Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 23 Oct 2017 3:29 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: opinie despre viata in Elvetia
MesajScris: Joi, 13 Dec 2012 5:22 pm 
Neconectat
Admin

LeDix scrie:
Ticinezii, unde gasim varza murata aici?

Daca nu in Migros, poate in magazine turcesti?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 13 Dec 2012 5:31 pm 
Neconectat
nou venit

neasorin scrie:
Dar sa revenim la "oile" noaste. Problema cu integrarea familiei ma sperie si pe mine cel mai mult. Stiu cat de reci sunt strainii si nu numai cu romanii ci si intre ei.

Foarte mult conteaza si unde vei / veti locui. Va conta mult daca vei locui in Zürich oras sau aproape (20-30' cu transportul public) din mai multe puncte de vedere:
    - nu esti "blocat" in a vorbi doar germana sau si mai rau doar germana elvetiana . sunt foarte multe comunitati, trebuie doar ca tu si familia ta sa le gasesti. Un exemplu.
    - ai mai multe optiuni pentru shopping / servicii deschise si la ore la care esti obisnuit in Romania

Chiria va costa mai mult dar poate merita acest "trade-off"

neasorin scrie:
Pasul acesta l-as face din doua motive: 1. pentru a le asigura copiilor un viitor mai bun intr-o tara unde munca si calitatile sunt recunoscute, nu pilele si oportunismul. Si 2. pentru a nu regreta mai tarziu ca nu am incercat asta si am ramas in tara sa astept o pensie de 2 lei care sa ma ajute sa ma ingramadesc la cozi la tigai.

Cred ca motivele vor fi mai numeroase in urma evenimentelor din weekendul trecut. Just sayin'
neasorin scrie:
Partea buna este ca mai am ragaz pana la sfarsitul lunii ianuarie si sper ca zilele libere de sarbatori sa ma ajute sa iau decizia corecta.

Daca as fi in locul tau, as booka 1 weekend prelungit in ianuarie in Zürich si as vizita orasul sa-mi fac o idee, foloseste AirBNB ca sa intri in contact cu un localnic - http://bit.ly/XXqraz

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 15 Dec 2012 11:49 pm 
Neconectat
nou venit

Buna seara,
si multumesc Cotzo,

Este raspunsul pe care-l asteptam.

Oricum, cred ca sarbatorile de iarna pe care le asteptam m-au convins deja: tiganul din blocul de vis-a-vis a taiat iar porcul in fata blocului (desi anul asta nu l-a mai crescut acolo) si iar a trebui sa dau muzica la maxim sa nu auda fetele :shock: asteptam sa emigreze ei primii ^:)^

In alta ordine de idei am mai facut ceva cautari pe internet si iata ce am aflat: http://www.mercer.com/qualityofliving. Zurich: 2nd place. :D
Acum, daca ma gandesc mai bine as fi vrut o companie din Vienna (1st place), compania pentru care lucrez in prezent din Romania si unde ma deplasez cate o saptamana la fiecare doua luni, lucru pe care am omis sa-l precizez aici. Am mai incercat odata acum un an sa ma mut in Vienna pe un alt post in cadrul companiei, dar mi s-a explicat ca acesta era deschis numai pentru austrieci. =;

Un an nou fericit si un gand bun tututror,
Sorin

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 16 Dec 2012 6:10 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
Ok hai si pentru cei 10% ca si ei sunt ai nostri:
- daca sotia ducea o viata activa in Ro, poate s-o uite in CH. Ce-o sa gaseasca la venire? Tu ai un job bine platit, o oarecare siguranta, esti de doi ani aici si ai deja ceva cunostinte/prieteni. Ea o sa se simta complet dependenta, va trebui sa stea la cratita ca n-o angajeaza nimeni, habar n-are de limba sa mearga la cumparaturi, n-are nici o prietena careia sa i se planga... si asta o sa dureze (cel putin) cativa ani.

Da, tu esti realist, si ai expus foarte clar situatia de care se va lovi sotia. Totusi, Neasorin, nu intra in panica, dracul nu e chiar asa de negru! Sunt intalniri organizate ale romanilor, unde poate/puteti conversa in limba materna, se pot manca sarmale si salata de boeuf. In alta ordine de idei, noi nu stim care este personalitatea doamnei. Poate e un om foarte sociabil, multiculti, poliglot sau cu inclinari lingvistice; sau poate este o persoana foarte retrasa, careia stilul elvetian ii vine ca o manusa.

