Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 20 Oct 2017 1:03 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Hi there.
MesajScris: Mie, 05 Noi 2014 8:27 pm 
Neconectat
nou venit

Salutări tuturor.

Mă numesc Oana și am 16 ani. Vin din Ploiești,România și stau acum în Zurich. Eu am mai locuit 2 ani jumătate în Graubunden, iar acum stau de aproape 2 ani în Zurich. Locuiesc împreună cu părinții și sora mea mai mică.
Pasiunile mele sunt limbile străine,cititul și scrisul, visez să public o carte în curând în limba română. :ymparty: Ca și muzică îmi place rock-ul vechi, psychedelic rock și grunge-ul.
Momentan sunt în căutare de Praktikum ca și Kinderbetreuerin, apoi vreau să fac Lehre cu Berufsmatura și apoi să studiez psihologia. În acest moment sunt în clasa a-9-a (3te sek) și lucrez part-time :)
Cam atât despre mine. Dacă mai sunt și alte întrebări...feel free to ask! =:)
Liebe Grüsse!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Hi there.
MesajScris: Joi, 06 Noi 2014 2:46 pm 
Neconectat
nou venit

OanaPopa scrie:
Salutări tuturor.

Mă numesc Oana și am 16 ani. Vin din Ploiești,România și stau acum în Zurich. Eu am mai locuit 2 ani jumătate în Graubunden, iar acum stau de aproape 2 ani în Zurich. Locuiesc împreună cu părinții și sora mea mai mică.
Pasiunile mele sunt limbile străine,cititul și scrisul, visez să public o carte în curând în limba română. :ymparty: Ca și muzică îmi place rock-ul vechi, psychedelic rock și grunge-ul.
Momentan sunt în căutare de Praktikum ca și Kinderbetreuerin, apoi vreau să fac Lehre cu Berufsmatura și apoi să studiez psihologia. În acest moment sunt în clasa a-9-a (3te sek) și lucrez part-time :)
Cam atât despre mine. Dacă mai sunt și alte întrebări...feel free to ask! =:)
Liebe Grüsse!

Bine ai venit! si eu sunt tot din Ploiesti @};-

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 06 Noi 2014 3:20 pm 
Neconectat
nou venit

Mulțumesc! Foarte tare :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 06 Noi 2014 7:49 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

In sfarsit cineva care scrie altceva in afara de ''caut de lucru'' si '' de ce nu raspundeti?''.
Oana, eu sunt Kindermädchen, sunt inregistrata la o agentie de bone in ZH, poti sa mai faci un ban , bineinteles depinde de experienta ta si/sau mai ales daca ai prim ajutor (pentru copii) sau curs de babysitting- (SRK ofera). Mai este un curs la Triemlispital - este un curs de o zi si se numeste Säuglingspflege- asta costa si este de obicei pentru viitori parinti insa am fost si eu la acest curs, ca bona. Am fost surprinsa cand am vazut o fata de 17 care era insarcinata in 7 luni :roll: . Cursul arata bine pe CV :D . Cat despre Praktikum, sunt multe anunturi pe Liliput.ch. Iar pe babysitting24.ch- sunt multe familii care cauta Babysitter (sunt familii care vor Babysitter sub 20 de ani ca sa plateasca mai Putin -fata de cat ar plati o bona cu multa experienta si diplome- si de obicei au copii peste 1 an sau 2 ani, in caz ca nu ai experienta cu bebe - ai putea incerca.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]