Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 20 Oct 2017 2:31 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Se poate rupe cu contract de închiriere pe motiv de gălăgie
MesajScris: Dum, 29 Mar 2015 12:17 am 
Neconectat
nou venit

Buna seara
Am o problema mai deosebita si poate ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi.
M-am mutat cu fam anul trecut in oct. in orașul Chur la un ap cu 3 cam. Problema este ca la parter este o brutărie care funcționează noaptea si face zgomot de nu se poate dormi. Menționez ca am un bebe de 1 an care se trz de 2/3 ori pe noapte speriat de zgomot.
Cand am semnat contractul ( 1 an ) nu am fost inf de aceasta problema...
Ma poate aj cineva cu un sfat : ce trb sa fac sa pot rupe contractul..? Sau unde se poate face plângere ..?
Va mulțumesc anticipat !!!
Proprietarul a angaj o firma imobiliara care se ocupa de administrarea blocului.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Se poate rupe cu contract de închiriere pe motiv de gălă
MesajScris: Dum, 29 Mar 2015 11:44 am 
Neconectat
membru de bază

Ceri rezilierea contractului pe motivul mentionat de tine si argumentezi cu izolarea fonica deficitara a cladirii chestiune care nu ti a fost adusa la cunostinta inaintea semnarii contractului de inchiriere.

Sunt obligati sa o faca in cazul in care situatia descrisa de tine este reala.

Documentul prin care ceri rezilierea se trimite prin posta recomandat agentiei imobiliare care se ocupa administrativ de locuinta.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Se poate rupe cu contract de închiriere pe motiv de gălă
MesajScris: Dum, 29 Mar 2015 4:23 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Poti invoca viciul ascuns. Cu toate ca am dubii ca poti spune ca n-ai stiut de existenta societatii de la parter odata ce ai vizitat imobilul. Care este nivelul de decibeli perceput in locuinta pe timpul noptii?
Ideal este sa te inscrii in asociatia
http://www.smv-asloca-asi.ch/
Si-ti dau ei consiliere.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 29 Mar 2015 4:31 pm 
Neconectat
nou venit

haihui scrie:
Poti invoca viciul ascuns. Cu toate ca am dubii ca poti spune ca n-ai stiut de existenta societatii de la parter odata ce ai vizitat imobilul. Care este nivelul de decibeli perceput in locuinta pe timpul noptii?
Si-ti dau ei consiliere.

Cand am vizitat ap era pe ziua si nu se auzea nimic ( logic dac merge numai noaptea începând cu ora 22.30 / 23 iar spațiul respectiv este ca un garaj in spatele blocului ( eu stau la etaj 1 )

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 31 Mar 2015 1:27 am 
Neconectat
tânără speranţă

haihui scrie:
Si-ti dau ei consiliere.

cel mai bun sfat cu asloca...dar de multe ori pierzi mai multa energie sa te lupti cu prostii, decat sa te muti pur si simplu. (mai ales daca ai copil mic)

daca ai un an deja, poti cere anticipat cu un preaviz de 3 luni (depinde cand ai tu bailul facut, trebuie sa scrie in contract) inchiderea contractului si sa te muti

de fapt, daca iti gasesti pe cineva sa te inlocuiasca (persoana solvabila ce vrea sa-ti preia bailul in aceleasi conditii) poti sa pleci si fara preavizul de 3 luni obligatoriu din bail. Asta inseamna un anunt online, facut vizite in appartamentul tau de catre viitorii chiriasi...si tot se pierde timp si energie.

Giorgia scrie:
Ceri rezilierea contractului pe motivul mentionat de tine si argumentezi cu izolarea fonica deficitara a cladirii chestiune care nu ti a fost adusa la cunostinta inaintea semnarii contractului de inchiriere.

Sunt obligati sa o faca in cazul in care situatia descrisa de tine este reala.

Documentul prin care ceri rezilierea se trimite prin posta recomandat agentiei imobiliare care se ocupa administrativ de locuinta.

nu e chiar asa simplu:
http://voisinage.comprendrechoisir.com/ ... -voisinage

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]