- fata cea mare o sa-ti dea in cap ca o iei din gasca ei de prietene, ca nu-si mai vede serialul preferat, ca o arunci intr-o clasa mai mica (nici ea nu stie limba) in care nu-s trei din aceeasi tara, ca pentru a ajunge la facultate ca toate ex-prietenele ei o sa trebuiasca sa munceasca de sa-i sara capacele...

acum vreo 4 ani ne-am mutat din cantonul SG in TI; cu catel, purcel si doi copii de 9 ani. Ei nu stiau o boaba italiana; au urat limba, cantonul, copacii, strazile, aerul ticinez. Urau TOT aici! Degeaba le erau explicate motivatiile si avantanjele dpv ale adultului, nimic. Timpul a trecut si intr-o seara, spontan, spune junioara ca mutatul a fost o buna idee: clima mult mai placuta aici, stiu atat germana cat si italiana, au cunoscut o alta cultura din care le plac unele aspecte, pot alege unde studia si trai cand vor fi mari: in Ticino sau in partea germana. Si alte avantaje...

-fata cea mica n-o sa se poata uita o vreme la desene, dar o sa fie cea care se ajusteaza cel mai repede (probabil nici asta n-o sa va convina)
No, cam atat pe scurt. Nu zic ca sunt probleme insurmontabile, destui le-au supravietuit, dar sa te astepti sa te loveasca puternic.

Neasorin, in Elvetia, elevii au ore de sustinere in a invata limba locului, au sustinere pedagogica si psihologica pentru a trece peste socul cultural si integrarea rapida.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 17 Dec 2012 8:24 pm 
Neconectat
nou venit

Pt mine adaptarea a fost f grea pt ca imi lipsea tot ce s-a mentionat pana acum, de la mancare pana la prieteni sau familie. Apoi limba germana a fost o problema. Totusi acum dupa un an simt Elvetia o a doua casa. Iubesc civilizatia si politetea de aici, siguranta si toate facilitatile pe care ara asta ti le ofera ( sunt multe de spus pe tema asta). Cred ca in final daca luati o decizie de a veni aici important e sa va uitati in prezent si viitor si nu mereu in trecut, sa va doriti sa va integrati( activitati sociale, cursuri de limba germana etc.) si apoi totul va veni de la sine. Elvetia este oricum ca integritate, servicii, securitate, respect muuuuult inaintea Romaniei asadar cred ca fetele tale ar aprecia candva sa vada ca au avut o alta sansa in viata...una mai buna si mai corecta chiar daca inceputul e greu( ca orice inceput!) mult succes!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 17 Dec 2012 8:32 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Teodorique scrie:
Elvetia este oricum ca integritate, servicii, securitate, respect muuuuult inaintea Romaniei asadar cred ca fetele tale ar aprecia candva sa vada ca au avut o alta sansa in viata

Teodorique, bingo, ne-ai adus aminte ceva! Uitasem sa-i spunem, ca aici nimeni nu striga dupa fete cu propuneri si epitete de cocalari!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 17 Dec 2012 8:40 pm 
Neconectat
nou venit

LeDix scrie:
Teodorique scrie:
Elvetia este oricum ca integritate, servicii, securitate, respect muuuuult inaintea Romaniei asadar cred ca fetele tale ar aprecia candva sa vada ca au avut o alta sansa in viata

Teodorique, bingo, ne-ai adus aminte ceva! Uitasem sa-i spunem, ca aici nimeni nu striga dupa fete cu propuneri si epitete de cocalari!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 19 Dec 2012 8:05 pm 
Neconectat
nou venit

Buna seara, domnul Sorin,
Nu sunt in masura sa va dau sfaturi, dar aveti mult noroc ca veti putea lucra in Elvetia.
Eu doar visez sa ajung o ora....in aceasta tara... de ani de zile...
Am ramas cu visul si incerc sa ....visez in continuare.
Familia d-voastra se poate adapta ...chiar de va fi greu..dar vor avea multe beneficii...si sotia si cele 2 fete, in special ele vor avea un viitor mai bun.
Fiul meu a terminat facultatea de litere si lucreaza .....vanzator...
Sotul meu...e militar de cariera si asculta.....ordinul de la ofiter....
Eu m-am sacrificat 20 de ani la ....patron...
Avem casa, avem masina.....dar avem multe datorii in banci si..... nu avem linistea sufleteasca..
Stiu... ca-mi merit soarta ..

