Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 16 Dec 2017 12:37 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Școală/Școli de limbă germană - Sugestii și idei!
MesajScris: Joi, 02 Sep 2010 4:53 pm 
După lungi lupte seculare, care au durat cinci ani și care m-au adus la concluzia că nu pot fi auto-didactă, am hotărât să mă apuc de învățat! De învățat limba germană (era și cazul, nu?)! Dar așa, cu profesor, disciplinat, pe bani și la obiect!

Răsfoind forumul, am văzut că s-a mai discutat puțin despre subiectul acesta, Dacian deschizând topicul, dar s-a cam împotmolit discuția...așadar m-am gândit să o redeschid...

V-aș ruga frumos să ne împărtășiți părerile voastre despre școlile de limbă germană din zona Zurich-ului (și nu numai) și raportul calitate-preț, în opinia dumneavoastră!

Personal, am găsit și mi se pare relativ interesantă această școală: http://www.alemania.ch/

Există cineva care a făcut cursuri la ei? Prețul mi se pare decent însă recunosc că nu știu nimic despre cum se desfășoară cursurile...?

Eu mă gândeam să încep ceva intensiv, pentru a mai reduce puțin handicapul celor cinci ani de ....pauză publicitară!
După un test on line, am aflat că sunt la nivel A1... Nu știu cum voi fi dupa ce voi termina un curs intensiv?! :)

Aștept părerile și sugestiile dumneavoastră (alături de deja menționatele site-uri pentru învățare a limbii germane on line), pentru care vă mulțumesc în avans!

Să aveți o seară excelentă!

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Școală/Școli de limbă germană - Sugestii și idei!
MesajScris: Dum, 05 Sep 2010 6:52 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Eu nu locuiesc in Zurich ci in Wohlen-Aargau si merg la cursuri de germana la Migros Klubschule.
Sunt foarte multi straini care merg la cursuri la Migros. Preturile sunt mici, din cate am auzit asta e motivul principal si mie chiar imi place profesoara de germana :hoo:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 07 Sep 2010 10:56 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Cred ca lipsa de ecou a intrebarii tale se datoreaza faptului ca subiectul a fost tratat in nenumarate rinduri. Ce mai pot sa adaug este ca trebuie sa-ti gasesti un curs care sa ti se potriveasca: vrei unul axat pe gramatica, unul de conversatie, cit timp vrei sa investesti in invatarea limbii, vrei sa invati acasa sau la scoala...etc..
Eu am ales un curs profund gramatical, 3 ore zilnic la scoala plus teme de casa. Eu nu pot invata o limba altfel dacit prin gramatica. A durat un an scolar. Cursul intensiv la scoala data de tine are, de exemplu, 2 ore pe zi. Mi se pare rezonabil, daca alegi modalitatea asta.
APUCA-TE ODATA :-bd :o3

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 07 Sep 2010 11:17 am 
Of, Conny...

Cu ce sa incep? Da, subiectul a mai fost deschis o data de Dacian dar nici atunci nu s-a inghesuit multa lume sa isi dea cu parerea...

Cu ceva timp in urma, din lipsa de finante, cautam cursuri on line.. Cu alea, m-am dumirit... Nu pot! Adica nu DOAR cu alea...

Acum, cu o mica economie pusa deoparte, am zis hai sa incerc si eu un curs platit... Evident ca unul bun, gen Goethe institut, e mult peste bugetul meu si desi am inteles ca e super eu nu pot, deocamdata, decat sa visez la el...

Si eu m-as axa pe un curs mai degraba gramatical si da, m-as investi in el zilnic cate 4 ore...si opt, daca ar fi nevoie...dar UNDE?

Aia era de fapt intrebarea mea: UNDE ati facut voi? Ati fost multumiti dp vostru de vedere, evident...

Nah, desigur ca o sa ma apuc...odata si o data... :D Cred ca astea de incep in septembrie, le-am ratat... dar vine ea luna lu' octombrie/..... s-atunci sa te tii carte!!!

Multam de feedback... o zi faina va doresc!

Tzuc la voi!

