Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 23 Oct 2020 8:59 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Master in Zurich
MesajScris: Joi, 28 Oct 2010 9:52 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Vreau sa aplic pentru Master la Universitatea din Zurich. Deocamdata stiu ca pot sa aplic online sau prin curier, ca trebuie sa am actele traduse (diploma Bacalaureat, diploma de Licenta...cam astea ar fi primele dar in rest nu mai stiu ce am nevoie si inca nu am reusit sa vorbesc cu un reprezentant al Universitatii), legalizate (nu stiu daca si supralegalizate) si ca trebuie sa dau test de Germana dar nu stiu cum sa procedez cu permisul de resedinta sau ce-mi trebuie sa fiu legal in Elvetia inainte de a aplica pentru studii.
Deocamdata sunt Au Pair, in Aargau,pentru 1 an si am permis tip L (expira in Iulie 2011) dar ce ar trebui sa fac in continuare? Ma duc la Ambasada sau la consulat si le spun ca vreau sa studiez aici? Cu cat timp inainte de a aplica pentru Master trebuie sa ma duc la Ambasada/Consulat? Ce acte mi-ar trebui? Etc. (etc. inseamna ca nu prea am habar ce ar trebui sa fac, doar ce am mentionat mai sus...sau nu-mi aduc aminte acum ce mai stiu :X-/: .)
Astept sfaturi sau informatii de la cei care studiaza deja in Elvetia sau care stiu mai multe despre acest subiect.
Multumesc.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Master in Zurich
MesajScris: Joi, 28 Oct 2010 11:45 pm 
Neconectat
Admin

Poti intreba direct la secretariatul facultatii, sigur au un numar/adresa de contact acolo unde ai citit despre documentele necesare.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 29 Oct 2010 12:07 am 
Ratusca,
Orice universitate serioasa are un consilier pt. studentii internationali. Afla adresa de e-mail sau nr. de telefon si programeaza o intalnire. Ii poti pune toate intrebarile care-ti trec prin cap.
Actele trebuie traduse, autentificate la notar si apostilate (asta e un fel de supra-legalizare, cu apostila de la Haga). Asta daca faci traducerea in tara, daca o faci aici, nu stiu daca ai nevoie de toate.
Cat despre mersul la ambasada, eu cred ca intai trebuie sa primesti scrisoare de la universitate prin care ti se comunica faptul ca ai fost acceptata la programul de master X, in anul 2011. Apropos de asta, unele universitati au termen limita pt. aplicatii pana prin ianuarie, februarie. Pare mult timp, dar cand incepi sa faci una alta, trece repede. Numai sa-ti faci tu singura evaluarea diplomei - spre exemplu nr. de credite obtinute la materia x, care corespunde materiei y din uni respectiva, sa descrii ce ai invatat acolo, bibliografia si cum se pupa cu cerintele pt. admitere, sa ceri referinte de la profesori din facultate si multe alte detalii pe care nu mi le mai amintesc, iti ia! ceva timp. Ideea este ca ai de pregatit un adevarat dosar.
Succes! :D

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 29 Oct 2010 8:11 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

