Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 15 Dec 2017 3:45 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Școală/Școli de limbă germană - Sugestii și idei!
MesajScris: Joi, 20 Ian 2011 10:02 am 
Uite ca exista si "ieftin" (a se citi partial subventionat de primarie) si bun, sunt foarte multumita de cursurile la care merg acum. Cred ca foarte mult depinde de colegii pe care-i ai, vad ca merge treaba snur cu albanezi si cubanezi, sunt mai motivati decat "vesticii". As mai zice ca e chestie de noroc si de preferinte, mie imi place sa merg la cursuri si chiar daca se vede cu ochiul liber ca unii dintre cursanti sunt mult in urma altora, tot e mai "lustig". :)
Pretul nu e un criteriu intotdeauna, si oricum nu-mi permit sa aleg cele mai scumpe cursuri.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 20 Ian 2011 10:27 am 
Lemon, și mie mi-a plăcut să merg la cursuri... nu ăsta era baiul dar mă enervează faptul că am alergat după cai verzi pe pereți. Adică m-am gândit eu că e cea mai ieftină școală... Indeed!
Despre subvenții venite de la primărie, aici în zona mea, nu există. Am mai zis pe undeva... în afară de cursuri de yoga, tricotat și alte treburi gospodărești - de care momentan nu-mi arde - nu prea există variațiuni.
Tot așa cum s-a mai discutat despre cei de la HEKS. Acolo, da, poate fi ieftin însă ei nu dau cursuri intensive, doar o dată pe săptămână (cel puțin așa era când am fost eu), ori în ăst ritm... nu vreau să calculez când voi putea să execut un dialog inteligibil. :)

Cineva îmi recomada o dată să învăț cam zece cuvinte noi pe zi și apoi să mă apuc să le tricotez în propoziții... Evident că la sportul ăsta trebuie o tonă de voință...:)

Tu, la ce școală meri, Lemon-Cake?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 27 Ian 2011 11:49 am 
Scuze, am vazut mai tarziu ultimul tau comentariu..Pai credeam ca am spus deja ca nu e o scoala, e un curs organizat de primaria comunei mele, unde pot participa doar rezidentii.

Daca voi mai auzi recomandari pt. scoli de lb. germana, le scriu aici, pe forum.

P.S. Ideea era sa incercati sa aflati daca nu cumva exista si cursuri organizate de primariile localitatilor voastre, e si asta o varianta...mult mai ieftina!

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]