWEIZ OUTLET AG il doreste in vederea ocuparii unui loc de munca.

Avand in vedere, aspectele enuntate mai sus, prin mandatul pe care il detin din partea Companiei SCHWEIZ OUTLET AG va comunic urmatoarele:

Ati fost selectionat pentru a ocupa un loc de munca in cadrul Companiei SCHWEIZ OUTLET AG in urmatoarele conditii:

LOCUL DE MUNCA OFERIT: Lucrator Fabrica de Textie – Zurich/ Elvetia;

BENEFICII SUPLIMENTARE: Cazarea este asigurata, gratuit, in rezidenta Companiei SCHWEIZ OUTLET AG, in Zurich, in conditii civilizate, 2 persoane in studio;

Ca urmare a ofertei noastre, va trebui ca pana in data de MIERCURI, 24 IULIE inclusiv, sa ne comunicati:

sa platiti taxa de 355 de Ron catre Accountant Officer Constantin Banu,
Cont deschis la Raiffeisen Bank, Cod IBAN: RO 06 RZBR 0000 0600 1564 4445 (in lei) reprezentand costurile de eliberare ale Autorizatiei de Munca in ELVETIA si sa ne trimiteti chitanta scanata.

Mentiuni Finale:

Aceasta este oferta de munca a Companiei SCHWEIZ OUTLET AG, vis-a-vis de aplicatia dumneavoastra pentru un loc de munca.

Transportul din Romania la ZURICH se va efectua cu autocarul, costul transportului fiind acoperit de catre Compania SCHWEIZ OUTLET AG.

Contractele colective si individuale de munca se vor semna la ZURICH la sediul Companiei SCHWEIZ OUTLET AG, in doua exemplare romana si germana, conform Codului Muncii din ELVETIA.

Pentru orice intrebari sau informatii suplimentare nu ezitati sa ne contactati pe email sau telefonic. Datele de contact si de inregistrare sunt prezentate in semnatura.

Programul de lucru este L – V (09.00 – 17.00 GMT+1).

O zi frumoasa,

Roxana Tanase
-HR Officer-

… Deci e CLAR ca VOR BANII !!!!
…. Am cerut informatii suplimentare ( pt ca nu gasit nimic pe net despre aceasta firma ) si IAR am primit un raspuns evaziv >
…Buna ziua,

Conform legislatiei bancare din Romania o persoana fizica nu poate face plati in contul unei persoane juridice fara factura proforma sau fiscala.

Nu sunt necesare documente suplimentare.

Garantia SCHWEIZ OUTLET AG o reprezinta cei peste 30 de ani de activitate in 7 domenii de activitate avand aproximativ 3500 de angajati din diverse tari si care nu-si permite sa nu-si respecte obligatiile asumate.

In cazul in care nu doriti sa dati curs ofertei noastre de munca va rugam sa ne anuntati pentru a nu tine locul ocupat si intarzia procedurile.

O zi frumoasa,

Roxana Tanase
-HR Officer-

Phone/ Fax: +41 (0) 443 325 555"

Sursa... comentatorii acestui articol:

http://romaningermania.ro/atentie-roman ... -germania/

PS> Ce m-as mai bucura sa stau fata in fata cu aceasta Doamna HR Manager! Pfuai...cum i-as mai explica eu cate una-alta.... 8-}

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 19 Noi 2013 5:32 pm 
Neconectat
tânără speranţă

PS>>> Ar fi interesant TOTUSI ca un aplicant sa INSISTE ASUPRA ADRESEI din ZH... poate se autosesizeaza vreo Ambasada, Consulat, ceva... sau?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 19 Noi 2013 8:33 pm 
Neconectat
Admin

Poate fiindca nimeni nu crede ca adresa aia si exista...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 19 Noi 2013 8:35 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Soterro... adresa poate sigur NU exista dar e publicata pretutindeni si oamenii (nevoiasi sau nu!), AU DREPTUL SA STIE ca SUNT TZEPUITZI!

Sau? O:-) Pe noo oo nu ne ploo?

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]