:) Multumesc pentru raspunsuri.
Am ceva de adaugat (am uitat sa scriu aseara tot ce vroiam sa scriu :pirate: ).
1. In primul rand, in urma cu 2 saptamani, am contactat o doamna Consilier care se ocupa de cei care vor sa aplice pentru Masterul pe care vreau sa-l urmez. Am luat legatura cu ea prin email dar eu vroiam sa ne intalnim fata in fata pentru ca aveam niste intrebari pentru ea si mi-ar fi fost mai usor asa.
Dansa mi-a spus ca nu are timp deocamdata si sa ii scriu intrebarile pe email. Mie mi-a cazut cam prost faza asta pentru ca in loc sa-mi spuna sa-i scriu un email, mai degraba mi-ar fi spus: ''Dupa ce termin ce am de facut acum, te invit sa vorbim face to face''. :hehe: . Mdea...Mi-ar fi fost mult mai usor sa ne vedem si sa o intreb ce am de intrebat, dar deocamdata incerc sa fac o lista cu intrebarile la care am nevoie de raspunsuri si o sa-i scriu un email.
2. Stiu datele pentru aplicare: Fall semester-30 April, Spring semester-30 November. If visa for Switzerland is required following deadlines are recommended:Fall semester-28 February, Spring semester-30 September.
3. Am aflat ca primesc permisul pentru studii (sau cum se numeste) dupa ce sunt admisa la Master, ei imi dau actele necesare si eu trebuie sa ma duc la Ambasada cu actele respective.
4. Acelasi mesaj pe care l-am scris aici l-am postat si pe yahoo groups- student_elvetia si am primit cateva raspunsuri dar nu sunt lamurita. Ba mi-au scris cateva perosoane care sunt in partea franceza si pana la urma mi-au spus ca fiecare canton (partea italiana/ franceza/germana) are regulile sale pt. admitere, ba 2 persoane mi-au spus ca nu-si amintesc ce acte au prezentat...in fine, sper totusi sa vorbesc cu cineva care stie mai multe.
5. Stiu ca cel mai bine ar fi sa vorbesc cu un reprezentant al Universitatii. Dar avand in vedere ca doamna pe care am contactat-o (si i-am scris cateva intrebari) mi-a trimis un email cu 2 linkuri care duc la websiteul Univ., la Master, iar eu citisem deja toate informatiile legate de aplicare, totusi mai am niste intrebari legate de acest subiect (linkurile pe care mi le-a trimis dansa le stiu pe de rost) si daca ea imi da 2 linkuri si se astepata sa ma dezmeticesc doar citind cateva randuri...sunt putin dezamagita.
6. Stiu ca visez la cai verzi pe pereti dar eu o sa aplic. Daca nu ma accepta, asta este, macar sa stiu motivele si o sa fac ce-mi sta in putere sa indeplinesc conditiile. Daca nu depinde de mine atunci nu stiu ce o sa fac. O sa ma inscriu altundeva probabil, la Advanced Studies, ca sa am un Certificat (nu o Diploma) recunoscuta aici...si sa pot sa lucrez in domeniul meu...
De exemplu, daca nu-mi recunosc diploma de Licenta din Romania ( este singurul lucru de care imi este foarte frica si doar la acest lucru ma gandesc cand spun ca este posibil sa nu fiu admisa) atunci habar nu am ce o sa fac mai departe, daca nu iti sunt recunoscute diplomele din Ro la o Univ. din Elvetia, nu o sa ti le recunoasca nici alta Univ. de aici.

Lemon_cake - intrebarile scrise de mine doamnei de la Universitate au legatura cu ce ai scris tu:''Numai sa-ti faci tu singura evaluarea diplomei - spre exemplu nr. de credite obtinute la materia x, care corespunde materiei y din uni respectiva, sa descrii ce ai invatat acolo, bibliografia si cum se pupa cu cerintele pt. admitere, sa ceri referinte de la profesori din facultate''.
In februarie o sa ma duc in Ro si o sa trec pe la facultate sa vorbesc cu 2 profesori sa-mi dea referinte (o sa vorbesc cu ei inainte).
Nu stiu cum sa calculez numarul de credite. Univ. cere 180 ECTS points si facultatea pe care ai absolvit-o sa fie recunoscuta (si in regula, in Romania). Cel mai nasol este ca eu am absolvit o facultate particulara, care are 180ECTS points (dupa cum zic ei, dar zic cam multe prostii) si daca as fi putut alege, cand m-am inscris la facultate, as fi ales o facultate de stat dar la momentul respectiv deja datele de admitere erau inchise asa ca nu am avut de ales si nici nu am vrut sa stau un an pe tusa din cauza aceasta :snif:. Cineva tocmai mi-a spus ca nimeni nu o sa-mi recunoasca diploma de facultate particulara din Ro ( si il cred pe cuvant) dar totusi facultatea face parte din sistemul Bologna (inca o data, bla bla).
In fine, deocamdata incerc sa culeg cat mai multe informatii, apoi sa le pun cap la cap si sa aplic. Daca nu reusesc, macar stiu ca am incercat. Mai bine sa incerc decat sa-mi para rau ca nu am incercat.

Ca nu o mai lungesc (ca deja am lungit-o prea mult) si pentru ca trebuie sa ma gandesc la un plan B (!), astept sfaturi, idei sau informatii care sa ma ajute in continuarea studiilor aici. Ma refer la certificat, diploma, 1 an sau 2 ani, apprenticeship, orice auziti sau stiti...dar sa aiba legatura cu Psihologia.

Multumesc.