OffTopic: PrincessDuck: da si tu un semn ca nu mai aude omul de tine... >p

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 07 Sep 2010 11:30 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Eu am facut la Benedikt in Lucerna si am avut profesori buni, dar scoala a fost criticata pe acest forum (fara a se explica de fapt de ce.... :shock: ) Asa ca nu mai stiu...daca trebuie sa o laud sau nu. Oricum era acum 14 ani, de atunci se pot schimba multe. Din acest motiv ma abtin si de la evaluari ale preturilor.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 13 Sep 2010 9:37 pm 
Eu am facut mai demult cursuri la Goethe Institut si mi-a placut placut foarte mult, desi nu e un stil anume de predat. Am avut doi profesori diferiti, unul era axat pe metoda intuitiva, pe conversatie si comunicare (exact asa cum invata copiii o limba straina), celalalt era mult mai sistematic si explica gramatica excelent (culmea asta mi-a placut cel mai mult, fara gramatica mie nu-mi place :-? ).
Trebuie sa merg si eu la un curs pe aici ca am uitat multe...vorbesc germana ca un copil usor retardat :( ...M-am gandit la Berlitz ca am auzit ca sunt cam ca Goethe Institut. Are cineva vreo experienta cu ei?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 14 Sep 2010 5:52 am 
Heheheh...Lemon-cake... ce mai contează CUM o vorbești, atât timp cât ești capabilă să o faci?!?...

Eu am început să mă mai "desțelenesc" câta, cu o metodă băbească... Și anume: până ajung eu la cursuri, am început să învăț cuvinte uzuale pe care le așez în propoziție "după ureche"... cu asta și cu ajutorul mâinilor, se pare că încep - în sfârșit! - să mă fac înțeleasă...

Deci... să vezi în cazul MEU copil retardat...făcând teatru!

:))

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 14 Sep 2010 1:55 pm 
Lasa c-om dovedi noi si limba asta.. :lol: Atunci cand vorbesc (mai bine zis...incerc) germana ma gandesc numai la cat s-o abtine interlocutorul sa nu izbucneasca intr-un ras isteric :)) Pt. ca n-am vorbit germana ani de zile, tot ce-am invatat odata s-a estompat de-a binelea...Da' nu-i bai, cu putina vointa voi invata si asta..Sotul meu e de parerea ca trebuie sa citim in germana carti mai usurele macar..el asta si face, eu aleg calea cea mai usoara - lb. engleza. :ymblushing:
Am verificat cursurile Berlitz si au niste preturi destul de piperate, desi credeam ca sunt mai ieftini decat Goethe..
So, alte recomandari pt. cursuri de lb. germana?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 14 Sep 2010 2:13 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Am facut cursuri atat la Migros cat si la scoala cu profesori cu diploma universitara (lingvisti, traducatori): nu se compara! Eu sfatuiesc pe dornici sa se orienteze spre scolile din a doua grupa. Nu costa mai mult decat celelalte, dar inveti mai mult si mai temeinic. Si chiara daca ar costa mai mult: dai un ban, dar face!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 15 Sep 2010 7:42 am 
... da, eu cred că depinde foarte mult și pentru ce anume vrei să înveți limba?! Adică: ai nevoie pentru conversații uzuale, ai nevoie de ea la serviciu, etc...

Știi cum e LeDix... da, dai un ban... dar tre să-l ai! :)

Important e, cred eu, să-ți însusești niște baze sănătoase și apoi... este lucrul "actorului cu sine însuși"... evident că dacă nu există exercițiu acasă... se poate face și Goethe și nu mai știu ce scumpeturi.... că...tăt un drac!

Oricum, Doamnelor, vă mulțumesc pentru feedback și sper să putem comunica, cât de curând (și!) în germană! :)

O zi excelentă vă doresc!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 15 Sep 2010 8:17 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

In alta ordine de idei, depinde la ce nivel ii trebuie unei persoane acea limba. Are nevoie doar pentru conversatii simple sau pentru a redacta texte la un nivel ridicat? Eu sunt persoana de referinta pentru traducerile it-ger/ger-it intr-o firma de consultanta financiara/imobiliar. Un curs de la Migros-Klubschule nu ar fi acoperit in vecii vecilor cerintele mele.

Referitor la cheltuieli. Eu am studiat germana la HDS in SG (Handels- und Dolmetscherschule), unde toti profesorii erau lingvisti. Un semestru costa la fel de mult ca la M-KS. Cursul pregatitor pentru examenul pentru diploma de italiana l-am facut la Scuola Dante Alighieri; cheltuielile erau sub 1000 de fr. pe semestru. Taxele pentru examene (HDS si SDA) erau sub 200 de fr. La Goethe-Institut sunt de vreo 450 fr.