Asa ca mergeti... cu fruntea sus.. in Elvetia ..pentru ca meritati...
Si ascultati de sfaturile ce au fost scrise pentru d-voastra ca sunt bune si foarte reale.
Drum bun in Elvetia , noroc si ganditi-va ca sunteti mai respectat acolo, decat aici ...
Cu respect Gabriela

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 20 Dec 2012 9:48 am 
Neconectat
Admin

Sincera sa fiu, dac-as intoarce timpul inapoi si dac-as avea confortul din Elvetia in Romania, nu stiu dac-as pleca. Acum m-am obisnuit dupa 15 ani si cetatenie elvetiana, mi-e foarte usor si nu-mi imaginez deloc sa ma intorc in Romania, acasa e aici.
Insa a fost cumplit de grea integrarea din toate punctele de vedere. Au fost si multe aspecte pozitive, nimic de zis, dar singuratatea de la inceput, lipsa de contacte sociale, lipsa de comunicare, mentalitatea atat de diferita mi-au facut viata cumplit de grea. Cel putin primii doi ani au fost cei mai grei din viata mea!
Pentru fete o sa fie greu, dintr-o data sunt strainele (care in multe cantoane nu-s vazute prea bine), nu inteleg limba, nu au prietene, nu au viata sociala, nimic. Pentru fiica mea a fost tare greu si era copil, in scoala primara, daramite la adolescenta?
Gandeste-te bine inainte sa iei o hotarare. Mult succes!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 20 Dec 2012 3:51 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Ana scrie:
Sincera sa fiu, dac-as intoarce timpul inapoi si dac-as avea confortul din Elvetia in Romania, nu stiu dac-as pleca. Acum m-am obisnuit dupa 15 ani si cetatenie elvetiana, mi-e foarte usor si nu-mi imaginez deloc sa ma intorc in Romania, acasa e aici.
Insa a fost cumplit de grea integrarea din toate punctele de vedere. Au fost si multe aspecte pozitive, nimic de zis, dar singuratatea de la inceput, lipsa de contacte sociale, lipsa de comunicare, mentalitatea atat de diferita mi-au facut viata cumplit de grea. Cel putin primii doi ani au fost cei mai grei din viata mea!
Pentru fete o sa fie greu, dintr-o data sunt strainele (care in multe cantoane nu-s vazute prea bine), nu inteleg limba, nu au prietene, nu au viata sociala, nimic. Pentru fiica mea a fost tare greu si era copil, in scoala primara, daramite la adolescenta?
Gandeste-te bine inainte sa iei o hotarare. Mult succes!

Daca "neasorin" si-a "anesteziat" dubiile pana acum , cu siguranta "se trezeste" ! :D

Pe de alta parte, cine nu risca...
Succes! :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 20 Dec 2012 8:03 pm 
Neconectat
nou venit

Soterro scrie:
LeDix scrie:
Ticinezii, unde gasim varza murata aici?

Daca nu in Migros, poate in magazine turcesti?

Si la COOP...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 25 Dec 2012 5:36 pm 
Neconectat
nou venit

facultatea de litere :D ;;) iertare.iertare, scuze...scuze..
FACULTATEA DE LIMBI STRAINE SI LITERATURI STRAINE (ENGLEZA-FRANCEZA)

Buna seara ,
SARBATORI FERICITE.........

(am scris gresit , poate pentru ca eram .....nici nu stiu ..cum eram... dar nu vreau sa citeasca fiul meu si........ 8-} 8-| :-ss recunosc ...am gresit)

Inca odata SARBATORI FERICITE...
Aceeasi Gabriela #:-s O:-)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 11 Ian 2013 12:07 pm 
Neconectat
Admin

Apropo de copii si mutarea intr-o alta tara:
Raising kids abroad

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 06 Mar 2013 2:41 am 
Neconectat
tânără speranţă

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitat ... aloni.html

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 31 Oct 2016 1:37 pm 
Neconectat
nou venit