Scuze ca am scris asa mult!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 29 Oct 2010 9:06 am 
Sincer n-am intrat pe site-ul Universitatii din Zürich sa vad care-i treaba, insa trebuie sa fie publice datele astea despre cum sa intocmesti dosarul pt. aplicatie. Ideea este sa faci absolut ca la carte tot ce iti cer ei, sa nu lasi nebifat nici un punct de pe lista cu cerinte. Nu-ti face tu griji daca diploma ta e buna sau nu, daca este acreditata in Romania, nu are de ce sa nu fie buna (in principiu). Iti repet, grija ta trebuie sa fie sa faci o aplicatie care sa intruneasca absolut toate punctele de acolo. Sper sa nu ai ghinionul sa nu intrunesti nr. cerut de credite, asta se poate intampla insa cand tu ai studiat (practic) altceva decat ce s-a studiat la ei pt. programul de bachelor. De aceea zic sa studiezi bine programa lor cu programa facultatii pe care ai absolvit-o in Romania si sa faci cat mai multe paralele intre ele. Nu trebuie sa fie identice, ci comparabile.
Cat despre tanti consiliera...insista! Pune intrebari cat se poate de "la obiect", ca ea sa nu te poata redirectiona catre linkuri cu info generale. Mai poti contacta asociatia studentilor, pe cei care au trecut prin procesul asta..
Nu te descuraja inca, nu ai de ce. Incearca, eu iti doresc mult noroc! :ymhug:

Cat despre alte idei (pt. un plan B adica), sper ca altcineva iti poate raspunde. :D

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 29 Oct 2010 9:21 am 
Neconectat
membru de bază

lemon_cake scrie:
Sincer n-am intrat pe site-ul Universitatii din Zürich sa vad care-i treaba, insa trebuie sa fie publice datele astea despre cum sa intocmesti dosarul pt. aplicatie. Ideea este sa faci absolut ca la carte tot ce iti cer ei, sa nu lasi nebifat nici un punct de pe lista cu cerinte. Nu-ti face tu griji daca diploma ta e buna sau nu, daca este acreditata in Romania, nu are de ce sa nu fie buna (in principiu). Iti repet, grija ta trebuie sa fie sa faci o aplicatie care sa intruneasca absolut toate punctele de acolo.

Ba are de ce sa-si faca griji ! Nu toate facultatiile din Romania sunt recunoscute, cu atat mai putin cele particulare. Fiecare universitate din Elvetia are o lista cu institutiile de invatamant recunoscute. Daca diploma ei este eliberata de una din acele facultati e ok, daca nu, atunci ar putea intra la studiu nivel Bachelor.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 29 Oct 2010 9:29 am 
GIN scrie:
lemon_cake scrie:
Daca diploma ei este eliberata de una din acele facultati e ok, daca nu, atunci ar putea intra la studiu nivel Bachelor.

Asta ar fi una din intrebari pe care Printesa Ratusca ar trebui sa le puna consilierei! Daca nu cumva prima intrebare...

Si ambasada noastra publica informatii despre recunoasterea diplomelor, Ratusca poate sa faca mai multe "sapaturi" :)
http://www.berna.mae.ro/index.php?lang=ro&id=82088
Recunoaşterea diplomelor
În principiu, în baza Acordului dintre Elveţia şi Uniunea Europeană, diplomele şi calificările profesionale UE sunt recunoscute reciproc. Uniunea Europeană a emis recomandări speciale pentru recunoaşterea câtorva meserii (profesii) precum: medic, dentist, farmacist, chirurg veterinar, sora medicală, avocat şi arhitect. Facem precizarea că este vorba numai de diplomele oficial recunoscute şi în statul emitent al acestora. Un acord bilateral de recunoaştere reciprocă a diplomelor este încheiat de Confederaţia Elveţiană cu fiecare dintre statele membre UE cărora li se aplică Acordul de liberă circulaţie.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 29 Oct 2010 4:26 pm 
Neconectat
membru de bază

lemon_cake scrie:
Si ambasada noastra publica informatii despre recunoasterea diplomelor, Ratusca poate sa faca mai multe "sapaturi"
http://www.berna.mae.ro/index.php?lang=ro&id=82088
În principiu, în baza Acordului dintre Elveţia şi Uniunea Europeană, diplomele şi calificările profesionale UE sunt recunoscute reciproc. Uniunea Europeană a emis recomandări speciale pentru recunoaşterea câtorva meserii (profesii) precum: medic, dentist, farmacist, chirurg veterinar, sora medicală, avocat şi arhitect. Facem precizarea că este vorba numai de diplomele oficial recunoscute şi în statul emitent al acestora. Un acord bilateral de recunoaştere reciprocă a diplomelor este încheiat de Confederaţia Elveţiană cu fiecare dintre statele membre UE cărora li se aplică Acordul de liberă circulaţie.

