Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 21 Oct 2017 6:58 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Locatie zi de nastere pentru copii, Geneva
MesajScris: Vin, 21 Ian 2011 10:52 pm 
Neconectat
Admin

Daca ai copil si i-ai tinut vreodata ziua de nastere in alta parte decat acasa, ce poti recomanda si contra-recomanda ?

Multumesc.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Locatie zi de nastere pentru copii, Geneva
MesajScris: Dum, 23 Ian 2011 12:24 pm 
Neconectat
membru de bază

Eu sper ca in primul rand fetele care lucreaza ca au-pair sa completeze aceasta rubrica, sunt convinsa ca au ceva idei :).
Chiar daca pare "ieftin" vorbeam chiar acum o saptamana despre locatii pt aniversarea copiilor si am recomandat McDonald. Reactia a fost: Neee nu, cum la Mc, nu e de calitate (serviciul lor).

Eu insa recomand din suflet :). Prima data am fost sceptica insa, pt cele 2h, copiii sunt foarte bine intretinuti, primesc un tort excelent,se joaca, (nici nu au timp sa se certe :P). Meniul copiilor e altfel pregatit nu ca de obicei, plus atmosfera, o parte din restaurant e rezervata pt copii. Am organizat asa de 2x , copiii au fost mai mult decat multumiti, deci aveti incredere in serviciile Mc...se merita :)

p.s sorry eu abea acum am vazut tu ai vrut recomandari in Geneva :-?? ....ehh dar Mc e sigur si acolo :P

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 23 Ian 2011 9:31 pm 
Neconectat
Admin

In partea germana se inchiriaza, de obicei, salile de cartier (sunt aproape, chirie minuscula) si eram curios care sunt obiceiurile in capatul celalalt de tara.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 24 Ian 2011 1:38 am 
Neconectat
Admin

Acuma nu vreau sa par carcotas (nu ca n-as fi) dar exista nenumarate posibilitati care merg mult dincolo de facutul zilei in sufragerie. McDonalds ar fi sa zicem nivelul urmator, dar de ce sa te opresti acolo? Poti sa faci ziua copilului la cinema, la castel, la muzeu, la ferma, la vreo sala de joaca, la zoo, la minigolf, la bowling, pe vapor, la patinoar... si sunt sigur ca ar mai fi sute de astfel de posibilitati, cu siguranta SI in zona Geneva.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 24 Ian 2011 6:20 pm 
Soterro scrie:
Acuma nu vreau sa par carcotas (nu ca n-as fi) dar exista nenumarate posibilitati care merg mult dincolo de facutul zilei in sufragerie. McDonalds ar fi sa zicem nivelul urmator, dar de ce sa te opresti acolo? Poti sa faci ziua copilului la cinema, la castel, la muzeu, la ferma, la vreo sala de joaca, la zoo, la minigolf, la bowling, pe vapor....

..in avion, tren, etc. etc. :mrgreen:
Depinde de varsta copiilor, altfel trebuie sa inviti si alti parinti ca ajutoare la supravegherea prichindeilor ;)
Da' ce, facutul zilei in sufragerie nu mai e cool? :-o

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 24 Ian 2011 8:55 pm 
Neconectat
Admin

Nu-i vorba de cool, e vorba de efort; daca sunt multi colegi (si colege care TREBUIE impresionate) e mult mai simplu sa organizezi intr-un loc, afara, decat acasa.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 24 Ian 2011 11:45 pm 
Neconectat
Admin

lemon_cake scrie:
..in avion, tren, etc. etc. :mrgreen:

Intrebarea originala incepea asa "Daca ai copil..." - probabil astepta un raspuns cat de cat in cunostinta de cauza.
Ce vreau sa spun cu asta? Ca posibilitatile listate de mine nu numai ca exista cu adevarat ci si le-am si incercat. De ce? Nu cred ca trebuie multa imaginatie pentru a afla de ce sunt preferabile unei zile in sufragerie: n-ai de pierdut vremea nici cu organizarea inainte nici cu curatenia dupa, copiii raman cu o experienta deosebita, ba mai si invata ceva nou pe deasupra (ok sala de joaca sau McD nu se califica la partea asta). Cine gaseste in asta o simpla chestie "cool" n-are decat sa prajeasca niste chiftele si sa puna de-un chec ca na, sunt doar niste copii, ce stiu ei despre lume.

PS: pana si Dani organizeaza zile de nastere unde copiii fac pizza si paine. Top this.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 25 Ian 2011 12:05 am 
Si eu care credeam ca lucrurile astea ("coolness-ul" e oricum o chestie de perceptie) de care zici tu (muzeu, zoo, vapor) se fac cam in fiecare weekend. Mie mi se pare ca asta e ceva normal, sunt lucruri de zi cu zi aproape sau mai bine sa le zicem obisnuite, cel putin pt. unii... Vad ca pt. altii se intampla o data pe an sau asa s-ar mai putea interpreta, daca vreau sa fiu si eu malitioasa. :-o :lol:
Inca o data, e chestie de gusturi si preferinte si nu e necesar sa fii asa inversunat. O petrecere acasa poate fi organizata si in alt stil decat ala "clasic" cu chiftele prajite si chec (spre exemplu ai o tema - petrecerea piratilor sau petrecerea printeselor :), cu costume, accesorii, jocuri, premii, tortul si alte lucruri in acord cu tema respectiva).. conteaza varsta copiilor, nr. de invitati (daca sunt multi e de preferat inchirierea unei sali) si nu in cele din urma, ceea ce vrea si copilul si nu aleasa varianta respectiva de a sarbatori numai de catre parinte, care-i este lui mai comoda. ;)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 25 Ian 2011 10:00 am 
Neconectat
membru de bază

Apropo de pirati si de intalnirile celor din Zürich aveti aici o posibilitate mai ales pt copii, si mai ales pe acel vapor...unde doar "piratii" au acces :)

http://www.knieskinderzoo.ch/?id=82

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 25 Ian 2011 11:57 am 
Neconectat
tânără speranţă

Spatii de inchiriat se gasesc, utilate cu tot ce trebuie:)
Gymboree, sper ca asa se scrie:), Yatouland...
Si variantele descrise de Soterro sunt fezabile, ferma, patinoar etc.
Cosmin, daca strict salile de cartier te intereseaza,da, se pot inchiria.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]