Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 16 Dec 2017 8:17 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Studienplatznachweis pentru studiu BS psihologie
MesajScris: Lun, 20 Oct 2014 8:35 am 
Neconectat
nou venit

Vreau sa aplic la o facultate din Elvetia pentru Bs in psihologie si pe langa diploma de bacalaureat si certificat de limba C1 mi s-a cerut "Studienplatznachweis Studienplatznachweis für die gewünschte Studienrichtung an einer Universität im Herkunftsland". AM inteles ca documentul asta se cere mai mult in germania, si cred ca la origine e o universitate din Germania. Stie cineva de unde se obtine si cum se cheama documentul in romaneste.

Multumesc

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Studienplatznachweis pentru studiu BS psihologie
MesajScris: Lun, 20 Oct 2014 8:45 am 
Neconectat
membru de bază

Documentul inseamna sa te duci in tara de unde ai Bacul deci cred ca in cazul tau Romania sa te inscri la facultate pe studiul care doresti sa l faci aici ex la facultatea de psihologie la o universitate recunoscuta de cea la care faci apoi aici inscrierea....si dupa ce esti acolo studenta deci ai dovada ca esti acceptata la studiu aduci hartia tradusa si te inscri aici. Ulterior te retragi de la facultatea din Romania.

Asta e procedura.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 20 Oct 2014 8:58 am 
Neconectat
nou venit

Corect ce spune Giorgia. A trebuit sa fac un lucru asemanator cand am venit in Elvetia (pt internship) trebuia sa fac dovada ca sunt inca student in Romania la o facultate, respectiv ca subiectul internshipului imi este necesar pentru absolvirea studiilor (sau ca are vreo legatura).

S-ar putea sa te fii trezit putin cam tarziu... avand in vedere ca perioada de inscriere la facultati s-a cam terminat.

Din pacate mai mult decat sa-ti explic ce inseamna documentul nu prea pot (respectiv de ce ti se cere)... dar daca asa a spus facultatea (adica institutia unde vrei sa te inscrii) asa este... teoretic aia e prima sursa si cea mai viabila... ce cred eu sau tu este putin irelevant :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 20 Oct 2014 9:14 am 
Neconectat
membru de bază

Romania si Elvetia au semnat documente prin care recunosc diploma de Bac din Romania. Totusi facultatile elvetiene vor dovada ca diploma de bac din ro iti da drept sa studiezi de ex in cazul ei psihologia.

De aceea...daca e inscrisa la o fac recunoscuta din ro atunci ei accepta inscrierea aici.

Partea proasta e ca pt romania e un pic unfair. Te inscri ca apoi dupa ce primesti adeverinta de student sa ti retragi dosarul.

Plus mai e un hop...dupa ce depui adeverinta tradusa si facultatea elvetiana iti da ok ul pt inscriere trebuie sa le aduci documentele originale din romania. Diploma de bac..foaie matricola etc....traduse su legalizate.

Deci da pt anu asta nu prea mai poti.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 10 Iul 2015 3:03 pm 
Neconectat
nou venit

Giorgia scrie:
Documentul inseamna sa te duci in tara de unde ai Bacul deci cred ca in cazul tau Romania sa te inscri la facultate pe studiul care doresti sa l faci aici ex la facultatea de psihologie la o universitate recunoscuta de cea la care faci apoi aici inscrierea....si dupa ce esti acolo studenta deci ai dovada ca esti acceptata la studiu aduci hartia tradusa si te inscri aici. Ulterior te retragi de la facultatea din Romania.

Asta e procedura.

Buna Giorgia,

Saptamana viitoare ma inscriu online la o facultatea de psihologie din Romania tot pt. documentul Studienplatznachweis. Asi dorii sa te inteb, care sunt urmatorii pasi dupa insriere pt. obtinerea acestui document?

Iti multumesc
Timea

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 10 Iul 2015 5:52 pm 
Neconectat
membru de bază

Buna

Ai gasit aici facultatea la care vrei sa te inscri?
Daca da:
1. Iei contact cu secretariatul. Cer documebtele necesare pentru inscriere. Specifici ca ai Bacul (Matura) in Romania.
2. Vezi daca facultatea la care te ai insctis in RO e recunoscuta de cea la care vrei sa studiezi in Elvetia. Vezi ca inscrierea trebuie sa fie la cursuri de zi.
3. Iti completezi dosarul; il depui, astepti raspunsul facultatii.