Carmen, intentia ta este de apreciat, incl rabdarea pe care-o ai pt a da informatii, intelege insa ca daca doresti sa informezi nu foloseste nimanui sa o faci in nestiinta de cauza. Pt ca, poate cineva chiar are nevoie de o informatie corecta...nu doar de interpretari personale- subiective- si rupte din context. Daca exercitiul tau preferat este rasul, atunci te vei amuza citind ca :

lemon_cake scrie:
Sincer n-am intrat pe site-ul Universitatii din Zürich sa vad care-i treaba

Daca nu ai intrat, daca nu te-ai informat concret, de ce esti asa sigura ?
lemon_cake scrie:
Nu-ti face tu griji daca diploma ta e buna sau nu, daca este acreditata in Romania, nu are de ce sa nu fie buna (in principiu).

Doar pe baza textului publicat pe site-ul ambasadei ? Pai si acolo l-ai rupt din context:

"Recunoaşterea diplomelor

Instituţii elveţiene abilitate în recunoaşterea diplomelor pentru meseriile reglementate la nivelul UE (medic, dentist, farmacist, chirurg veterinar, sora medicală, avocat şi arhitect ): ... "

In acest paragraf este in primul rand vorba de diploma pe care o detii in momentul in care doresti sa lucrezi, deci ex medic sau veterinar, studii absolvite, e sau nu recunoscuta diploma ! Acorduri exista, insa, daca vrei sa informezi corect, intra pe acele site-uri postate in articolul ambasadei, trimite mail cere informatii apoi spune-ne si noua !

In rest, diferenta intre acordurile semnate pe cale diplomatica si practica este destul de mare !
Poti rade, insa Universitatiile sunt independente, altfel spus le doare in cot de ce se semneaza la Berna ! Cel mult pot tine cont, insa invatamantul este reglementat...cantonal ! Plus ca, institutia ca atare are propriile reglementari !! In incheiere, sa stii ca voi evita postariile tale, insa, nu pot accepta cand ii ametiti pe oameni !! Ca sa mai aflii ceva in plus, nici macar diploma de Bac nu e peste tot recunoscuta.

Ultima oară modificat de Giorgia pe Vin, 29 Oct 2010 4:53 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 29 Oct 2010 4:32 pm 
Neconectat
membru de bază

p.s si daca ai rabdare citeste macar ultima parte a acestui articol; ai putea accesa site-ul BBT !

http://www.casa-romanilor.ch/mai-multi- ... itate-2010

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 29 Oct 2010 4:59 pm 
Eu nu stiu ce n-ai inteles tu din post-urile mele. I-am dat Ratustii niste sfaturi generale, pt. ca si eu am facut un master, e drept ca nu la Zürich. Dosarul, aplicatia in sine conteaza foarte mult. Stiu fosti colegi care au fost respinsi pt. ca in primul rand nu-si facusera corect aplicatiile, nu pt. ca absolvisera o facultate din Romania. Este corect ca ai adus in discutie recunoasterea diplomelor, si intr-adevar situatia e putin complicata la Ratusca. Am adaugat ca "in principiu" (deci nu in 100% din cazuri, pot exista si exceptii) ar trebui sa nu-si faca griji pt. ca stiam de acordul cu UE, dar banuiesc ca Ratusca va verifica ea insasi toate detaliile. Tu de ce esti asa sigura ca universitatea ei nu e recunoscuta? Ai facut-o atenta de posibilitatea asta, foarte frumos, lasa ca verifica ea daca asa stau lucrurile sau nu. La fel cum va verifica ea si site-ul lui Uni Zürich, ca doar e in interesul ei.
Mie mi s-a parut foarte descurajata, asta inainte de a avea toate datele problemei! Din surse sigure, nu ce ii spun unul si altul. De aici si indemnul sa contacteze consilierul universitatii sau alte institutii relevante (site-ul ambasadei are cateva linkuri foarte utile). Asta ti se pare tie ca e o tentativa de a ameti oamenii? In fine.
Last but not least, nu inteleg care e problema ta. Mai reciteste o data ultimul post adresat tie de catre Marsh (si mie mi s-a parut ca a fost nu-stiu-cum! Trebuie sa-mi cer scuze fata de niste persoane de aici), inainte de a te adauga pe lista de persoane ignorate. Lista la care te adaug si eu, din motive evidente.
Ratusca mi-e simpatica, de-aia am raspuns la thread-ul ei, altfel nu o faceam. Am facut-o mai mult sa o incurajez si sa o fac atenta la anumite aspecte, nu de altceva. Dar fiecare interpreteaza cum vrea, iar aprecierile si interpretarile tale imi sunt indiferente.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 29 Oct 2010 5:24 pm 
Neconectat
membru de bază

princessduck scrie:
Mi-ar fi fost mult mai usor sa ne vedem si sa o intreb ce am de intrebat, dar deocamdata incerc sa fac o lista cu intrebarile la care am nevoie de raspunsuri si o sa-i scriu un email.