Deci Abra, nu e dracul asa de negru. Important e sa te interesezi, sa compari si sa te apuci odata de acest studiu, nu sa amani... Bafta!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 15 Sep 2010 8:49 am 
Dap, ai dreptate întru totul! Merci de urări și în special de informațiile precise referitoare la școală și la preț...

Mă apuc, mă apuc! ;;)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 15 Sep 2010 10:59 am 
Neconectat
nou venit

Vazand ce inversunata esti in invatarea limbii germane ,Abra,mi-ai dat si mie curaj .Cred ca o sa ma apuc si eu in octombrie de un curs .Mi se pare cam grea limba asta insa odata si-odata tot trebuie sa iau taurul de coarne.Mult succes!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 15 Sep 2010 12:49 pm 
Nuțico, io-s oricum, numa înverșunată... nu!

Adică mi-i și rușine că de cinci ani și ceva (aproape șase!), nu am reușit să învăț limba asta...dar nah, viața și ale ei încurcături!
Când or fost bani, n-o fost voință... când o fost voință și bani, n-am avut cum... și iac-așa a trecut vremea...

Dacă meri din octombrie... unde ai ales să meri?
Dă-mi și mie de știre, poate merem împreună sau...? Mult succes și ție...
Hai să ne punem pe carte ș-apoi om turui în alte limbi! :)

O zi excelentă!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 15 Sep 2010 1:23 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

AbraMack scrie:
Nuțico, io-s oricum, numa înverșunată... nu!

Dacă meri din octombrie... unde ai ales să meri?
Dă-mi și mie de știre, poate merem împreună sau...?
Mult succes și ție...
Hai să ne punem pe carte ș-apoi om turui în alte limbi! :)

O zi excelentă!

Nutica sta il Locarno. :wink: Nutì, cred ca-ti trebuie sa te intelegi cu lumea in sezonul turistic, cand "limba oficiala" in zona Locarno e germana.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 15 Sep 2010 1:57 pm 
Hehehhe...da cine știe, poate o bate gândul să vină-n parte germanică?! :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 15 Sep 2010 8:14 pm 
LeDix scrie:
In alta ordine de idei, depinde la ce nivel ii trebuie unei persoane acea limba. Are nevoie doar pentru conversatii simple sau pentru a redacta texte la un nivel ridicat? Eu sunt persoana de referinta pentru traducerile it-ger/ger-it intr-o firma de consultanta financiara/imobiliar. Un curs de la Migros-Klubschule nu ar fi acoperit in vecii vecilor cerintele mele.

Referitor la cheltuieli. Eu am studiat germana la HDS in SG (Handels- und Dolmetscherschule), unde toti profesorii erau lingvisti. Un semestru costa la fel de mult ca la M-KS. Cursul pregatitor pentru examenul pentru diploma de italiana l-am facut la Scuola Dante Alighieri; cheltuielile erau sub 1000 de fr. pe semestru. Taxele pentru examene (HDS si SDA) erau sub 200 de fr. La Goethe-Institut sunt de vreo 450 fr.

Deci Abra, nu e dracul asa de negru. Important e sa te interesezi, sa compari si sa te apuci odata de acest studiu, nu sa amani... Bafta!

Ba pardon, la Goethe Institut, sa zicem nivel B1 Tageskurs de 15 saptamani a cate 4 lectii fiecare costa 2600 franci. Face banii, stiu...

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 15 Sep 2010 8:45 pm 
Neconectat
nou venit

Abra,nu se stie niciodata cand ai nevoie..... Le Dix,asa e ,in Locarno limba oficiala in sezon e germana .Si vreau sa vad in cat timp reusesc s-o invat.Italiana am invatat-o rapid.Insa cum vin din Brasov ,unde am auzit destul vorbindu-se limba lui Gothe, poate ca ma voi descurca si cu ea.Va pup pe amandoua! O zi buna!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 15 Sep 2010 8:53 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

lemon_cake scrie:

Ba pardon, la Goethe Institut, sa zicem nivel B1 Tageskurs de 15 saptamani a cate 4 lectii fiecare costa 2600 franci. Face banii, stiu...