Buna tuturor!Suntem un cuplu cu rezidenta temporara in Germania!De curand sotul meu a primit oferta de munca in Zurich.Mometan este la nivelul de studiat descrierea job-ului si contactat in vederea unui raspuns.
Intrebarea mea este:cat de diferita este limba germana vorbita in Elvetia de limba germana vb.in Germania.Am incercat sa ne facem o parere,vizionand cateva filmulete pe youtube si ni se pare destul de neinteles.Job-ul ar presupune activitate in limba germana, sotul meu fiind la nivel mediu-fluent vorbit,mediu scris.
In firme se vorbeste Schweizerdeutsch sau se poate vorbii si hoch Deutsch?
Multumesc anticipat. :-!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 05 Noi 2016 5:04 pm 
Neconectat
nou venit

Julia7 scrie:
Buna tuturor!Suntem un cuplu cu rezidenta temporara in Germania!De curand sotul meu a primit oferta de munca in Zurich.Mometan este la nivelul de studiat descrierea job-ului si contactat in vederea unui raspuns.
Intrebarea mea este:cat de diferita este limba germana vorbita in Elvetia de limba germana vb.in Germania.Am incercat sa ne facem o parere,vizionand cateva filmulete pe youtube si ni se pare destul de neinteles.Job-ul ar presupune activitate in limba germana, sotul meu fiind la nivel mediu-fluent vorbit,mediu scris.
In firme se vorbeste Schweizerdeutsch sau se poate vorbii si hoch Deutsch?
Multumesc anticipat. :-!

Se poate vorbi peste tot germana inalta , fara nici o problema , nivelul cerut va fi singurul criteriu care poate ingreuna obtinerea job-ului.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 05 Noi 2016 5:19 pm 
Neconectat
nou venit

neasorin scrie:
Buna ziua,

Numele meu este Sorin si am primit o oferta de munca in Zurich. Povestea este lunga, dar pe scurt m-am trezit, mai mult dintr-o nevoie de a-mi arata ca pot sau o "joaca", cu o oferta tentanta de munca de 12k CHF. Noroc, intamplare, destin, nu stiu.
Ideea este ca acum ma gandesc serios la acesta oferta. De 2 zile tot citesc forumul vostru si intorc internetul pe dos si am ajuns la o concluzie amara (probleme cu adaptarea departe de familie, parerea elvetienilor despre romani, preturi, etc).
Planul meu ar fi sa accept pentru un an sau 2 , timp in care sa incerc sa vad pe pielea mea ce inseamna si poate sa invat limba. In acelasi timp sa incerc sa-mi pregatesc familia compusa din sotie si doua fete de 11 si 6 ani pentru mutare.
Intrebarea mea este avand in vedere experienta voastra (eu am facut ceva calcule, dar experienta este mai importanta decat niste calcule pe hartie): cat pot economisii pe luna daca duc acolo o viata normala, modesta dar fara sa fiu zgarcit?

Va multumesc si astept raspunsuri punctuale.

Sorin

Punctual : chirie 1000-1200 de franci ( apartament 2 camere daca ai noroc sa gasesti la pretul asta)
asigurare de sanatate in jur de 400 de franci
abonament telefonie mobila in jur de 100 de franci ( unul cu care sa poti suna la pret acceptabil si in Ro)
aproximativ 10 % impozite la salariu (1200 de franci deci )
aproximativ 1600 de franci Quellensteuertarif

Deci din 12000 de franci raman la prima socoteala 7500 .

Din astia se mai scad cheltuielile pe care le faci tu aici plus ce mai trimiti la familie in Romania .

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 08 Noi 2016 4:47 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Presupun ca din 2012 a avansat ceva "Nea' Sorin" :p

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 23 Mar 2017 1:01 pm 
Neconectat
nou venit

Salutare,

Imi cer scuze ca reinvii topicul asta dupa atata amar de timp, dar ma aflu intr-o situatie identica cu cea a lui neasorin din 2012. De fapt, sotia mea e cea care a primit o oferta de munca in Zurich si se afla (inca) la capitolul negociere.

Ma poate ajuta cineva cu actualizare a costurilor de trai pentru o familie cu doi copii (6, respectiv 1 an) ? Sau care ar fi nivelul salariilor brute lunare in IT (middle management) pentru Zurich ?

Multam' anticipat,
Bogdan

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]