Studien Beratung ( consilierea de care spui tu ) nu poate fi acceptata live decat in conditii exceptionale. Poti cere in scris deci prin mail, o programare insa in mare asa cum spui e bine sa stii dinainte ce intrebi. Primul pas in mail, fa-ti o scurta prezentare, varsta, nationalitate, studiu deja incheiat si mentioneaza facultatea pe care ai incheiat-o respectiv nu doar: psihologie ci numele, localitatea acelei facultati. Apoi intreaba direct daca este pe lista lor.

Mai departe, te descurci tu...asa am inteles un post mai sus :)
Bafta

ps. acest master a fost facut nu in zürich dar in Elvetia.. banuiesc :-\

Citat:
Eu nu stiu ce n-ai inteles tu din post-urile mele. I-am dat Ratustii niste sfaturi generale, pt. ca si eu am facut un master, e drept ca nu la Zürich. Dosarul, aplicatia in sine conteaza foarte mult. Stiu fosti colegi care au fost respinsi pt. ca in primul rand nu-si facusera corect aplicatiile, nu pt. ca absolvisera o facultate din Romania

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 29 Oct 2010 10:22 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

GIN scrie:
princessduck scrie:
Mi-ar fi fost mult mai usor sa ne vedem si sa o intreb ce am de intrebat, dar deocamdata incerc sa fac o lista cu intrebarile la care am nevoie de raspunsuri si o sa-i scriu un email.

''Studien Beratung ( consilierea de care spui tu ) nu poate fi acceptata live decat in conditii exceptionale. Poti cere in scris deci prin mail, o programare insa in mare asa cum spui e bine sa stii dinainte ce intrebi. Primul pas in mail, fa-ti o scurta prezentare, varsta, nationalitate, studiu deja incheiat si mentioneaza facultatea pe care ai incheiat-o respectiv nu doar: psihologie ci numele, localitatea acelei facultati. Apoi intreaba direct daca este pe lista lor.''

Doamna careia i-am scris mi-a spus ca este ocupata pana in Noiembrie si daca vreau sa o intreb ceva, sa-i scriu un email cu intrebarile mele. Oricum am o lista cu intrebari dar de ieri si pana azi am adaugat sau modificat cate o intrebare sau 2 in asa fel incat biata femeie sa nu citeasca 20 de intrebari, dintre care 10 sunt asemanatoare si din celelalte 10 sa nu inteleaga nimic.
Pe mine ma intereseaza lista completa a actelor necesare pentru admitere si daca facultatea pe care am absolvit-o este recunoscuta de ei. Pe website nu este lista completa a actelor si scrie ce taxe sunt percepute pentru studii, cum sa aplici si ce iti recomanda ei in caz ca nu indeplinesti toate conditiile de ei.
Eu m-am prezentat la inceputul emailului, i-am spus cine sunt, ce vreau si ce facultate am absolvit si mi-a trimis doar un email cu linkurile.
PS: Eu chiar credeam ca se intalneste cu studentii care au intrebari si carora prin email le este greu sa intrebe tot ce ii intereseaza avand in vedere ca in acest caz, fata in fata, se poarta altfel o discutie asa importanta (pentru mine). Cel putin asa am inteles eu:
''Academic Advising
For inquiries and additional information please contact the Coordinator of the Master’s program in Psychology:
Dr. Liliana Vas, Ph.D.
Should you have further questions regarding the Master's degree program, I would be delighted to correspond with you via E-mail (master@psychologie.uzh.ch), telephone (+41 (0) 44 635 71 54) or to speak with you personally.''

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 29 Oct 2010 10:40 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Pana la urma am gasit un formular pe website legat de recunoasterea diplomei asa ca o sa il completez si o sa astept raspunsul.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 09 Noi 2010 10:47 am 
Neconectat
nou venit

Princessduck, hallo!

Eu am inceput un master la uni din zürich in sept 2010 simam avut termen de aplicare pana in aprilie 2010, deci infomatiile imi sunt cumva proaspete in minte.