Da, tu ai dreptate; te referi la un curs intensiv. Eu ma refeream la cele cu frecventa redusa, respectiv 2-3 ore pe saptamana. Trecusem cu vederea cursurile intensive, mea culpa.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 15 Sep 2010 9:26 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Eh Nutì, poate conversam in germana cand iesim la cafeaua aceea de care vorbisem in vara...

ps. Urasc Locarno cand e plin de turisti...dar cam din asta traieste. Poti sa-ti imaginezi ca intr-un bloc cu 72 de proprietari am trimis o singura circulara in italiana si 71 in germana? Si e doar un exemplu dintre cele multe.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 17 Sep 2010 7:58 pm 
Neconectat
nou venit

Eu am fost foarte multumita de Benedict....curs intensiv luni-vineri 3 ore /zi plus laborator optional ( poti sta cat timp vrei, asculti la casti exercitii din lectiile facute la scoala si apoi repeti, te inregistrezi si te poti asculta singura, iar daca ai nelamuriri si intrebari e tot timpul un profesor acolo sa te lamureasca) plus teme pt acasa si PLUS multa vointa din partea mea....aaa si niciodata nu am fost mai multi de 8 in clasa...si sa stii ca Migros e doar cu vreo 200 fr +- mai ieftina...acum parerea mea e ca primele 2 nivele sunt deajuns pt inceput ( A1, A2 ), ele cuprinzand baza gramaticala...la nivelul B1 nu e cam nimic nou, e A2 dezvoltat si multa conversatie.
Acum cred ca nu conteaza cum se cheama scoala ci cred ca e foarte important persoana de la catedra si vointa fiecaruia de a invata! Multa bafta!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 21 Sep 2010 6:49 am 
Vă mulțumesc încă o dată pentru feedback...Pare-se că Migros-ul din Oerlikon, unde vroiam să merg, e deja plin pentru octombrie...
Merg să văd zilele astea Allemania... e la jumătate de preț, comparativ cu Migros-ul... drept e că și orele-s înjumătățite...

Mulțam fain încă o dată!

O zi faină să aveți!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 26 Oct 2010 2:01 pm 
@Abra
Ce ai ales pana la urma? Eu m-am inscris la un curs organizat de primarie, pretul este foarte rezonabil. Pt. cursurile astea exista o lista luunga de asteptare pt. ca preturile sunt..imbatabile. Sa speram ca si profesorii sunt buni si nu functioneaza si aici principiul ieftin dai, ieftin ai. :D

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 26 Oct 2010 10:38 pm 
Lemon, Allemania... vreo 500 de franci pe luna, intensiv... ZILNIC...

Nu imi fac sperante.. ca voi vorbi vreodata fara cusur... oricum, ma/ne bate gandul, de ceva timp, e drept, dar cred ca pana la urma... partea franceza ma cheama... ata ete!!!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 07 Dec 2010 11:44 am 
Nah, trecut-a luna de studiu la Allemania. Raportez! În cazul în care intereseaza pe cineva.... școala e un mare fâs!
Așadar: ȘAPTE sute de franci pentru o lună de ... Ich bin Cutărică, Ich komme aus Ghana! :)
După o lună și 700 de franci (la care mai adăugăm vreo 200 - abo), afli că de fapt nu termini A1 ci A1.1 !!!!!!
Aici, tre să recunosc, mea pulpa, că nu am belit EU ca lumea ochii!!!! Pe prima pagină de pe site-ul școlii scrie: A1 - B1 egal atâția franci. De abia după ce te apuci să răsfoiești site-ul - chestie pe care eu NU am făcut-o - ajungi la un soi de schemă unde ți se explică ce fel de vacă vei ieși (în cazul în care ai intrat bou!), după terminarea cursului.
La toată tevatura asta, se adaugă schimbarea profului...implicit vreo două zile petrecute cu (re)prezentări și (re)capitulări, chestie care duce la NEterminarea materiei la sfârșitul cursului. Dar nu-i bai, fiindcă povestea poate fi continuată: alți 700 de franci , pentru desăvârșirea A1.2!

Bottom of line: NU CRED că în Elveția există școli bune sau proaste după cum NU CRED că există școli ieftine.
Cine aleargă după (aparența de) ieftin, pățește ca moi!

Invidiez auto-didactic-ii! Sunt câștigați din toate punctele de vedere. Și că pot învăța singuri...ceea ce presupun dă o satisfacție imensă și că pot economisi o grămadă de bani aruncați, părerea mea, pe degeaba!

Așadar, odiseea germanică poate continua - cel puțin pentru mine - pe/în confortul canapelei și a atmosferei de acasă...

(DIN NOU!) pentru cine interesează am (mai) găsit ceva interesant...

http://invatgermana.wordpress.com/ și implicit http://invatgermana.myforum.ro/

alături de live mocha, de care io-s tare încântată!

Spor la învățat, celor curajoși! :)

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]