4. Dupa ce ai raspunsul pozitiv de la facultatea din Elvetia te dici in RO si te retragi de la facultatea unde ai fost inscrisa. Iti iei documentele originale inapoi (fisa matricola liceu plus diploma de bac original) vei avea nevoie de ele la dosarul din Elvetia

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 10 Iul 2015 7:09 pm 
Neconectat
nou venit

Giorgia scrie:
Buna

Ai gasit aici facultatea la care vrei sa te inscri?
Daca da:
1. Iei contact cu secretariatul. Cer documebtele necesare pentru inscriere. Specifici ca ai Bacul (Matura) in Romania.
2. Vezi daca facultatea la care te ai insctis in RO e recunoscuta de cea la care vrei sa studiezi in Elvetia. Vezi ca inscrierea trebuie sa fie la cursuri de zi.
3. Iti completezi dosarul; il depui, astepti raspunsul facultatii.

4. Dupa ce ai raspunsul pozitiv de la facultatea din Elvetia te dici in RO si te retragi de la facultatea unde ai fost inscrisa. Iti iei documentele originale inapoi (fisa matricola liceu plus diploma de bac original) vei avea nevoie de ele la dosarul din Elvetia

Multumesc mult de informatii Giorgia

Am trimis documentele la facultatea din CH Fernuni, mi-au mai cerut doar acest document pana la sfarsit de an. Au inapoiat Bacul si foaia matricola pt. inscrierea din Ro. Pe 13 lulie urmeaza sa ma inscriu online la facultataea din Iasi ( singura facultate de psihologie cu optiunea online). Dupa afisarea rezultatelor din Ro, pot sa cer aceasta adeverinta pe Mail sau va fi nevoie de inmatriculare? Va fi nevoie sa confirm ocuparea locului si sa platesc taxa anuala?

Iti multumesc!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 10 Iul 2015 7:28 pm 
Neconectat
membru de bază

Nu stiu care e procedura cu Fernuni. Ceea ce eu ti am spis e pt varianta "clasica" de cursuri la o universitate de stat elvetiana curs zi sau frecventa redusa.

Pt ei da a trebuit adeverinta si evident ca sa primesti adeverinta trebuie sa platesti prima taxa.

Tu oricum trebuie sa pui la dosar ceea ce iti cer cei de la Fernuni. Daca nu cer adeveri ta...nu depui.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 01 Noi 2015 2:02 pm 
Neconectat
nou venit

Buna tuturor
As vrea sa ma inscriu la facultate aici in CH, mi-au spus ca ma pot inscrie online...dar am uitat sa intreb cum fac cu diplomele, acolo imi pun intrebari cum se cheama diploma din Ro sau facultatea... Diplomele nu sunt traduse in germana.
Oare ma pot inscrie asa si sa aduc mai tarziu documentele traduse?
Daca le traduc in CH mai trebuie si alte formalitati legalizare/supralegalizare?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 02 Noi 2015 9:28 am 
Neconectat
Admin

Larisa10 scrie:
Oare ma pot inscrie asa si sa aduc mai tarziu documentele traduse?

Nu. Dosarul trebuie să fie complet.

Sună încă o dată și întreabă exact de diplome.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 02 Noi 2015 1:16 pm 
Neconectat
nou venit

traduse e musai...pt ca formularul tb completat cu terminologia specifica in germana.
Care o fi diferenta intre Frühjahrsemester si Herbstsemester? termin mai repede? e vre-un semestru pregatitor?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 02 Noi 2015 2:01 pm 
Neconectat
Admin

Herbstsemester 2015
Semesterdauer 1. August 2015 bis 31. Januar 2016

Frühjahrssemester 2016
Semesterdauer 1. Februar 2016 bis 31. Juli 2016

http://www.uzh.ch/studies/dates.html

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Noi 2015 9:14 pm 
Neconectat
nou venit

Larisa, vre-un te califica la un job de CEO in Elvetia, direct. Tare. Din pacate, asta e nivelul pe care Romania reuseste sa-l mentina si sa-l promoveze. Ciao.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]