Nu stiu daca pentru fiecare facultate a universitatii se aplica exact aceleasi reguli (iar tu nu ai specificat in ce domeniu intentionezi sa faci masterul) asa ca iti povestesc experienta mea:

1. in legatura cu dreptul de sedere in elvetia, din pdv al universitatii nu conteaza daca tu ai acum resedinta in elvetia si in ce mod, pentru ca ei te accepta ca student international. Dupa ce esti admisa la programul de master, soliciti acordarea permisului tip B, dupa caz: daca esti admisa inainte de iulie 2011, cand spui ca iti expira permisul L, atunci soliciti permisul B de la Migrationsamt Kanton Aargau (inteleg ca stai in Aargau acum). Daca esti admisa abia dupa ce ti-a expirat permisul L, atunci teoretic ar trebui sa te intorci in Ro, iar dupa ce primesti confirmarea admiterii la Master, mergi la ambasada CH in Ro unde ti se elibereaza viza pentru studii, dupa care cand ajungi in CH soliciti acelasi permis B de la Migrationsamt, dar as spune de la Berna de data asta.
2. Conditiile de inscriere la master: este necesara diploma de licenta sau bachelor. Nu este necesar sa calculezi nici un punctaj, dovada ca ai cunostintele de baza necesare pentru master se face pe baza diplomei de licenta/bachelor. Bineinteles ca este recomandabil sa alegi un master care are legatura cumva cu se ai facut inainte- este greu sa fii admis la un master in matematica, daca ai diploma de licenta in filologie.
Uneori programul de master solicita ca stundetul sa fi facut inainte un amune curs, de ex. Drept roman. Daca acest curs nu a fost facut inainte de master, totusi studentul poate fi admis la master, dar trebuie pana la un anumit moment (de ex pana in semestrul 2) sa faca si acest curs, pe care il poate urma la uni din Zurich, inpreuna cu studentii de la bachelor programme.
In legatura cu recunoasterea diplomei, daca diploma ta de la uni privata din ro este recunoscuta in RO, atunci este recunoscuta si in CH, pentru studii. Uni din zurich nu solicita indeplinirea vreunei formalitati pentru recunoasterea diplomei, ci decide autonom.
3. Cunostintele de limba: se cer cunostinte de limba germana, minim de nivel C1. Daca ai deja o diploma care sa ateste acest nivel, diploma nu trebuie sa fie mai veche de 2 ani (sunt flexibili, admit si 2 1/2 ani, chiar si 3 ani). Daca nu ai inca o diploma, atunci poti sa dai un examen de limba direct la universitate (dupa ce depui dosarul cu actele pentru master) sau poti sa dai un examen pentru un certificat, de ex in sistem Goethe.
Acuma, am aflat ca daca nu ai cunostinte suficiente de limba germana, este posibil ( dar nu e o certitudine) sa fii admis la master, daca totusi ai cunostinte de minim C1 intr-o alta limba a tarii – franceza sau italiana.
In cazul in care masterul este in mai multe limbi (in cazul meu de ex. germana si engleza) trebuie sa ai cunostinte de nivel minim C1 si in cealalta limba de predare. In functie de programul de master, se cere sau nu o diploma care sa ateste cunostintele de limba sau se poate da examen direct la universitate, la fel ca si pentru germana. Daca ai deja o diploma, se aplica aceeasi regula cu vechimea de 2 ani.
Ca sfat, chiar daca cerintele de limba sunt cumva flexibile la admitere, trebuie totusi sa iti evauezi tu singura in mod realist cunostintele, pentru ca va trebui sa intelegi cursurile si sa dai examene in limba respectiva.
4. In legatura cu dosarul de acte, programele de master au pe site un forular de anmeldung, in care sunt trecute actele ce sunt necesare. In principiu, diplomele de licenta/bachelor SI foaia matricola trebuie traduse si apostilate. Alte acte care i-au trbuit mie au fost: diplomele de limba, un CV, copie pasaport... mai mult de atat nu imi aduc aminte. Daca te intereseaza in detaliu caut dosarul. NU mi-au trebuit recomandari de la profesori sau alte persoane.
Cam atat imi aduc aminte acum. Daca mai ai nelamuriri raspund cu placere.

edit: am vazut intre timp ca intentionezi sa faci un master in psihologie

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 14 Noi 2010 10:08 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Egonsis- multumesc foarte mult pentru raspuns! :). Ti-am trimis un email :).

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]